Przejdź do treści

„Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci w każdej sytuacji tyle samo siebie i swojej uwagi”. Psycholog radzi, co zrobić, gdy czujesz, że faworyzujesz któreś ze swoich dzieci

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska
Seks w ciąży. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Odpowiada położna Natalia Korzeniowska
Kobieta siedzi w fotelu i przytula psa
Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą wciąż zarażać?
Odmrożenia – sprawdź, czy popełniasz te błędy
szczepionka przeciwko COVID-19
Szczepionka daje większą odporność niż przechorowanie COVID-19 – wynika z badań
Lek. Aleksandra Pięta: choroby psychiczne to najprawdziwsze, pełnoprawne i niestety nadal zbierające ogromne żniwo choroby
Lek. Aleksandra Pięta: choroby psychiczne to najprawdziwsze, pełnoprawne i niestety nadal zbierające ogromne żniwo choroby

Wszystkie swoje dzieci kocham tak samo – według ekspertów to kłamstwo, choć większość rodziców za nic się do tego nie przyzna. Traktujemy swoje dzieci różnie i, zdaniem psycholog Ewy Sękowskiej-Molgi, to jak najbardziej w porządku. Znacznie gorzej, gdy jedna z pociech jest stale porównywana do stawianego za wzór rodzeństwa.

Faworyzowanie dzieci to temat stary jak świat, a współczesne badania potwierdzają jedynie, że nie stracił na aktualności. Socjolog prof. Katherine Conger z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która przygląda się szeroko pojętym relacjom rodzinnym, twierdzi, że rodzice mają swoje ulubione dziecko, nawet jeśli zarzekają się, że to nieprawda. Conger wraz ze swoim zespołem badaczy wzięła pod lupę 384 rodziny, w których między rodzeństwem były nie więcej niż cztery lata różnicy. Wyniki trzyletnich obserwacji trafiły do specjalistycznego magazynu „Journal of Family Psychology”. Badania wykazały, że aż 74 proc. matek i 70 proc. ojców odmiennie traktuje jedno ze swoich pociech.

 

Patrycja Juszkat

Rodzice nie wyjawili, które dziecko wolą bardziej, ale prof. Katherine Conger i jej zespół wypracowali hipotezę, zgodnie z którą odmiennie traktowane są dzieci najstarsze – ich szczególny status miałby się wiązać z faktem, że urodziły się jako pierwsze, co oznacza, że są dłużej w rodzinie. Przebadane przez ekipę prof. Conger najmłodsze i środkowe dzieci wyznały, że stały w cieniu najstarszego brata lub siostry i że odbiło się to negatywnie na ich samoocenie. To zaskoczyło badaczy, którzy spodziewali się, że to właśnie najstarsze pociechy będą czuły się zepchnięte na boczny tor przez rodziców – pokutuje przekonanie, że zwykle faworyzowane są młodsze dzieci.

Natomiast według prof. Katherine Conger praktycznie każde dziecko jest przekonane, że rodzice bardziej od niego wolą jego brata lub siostrę.

„Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci tyle samo siebie i swojej uwagi”

Faworyzowanie ma wiele twarzy. Zwykle oznacza, że jedno z dzieci otrzymuje więcej uwagi, czułości, jest rzadziej upominane i wymaga się od niego nieco mniej. Staje się oczkiem w głowie rodziców.

O tym, jak bardzo delikatny to temat, świadczy zdjęcie opublikowane z okazji Dnia Ojca (21 czerwca) przez Księcia Williama. Fotografia przedstawia Williama oraz jego najmłodsze dziecko – Louisa. Nie ma na nim natomiast Charlotte ani George’a. Internauci na ich nieobecność od razu zwrócili uwagę i zarzucili Williamowi, że faworyzuje jedną ze swoich pociech.

Nic w tym dziwnego, skoro, jak twierdzi psycholog dziecięcy Ewa Sękowska-Molga, faworyzowanie jednej z pociech występuje bardzo często. – Zazwyczaj rodzic ma swoje ulubione dziecko, ale trudno jest mu się do tego przyznać. Nie ma reguły, które z dzieci rodzice „wybierają” częściej. Czasem jest to dziecko, które pod względem charakteru, temperamentu bardziej do nas pasuje, ma określoną płeć, a czasem to dziecko, które jest starsze (bo urodziło się pierwsze i nie umiemy tak ogromną miłością, jaką je pojechaliśmy, pokochać żadnego kolejnego dziecka). Niekiedy faworyzujemy dziecko, które było wcześniakiem, jest chore, sprawia więcej problemów wychowawczych – generalnie wymaga więcej uwagi.

Z wypowiedzi matek wynika również, że nierzadko faworyzowane jest dziecko spokojniejsze, ułożone, bezproblemowe, zwłaszcza skontrastowane z dzieckiem, które trudno ujarzmić.

Została mamą w wieku 16 lat

Jedna rzecz jest natomiast warta podkreślenia. Według psycholog Ewy Sękowskiej-Molgi niemożliwe, by w każdej sytuacji traktować dzieci „sprawiedliwie”. – Od tego trzeba zacząć, żeby sobie uświadomić, że tak się nie da funkcjonować. Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci w każdej sytuacji tyle samo siebie i swojej uwagi. Nie powinniśmy mieć w związku z tym poczucia winy, tylko uznać, że to normalne – uważa specjalistka.

„Nie podsycajmy rywalizacji pomiędzy rodzeństwem”

To może zaskakiwać, zwłaszcza że niejeden faworyzujący któreś ze swoim dzieci rodzic czuje się winny. Jak Karolina, lat 32, matka dwóch kilkulatków, która oraz częściej łapie się na tym, że jest serdeczniejsza względem młodszej pociechy. – Kiedyś oczywiście tak nie było, liczył się starszy syn i tylko on, cała uwaga była na nim skupiona. Potem, po niespełna dwóch latach, urodził mu się brat i moja uwaga została podzielona na pół. Starszy przeżywał bunt dwulatka, co miało związek z jego wiekiem, ale też z zupełnie nową dla niego sytuacją i ja to rozumiem. Natomiast po roku, dwóch starszak coraz częściej miewał humory i kaprysy, a młodszy przy nim nawet nie jęknął. Może to kwestia charakteru, może nie. Faktem jest natomiast, że ktoś zwrócił mi uwagę, że dla młodszego jestem serdeczna i miła, a starszego ciągle strofuję i upominam. Zaczęłam się nad tym zastanawiać i uświadomiłam sobie, że to prawda.

Dla każdego rodzica, który odkrywa coś takiego, to trudny moment. Co wtedy? Psycholog Ewa Sękowska-Molga radzi: – Myślę, że najważniejsze jest to, aby traktować dzieci zgodnie z ich potrzebami na danym etapie rozwoju i w danej sytuacji. Zaspokajać ich potrzeby, dbać o relacje z nimi, reagować wtedy, kiedy potrzeba. To są różne osoby, różne charaktery, a jednocześnie różne relacje tworzą z nami, kochamy każde z nich inaczej i to też jest okej.

Ewa Sękowska-Molga przestrzega również, żeby nie porównywać między sobą swoich pociech – nie używać komunikatów typu: „Zobacz, jak siostra ładnie zjadła, nie to co ty, taki niejadek”. – Nie podsycajmy rywalizacji pomiędzy rodzeństwem – podkreśla psycholog. – Nie odrzucajmy też tego dziecka, które „mniej nam pasuje”. Starajmy się (w być może inny niż dotychczas sposób) nawiązać z nim głębszą więź, znaleźć coś, co lubimy razem robić, odnaleźć coś wspólnego, fajnego. Dzieci czują, że je odrzucamy, mniej akceptujemy niż rodzeństwo i niestety, zwykle wpływa to negatywnie na ich psychikę, samoocenę oraz poczucie własnej wartości.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Matka z córką rzucają confetti

Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”

Dziecko

Krzyknęłaś na swoje dziecko? Zobacz, jak naprawić sytuację

„Złość piękności szkodzi”? W żadnym wypadku. Pozwólmy dziewczynkom się złościć!

Złość piękności szkodzi? „Zbyt długo dałyśmy sobie wmawiać bajkę o złości, co to kobiecości nie przystoi”

Patrycja Juszkat

„Dzieci nie potrafią się skupić, kiedy stoi nad nimi krytykujący je rodzic”. Jak złość i kłótnie rodziców wpływają na dzieci? Tłumaczy mediatorka Patrycja Juszkat

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

płaczące dziecko

High Need Babies

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie, decyzyjnego człowieka znającego swoja wartość, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

„Dziewczynka, którą surowo karano za okazywanie złości, w dorosłym życiu może odczuwać druzgoczącą niemoc i bezsilność”. O toksycznej matce i jej wpływie na życie córki mówi mediatorka Patrycja Juszkat

Mama z rócką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań.

W jaki sposób doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka

O co pytasz swoje dziecko, kiedy odbierasz je z przedszkola? Psycholog wyjaśnia, których pytań lepiej unikać

szkołą

„Od tego, czy twoje dziecko zdobędzie czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć, czy będzie szczęśliwe i czy znajdzie pracę”

dziecko i zabawki

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Napady złości u dziecka. O tym, jak reagować, pisze psycholog Ewa Sękowska-Molga

„Pozwalajmy dziecku na spontaniczność, ciekawość świata i zadawanie pytań”. Psycholog Agnieszka Zapart tłumaczy, jak mówić do dziecka, by wychować pewnego siebie człowieka

Najtrudniejszy zawód świata? Macierzyństwo! Komiczne ilustracje ukazują rzeczywistość bycia mamą

Galeria: męski sposób wychowania, czyli czego ojciec może nauczyć dziecko. A ty, którym tatą jesteś?

„Czy uczymy naszych synów tego, czego nauczyliśmy nasze córki”? Procter & Gamble zadaje ważne pytanie w reklamie

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Macierzyństwo bez fikcji. Rewelacyjne grafiki, które pokazują uroki bycia mamą

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek

Prekoncepcja - czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Prekoncepcja – czym jest i dlaczego jest tak ważna dla przyszłych rodziców? Wyjaśnia ginekolożka lek. Anna Horbaczewska

Joanna Dronka-Skrzypczak: krąży mit, że jak ktoś ma SM, to na pewno będzie ciężko chorować, jeździć na wózku, i przez to będzie złym rodzicem

Wpływ szczepionek mRNA na płodność i przebieg ciąży. Farmaceutka wyjaśnia, jak jest naprawdę

Najpopularniejsze

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

całująca się para

7 rzeczy, które się staną, gdy przestaniesz uprawiać seks