Przejdź do treści

„Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci w każdej sytuacji tyle samo siebie i swojej uwagi”. Psycholog radzi, co zrobić, gdy czujesz, że faworyzujesz któreś ze swoich dzieci

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chłopiec z nebulizatorem
Jak wybrać dobry i bezpieczny dla dziecka nebulizator? Wyjaśnia specjalistka
Amarantus – zbożowy hit. Nie tylko dla zestresowanych
Patenty na potencjalne leki antynowotworowe dl badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego
Niezwykłe dokonanie badaczy z Gdańska! Pomoże w walce z nowotworami
aromaterapia Nabea
Aromaterapia w domu? To prostsze niż myślisz! Podpowiadamy, jak możesz zacząć przygodę z olejkami
Sekrety szczęśliwych par – 10 filarów udanego związku

Wszystkie swoje dzieci kocham tak samo – według ekspertów to kłamstwo, choć większość rodziców za nic się do tego nie przyzna. Traktujemy swoje dzieci różnie i, zdaniem psycholog Ewy Sękowskiej-Molgi, to jak najbardziej w porządku. Znacznie gorzej, gdy jedna z pociech jest stale porównywana do stawianego za wzór rodzeństwa.

Faworyzowanie dzieci to temat stary jak świat, a współczesne badania potwierdzają jedynie, że nie stracił na aktualności. Socjolog prof. Katherine Conger z Uniwersytetu Kalifornijskiego, która przygląda się szeroko pojętym relacjom rodzinnym, twierdzi, że rodzice mają swoje ulubione dziecko, nawet jeśli zarzekają się, że to nieprawda. Conger wraz ze swoim zespołem badaczy wzięła pod lupę 384 rodziny, w których między rodzeństwem były nie więcej niż cztery lata różnicy. Wyniki trzyletnich obserwacji trafiły do specjalistycznego magazynu „Journal of Family Psychology”. Badania wykazały, że aż 74 proc. matek i 70 proc. ojców odmiennie traktuje jedno ze swoich pociech.

 

Rodzice nie wyjawili, które dziecko wolą bardziej, ale prof. Katherine Conger i jej zespół wypracowali hipotezę, zgodnie z którą odmiennie traktowane są dzieci najstarsze – ich szczególny status miałby się wiązać z faktem, że urodziły się jako pierwsze, co oznacza, że są dłużej w rodzinie. Przebadane przez ekipę prof. Conger najmłodsze i środkowe dzieci wyznały, że stały w cieniu najstarszego brata lub siostry i że odbiło się to negatywnie na ich samoocenie. To zaskoczyło badaczy, którzy spodziewali się, że to właśnie najstarsze pociechy będą czuły się zepchnięte na boczny tor przez rodziców – pokutuje przekonanie, że zwykle faworyzowane są młodsze dzieci.

Natomiast według prof. Katherine Conger praktycznie każde dziecko jest przekonane, że rodzice bardziej od niego wolą jego brata lub siostrę.

„Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci tyle samo siebie i swojej uwagi”

Faworyzowanie ma wiele twarzy. Zwykle oznacza, że jedno z dzieci otrzymuje więcej uwagi, czułości, jest rzadziej upominane i wymaga się od niego nieco mniej. Staje się oczkiem w głowie rodziców.

O tym, jak bardzo delikatny to temat, świadczy zdjęcie opublikowane z okazji Dnia Ojca (21 czerwca) przez Księcia Williama. Fotografia przedstawia Williama oraz jego najmłodsze dziecko – Louisa. Nie ma na nim natomiast Charlotte ani George’a. Internauci na ich nieobecność od razu zwrócili uwagę i zarzucili Williamowi, że faworyzuje jedną ze swoich pociech.

Nic w tym dziwnego, skoro, jak twierdzi psycholog dziecięcy Ewa Sękowska-Molga, faworyzowanie jednej z pociech występuje bardzo często. – Zazwyczaj rodzic ma swoje ulubione dziecko, ale trudno jest mu się do tego przyznać. Nie ma reguły, które z dzieci rodzice „wybierają” częściej. Czasem jest to dziecko, które pod względem charakteru, temperamentu bardziej do nas pasuje, ma określoną płeć, a czasem to dziecko, które jest starsze (bo urodziło się pierwsze i nie umiemy tak ogromną miłością, jaką je pojechaliśmy, pokochać żadnego kolejnego dziecka). Niekiedy faworyzujemy dziecko, które było wcześniakiem, jest chore, sprawia więcej problemów wychowawczych – generalnie wymaga więcej uwagi.

Z wypowiedzi matek wynika również, że nierzadko faworyzowane jest dziecko spokojniejsze, ułożone, bezproblemowe, zwłaszcza skontrastowane z dzieckiem, które trudno ujarzmić.

Została mamą w wieku 16 lat

Jedna rzecz jest natomiast warta podkreślenia. Według psycholog Ewy Sękowskiej-Molgi niemożliwe, by w każdej sytuacji traktować dzieci „sprawiedliwie”. – Od tego trzeba zacząć, żeby sobie uświadomić, że tak się nie da funkcjonować. Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci w każdej sytuacji tyle samo siebie i swojej uwagi. Nie powinniśmy mieć w związku z tym poczucia winy, tylko uznać, że to normalne – uważa specjalistka.

„Nie podsycajmy rywalizacji pomiędzy rodzeństwem”

To może zaskakiwać, zwłaszcza że niejeden faworyzujący któreś ze swoim dzieci rodzic czuje się winny. Jak Karolina, lat 32, matka dwóch kilkulatków, która oraz częściej łapie się na tym, że jest serdeczniejsza względem młodszej pociechy. – Kiedyś oczywiście tak nie było, liczył się starszy syn i tylko on, cała uwaga była na nim skupiona. Potem, po niespełna dwóch latach, urodził mu się brat i moja uwaga została podzielona na pół. Starszy przeżywał bunt dwulatka, co miało związek z jego wiekiem, ale też z zupełnie nową dla niego sytuacją i ja to rozumiem. Natomiast po roku, dwóch starszak coraz częściej miewał humory i kaprysy, a młodszy przy nim nawet nie jęknął. Może to kwestia charakteru, może nie. Faktem jest natomiast, że ktoś zwrócił mi uwagę, że dla młodszego jestem serdeczna i miła, a starszego ciągle strofuję i upominam. Zaczęłam się nad tym zastanawiać i uświadomiłam sobie, że to prawda.

Dla każdego rodzica, który odkrywa coś takiego, to trudny moment. Co wtedy? Psycholog Ewa Sękowska-Molga radzi: – Myślę, że najważniejsze jest to, aby traktować dzieci zgodnie z ich potrzebami na danym etapie rozwoju i w danej sytuacji. Zaspokajać ich potrzeby, dbać o relacje z nimi, reagować wtedy, kiedy potrzeba. To są różne osoby, różne charaktery, a jednocześnie różne relacje tworzą z nami, kochamy każde z nich inaczej i to też jest okej.

Ewa Sękowska-Molga przestrzega również, żeby nie porównywać między sobą swoich pociech – nie używać komunikatów typu: „Zobacz, jak siostra ładnie zjadła, nie to co ty, taki niejadek”. – Nie podsycajmy rywalizacji pomiędzy rodzeństwem – podkreśla psycholog. – Nie odrzucajmy też tego dziecka, które „mniej nam pasuje”. Starajmy się (w być może inny niż dotychczas sposób) nawiązać z nim głębszą więź, znaleźć coś, co lubimy razem robić, odnaleźć coś wspólnego, fajnego. Dzieci czują, że je odrzucamy, mniej akceptujemy niż rodzeństwo i niestety, zwykle wpływa to negatywnie na ich psychikę, samoocenę oraz poczucie własnej wartości.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

Ile kosztuje dziecko? Miesięczne koszty utrzymania

Ile kosztuje dziecko? Koszty utrzymania dziecka, wydatki

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

płaczące dziecko

High Need Babies

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie, decyzyjnego człowieka znającego swoja wartość, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

„Dziewczynka, którą surowo karano za okazywanie złości, w dorosłym życiu może odczuwać druzgoczącą niemoc i bezsilność”. O toksycznej matce i jej wpływie na życie córki mówi mediatorka Patrycja Juszkat

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Mama z rócką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań.

W jaki sposób doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka

Twitter.com

W kobietach siła! 10-letnia alpinistka zdobyła siedmiotysięcznik. „To jak być królową świata” – mówi

O co pytasz swoje dziecko, kiedy odbierasz je z przedszkola? Psycholog wyjaśnia, których pytań lepiej unikać

szkołą

„Od tego, czy twoje dziecko zdobędzie czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć, czy będzie szczęśliwe i czy znajdzie pracę”

dziecko i zabawki

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Napady złości u dziecka. O tym, jak reagować, pisze psycholog Ewa Sękowska-Molga

„Kobiecość to właśnie ciąża, porody, karmienie. Wybierając tę drogę dajemy największy hołd swojej kobiecości” – mówią Ola Woźniak i Ania Weber, autorki kanału „Mama Lama”

„Pozwalajmy dziecku na spontaniczność, ciekawość świata i zadawanie pytań”. Psycholog Agnieszka Zapart tłumaczy, jak mówić do dziecka, by wychować pewnego siebie człowieka

„Dzieci nie potrafią się skupić, kiedy stoi nad nimi krytykujący je rodzic”. Jak złość i kłótnie rodziców wpływają na dzieci? Tłumaczy mediatorka Patrycja Juszkat

Najtrudniejszy zawód świata? Macierzyństwo! Komiczne ilustracje ukazują rzeczywistość bycia mamą

Galeria: męski sposób wychowania, czyli czego ojciec może nauczyć dziecko. A ty, którym tatą jesteś?

„Czy uczymy naszych synów tego, czego nauczyliśmy nasze córki”? Procter & Gamble zadaje ważne pytanie w reklamie

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Macierzyństwo bez fikcji. Rewelacyjne grafiki, które pokazują uroki bycia mamą

„Wybraliśmy bezdzietność!”, czyli kanadyjska akcja społeczna, która budzi spore emocje. Co mówi jedna i druga strona?

„Jedna planeta, jedno dziecko”, czyli kanadyjska akcja społeczna, która budzi spore emocje

Małgorzata Rozenek

Małgorzata Rozenek pokazała zdjęcie z płaczącym synkiem. Oburzone głosy: to obrzydliwe gwałcenie praw dziecka

Źródło: Gettyimages.com

Jak prawidłowo przewozić noworodki i niemowlęta w foteliku samochodowym? Odpowiadają Położne dla Ciebie

Szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych. "Istotne jest to, kto prowadzi zajęcia"

Szkoła rodzenia dla niepełnosprawnych. „Istotne jest to, kto prowadzi zajęcia”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.