Przejdź do treści

„Pytanie o zgodę jest sexy” – przekonuje psycholożka Marlena Jaszczak. Jak to robić?

„Pytanie o zgodę jest sexy” – przekonuje psycholożka Marlena Jaszczak. Jak to robić w łóżku?
„Pytanie o zgodę jest sexy” – przekonuje psycholożka Marlena Jaszczak. Jak to robić w łóżku? / Jonathan Borba
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta w ciąży
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie
Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie
9 sygnałów, że jesz za dużo soli

Często mamy w głowach jakieś takie pseudoromantyczne przekonania, że nie da się w taki sposób poprosić o zgodę na seks, by nie zrujnować atmosfery” – podkreśla psycholożka Marlena Jaszczak, znana w sieci jako Intimistka. Jak więc to zrobić tak, żeby wręcz ją podkręcić? Sprawdźcie, co radzi ekspertka.

Pytanie o zgodę jest sexy!

Co jest najgorsze w seksie? Brak rozmowy! Przed, w trakcie i po. Właśnie tak! Sukces udanego seksu opiera się na komunikacji i mówieniu sobie o tym, co nas boli, co nam się podoba, a co nie. A przede wszystkim – czy w ogóle mamy ochotę na zbliżenie. Psycholożka Marlena Jaszczak podkreśla, że jednym z tematów, który często opacznie rozumiemy w kontekście seksu, jest zgoda.

„Często mamy w głowach jakieś takie pseudoromantyczne przekonania, że nie da się w taki sposób poprosić o zgodę na seks, by nie zrujnować atmosfery, nie zgasić ognia, który się między nami narodził. Tylko, że w takiej sytuacji narażamy się na uprawianie seksu z osobą, która w najlepszym wypadku nie jest jakoś specjalnie entuzjastycznie do tej aktywności z nami nastawiona” – podkreśla.

Jak tłumaczy, ten temat wymaga pewnego „przeramowania” w naszych głowach. Zrozumienia, że jeżeli partner/partnerka nie jest zainteresowany/a tym, czy rzeczywiście wyrażamy zgodę na seks, w tej relacji brakuje szacunku.

Zaznacza, że:

  • wyrażenie zgody na jedną aktywność seksualną nie oznacza zgody na cały wachlarz tego, co komu przyjdzie do głowy;
  • wyrażenie zgody na początku relacji nie oznacza, że obowiązuje ona zawsze i wszędzie;
  • wyrażenie zgody minutę temu nie oznacza, że nie mogę się za chwilę wycofać, z jakiegokolwiek powodu, choćby to był brzydki kolor ścian w sypialni.
istockphoto.com

Pytania mogą podkręcać atmosferę

Intymistka podkreśla, że w proszeniu o zgodę na zbliżenie wcale nie chodzi o podstawienie komuś dokumentów do podpisania, a o usłyszenie entuzjastycznego „tak” lub zobaczenie inicjatywy po drugiej stronie. Zwłaszcza na początku danej relacji czy układu – kiedy się jeszcze dobrze nie znacie i tym łatwiej o naruszenie czyichś granic.

Według niej pytanie nie musi brzmieć: „Czy wyrażasz zgodę na to, byśmy zlegli w tym oto łożu w sposób taki a taki?”. Prośbę o zgodę na seks można sformułować w różny sposób, na przykład mówiąc:

  • „Czy masz ochotę, żebym…”,
  • „Czy mogę Ci/Cię…?”,
  • „Co myślisz o tym, żebyśmy…”,

Jak podkreśla psycholożka, pytania te mogą jeszcze bardziej podkręcić atmosferę – jeśli na przykład kolejne słowa będą dodawane pomiędzy pocałunkami czy innymi pieszczotami.

„Oczywiście, relacje wymagają także działania, zatem jeżeli zamiast pytać czy możesz kogoś pocałować, spróbujesz to zrobić, okej. Jednak w takiej sytuacji należy mieć uważność na to, jak dana osoba reaguje. Jeżeli widzisz, że czujesz się niezręcznie, nie wie, co ze sobą zrobić i próbuje się odsunąć, jest to dla ciebie sygnał, by odpuścić/przeprosić/wyjaśnić sytuację, a nie naciskać jeszcze bardziej. Inaczej skończy się to nadużyciem” – zaznacza.

Intymistka

Intymistka, czyli Marlena Jaszczak, to psycholożka w trakcie studiów Seksuologii praktycznej.

„Mówię o seksie w nurcie pozytywnej seksualności. Fascynuje mnie wspieranie ludzi podczas ich drogi do odkrywania i akceptowania swojej seksualności” – tak sama o sobie pisze.

Na swoim profilu na Instagramie mówi w przystępny sposób porusza zagadnienia związane z seksualnością i tematy tabu. Jak pisze na swojej stronie, często nawet nie zastanawiamy się nad tym, jakie są nasze potrzeby, a czego tak naprawdę pragnie partner/ka. Casami seks nie spełnia naszych oczekiwań, a my to przyjmujemy z mniejszym lub większym grymasem, przyzwyczajamy się. „A wcale nie musi tak być!” – podkreśla. Stara się do udowodnić na swoim profilu na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Jednym z tematów, który często opacznie rozumiemy w kontekście seksu jest zgoda. Często mamy w głowach jakieś takie pseudoromantyczne przekonania, że nie da się w taki sposób poprosić o zgodę na seks, by nie zrujnować atmosfery, nie zgasić ognia, który się między nami narodził. Tylko, że w takiej sytuacji narażamy się na uprawianie seksu z osobą, która w najlepszym wypadku nie jest jakoś specjalnie entuzjastycznie do tej aktywności z nami nastawiona. Ten temat wymaga pewnego przeramowania w naszych głowach. Jeżeli druga osoba nie jest zainteresowana tym, czy rzeczywiście wyrażamy zgodę na bycie z nią intymnie, w tej relacji brakuje szacunku. Warto także zaznaczyć, że: 💥 wyrażenie zgody na jedną aktywność seksualną nie oznacza zgody na cały wachlarz tego, co komu przyjdzie do głowy 💥 wyrażenie zgody na początku relacji nie oznacza, że obowiązuje ona zawsze i wszędzie 💥 wyrażenie zgody minutę temu nie oznacza, że nie mogę się za chwilę wycofać, z jakiegokolwiek powodu, choćby to był brzydki kolor ścian w sypialni.. 💥 i wiele, wiele innych I nie chodzi tu o podstawienie komuś dokumentów do podpisania, a o usłyszenie entuzjastycznego tak lub zobaczenie inicjatywy po drugiej stronie, zwłaszcza na początku danej relacji czy układu, kiedy się jeszcze dobrze nie znacie i tym łatwiej o naruszenie czyichś granic. Pytanie nie musi brzmieć „Czy wyrażasz zgodę na to, byśmy zlegli w tym oto łożu w sposób taki a taki?”, ale może brzmieć np. „Czy masz ochotę, żebym…”, „Czy mogę Ci/Cię…?”, „Co myślisz o tym, żebyśmy…”, wypowiedziane w sposób, który jeszcze bardziej nakręci atmosferę – np. kolejne słowa dodawane pomiędzy pocałunkami czy innymi pieszczotami, którymi strona odbierająca się w danym momencie rozkoszuje. Oczywiście, relacje wymagają także działania, zatem jeżeli zamiast pytać czy możesz kogoś pocałować, spróbujesz to zrobić, okej. Jednak w takiej sytuacji należy mieć uważność na to, jak dana osoba reaguje. Jeżeli widzisz, że czujesz się niezręcznie, nie wie, co ze sobą zrobić i próbuje się odsunąć, jest to dla Ciebie sygnał, by odpuścić/przeprosić/wyjaśnić sytuację, a nie naciskać jeszcze bardziej. Inaczej skończy się to nadużyciem.

Post udostępniony przez Seksualność | Konsultacje (@intymistka)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Sprawdź, czy otaczają cię toksyczni ludzie. 9 zachowań, na które musisz zwrócić uwagę

Niepłodność / unsplash

Niepłodność a związek. Co robić, gdy starania o dziecko nas od siebie oddalają? Wyjaśnia psycholożka

rozstanie

Rozstania, które bolą. Psycholożka o etapach żałoby po rozstaniu

„Empatia jest jak mięsień, który można wyćwiczyć”- mówi psycholożka Agnieszka Kochanowicz

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

Para leży razem w łóżku

Co lubią dziewczyny w łóżku, co kobiety lubią w chłopakach

Kłótnia w związku. 7 rzeczy, których lepiej po niej nie robić

Kobieta rozmawia z drugą kobietą

Wampiry energetyczne – objawy, cechy. Jak się bronić?

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?

Zazdrość to stan umysłu

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Zazdrość to stan umysłu

Jak nie być zazdrosnym? Terapeuta o związkach

dłonie

Toksyczny związek zabija powoli

„Kobiety działają wielozadaniowo, dlatego matki są najlepszymi pracownicami. Nikt nie potrafi pracować tak efektywnie jak one” – mówi coach Karolina Cwalina-Stępniak

„Dziewczynka, którą surowo karano za okazywanie złości, w dorosłym życiu może odczuwać druzgoczącą niemoc i bezsilność”. O toksycznej matce i jej wpływie na życie córki mówi mediatorka Patrycja Juszkat

pexels.com

Często kłócisz się z partnerem? Sprawdź 6 sposobów na to, by wymiana zdań wyszła wam na dobre

Ameera Ibrahim / Instagram

Każdy człowiek jest potencjalnie zdolny do zdrady i każdy może zostać zdradzony – mówi Ameera Ibrahim, seksuolożka

uśmiechnięta para

„To pokazuje naszą dojrzałość, odpowiedzialność i świadomość siebie” Psycholog podpowiada, jak przyznawać się do błędów

Pexels.com

Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej?

dda para

Jesteś DDA (Dorosłym Dzieckiem Alkoholika)? Zobacz, jakich błędów w związku powinnaś unikać

„Ta dziewczyna nazywa się Justyna Nagłowska. Nie narzeczona Szyca, nie partnerka aktora i nie kobieta swojego mężczyzny”. Borys Szyc ostro o postrzeganiu kobiet

Lacoste wypuściło wzruszającą reklamę o destrukcyjnej kłótni dwojga zakochanych

Jak dobrze się kłócić? Poznaj 5 kroków do udanej i dojrzałej kłótni

Uśmiechnięte dziewczyny

5 rzeczy, za które polubią cię inni. Sprawdź, co radzi psycholog Tomasz Wojtoń

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?