Przejdź do treści

Rak jelita grubego

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie. Częściej dotyka kobiet i osób starszych, choć diagnozowany bywa także u dzieci i młodzieży. Częstość zachorowań rośnie, gdyż rak jelita grubego jest jedną z chorób cywilizacyjnych.

Powstawaniu raka jelita grubego sprzyjają choroby: polipowatość rodzinna jelita, wrzodziejące zapalenia jelita grubego, gruczolak kosmkowy, polipy oraz brak ruchu, palenie tytoniu i dieta ubogoresztkowa.
Objawy zależą od umiejscowienia guza. Zmieniona rakowo lewa połowa okrężnicy powoduje zmianę rytmu wypróżnień, naprzemienne biegunki i zaparcia, pojawianie się krwi w stolcu, uczucie niepełnego wypróżnienia, daremne parcie, bóle krocza, lewej części podbrzusza. Często dochodzi do niedrożności jelita.
Guz w prawej połowie okrężnicy objawia się wyczuwalnym guzem, niedokrwistością niedobarwliwą (niedobór hemoglobiny jest stosunkowo większy niż krwinek czerwonych), bólem w prawym dole biodrowym lub podbrzuszu. Rzadko dochodzi do niedrożności jelita.
Rak odbytu daje o sobie znać bólem, świądem, krwawieniem, pieczeniem po oddaniu stolca lub wyczuwalnym guzem. Pierwszym objawem często są powiększone węzły chłonne w okolicy pachwin.
Raki jelita grubego mogą mieć różny stopień złośliwości, mogą tworzyć krwawiące guzy czasami zaburzające drożność jelit, mogą przybierać postać owrzodziałych nacieków powodujących objawy przewlekłej niedrożności (naprzemienne biegunki i zaparcia).
Rokowanie w przypadku raka jelita grubego jest dobre, choć zajęcie węzłów chłonnych, perforacja i niedrożność jelita rokowanie to pogarszają. Choroba wcześnie wykryta jest uleczalna w 95 proc. przypadków. Najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne, o ile rak ma postać nadającą się do operacji. Usunięciu ulega zaatakowana część jelita, po czym odtwarza się jego ciągłość. Czasami niezbędne jest wytworzenie przetoki kałowej zwanej sztucznym odbytem. Często przetokę likwiduje się po kilku miesiącach, odtwarzając naturalną drogę oddawania stolca, co nie jest możliwe w przypadku raka odbytu i usunięcia dolnej części jelita grubego. Radioterapię stosuje się jako leczenie uzupełniające przed- lub pooperacyjne. Chemioterapia najczęściej stosowana jest po operacji.
Zapobieganie polega na stosowaniu zdrowej, bogatej w błonnik diety, aktywnym trybie życia, unikaniu dymu papierosowego oraz na wykonywaniu przesiewowych badań kolonoskopowych u osób zdrowych po 50. roku życia, leczeniu stanów przedrakowych, badaniu odbytnicy przez lekarza oraz badaniu kału na krew utajoną.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa

Dieta lekkostrawna

Dieta bezlaktozowa

Dieta bezglutenowa

Odwrócona piramida

Odwrócona piramida