Przejdź do treści

Rak piersi – leczenie. Rak a mikrozwapnienia w piersiach

Kobieta poddaje się leczeniu raka piersi
Fot. serhiibobyk / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Fot. Pexels.com
Witaminy i suplementy – jakich potrzebujemy latem?
parówki
Co siedzi w parówkach? Wzięłyśmy je pod lupę
najlepsza pora dnia
Najlepsza pora dnia na zdrowy nawyk to…
Bruschetta z brzoskwiniami
Bruschetta z brzoskwiniami
Sezon na truskawki w pełni. Oto przepis na pyszne bułeczki z tymi owocami

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Metodą wykrycia jest profilaktyczne samobadanie piersi oraz diagnostyka obrazowa: mammografia lub badanie ultrasonograficzne. Leczenie raka piersi to połączenie chirurgii, chemioterapii i radioterapii.

Nowotwór piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów i jest wykrywany przez przypadek, kiedy dotykając piersi, kobieta poczuje w niej niewielki guzek. Wczesne wykrycie daje szansę na skuteczne leczenie raka piersi. W tym celu powinno wykonywać się profilaktyczne badanie mammograficzne. Widoczne na nim mikrozwapnienia w piersiach mogą być pierwszym lub niekiedy jedynym sygnałem rozpoczęcia się procesu nowotworowego gruczołu sutkowego.

Rak piersi a mikrozwapnienia

Rozpoznanie oraz leczenie raka i zwapnień w piersi zawsze poprzedzone jest szeroką diagnostyką. Nie każda zmiana w strukturze piersi musi oznaczać nowotwór, jednak zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem, który zleci dalsze badania: ultrasonograficzne (USG) sutka lub mammografię. Profilaktyczne wykonywanie wyżej wymienionych analiz wraz z systematycznym samobadaniem piersi umożliwia wykrycie zmian w tkance piersi na bardzo wczesnym etapie, co pozwala na wdrożenie szybkiego leczenia i zapobiega powikłaniom i przerzutom.

Mikrozwapnienia i zwapnienia piersi są to złogi wapnia, które odkładają się w gruczołach sutkowych, zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Zwykle nie powodują dolegliwości bólowych. Wyróżnia się kilka typów, które różnią się strukturą i umiejscowieniem. Większe z nich są widoczne w badaniu USG, jednak dokładniejszym badaniem jest mammografia, ponieważ pozwala dostrzec mniejsze zmiany. Mogą mieć wyraźny kształt i być rozproszone lub cechować się nieregularnym obrysem i łączyć się w skupiska. Te drugie w większości przypadków świadczą o rozpoczętym procesem nowotworowym i z nich powstaje guz. Leczenie zwapnień w piersiach polega na obserwacji, wykonaniu biopsji lub wycięciu zmian.

Rak piersi ma postać twardego guzka, który jest wyraźnie wyczuwalny podczas dotyku. Poza tym mogą wystąpić także inne objawy: powiększenie węzłów chłonnych pod pachami lub w okolicy obojczyków, wyciek z brodawki, owrzodzenia na brodawce lub skórze piersi oraz ich zmarszczenia.

Zwapnienia w piersiach – leczenie

Leczenie mikrozwapnień w piersiach zależy od kształtu, umiejscowienia i obecności innych objawów w obrębie piersi. Małe zwapnienia o regularnym kształcie (okrągłym), które nie są skumulowane w jednym miejscu tylko rozsiane po całej piersi, to zazwyczaj łagodne zmiany. Dalsze postępowanie polega na obserwacji i regularnym wykonywaniu mammografii (co pół roku lub co rok) i USG piersi.

Jeżeli w badaniu radiologicznym lekarz stwierdzi, że zwapnienia w piersi mają nieregularny, ziarnisty kształt, są robaczkowate lub rozgałęzione, zleca wykonanie biopsji. Polega ona na operacyjnym pobraniu fragmentu powstałej zmiany i jej ocenie pod mikroskopem. W miejscu ingerencji umieszczany jest tytanowy znacznik, aby na kolejnej mammografii można je było precyzyjnie wskazać. Gdy wynik badania histopatologicznego potwierdzi obecność komórek nowotworowych w pobranej tkance ze zwapnienia w piersiach, leczenie polega na operacyjnym usunięciu całej zmiany.

Zobacz także

Leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi jest procesem wieloetapowym, który zależy od stadium choroby, charakteru zmiany, stopnia złośliwości, a także ogólnego stanu zdrowia i wieku kobiety. Najczęściej jest to terapia skojarzona. Oznacza to, że łączy metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię oraz leczenie hormonalne.

  • Leczenie chirurgiczne. Polega na usunięciu guza wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki (zabieg oszczędzający) lub usunięciu całej piersi (zabieg radykalny).
  • Radioterapia. Polega na miejscowym naświetlaniu guza i jego okolicy promieniowaniem jonizującym w celu zniszczenia tkanki nowotworowej. Działaniu promieni poddawana jest pierś, dół pachowy oraz okolice obojczyka.
  • Chemioterapia. Polega na stosowaniu leków cytostatycznych, czyli takich, które wykazują trujące działanie na komórki nowotworowe. W leczeniu raka piersi wykorzystuje się połączenie kilku farmaceutyków. Chemioterapia działa ogólnoustrojowo. Oznacza to, że wpływa toksycznie także na zdrowe tkanki i powoduje szereg objawów niepożądanych.
  • Hormonoterapia. Komórki nowotworowe w piersi mogą być wrażliwe na kobiece hormony płciowe (zwłaszcza estrogen), dzięki którym się rozmnażają i rozrastają. Hormonoterapia ma na celu zablokowanie ich wydzielania poprzez podanie leków antyestrogenowych lub wyłączających czynność jajników.

Jedną z najnowszych metod leczenia jest terapia celowana, która polega na podaniu drogą dożylną przeciwciał monoklonalnych, które rozpoznają komórki nowotworowe i powodują unieczynnienie czynnika odpowiadającego za ich wzrost.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Nie powinny odkładać ciąży kobiety ze schorzeniami ginekologicznymi – endometriozą, zaburzeniami endokrynologicznymi, na przykład zespołem policystycznych jajników” – mówi prof. Marzena Dębska

„Zajęcia jogi śmiechu działają jak masaż twarzy, a przecież śmiech prostuje opadające kąciki ust. Po co myśleć o zmarszczkach? Ważniejsze jest życie pełne radości” – mówi Piotr Bielski, jogin śmiechu

„Ja nie lubię swojego brzucha. Mam sobie wmawiać, że jest zajebisty, jak nie jest? Ale nie jest tak słaby, żebym miała się go bardzo wstydzić i nie wychodzić na plażę” – mówi Ewa Zakrzewska, modelka plus size

„Jesteśmy w światowej czołówce, jeśli chodzi o spożywanie cukru. Jesteśmy jedną z najszybciej tyjących narodowości na świecie!” – mówi Agnieszka Wiśniewska, założycielka Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru

Zainteresują cię również:

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

soja

Soja i mięso w diecie zwiększają ryzyko raka? Odpowiada lekarka Magdalena Jutrzenka

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty

Badanie psychologiczne u psychologa

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców oraz w wojsku?

kobieta cierpiąca na abulię spogląda z balkonu na ulicę

Abulia jako przykład zaburzeń woli i aktywności złożonej