Przejdź do treści

Rak piersi – leczenie. Rak a mikrozwapnienia w piersiach

Kobieta poddaje się leczeniu raka piersi
Fot. serhiibobyk / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Przeklinanie ma swoje korzyści. Nie wierzysz? Sprawdź
Czego nie robić podczas infekcji intymnej?
rozstanie
„Nie bez kozery etapy rozstania porównuje się do tych, które są charakterystyczne dla przeżywania żałoby”. Psycholożka o rozstaniach, które bolą
cydr
Jedz jabłka, a pij… cydr! Ma niewiele kalorii, za to sporo antyoksydantów
Czasem lepiej jest odpuścić, niż żyć w ciągłym stresie i poczuciu winy. Psychoterapeutka podpowiada, jak się tego nauczyć

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Metodą wykrycia jest profilaktyczne samobadanie piersi oraz diagnostyka obrazowa: mammografia lub badanie ultrasonograficzne. Leczenie raka piersi to połączenie chirurgii, chemioterapii i radioterapii.

Nowotwór piersi przez długi czas może nie dawać żadnych objawów i jest wykrywany przez przypadek, kiedy dotykając piersi, kobieta poczuje w niej niewielki guzek. Wczesne wykrycie daje szansę na skuteczne leczenie raka piersi. W tym celu powinno wykonywać się profilaktyczne badanie mammograficzne. Widoczne na nim mikrozwapnienia w piersiach mogą być pierwszym lub niekiedy jedynym sygnałem rozpoczęcia się procesu nowotworowego gruczołu sutkowego.

Rak piersi a mikrozwapnienia

Rozpoznanie oraz leczenie raka i zwapnień w piersi zawsze poprzedzone jest szeroką diagnostyką. Nie każda zmiana w strukturze piersi musi oznaczać nowotwór, jednak zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem, który zleci dalsze badania: ultrasonograficzne (USG) sutka lub mammografię. Profilaktyczne wykonywanie wyżej wymienionych analiz wraz z systematycznym samobadaniem piersi umożliwia wykrycie zmian w tkance piersi na bardzo wczesnym etapie, co pozwala na wdrożenie szybkiego leczenia i zapobiega powikłaniom i przerzutom.

Mikrozwapnienia i zwapnienia piersi są to złogi wapnia, które odkładają się w gruczołach sutkowych, zwłaszcza u kobiet po menopauzie. Zwykle nie powodują dolegliwości bólowych. Wyróżnia się kilka typów, które różnią się strukturą i umiejscowieniem. Większe z nich są widoczne w badaniu USG, jednak dokładniejszym badaniem jest mammografia, ponieważ pozwala dostrzec mniejsze zmiany. Mogą mieć wyraźny kształt i być rozproszone lub cechować się nieregularnym obrysem i łączyć się w skupiska. Te drugie w większości przypadków świadczą o rozpoczętym procesem nowotworowym i z nich powstaje guz. Leczenie zwapnień w piersiach polega na obserwacji, wykonaniu biopsji lub wycięciu zmian.

Rak piersi ma postać twardego guzka, który jest wyraźnie wyczuwalny podczas dotyku. Poza tym mogą wystąpić także inne objawy: powiększenie węzłów chłonnych pod pachami lub w okolicy obojczyków, wyciek z brodawki, owrzodzenia na brodawce lub skórze piersi oraz ich zmarszczenia.

Zwapnienia w piersiach – leczenie

Leczenie mikrozwapnień w piersiach zależy od kształtu, umiejscowienia i obecności innych objawów w obrębie piersi. Małe zwapnienia o regularnym kształcie (okrągłym), które nie są skumulowane w jednym miejscu tylko rozsiane po całej piersi, to zazwyczaj łagodne zmiany. Dalsze postępowanie polega na obserwacji i regularnym wykonywaniu mammografii (co pół roku lub co rok) i USG piersi.

Jeżeli w badaniu radiologicznym lekarz stwierdzi, że zwapnienia w piersi mają nieregularny, ziarnisty kształt, są robaczkowate lub rozgałęzione, zleca wykonanie biopsji. Polega ona na operacyjnym pobraniu fragmentu powstałej zmiany i jej ocenie pod mikroskopem. W miejscu ingerencji umieszczany jest tytanowy znacznik, aby na kolejnej mammografii można je było precyzyjnie wskazać. Gdy wynik badania histopatologicznego potwierdzi obecność komórek nowotworowych w pobranej tkance ze zwapnienia w piersiach, leczenie polega na operacyjnym usunięciu całej zmiany.

Zobacz także

Leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi jest procesem wieloetapowym, który zależy od stadium choroby, charakteru zmiany, stopnia złośliwości, a także ogólnego stanu zdrowia i wieku kobiety. Najczęściej jest to terapia skojarzona. Oznacza to, że łączy metody chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię oraz leczenie hormonalne.

  • Leczenie chirurgiczne. Polega na usunięciu guza wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki (zabieg oszczędzający) lub usunięciu całej piersi (zabieg radykalny).
  • Radioterapia. Polega na miejscowym naświetlaniu guza i jego okolicy promieniowaniem jonizującym w celu zniszczenia tkanki nowotworowej. Działaniu promieni poddawana jest pierś, dół pachowy oraz okolice obojczyka.
  • Chemioterapia. Polega na stosowaniu leków cytostatycznych, czyli takich, które wykazują trujące działanie na komórki nowotworowe. W leczeniu raka piersi wykorzystuje się połączenie kilku farmaceutyków. Chemioterapia działa ogólnoustrojowo. Oznacza to, że wpływa toksycznie także na zdrowe tkanki i powoduje szereg objawów niepożądanych.
  • Hormonoterapia. Komórki nowotworowe w piersi mogą być wrażliwe na kobiece hormony płciowe (zwłaszcza estrogen), dzięki którym się rozmnażają i rozrastają. Hormonoterapia ma na celu zablokowanie ich wydzielania poprzez podanie leków antyestrogenowych lub wyłączających czynność jajników.

Jedną z najnowszych metod leczenia jest terapia celowana, która polega na podaniu drogą dożylną przeciwciał monoklonalnych, które rozpoznają komórki nowotworowe i powodują unieczynnienie czynnika odpowiadającego za ich wzrost.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

dezodorant

Bez potu, bez kłopotu. Dezodorant czy antyperspirant – co lepiej wybrać?

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

Piersią Zdrowiej! Zobacz najlepsze zdjęcia pokazane na Instagramie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Karmienie piersią

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

istockphoto.com

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Lek. med. Róża Hajkuś: „medycznie jest to najlepsze dla matki i dziecka”

Spot "Bez planu"

Życie bez planu brzmi dobrze? Dla pacjentek chorujących na zaawansowanego raka piersi niekoniecznie

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

usg

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

„Kobiecość to nie tylko wewnętrzna siła, chęć życia, dążenie do celu, ale i momentami łzy, które sprawiają, że jesteśmy silniejsze”. „Życie po raku” w cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

Pamiętacie hit „Bal wszystkich świętych”? Romuald Lipko z Budki Suflera walczy z nowotworem

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

gettyimages.com

Rozwój czerniaka, jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u młodych dziewczyn, zależy też od ciebie! Dlaczego? Wyjaśnia lek. Agnieszka Kobyłka-Dziki

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

soja

Soja i mięso w diecie zwiększają ryzyko raka? Odpowiada lekarka Magdalena Jutrzenka

kobieta na wakacjach

5 chorób, które możesz przywieźć z wakacji

Zdrowe pary na talerzu. Zobacz, co korzystnie jest łączyć w swoim menu

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?