Przejdź do treści

Ratownik do studentów kierunków medycznych: „myślcie przede wszystkim o sobie, przydadzą się twardy tyłek i mocne łokcie”

dentystka w maseczce ochronnej
Ratownik do studentów kierunków medycznych: „myślcie przede wszystkim o sobie, przydadzą się twardy tyłek i mocne łokcie” / Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy wybielać zęby? Odpowiada dentysta Tomasz Kupryś
Wybielanie zębów. Czy wybielać zęby? Odpowiada dentysta Tomasz Kupryś
Domowy chleb na zakwasie – na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania?
Domowy chleb na zakwasie – na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania?
Okres w czasie karmienia piersią/iStock
Okres w czasie karmienia piersią. Co jest normą a co powinno cię zaniepokoić?
Niemowlę leży na kocu
Połóż niemowlaka na boku. Dlaczego warto? Tłumaczy fizjoterapeutka
Matka z dzieckiem na łóżku
Zmuszasz się do zabawy z dzieckiem? Nie musisz. Psycholożka wyjaśnia dlaczego

„To nie jest wasza wina, że świat, do którego wchodzicie – ochrona zdrowia w Polsce – jest równie nieprzyjazny, jak pole minowe gdzieś pod Stalingradem w 1942” – pisze na Instagramie Jan Świtała. Yanek43, nie przebierając w słowach, daje kilka rad studentom kierunków medycznych, dla których pandemia to szczególnie skomplikowany czas.

Ratownik medyczny o sytuacji studentów: to nie wasza wina

„Wiem, że macie teraz przewalone – wielu z Was pisze do mnie z pytaniami ‘co robić’, bo nie macie gdzie zaliczyć praktyk, bo uczelnia robi Wam trudności z ECTS-ami, bo mówili jedno, potem drugie, a na koniec i tak (…) zrobili trzecie”.

W ten sposób Jan Świtała, znany na Instagramie jako Yanek43, rozpoczyna swój najnowszy wpis. Ratownik medyczny z Wrocławia przyznaje, że jako zeszłoroczny absolwent doskonale rozumie sytuację, w jakiej w związku z pandemią koronawirusa znaleźli się studenci kierunków medycznych. Odwołane państwowe egzaminy specjalizacyjne i egzaminy zawodowe to tylko wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi muszą się obecnie zmierzyć:

„Nikt nie ma teraz tak pod górkę jak Wy. Obronę pracy licencjackiej z socjologii można przełożyć na wrzesień, PES dla lekarzy rezydentów czy egzaminy zawodowe dla pielęgniarek to coś, co dla wielu z Was oznacza być albo nie być w zawodzie” – zauważa Świtała.

W związku z powyższym – radzi Yanek43 – w tym dziwnym czasie przyszli lekarki i lekarze oraz pielęgniarki i pielęgniarze powinni postawić na zdrowy egoizm.

„Nie mam pojęcia, co mogę wam powiedzieć ponad to, żebyście myśleli przede wszystkim o sobie. To nie jest wasza wina, że świat, do którego wchodzicie – ochrona zdrowia w Polsce – jest równie nieprzyjazna, jak pole minowe gdzieś pod Stalingradem w 1942. Nie jesteście niczemu winni, robiliście swoje – większość z was najlepiej, jak potrafi”.

Test na koronawirusa / gettyimages

Gruba skóra przyda się zarówno teraz, jak w przyszłości

Świtała zaznacza, że sposób, w jaki studenci kierunków medycznych poradzą sobie dziś z problemami, może rzutować na ich dalszą pracę:

„Tak, jak dziś próbują traktować was uczelnie, komisje, rektorzy i wykładowcy, tak samo za jakiś czas BĘDĄ PRÓBOWALI traktować was dyrektorzy, oddziałowe, ordynatorzy (oczywiście nie wszyscy – jest wiele wyjątków) czy pacjenci” – pisze Yanek43.

Z tego powodu – radzi zeszłoroczny absolwent – już teraz warto pielęgnować grubą skórę. Przyda się w przyszłości:

„Wyciągajcie z tej sytuacji najwięcej jak możecie. Twarda d***, mocne łokcie, łeb na karku, oczy dookoła głowy – to coś, co przyda się wam tak samo pierwszego, jak i ostatniego dnia w pracy” – oznajmia ratownik.

O tym, jak bardzo potrzebne były to słowa, świadczą reakcje obserwatorów Yanka:

„Dziękuję za ten post, chyba wydrukuje i będę czytać za każdym razem kiedy się wku*iam, czyli co chwilę” – pisze jedna z internautek (pielęgniarka). Inna (studenta ratownictwa medycznego) dodaje: „Jak dobrze przeczytać takie słowa wsparcia i zrozumienia! Miała być ostatnia prosta przed wejściem w ostry zakręt zwany pracą, ale jednak na tej prostej pojawiły się niezłe wyboje. Ale cóż, tak jak piszesz: twarde poślady i nie można dać się pokonać!”

„Nie można dać się pokonać” – to bardzo trafione słowa. Chyba nie tylko studenci kierunków medycznych powinni je sobie dziś powtarzać.

an Świtalski, ratownik medyczny

Kim jest Yanek43?

Jan Świtalski to 26-letni ratownik medyczny, prowadzący na Instagramie profil o nazwie „Yanek43”, który obserwuje ponad 13 tys. osób. Mężczyzna przedstawia na nim rzeczywistość pracy w polskiej ochronie zdrowia. Ratownik obnaża niedostatki systemu i nierzadko komentuje je w mocnych słowach. Ostatnimi czasy najwięcej uwagi poświęca problematyce związanej z pandemią koronawirusa.

View this post on Instagram

Mordziksy – studenciaki medycznych kierunków! Wiem że macie teraz przewalone – wielu z Was pisze do mnie na priv z pytaniami "co robić bo nie macie gdzie zaliczyć praktyk, bo uczelnia robi Wam trudności z ECTSami, bo mówili jedno, potem drugie a na koniec i tak się zesrało bo zrobili trzecie" i tym podobne. Nikt nie ma teraz tak pod górkę jak Wy. Obronę pracy licencjackiej z socjologii można przełożyć na wrzesień, PES dla lekarzy rezydentów czy egzaminy zawodowe dla pielęgniarek to coś co dla Wielu z Was oznacza być albo nie być w zawodzie. Wiem. Wiem. Wiem. I nie mam pojęcia co mogę wam powiedzieć ponad to żebyście myśleli przede wszystkim o sobie. To nie jest wasza wina że świat do którego wchodzicie – ochrona zdrowia w Polsce – jest równie nieprzyjazna jak pole minowe gdzieś pod Stalingradem w 1942. Nie jesteście niczemu winni, robiliście swoje – większość z was najlepiej jak potrafi. Ja wiem ile poświęcenia i samozaparcia oznacza studiowanie kierunku medycznego nad Wisłą – sam przecież jestem zeszłorocznym absolwentem. Ile nocy zawałem, ile imprez odpuściłem, na ilu praktykach działy się rzeczy groźne albo nie z tej ziemi. Ile syfu przyniosłem do domu – w przenośni i dosłownie. Współczuję wam bardzo. Dlatego też – jak pisałem wcześniej – myślcie o sobie. Tak jak dziś próbują traktować was uczelnie, komisje, rektorzy i wykładowcy, tak samo za jakiś czas BĘDĄ PRÓBOWALI traktować was dyrektorzy, oddziałowe, ordynatorzy (oczywiście nie wszyscy – jest wiele wyjątków) czy pacjenci. Wyciągajcie z tej sytuacji najwięcej jak możecie. Twarda dupa, mocne łokcie, łeb na karku, oczy dookoła głowy – to coś co przyda się wam tak samo pierwszego jak i ostatniego dnia w pracy. I uczmy się wszyscy od siebie, to będziemy umieć więcej. Love.

A post shared by Janek (@yanek43) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Para starszych osób nad morzem - sanatorium

Koronawirus a sanatoria. Sprawdź, na jakich zasadach będą działać

Krew w worku

„Nie bądź wampir, podziel się krwią”. Łukasz Durajski organizuje nowy challenge zdrowotny

Kobieta na plaży

Koronawirus a plażowanie. Znamy zalecenia Państwowego Zakładu Higieny

Globus a pod nim ręka

Lekarz Dawid Ciemięga pozywa osoby, które atakują prof. Krzysztofa Simona w internecie

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki?/Rawpixel

Czy dzieci na placu zabaw powinny nosić maseczki? Oto oficjalne wytyczne

Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages

„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał

Pandemia koronawirusa w USA - Olivia Grunt przytula babcię

Czy bliskość w dobie koronawirusa jest możliwa? „Time” opublikował zdjęcie, które wzrusza do łez. Poznaj jego historię

Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Koronawirus w Polsce. Kolejny etap znoszenia restrykcji. „Od soboty wiele się zmieni” – zapowiada premier

Dwie kobiety w maseczkach jadą autobusem i rozmawiają ze sobą

Koronawirus. Dystans 2 metrów nie wystarczy. Zobacz, jak zarażony „obsypuje” wirusem swojego rozmówcę

Kobieta w masce - koronawirus

Tak niskiej liczby osób zmarłych na COVID-19 nie było od tygodni. Do zdrowia wróciły ponad dwa miliony osób

„Nikt bliski nie odprowadził mnie na blok operacyjny. Nikt mnie nie przytulał. Nie było ostatniego pocałunku ani pomachania przez szybę. To było przykre” – mówi Anna Ukielska, która przeszła operację onkologiczną w czasie koronawirusa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Ćwiczenia relaksacyjne – sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie. Jakie wybrać leki na drętwienie palców u rąk?

Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie. Jakie wybrać leki na drętwienie palców u rąk?

Polski lek na koronawirusa / istock

Polski lek na koronawirusa coraz bliżej. Badania będą prowadzone w Lublinie

Mizofonia - co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Mizofonia – co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Jaka będzie normalność po koronawirusie?

Jaka będzie normalność po koronawirusie? „Może część z nas za kilka lat będzie pamiętać okres pandemii jako przyjemne «wakacje»” – mówi Stanisław Seidel, psycholog i terapeuta

Fizjoterapeuta tłumaczy, jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu. Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz

Jak ćwiczyć, nie wychodząc z domu? „Wałek, krzesło, dywan i kanapa to wszystko, czego potrzebujesz” – mówi fizjoterapeuta Mateusz Mróz

Kobieta na wizycie u fryzjera patrzy się w lusterko, które trzyma w rękach

Przez pandemię koronawirusa klienci poniosą dodatkowe opłaty za usługi? Sprawdziliśmy!

Zwolniona położna: Czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Renata Piżanowska, dyscyplinarnie zwolniona położna: czułam, jakby ktoś się nade mną znęcał i rozdrapywał rany, które już się zdążyły zabliźnić

Jak dbać o kręgosłup, pracując w domu?

„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

„Mam nadzieję, że poprzez to doświadczenie będziemy doceniać parki, lasy, łąki, znajomych, rodzinę, przyjaciół, smak piwa w ogródku ulubionej knajpki, swoje ciało i stan zdrowia” – mówi Joanna Zawadzka, nauczycielka mindfulness

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?