Przejdź do treści

Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa

Karetka pogowia i SOR
Ratownik medyczny Jan Świtała o koronawirusie: Te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa/ Photo by Artur Widak/ Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Czy oddawanie szpiku boli? Wyjaśnia Chirurg Paweł
Olejek
Jakich kosmetyków ze sobą nie łączyć, by nie podrażnić skóry? Wyjaśnia dermatolożka z Dermatolook
Kobieta u dentysty
Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka
8 sposobów, by czuć się lepiej psychicznie każdego dnia
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu
Wątpliwości dotyczące szczepionki AstraZeneca. Pojawił się błąd w testowaniu

Dramatyczne nagrania warszawskich ratowników z karetek pogotowia szukających miejsc dla chorych, odbijających się od szpitalnych drzwi, obiegły całą Polskę, przyprawiając wielu o gęsią skórkę. Prawdopodobnie jest to jednak dopiero początek naszej walki z koronawirusem. „SOR cały czas się kula tak, jak kulał się wcześniej. I jeśli to będzie dalej tak wyglądać, to nie jesteśmy w najlepszej sytuacji jako społeczeństwo” – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie ratownik medyczny Jan Świtała.

Od drzwi do drzwi w kolejce

Oddziały ratunkowe pękają w szwach a chorych na COVID-19 drastycznie przybywa. Lekarze odmawiają przyjęcia kolejnych pacjentów. Karetki jeżdżą przez kilka godzin od szpitala do szpitala, nie mając gdzie przekazać chorego. Często nie pomaga nawet interwencja policji. To sytuacja z Warszawy. W innych miastach realia nie wyglądają tak drastycznie, jednak balansujemy wciąż na granicy.

We Wrocławiu, patrząc z perspektywy największego szpitala w mieście, jest trochę lepsza sytuacja niż w Warszawie, gdzie chłopaki opisywali fosy i krokodyle przed szpitalami, które zamykają się i bronią przed przyjęciem pacjentów. Natomiast codziennie mamy pełny SOR i ścisły rygor. Nie każdego od razu wpuszczamy, by nie narazić innych pacjentów i pracowników.

Oczywiście jeżeli ktoś się przewróci i złamie nogę, to być może poczeka dłużej niż kiedyś, ale nikt mu tej pomocy nie odmówi. Natomiast to nie jest czas, żeby szaleć, próbować narkotyków albo chodzić na imprezy – stwierdza w rozmowie z nami ratownik medyczny Jan Świtała, znany w mediach społecznościowych jako Yanek43.

W Częstochowie odbyła się impreza na tysiąc osób w czasie pandemii. Organizatorom grozi nawet 8 lat więzienia

W czasach przed pandemią – w Polsce bez koronawirusa – sporadycznie zdarzało się, że szpital odmawiał przyjęcia pacjenta lub ten musiał czekać. Teraz takie sytuacje występują praktycznie codziennie.

Czasami jest to 20 minut, czasami ok. 5 – 6 godzin. Na szczęście odkąd zaczęła się pandemia, w naszym szpitalu działy się różne rzeczy, ale ani razu nie było takiej sytuacji, by pacjent z bezpośrednim zagrożeniem życia musiał czekać – opowiada Świtała.

W kolejkach zazwyczaj czekają pacjenci, którzy są przewlekle chorzy i mogą poczekać. Oczywiście te warunki są nieludzkie, nie powinno tak być, ale tego nie przeskoczymy – dodaje.

Bogatsi o doświadczenia

Świtała zaznacza, że sytuacji nie poprawiają również pacjenci, którzy zgłaszają się na oddział ratunkowy z dolegliwościami, przy których może pomóc lekarz rodzinny czy… dentysta.

Ostatnio miałem pacjentkę, która zgłosiła się na SOR w celu usunięcia zęba. Takie przypadki są odsyłane. Pacjenci często też próbują przyjść do nas ze skierowaniem do poradni specjalistycznej i wmówić nam, że to tutaj – opisuje medyk.

Zdaniem ratownika najgorzej spisują się jednak rządzący, którzy podejmują kolejne niezbyt trafione decyzje w dobie pandemii. I choć powinni bić się w pierś, wydają się wciąż błądzić we mgle.

Oczywiście jesteśmy bogatsi o doświadczenia z już przebytego czasu z koronawirusem. Wiemy dzisiaj, jak należy się zachować, co zrobić bardziej, a co mniej. Nie jestem jednak przekonany, że wszyscy – a tym bardziej rządzący – wyciągnęli jakiekolwiek wnioski z ostatniego półrocza. To smutne, że dopiero teraz buduje się dodatkowe szpitale. Osobiście jestem złej myśli, jeśli chodzi o następne miesiące pandemii w Polsce – mówi Świtała.

Czeka nas scenariusz włoski?

Tylko dzisiaj resort zdrowia poinformował o kolejnych 12 107 zakażonych. W ciągu jednej doby 652 dodatkowe osoby musiały zostać hospitalizowane (to o 175 osób więcej niż dzień wcześniej). W skrajnych scenariuszach mówi się o przyjmowaniu do szpitali 2-3 tys. chorych na COVID-19 dziennie – w najbliższych miesiącach! Pracownicy służby zdrowia grzmią, że jeśli rząd nie podejmie natychmiastowych działań, za chwilę będziemy mieli w Polsce istny Armagedon. Jeśli już nie jest za późno. Wydolność systemu opieki zdrowotnej w końcu kuleje w naszym państwie od lat.

SOR cały czas się kula tak, jak kulał się wcześniej. I jeśli to będzie dalej tak wyglądać, to nie jesteśmy w najlepszej sytuacji jako społeczeństwo. Chodzi mi tutaj o cały system. System, który istnieje u nas od 20-30 lat, nie poradzi sobie z nową, nieznaną chorobą. To wszystko są rzeczy, o których mówiliśmy dużo wcześniej.

Dramatu u nas w szpitalu jeszcze nie ma. Zaznaczam, że jeszcze, bo za dwa tygodnie może okazać się to zdezaktualizowane. Podejrzewam, że te igrzyska są dopiero przed nami. Po nich zacznie się rozliczanie z każdego trupa – alarmuje Świtała.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ludzie w maseczkach ochronnych

Uczestnicy badań przesiewowych na COVID-19 w Zachodniopomorskiem rezygnują po I etapie

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych, jednak nie bez powodu

Pielęgniarki i położne przekonują: jest nas wystarczająco dużo, żeby walczyć z pandemią. Jednak 30 tys. z nich nie jest zatrudnionych. Dlaczego?

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. "To jest moment, aby zacząć bić na alarm"

Coraz więcej dzieci z groźną chorobą po przebytym COVID-19. „To jest moment, aby zacząć bić na alarm”

Kobieta sprawdza swój portfel

Ryzyko przeniesienia koronawirusa na banknotach jest niskie, podsumowuje Bank Anglii

Polacy nie chcą się testować. Potencjalnie zakażeni SARS-CoV-2 unikają wykonania testu, by nie trafić na kwarantannę

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma przekaz dla koronasceptyków

Pielęgniarka z USA pokazała, jak wyglądała przed pandemią i jak wygląda teraz. Ma ważny przekaz dla koronasceptyków

Kobiety w maseczkach ochronnych

Brytyjscy naukowcy odkryli, że osoby zakażone koronawirusem najbardziej zarażają przez pierwsze 5 dni od wystąpienia objawów

Lekarka siedzi zmęczona na podłodze

Jak wygląda sytuacja na SOR-ze w czasie pandemii? Lek. Bartosz Fiałek przytacza historie z dyżuru, nie pozostawiając złudzeń

Infekcja COVID-19 w I trymestrze – czy może wywołać poronienie? Dr Michał Strus tłumaczy

„Kto chorował na COVID-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej”. Nowa zachęta dla ozdrowieńców

Tegoroczne święta w piątkę? To jedno z możliwych obostrzeń projektu kwarantanny narodowej

Firma Pfizer będzie gotowa do wysyłki szczepionki na COVID-19 w kilka godzin po jej zatwierdzeniu

Amerykański epidemiolog odpowiada dzieciom, które boją się o zdrowie Świętego Mikołaja: Ma wrodzoną odporność na koronawirusa

Dalsze etapy bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Minister Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne kroki

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się może dziać

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się dzieje

Warszawskiej klubokawiarni zatrudniającej osoby z autyzmem grozi upadek. „Jesteśmy w tragicznej sytuacji. Bardzo prosimy o pomoc”

Warszawskiej klubokawiarni zatrudniającej osoby z autyzmem grozi upadek. „Jesteśmy w tragicznej sytuacji. Bardzo prosimy o pomoc”

WHO alarmuje: maleje liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów na COVID-19 w Europie

WHO alarmuje: maleje liczba zakażeń, ale rośnie liczba zgonów na COVID-19 w Europie

prof. Krzysztof J. Filipiak

Prof. Krzysztof J. Filipiak: „Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że szczepionki znajdą się w Polsce najwcześniej jesienią 2021 r. Nadal więc czeka nas trudny rok walki z pandemią”

Eksperci PAN domagają się zmiany strategii testowania na obecność SARS-CoV-2. „Sytuacja stała się krytyczna”

program odbudowy zdrowia Polaków

Adam Niedzielski zapowiada „program odbudowy zdrowia Polaków”

Cesarskie cięcie u ciężarnej pacjentki w śpiączce farmakologicznej, połączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi / Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

Niezwykły poród we Wrocławiu. Cesarskie cięcie u kobiety chorej na COVID-19, podłączonej do pozaustrojowego utlenowania krwi

Objawy koronawirusa / iStock

„To jakie są w końcu te objawy koronawirusa”? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia

Zmiany w informowaniu osób będących na kwarantannie. Co nowego wprowadził GIS?

Amerykański epidemiolog o kolejnych pandemiach. „Przygotowania są znacznie ważniejsze niż reakcja”

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?