Przejdź do treści

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

Rebecca Sugar
Rebecca Sugar fot. John Lamparski/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chrissy Teigen, amerykańska modelka i prezenterka telewizyjna, poroniła. „Odczuwamy ból, jakiego nigdy wcześniej nie czuliśmy”
Chłopiec z nebulizatorem
Jak wybrać dobry i bezpieczny dla dziecka nebulizator? Wyjaśnia specjalistka
Amarantus – zbożowy hit. Nie tylko dla zestresowanych
Patenty na potencjalne leki antynowotworowe dl badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego
Niezwykłe dokonanie badaczy z Gdańska! Pomoże w walce z nowotworami
aromaterapia Nabea
Aromaterapia w domu? To prostsze niż myślisz! Podpowiadamy, jak możesz zacząć przygodę z olejkami

W kultowym komiksie „Steven Universe” tworzy postacie, które nie mają płci, chociaż mówią o sobie jako o kobietach. – Chcę już zawsze produkować serie, które pozwalają na reprezentację LGBT w przestrzeni bez ograniczeń wiekowych – deklaruje Rebecca Sugar, pierwsza kobieta, której Cartoon Network pozwoliło stworzyć kreskówkę pod swoim szyldem.

Ukazujące się od 2013 roku przygody  chłopca o imieniu Steven i  trzech mieszkających z nim kosmitek znają miłośnicy komiksów na całym świecie. Jest to także jedna z najbardziej analizowanych serii zawierających wątki LGTB.

Rebecca Sugar urodziła się 9 lipca 1987 roku w Silver Spring w Maryland. Ona i jej młodszy brat zostali wychowani zgodnie z zasadami judaizmu, ich ojciec jest synem osoby, która przeżyła Holocaust. Uczęszczała do Montgomery Blair High School oraz Centrum Sztuk Wizualnych w Albert Einstein School.  Za rysowane w tym czasie komiksy do szkolnych gazetek otrzymała nagrodę Newspaper Individual Writing and Editing Contest. Później podjęła naukę w School of Visual Arts in New York. Tam poznała Iana Jones-Quartey’a, z którym jest w związku od 2012 roku. W grudniu 2019 roku para wzięła ślub.

W School of Visual Arts Sugar uczyła się rysunku i animacji. Często współpracowała ze swoim przyszłym mężem i bratem. Razem stworzyli film, który pozwolił jej na ukończenie szkoły.

„Podczas nauki w college’u miałam zajęcia o idei wzniosłości (sublime) i tezie, że nie możemy zamknąć sztuki w żadnych ramach. (….). Wszystko jest tylko sugerowane, wszystko jest sugestią. Tak działa animacja – pokazuje kawałek pokoju, sugerując, że reszta pokoju też istnieje.”

W 2010 roku Sugar opublikowała komiks zatytułowany „Pug Davis”, który opowiadał o przygodach tytułowego mopsa-astronauty.  W tym czasie w Internecie ukazał się także jej komiks „Don’t Cry for me, I’m already dead” (Nie płacz za mną, ja już nie żyję), który opowiadał o dwóch braciach cytujących „The Simpsons” zmagających się ze skutkami wypadku.

Lucy Liu

Skokiem w karierze była dla niej praca przy kultowej serii animowanej „Pora na Przygodę”. Bardzo szybko awansowała  do rangi artystki tworzącej storyboardy, czyli czarno-białe podstawy animacyjne. „Pora na Przygodę” to wielowymiarowa historia o Ziemi w odległej przyszłości, po katastrofie atomowej.

„Myślę, że (podczas pracy nad „Porą na Przygodę”) naprawdę zrozumiałam, jak bardzo seria musi być uniwersalna (…) doszłam do momentu, w którym każdy dowcip był związany z czymś głębszym, tak, że tych warstw nie dało się ich od siebie rozdzielić.”

Za swoją pracę przy odcinkach „It came from the Nightosphere” oraz „Simon&Marcy” Sugar otrzymała nagrody Emmy w kategorii krótkiej animacji. Bijąca rekordy popularności „Pora na Przygodę” otrzymała szereg wyróżnień i nagród, w tym nominacje do Annie Awards. W 2012 roku „Forbes” umieścił Rebeccę na liście „30 under 30 in Enterainment” za jej pracę przy znaczących odcinkach serii.

Steven Universe

„Steven Universe”, którego Sugar jest producentką, powstawał latami, praktycznie już od czasów szkolnych autorki. Odcinki ukazują się od listopada 2013 roku. Pełnometrażowy film „Steven Universe: The Movie” ukazał się we wrześniu 2019 roku.

„Jednym z moich celów wobec postaci Stevena było oddanie jego dorastania. Wszystko dzieje się z jego perspektywy. Jeśli czegoś nie doświadcza, widownia o tym nie wie (…) Steven się uczy, a widownia razem z nim.”

„Steven Universe” jest szczególnie rozpoznawany na świecie ze względu na elementy reprezentacji LBGT zawarte w fabule. Scena ślubu dwóch kosmitek oraz ich pocałunku zebrała zarówno laury, jak i ostrą krytykę oraz cenzurę – w chińskiej wersji produkcji jednej z bohaterek dodano wąsy. W polskiej wersji językowej także wycięto niektóre sceny, w tym scenę „fuzji” dwóch bohaterek.

Kwestie LGBT zawarte w „Steven Universe” płyną z doświadczeń autorki. W 2016 roku podczas konwentu Comic-Con w San Diego Sugar wyznała, że jest biseksualna. Dwa lata później wytłumaczyła, że jest niebinarna płciowo. Kosmitki, które stworzyła, także nie mają płci, chociaż mówią o sobie jako o kobietach. Jedną z ich mocy jest łączenie się w tzw. „fuzje” – często pojawiająca się na ekranie postać Stevonnie to połączenie tytułowego Stevena oraz jego przyjaciółki Connie, która w języku angielskim mówi o sobie w sposób neutralny płciowo (they/them).

Steven Universe

„Tak długo, jak nie przestajesz, możesz tworzyć tyle, na ile masz ochotę. To ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw.”

Sugar otwarcie mówi o potrzebie tworzenia kreskówek i filmów  nie mających ograniczeń wiekowych, w których występują homoseksualne postaci. Przyznaje, że praca nad „Steven Universe” pozwoliła jej pogodzić się ze swoją seksualnością. Jest zdania, że tego rodzaju seria może pomóc dorastającym dzieciom, wykształcając w nich tolerancję oraz pozwalając na refleksję.

Pia Klemp

Wśród innych elementów krytyki na temat Steven Universe” i pracy Sugar, pojawiają się zarzuty, że operuje stereotypami na temat czarnych kobiet. Kosmitki w serii nie są czarnoskóre, ale są napisane w sposób, który to sugeruje, zarówno pod względem wyglądu, jak i warstwy językowej.

„Jest wiele elementów, które sprawiają, że czuję się odmienna od innych twórców kreskówek.”

Pytana o to, jak pracuje jej się jako kobiecie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, Rebecca przyznaje, że był to jeden z powodów, dla którego produkowana przez nią seria jest wypełniona kobiecymi bohaterkami.

„Wydaje mi się, że kiedy jesteś dzieckiem, wszyscy rysują i chcą rysować. (….) kiedy dorastasz, ktoś mówi ci: „nie możesz tego robić, to nie jest coś, co się robi w ramach zarabiania na życie” albo „to nie jest dobry rysunek” i wtedy wielu ludzi odpuszcza, bo jeśli tego nie zrobisz, to żyjesz złudzeniami.”

 

„Steven Universe” otrzymał szereg nominacji do nagród z branży animacyjnej, w tym 4 nominacje do Emmy Awards. W 2018 roku został odznaczony nagrodą Peabody dla programów dla dzieci i młodzieży.

Rebecca Sugar jest także autorką piosenek do serii. To słynne „Everything Stays” czy specyficzny, jazzowy soundtrack „Steven Universe”. Sugar współpracowała z gwiazdami takimi jak Nicki Minaj, Patti Lupone czy Estelle, dla której zaprojektowała także okładkę albumu „True Romance”. „Staram się wkładać piosenki tam, gdzie mają sens” – mówi artystka.

Od grudnia 2019 roku Sugar produkuje limitowaną serię „Steven Universe Future”, która jest epilogiem „Steven Universe” i dotyczy skutków działań stworzonych przez nią postaci. „Chcę już zawsze produkować serie, które pozwalają na reprezentację LGBT w przestrzeni bez ograniczeń wiekowych” – deklaruje artystka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Wanda Traczyk - Stawska

Wanda Traczyk-Stawska: wszyscy cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Kristen Stewart: Od zawsze bolał mnie brzuch. Od zawsze wpadałam w histerię. Wstydziłam się tego, jak dużo płakałam, ale teraz uważam to za prawdziwy dar

Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką, coming out

„Outuję się publicznie, by was wspierać”. Sylwia Chutnik wyznała, że jest lesbijką

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

Stylistka paznokci z Warszawy maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT + za darmo. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej, niż tylko denerwować się na to, co widzę w telewizji”

Stylistka paznokci z Warszawy za darmo maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT+. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej”

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. "To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności"

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię’ nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię” nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Para dziewczyn

„30 twarzy dumy” z okazji Miesiąca Dumy LGBT+. Czerwiec pod znakiem tęczy!

Biseksualizm - co to jest i czym się charakteryzuje?

Biseksualizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Halsey: bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu

Kampania Pantene / materiały prasowe

Osoby LGBT+ boją się wrócić na święta do swoich rodzinnych domów. Nowa kampania Pantene wzrusza!

Tęczowy Piątek / unsplash.com

Niedługo Tęczowy Piątek. Wiemy, jak każda z nas może wesprzeć młodzież LGBT+

Ruby Rose: tylko ty wiesz, jaką osobą się urodziłaś i musisz być wolna, by być sobą

Megan Rapinoe: Naprzód, geje i lesbijki! Nie możesz zostać mistrzem świata bez takich osób w drużynie

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

Pierwsza transpłciowa, niepełnosprawna modelka z porażeniem mózgowym na wybiegu. Kolejny przełom w świecie mody!

„Pary homoseksualne są rodzicami bardzo odpowiedzialnymi. Ich miłość jest taka sama jak heteroseksualnych rodziców. Ale mają więcej niepokoju” – mówi psychoterapeutka Agnieszka Gudzowaty

Nie bądź obojętny wobec przemocy – po prostu reaguj! Kampania przeciwko agresji wobec osób LGBT+

Miley Cyrus: nie ma konfliktu między byciem feministką, a rozbieraniem się na scenie i dysponowaniem własną seksualnością

„Lesbijka u ginekologa jest jak jednorożec, który się urwał z choinki” – czyli LGBT u lekarza

Kate i Helen Richardson-Walsh: Bycie innym jest dobre i powinno być celebrowane

Pożegnaliśmy luty. Co się działo ważnego, na co zwróciliśmy uwagę, co nas poruszyło, czyli podsumowanie miesiąca

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta leży na łóżku

Seks analny to czysta przyjemność! Jak wzbogacić swój erotyczny repertuar?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.