Przejdź do treści

Rebecca Sugar: to ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw

Rebecca Sugar
Rebecca Sugar fot. John Lamparski/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
stres trening
Sposoby na stres. Oto 6 skutecznych sposobów, które ukoją twoje nerwy
Nadmierna potliwość – o czym świadczy, jakie są przyczyny?
Szczepionka
Szczepionka na gruźlicę może uchronić nas przed koronawirusem?
Kobieta trzyma się za szyję
Ból i zesztywnienie mięśni karku – przyczyny, leczenie
Kobieta czesząca włosy
Problemy z włosami: łupież, wypadanie włosów, przetłuszczanie się. Co robić?

W kultowym komiksie „Steven Universe” tworzy postacie, które nie mają płci, chociaż mówią o sobie jako o kobietach. – Chcę już zawsze produkować serie, które pozwalają na reprezentację LGBT w przestrzeni bez ograniczeń wiekowych – deklaruje Rebecca Sugar, pierwsza kobieta, której Cartoon Network pozwoliło stworzyć kreskówkę pod swoim szyldem.

Ukazujące się od 2013 roku przygody  chłopca o imieniu Steven i  trzech mieszkających z nim kosmitek znają miłośnicy komiksów na całym świecie. Jest to także jedna z najbardziej analizowanych serii zawierających wątki LGTB.

Rebecca Sugar urodziła się 9 lipca 1987 roku w Silver Spring w Maryland. Ona i jej młodszy brat zostali wychowani zgodnie z zasadami judaizmu, ich ojciec jest synem osoby, która przeżyła Holocaust. Uczęszczała do Montgomery Blair High School oraz Centrum Sztuk Wizualnych w Albert Einstein School.  Za rysowane w tym czasie komiksy do szkolnych gazetek otrzymała nagrodę Newspaper Individual Writing and Editing Contest. Później podjęła naukę w School of Visual Arts in New York. Tam poznała Iana Jones-Quartey’a, z którym jest w związku od 2012 roku. W grudniu 2019 roku para wzięła ślub.

W School of Visual Arts Sugar uczyła się rysunku i animacji. Często współpracowała ze swoim przyszłym mężem i bratem. Razem stworzyli film, który pozwolił jej na ukończenie szkoły.

„Podczas nauki w college’u miałam zajęcia o idei wzniosłości (sublime) i tezie, że nie możemy zamknąć sztuki w żadnych ramach. (….). Wszystko jest tylko sugerowane, wszystko jest sugestią. Tak działa animacja – pokazuje kawałek pokoju, sugerując, że reszta pokoju też istnieje.”

W 2010 roku Sugar opublikowała komiks zatytułowany „Pug Davis”, który opowiadał o przygodach tytułowego mopsa-astronauty.  W tym czasie w Internecie ukazał się także jej komiks „Don’t Cry for me, I’m already dead” (Nie płacz za mną, ja już nie żyję), który opowiadał o dwóch braciach cytujących „The Simpsons” zmagających się ze skutkami wypadku.

Lucy Liu

Skokiem w karierze była dla niej praca przy kultowej serii animowanej „Pora na Przygodę”. Bardzo szybko awansowała  do rangi artystki tworzącej storyboardy, czyli czarno-białe podstawy animacyjne. „Pora na Przygodę” to wielowymiarowa historia o Ziemi w odległej przyszłości, po katastrofie atomowej.

„Myślę, że (podczas pracy nad „Porą na Przygodę”) naprawdę zrozumiałam, jak bardzo seria musi być uniwersalna (…) doszłam do momentu, w którym każdy dowcip był związany z czymś głębszym, tak, że tych warstw nie dało się ich od siebie rozdzielić.”

Za swoją pracę przy odcinkach „It came from the Nightosphere” oraz „Simon&Marcy” Sugar otrzymała nagrody Emmy w kategorii krótkiej animacji. Bijąca rekordy popularności „Pora na Przygodę” otrzymała szereg wyróżnień i nagród, w tym nominacje do Annie Awards. W 2012 roku „Forbes” umieścił Rebeccę na liście „30 under 30 in Enterainment” za jej pracę przy znaczących odcinkach serii.

Steven Universe

„Steven Universe”, którego Sugar jest producentką, powstawał latami, praktycznie już od czasów szkolnych autorki. Odcinki ukazują się od listopada 2013 roku. Pełnometrażowy film „Steven Universe: The Movie” ukazał się we wrześniu 2019 roku.

„Jednym z moich celów wobec postaci Stevena było oddanie jego dorastania. Wszystko dzieje się z jego perspektywy. Jeśli czegoś nie doświadcza, widownia o tym nie wie (…) Steven się uczy, a widownia razem z nim.”

„Steven Universe” jest szczególnie rozpoznawany na świecie ze względu na elementy reprezentacji LBGT zawarte w fabule. Scena ślubu dwóch kosmitek oraz ich pocałunku zebrała zarówno laury, jak i ostrą krytykę oraz cenzurę – w chińskiej wersji produkcji jednej z bohaterek dodano wąsy. W polskiej wersji językowej także wycięto niektóre sceny, w tym scenę „fuzji” dwóch bohaterek.

Kwestie LGBT zawarte w „Steven Universe” płyną z doświadczeń autorki. W 2016 roku podczas konwentu Comic-Con w San Diego Sugar wyznała, że jest biseksualna. Dwa lata później wytłumaczyła, że jest niebinarna płciowo. Kosmitki, które stworzyła, także nie mają płci, chociaż mówią o sobie jako o kobietach. Jedną z ich mocy jest łączenie się w tzw. „fuzje” – często pojawiająca się na ekranie postać Stevonnie to połączenie tytułowego Stevena oraz jego przyjaciółki Connie, która w języku angielskim mówi o sobie w sposób neutralny płciowo (they/them).

Steven Universe

„Tak długo, jak nie przestajesz, możesz tworzyć tyle, na ile masz ochotę. To ważne, żeby nie przestawać i pozbyć się lęku, że twoja praca nie ma podstaw.”

Sugar otwarcie mówi o potrzebie tworzenia kreskówek i filmów  nie mających ograniczeń wiekowych, w których występują homoseksualne postaci. Przyznaje, że praca nad „Steven Universe” pozwoliła jej pogodzić się ze swoją seksualnością. Jest zdania, że tego rodzaju seria może pomóc dorastającym dzieciom, wykształcając w nich tolerancję oraz pozwalając na refleksję.

Pia Klemp

Wśród innych elementów krytyki na temat Steven Universe” i pracy Sugar, pojawiają się zarzuty, że operuje stereotypami na temat czarnych kobiet. Kosmitki w serii nie są czarnoskóre, ale są napisane w sposób, który to sugeruje, zarówno pod względem wyglądu, jak i warstwy językowej.

„Jest wiele elementów, które sprawiają, że czuję się odmienna od innych twórców kreskówek.”

Pytana o to, jak pracuje jej się jako kobiecie w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, Rebecca przyznaje, że był to jeden z powodów, dla którego produkowana przez nią seria jest wypełniona kobiecymi bohaterkami.

„Wydaje mi się, że kiedy jesteś dzieckiem, wszyscy rysują i chcą rysować. (….) kiedy dorastasz, ktoś mówi ci: „nie możesz tego robić, to nie jest coś, co się robi w ramach zarabiania na życie” albo „to nie jest dobry rysunek” i wtedy wielu ludzi odpuszcza, bo jeśli tego nie zrobisz, to żyjesz złudzeniami.”

 

„Steven Universe” otrzymał szereg nominacji do nagród z branży animacyjnej, w tym 4 nominacje do Emmy Awards. W 2018 roku został odznaczony nagrodą Peabody dla programów dla dzieci i młodzieży.

Rebecca Sugar jest także autorką piosenek do serii. To słynne „Everything Stays” czy specyficzny, jazzowy soundtrack „Steven Universe”. Sugar współpracowała z gwiazdami takimi jak Nicki Minaj, Patti Lupone czy Estelle, dla której zaprojektowała także okładkę albumu „True Romance”. „Staram się wkładać piosenki tam, gdzie mają sens” – mówi artystka.

Od grudnia 2019 roku Sugar produkuje limitowaną serię „Steven Universe Future”, która jest epilogiem „Steven Universe” i dotyczy skutków działań stworzonych przez nią postaci. „Chcę już zawsze produkować serie, które pozwalają na reprezentację LGBT w przestrzeni bez ograniczeń wiekowych” – deklaruje artystka.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Catherine Zeta-Jones: Żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

Catherine Zeta-Jones: żeby małżeństwo mogło działać, naprawdę należy mieć osobne łazienki

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Para kobiet przytula się na plaży

Komitet Bioetyki PAN: Orientacja homoseksualna nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności

Melanie Griffith

Melanie Griffith: Jestem dużo spokojniejsza o życie teraz, jako starsza osoba. Lubię to wszystko, mimo zmarszczek

Stylistka paznokci z Warszawy maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT + za darmo. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej, niż tylko denerwować się na to, co widzę w telewizji”

Stylistka paznokci z Warszawy za darmo maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT+. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej”

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. "To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności"

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię’ nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię” nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Lisa Kudrow

Lisa Kudrow: Zachowuję dystans. Lubię to. Nie muszę sypać żartami na zawołanie

Para dziewczyn

„30 twarzy dumy” z okazji Miesiąca Dumy LGBT+. Czerwiec pod znakiem tęczy!

Selma Blair: Nie mam presji bycia znaną na całym świecie bombową laską, która została zdetonowana

Selma Blair: Jestem trzeźwa i bardzo z tego dumna. Wolę, żeby ktoś pomyślał, że jestem na wózku inwalidzkim, niż że otworzyłam minibar

Susan Sarandon: Będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Susan Sarandon: będzie mi bardzo miło, kiedy to, że kobieta ma dobrą pracę, przestanie być takim wielkim wydarzeniem

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Sharon Stone: Nigdy nie kłamałam o swoim wieku. Nie boję się starzeć

Biseksualizm - co to jest i czym się charakteryzuje?

Biseksualizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Nicole Kidman. Królowa śniegu czy walkiria ze stalowym kręgosłupem?

Kristen Bell: Chyba odnalazłam moje własne „dobre miejsce”. Nie nosi mnie, żeby wskakiwać w nowe projekty

Kathy Bates

Kathy Bates: Nie mam piersi. Dlaczego mam udawać, że jest inaczej?

Florence Pugh

Florence Pugh: Mam twarz i rosną na niej włosy. Zostawcie mnie w spokoju!

Halsey: bardziej chcę być matką, niż gwiazdą popu

Kampania Pantene / materiały prasowe

Osoby LGBT+ boją się wrócić na święta do swoich rodzinnych domów. Nowa kampania Pantene wzrusza!

„Gdy nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać, wybieram to pierwsze” – mówi rysowniczka Miriola Dzik, znana na FB jako KURA

Patricia Clarkson

Patricia Clarkson: Cenię życie nieprzewidywalne. Wolę bourbona od seksu

Charlize Theron: kobiety muszą pracować ciężej niż mężczyźni, gdy muszą podnieść się po porażce

Billie Eilish

Billie Eilish: Ludzie pytają jak jest być mną. Stary, nikt mnie nie przygotował na odczuwanie czegokolwiek

Tęczowy Piątek / unsplash.com

Niedługo Tęczowy Piątek. Wiemy, jak każda z nas może wesprzeć młodzież LGBT+

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę