Przejdź do treści

Rentgen zwierząt. Czy umiesz rozpoznać, kto jest na zdjęciu? Na czym polega RTG?

RTG żaby
zdjęcie: https://www.facebook.com/zsllondonzoo/photos/a.197960183573781/1550267295009723/?type=3
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy potrafisz rozpoznać zwierzę po jego zdjęciu rentgenowskim? Stan zdrowia, choroby, gatunek – obraz RTG jest do tego niezbędny. Zmierzyli się z tym młodzi weterynarze w ramach projektu „Vect in Action”, zorganizowanego przez londyńskie ZOO. 

Doświadczony zespół weterynaryjny ZOO w Londynie podzielił się zdjęciami rentgenowskimi, które zostały wykonane podczas rutynowych kontroli 18 000 zwierząt. Obrazy ukazują wnętrza różnych gatunków, w tym żab, węży, żółwi. Na postawie obrazów można określić stan zdrowia, schorzenia i choroby poszczególnych stworzeń. 

 

Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019

 

Możemy powiedzieć tyle o zdrowiu zwierząt, co widzimy na zdjęciu rentgenowskim - od siły ich kości po zdrowe serce. Są niezbędne do naszej pracy. I chociaż dość często spotykamy się z nietypowymi zdjęciami RTG, wciąż uważamy, że są one absolutnie fascynujące.

napisał Heather Macintosh, weterynarz ZSL London Zoo

Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019

 

Kiedy wykonuje się RTG zwierząt?

Badanie RTG jest najczęściej zlecanym badaniem u weterynarza. Zdarza się, że przychodzi właściciel z podejrzeniem, że zwierzę zjadło jakiś przedmiot - wówczas od razu jest robiony rentgen. Weterynarz na podstawie zdjęcia może zdiagnozować choroby, urazy, złamania. Obraz pozwala na właściwą ocenę narządów, co jest niezbędne w dalszym leczeniu. Najczęściej wykonuje się u zwierząt badanie RTG jamy brzusznej, kręgosłupa i klatki piersiowej.

weterynarz Aneta Pierzak z Bliscy Przychodnia Weterynaryjna w rozmowie z Hello Zdrowie

Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019

 

Co to jest RTG?

Badanie RTG, czyli potocznie rentgen, to podstawowa metoda obrazowania, wykorzystywana w diagnostyce wielu schorzeń. Terminem rentgen nazywa się także wynik badania radiologicznego, czyli zdjęcie RTG, jak również aparat emitujący promieniowanie rentgenowskie.

Rentgen to prześwietlenie, które wykorzystuje wiązkę promieniowania rentgenowskiego (rodzaj promieniowania jonizującego) w celu zobrazowania zmian i nieprawidłowości wnętrza ciała. Badanie RTG polega na krótkotrwałym napromieniowaniu ciała. Promieniowanie ulega rozproszeniu, które zaciera granicę między tkanką miękką a kością. Dlatego w celu lepszego zobrazowania nieprawidłowości podaje się kontrast, czyli środek cieniujący.

Zróżnicowana zdolność tkanek do pochłaniania promieniowania jest podstawą uzyskania zdjęcia RTG. Badanie to umożliwia wykrycie zmian pourazowych, zwyrodnieniowych, zapalnych, a także nowotworowych. Służy potwierdzeniu lub wykluczeniu choroby. Jest pomocne w postawieniu właściwej diagnozy.

Gepostet von ZSL London Zoo am Montag, 18. Februar 2019

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.