Przejdź do treści

Nieumiejętnie używany może dać niepożądane efekty. Czy warto stosować retinol?

Unsplash
Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy kupując kosmetyki do twarzy, sprawdzasz czy w jego składzie znajduje się retinol? Też, jak wiele innych kobiet, czytałaś o nim w samych superlatywach? To dobrze! Musisz jednak wiedzieć, że nieumiejętnie stosowany może przynieść więcej szkody niż pożytku. 

O Dermatolook pisałyśmy już niejednokrotnie. Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek to trzy dermatolożki, które wspólnie prowadzą bloga. Specjalistki udzielają się także w mediach społecznościowych.  W jednym z ostatnich postów Aleksandra Malewska podjęła temat retinolu.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dermatolook (@dermatolook)

Retinol – czy naprawdę działa?

O retinolu powstało już wiele tekstów, przeprowadzono też setki specjalistycznych badań. Pomimo tego, wokół witaminy A wyrastają kolejne mity. Warto wiedzieć, co jest prawdą.

– Algi, zioła czy olejki roślinne dodawane do kosmetyków mają mieć działanie anti-aging. Szukając eliksiru młodości, nie można jednak pominąć retinolu. Tak, retinol to według mnie numer jeden wśród substancji, które zatrzymują czas naszej skóry. Przeciwnicy retinolu twierdzą, że substancja ta podrażnia czy uczula skórę, a w połączeniu ze słońcem może skutkować przebarwieniami.

Nieumiejętnie stosowana faktycznie może dać niepożądane efekty, jeśli jednak stosujemy retinol z głową, możemy spodziewać się jedynie efektu wow!” – pisze Aleksandra Malewska, jedna z trzech ekspertek prowadzących „Dermatolook”.

Czym jest retinol?

Retinol to czysta postać pochodnej witaminy A.

– Skoro jest to zwykła witamina, to co takiego robi z naszą skórą? Retinol przyspiesza przemianę komórek naskórka, przez co gruba, zrogowaciała warstwa rogowa ulega złuszczeniu. Efekt złuszczający to pierwszy i najszybciej widoczny efekt wow. Skóra jest wyraźnie jaśniejsza i przyjemnie gładka. Na inne efekty musimy poczekać kilka miesięcy…

Nr dwa to stymulacja skóry – retinol intensywnie pobudza skórę do regeneracji, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Po kilku miesiącach widać efekty w postaci bardziej napiętej, zwartej i elastycznej skóry. Kosmetyki z retinolem redukują przebarwienia i po czasie pięknie wyrównują koloryt skóry – idealne dla osób borykających się z problemem przebarwień posłonecznych. Witamina A jest też szeroko stosowana w lekach dermatologicznych, między innymi na łuszczycę czy trądzik – wyjaśnia specjalistka.

Efekt działania retinolu

Jaki jest efekt działania retinolu? Dermatolook wymienia m.in.:

  • mniej zmarszczek,
  • napięta, elastyczna i wygładzona skóra,
  • mniej przebarwień,
  • skuteczne leczenie problemów jak: trądzik, łojotok, nadmierne złuszczanie skóry.
kobieta je czekoladę

O czym warto pamiętać?

Kosmetyki z retinolem ulegają inaktywacji pod wpływem słońca, dlatego też są sprzedawane w ciemnych buleteczkach. Z tego samego powodu nie wolno stosować ich na dzień. Skóra powinna być stopniowo przyzwyczajana do retinolu. Zbyt intensywna kuracja na początku może faktycznie wywołać podrażnienie. Dermatolog powie ci, jak dokładnie zastosować takie kosmetyki.

Retinol i inne związki z grupy witaminy A nie powinny być stosowane w ciąży. Witamina A w nadmiarze ma toksyczne działanie na płód i choć stosowana na skórę raczej nie grozi przedawkowaniem…. warto dmuchać na zimne i unikać kosmetyków z retinolem w okresie ciąży.

Według mnie retinol to prawdziwy „eliksir młodości”, więc jeśli szukać jednej substancji o prawdziwym działaniu odmładzającym, postaw właśnie na witaminę A – tłumaczy Aleksandra Malewska z „Dermatolook”.

Stosując retinol, musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Efekty nie będą widoczne od razu. Kosmetyki z retinolem powinny być używane przez dłuższy czas, nie jednorazowo. Po kuracji zalecane jest także tzw. leczenie podtrzymujące. Tylko wtedy pozytywne rezultaty będą się utrzymywać. Potwierdzają to liczne badania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: