Przejdź do treści

„Robisz krzywdę sobie i dziecku”. Co słyszą matki długo karmiące piersią?

karmienie piersią
„Robisz krzywdę sobie i dziecku”. Co słyszą matki długo karmiące piersią? Cavan Images/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Antyoksydanty – produktów w których znajdziesz ich najwięcej
Antyoksydanty – oto lista produktów, w których znajdziesz ich najwięcej
Anna Lewandowska
Anna Lewandowska pokazała brzuch 17 dni po porodzie. „Ciało kobiety może wiele” – pisze trenerka
Kobieta ćwiczy jogę w ciąży
Joga w ciąży. Nauczycielka jogi odpowiada na najczęściej zadawane pytania
Ropień na dziąśle - jak leczyć, objawy.
Ropień na dziąśle – jak go leczyć i jakie są objawy?
Rośliny w lesie przykryte plastikową butelką
„My znikniemy. Przeżyją nas nasze plastikowe śmieci”. XI odsłona wymownego projektu „No Beauty In Plastic”

Chociaż autorytety medyczne i uznane instytucje, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF, zalecają, by kontynuować karmienie piersią co najmniej do ukończenia przez dziecko dwóch lat, matki długo karmiące bardzo często spotykają się z niezrozumieniem, nieżyczliwością czy wręcz społecznym ostracyzmem. Podstawowy problem polega na tym, że długie karmienie bywa piętnowane przez… lekarzy, którzy zamiast opierać się na aktualnej wiedzy medycznej, powtarzają mity i stereotypy.

Ewa, matka dwóch kilkulatków, doskonale pamięta początki karmienia piersią. – Nie było łatwo. Jeszcze zanim zostałam mamą, wydawało mi się, że to łatwizna: po prostu przystawiam dziecko do piersi i karmię. A tu brak pokarmu, płacz i prężenie się dziecka, ból brodawek, nawały i zastoje, wiszenie na piersi… – wymienia.

Postanowiła jednak zagryźć zęby i – w dużej mierze dzięki wsparciu otoczenia – przezwyciężyła trudne początki. – Po miesiącu karmienie stało się prawdziwą przyjemnością – przyznaje. Przy starszym synu zakładała, że chce karmić przynajmniej rok. Karmiła 16 miesięcy. Przy młodszym synu też chciała karmić podobnie. Tak się jednak złożyło, że karmiła prawie 2 lata. – Podejmowałam wcześniej próby odstawienia młodszego, bo bez przerwy budził się w nocy na mleko czy raczej na ssanie lub przytulenie, ale nie wychodziło. W sumie to nie był problem, a nawet byłam z siebie dumna, że jeden i drugi syn dostali ode mnie to, co najlepsze. To otoczenie było problemem.

Zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego synka, kiedy obaj mieli powyżej roku, Ewie zdarzało się słyszeć niewybredne komentarze na temat długiego karmienia. Od cioci – że przecież to tylko woda. Od własnej mamy – że powinna odstawić pierś i podać dziecku gęstą kaszę przed snem albo butelkę, to zacznie przesypiać noce. Od niektórych koleżanek – że to „trochę dziwne” i że „chyba już za długo”. – Ale gdy pytałam, dlaczego dziwne i dlaczego za długo, nie umiały wytłumaczyć. Wiele było też oskarżycielskich spojrzeń, kiedy zdarzało mi się podać jednemu czy drugiemu synkowi pierś w miejscach publicznych.

Ewa relacjonuje wizytę u pediatry ze starszym synem, kiedy miał niewiele ponad rok. Lekarka, dowiedziawszy się, że Ewa wciąż karmi piersią – czy raczej dokarmia, bo dziecko w tym wieku może jeść już wszystko, co zdrowe – zrobiła wielkie oczy. – Zaczęła nabijać mi do głowy, że robię straszną głupotę, bo tak długie karmienie negatywnie wpływa na więź matki z dzieckiem, że to niczemu nie służy, a wręcz szkodzi nam obojgu – wspomina Ewa.

– Tego typu opinie są bardzo krzywdzące dla matek – podkreśla Marlena Świrk, założycielka Fundacji Mlekiem Mamy. – Nie rozumiem, w jaki sposób karmienie piersią mogłoby negatywnie wpływać na więź matki z dzieckiem? Przecież wydzielająca się podczas karmienia piersią oksytocyna nazwana jest hormonem miłości. Poza tym więź z dzieckiem buduje się przez całe życie i w różny sposób.

Zabobony i herezje

Za długie karmienie piersią uchodzi takie, które trwa dłużej niż 12 miesięcy. W Polsce – choć sytuacja zmienia się z roku na rok na korzyść – wciąż jest rzadkością. Według danych udostępnionych przez Centrum Nauki o Laktacji im. Anny Oslislo ok. 50 tysięcy Polek karmi dzieci ponad rok lub dłużej. To niewielki odsetek wszystkich polskich matek.

– Długie karmienie piersią jest zagadnieniem, które wzbudza wiele skrajnych emocji zarówno wśród matek, jak i lekarzy czy w ogóle w społeczeństwie – przyznaje Marlena Świrk. – Przy czym „długość” karmienia jest różnie definiowana przez każdą osobę wypowiadającą swoją opinię. „Długo” to może być dłużej niż karmiła mnie mama czy koleżanka dzieci. W opinii wielu osób za długie uznaje się karmienie powyżej okresu niemowlęcego. Przedłużone karmienie ma zupełnie inny wymiar. Czasami bywa trudne, ale może być ciekawym doświadczeniem i możliwością zdobycia wiedzy, jakiej nie pozna się z literatury.

„Mamy długo karmiące (DKP) są w Polsce jedną z bardziej krytykowanych grup społecznych. Z naszego badania wynika, że aż 63 proc. z nich spotkało się z nieprzychylnymi uwagami i były zniechęcane do karmienia. W 76 proc. były krytykowane, obrażane, wyśmiewane przez rodzinę lub znajomych. 75 proc. usłyszało nieprzyjemne uwagi lub zalecenia od pracowników ochrony zdrowia, z czego 28 proc. od pediatrów. Polscy stomatolodzy uznali karmienie piersią po 12. miesiącu za istotny czynnik ryzyka próchnicy, co jest mocno kontrowersyjne w świetle badań” – piszą ekspertki CNoL.

Na potwierdzenie cytują niektóre wypowiedzi lekarzy przytaczane w badaniach przez matki:

To już pora, aby odstawić od piersi, jest taka duża, a mleko pani już nie jest wartościowe”.

Dziecko, co mogło, to już najlepsze zjadło, a teraz to pani ma problem emocjonalny w głowie, że pani nadal chce karmić”.

Ma już 18 miesięcy, trzeba już dziecko odstawić, bo jak będzie pani długo karmić to: córka będzie mieć problemy ze zgryzem, wady wymowy, będzie psychicznie uzależniona od pani, zamknięta w sobie i w ogóle czym starsza tym trudniej będzie odstawić”.

Po roku z kości wydziela się związek, który jest toksyczny dla dziecka… Po zacytowaniu przeze mnie ustaleń WHO dowiedziałam się, że są one tylko dla krajów trzeciego świata”.

Eko Matka Lekarka

Przecież to wstyd

Zaglądamy na fora dyskusyjne, blogi parentingowe i grupy on-line zrzeszające matki. Okazuje się, że kobiety długo karmiące piersią rzadko są chwalone i podziwiane. Przeciwnie – znacznie częściej czują na sobie oskarżycielskie spojrzenia innych albo słyszą komentarze nie na miejscu, które mają za cel wpędzić je w poczucie winy.

Najczęściej powtarzane teorie i komentarze:

 • Mleko matki po roku jest bezwartościowe.
 • Twoje dziecko będzie grube.
 • Robisz dziecku i sobie krzywdę.
 • To dlatego twoje dziecko ma próchnicę (albo będzie ją miało).
 • Po co mu ta pierś?
 • To obrzydliwe i niesmaczne.
 • Jak to możliwe, że ciągle masz mleko?
 • Twoje dziecko będzie niesamodzielne.
 • Kiedy to mleko się skończy?
 • Uzależniasz dziecko od siebie.
 • Przecież to wstyd.
 • Długie karmienie jest niebezpieczne dla dziecka.
 • Powinnaś już zabandażować piersi.
 • Twoje dziecko będzie mieć kłopoty z mową.
 • Karmić należy maksymalnie do pół roku.

Jedna z długo karmiących piersią internautek usłyszała od lekarza, co na to… jej mąż. Inna opisuje, że kilku miesięczne dziecko od piersi kazała jej odstawić okulistka.

Nacisk na długo karmiące matki, by zakończyły karmienie, bywa tak silny, że kobiety niekiedy mu ulegają.

– Byłam niedoświadczona, a teściowa, odkąd moja córka skończyła pół roku, bez przerwy mi truła, że mała już nie potrzebuje mojego mleka. Podsuwała jej obiadki, deserki, a ja uległam i pozwoliłam wprowadzić butelkę, która wykończyła mi laktację. Jeśli kiedykolwiek będę miała jeszcze dziecko, nigdy już takiego błędu nie popełnię – mówi Paulina.

Podobnie było u Natalii. Żadna kobieta w jej rodzinie nie karmiła tak długo jak ona (14 miesięcy). Jej mama, babcie, ciotki karmiły głównie mlekiem modyfikowanym. Większość koleżanek też wybrała butelkę. Kiedy więc jej syn skończył rok – a był dużym chłopcem – i wciąż podawała mu pierś, pod wpływem chłodnych czy wręcz drwiących spojrzeń lub komentarzy w stylu „ile można?”, zaczęła czuć się z karmieniem źle i wkrótce podjęła decyzję o odstawieniu. – Nie czuję, żebym podjęła tę decyzję w zgodzie ze sobą. Mogłabym spokojnie karmić dłużej.

Karmienie piersią jest eko

Społeczny ostracyzm wobec matek długo karmiących piersią stoi w sprzeczności z zaleceniami autorytetów medycznych i zakrojonymi na szeroką skalę badaniami. Według ekspertów WHO „promowanie naturalnego karmienia oraz ochrona i wspieranie matek karmiących piersią stanowi jedną z najbardziej efektywnych strategii poprawiających stan zdrowia ludności”.

Stowarzyszenie Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią na swojej stronie w dziale „Korzyści karmienia piersią” podkreśla, że im więcej pokarmu dziecko otrzymuje, tym efekt ochronny jest lepszy. „Karmienie piersią stwarza unikalną, pozytywną więź między matką a dzieckiem. Te pozytywne relacje wpływają korzystnie na kształtowanie się dobrych relacji w całej rodzinie”. Komitet zwraca również uwagę, że naturalne karmienie jest przyjazne dla środowiska, stanowi bowiem niewyczerpane i odnawiające się źródło pożywienia.

Ekspertki Centrum Nauki o Laktacji zaznaczają, że jak wynika z analiz antropologicznych, u człowieka karmienie piersią naturalnie kończy się między 2. a 7. rokiem życia. Jednak na decyzję o zakończeniu karmienia wpływają różne czynniki – wśród nich również akceptacja społeczna. Średnia długość karmienia piersią dla świata to… 3,8 roku! Ekspertki CNoL odrzucają również stereotyp mówiący, że DKP cechuje kobiety uboższe, mniej wykształcone. To nieprawda. Z badań wynika, że jest dokładnie odwrotnie – długo karmią najczęściej kobiety wykształcone, a to dlatego, że mają dostęp do aktualnej wiedzy.

Mając świadomość, że karmienie piersią powyżej roku jest inwestycją w zdrowie dziecka, matki oraz całego społeczeństwa, w 2019 roku CNoL we współpracy z Fundacją Mlekiem Mamy przeprowadziło kampanię społeczną #karmiędługo przeciwstawiającą się dyskryminacji matek karmiących naturalnie po roku. – Certyfikowane doradczynie laktacyjne, międzynarodowe konsultantki laktacyjne oraz lekarki wypowiadały się na temat korzyści płynących z długiego karmienia mlekiem mamy. Przedstawiały badania, a mimo to fala hejtu skierowana na karmiące mamy rozpłynęła się po mediach społecznościowych. Dla środowiska medycznego było to bardzo dużym zaskoczeniem. CNoL nie miało świadomości, że matki długo karmiące są aż tak dyskryminowane. Dlatego odpowiedzią na takie zachowania w sieci była nasza akcja z okazji Światowego Dnia Godności #HEJToJA – mówi Marlena Świrk.

istockphoto.com

Zagadka świata nauki

Warto mieć również świadomość, że skład kobiecego mleka zmienia się i dostosowuje do bieżących zapotrzebowań dziecka.

– Mleko matki w 87,5 proc. składa się z wody. Pozostałe 12,5 proc. to bardzo bogata kompozycja tłuszczu, białek, laktozy, witamin, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym DHA), hormonów i enzymów, składników immunologicznych, żywych komórek (w tym komórek macierzystych). Pełny skład mleka kobiecego i rola jego składników nie zostały do końca odkryte. Mleko kobiece nadal pozostaje dla naukowców zagadką – tłumaczy Marlena Świrk.

Udowodnione korzyści DKP wymieniane przez CNoL to: dla dziecka niższe ryzyko takich chorób jak: otyłość, cukrzyca typu 2, wady zgryzu, próchnica do 12. miesiąca życia, infekcji (16–30 miesięcy), natomiast dla matki to niższe ryzyko raka piersi, raka jajnika, cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, reumatoidalnego zapalenia stawów.

Towarzystwa pediatryczne zalecają, aby matka karmiła piersią dziecko tak długo, jak ona i jej dziecko sobie tego życzą. – Chcę podkreślić, że nie ma górnej granicy karmienia piersią ani dowodów na negatywny wpływ psychologiczny lub rozwojowy karmienia dziecka powyżej 3 lat. A każde dziecko odstawi się od piersi, kiedy będzie na to gotowe. Im więcej bliskości, miłości dajemy dzieciom we wczesnym okresie, tym bardziej stają się później niezależne – podkreśla Marlena Świrk.

Ewa Podsiadły-Natorska

artykuł powstał we współpracy z Fundacją Mlekiem Mamy

Korzystałam z:

 1. http://cnol.kobiety.med.pl/pl/karmie-dlugo/,
 2. http://www.standardy.pl/,
 3. https://www.laktacja.pl/,
 4. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Herbata z kopru włoskiego może szkodzić. Sprawdź, kiedy lepiej jej unikać

Karmienie piersią / istock

Poranione brodawki są jedną z najczęstszych przyczyn zaprzestania karmienia piersią. Jak sobie z nimi poradzić?

„Promowanie nierealistycznych wizji ludzkiego ciała oddziałuje na nas wszystkich, bez względu na to, jak wyglądamy, ile mamy lat i z jaką płcią się identyfikujemy” – mówią założycielki grupy Ciałopozytywka

„Promowanie nierealistycznych wizji ludzkiego ciała oddziałuje na nas wszystkich, bez względu na to, jak wyglądamy” – mówią założycielki grupy Ciałopozytywka

Karmienie piersią / rawpixel

Karmisz piersią? Sprawdź, czy to ssanie odżywcze, czy nieodżywcze

8 faktów o karmieniu piersią

8 faktów o karmieniu piersią. Pomogą świeżo upieczonym rodzicom uporać się z wątpliwościami

Jesteś obiektem hejtu w internecie? Zobacz, co możesz z tym zrobić na drodze prawa. Wyjaśnia adwokat Ilona Grembowska

Jesteś obiektem hejtu w internecie? Zobacz, co możesz z tym zrobić na drodze prawa. Wyjaśnia adwokat Ilona Grembowska

MonikaJagaciak karmi córkę piersią na najnowszej okładce polskiego "Vogue`a"

Monika Jagaciak z dzieckiem przy piersi na okładce najnowszego wydania „Vogue Polska”

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Niemowlę w łóżeczku

W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

Kobieta karmi dziecko piersią

Nawał pokarmowy po porodzie. Czym jest i jak się objawia? Tłumaczy Położna Kasia

czarne serce z papieru

„Wirus rasizmu i nienawiści jest równie groźny jak koronawirus”. Stowarzyszenie apeluje o solidarność w czasie epidemii

Kobieta leży na łóżku i karmi dziecko piersią

Czy kobieta w trakcie infekcji koronawirusem powinna karmić piersią? Czy może brać leki? Lekarka wyjaśnia

Kobieyta karmi noworodka piersią

Wskaźniki skutecznego karmienia piersią. Skąd wiadomo, że dziecko się najada? Lekarka wyjaśnia

Ashley Graham pokazała, jak karmi dziecko piersią w kawiarni. Komentujący podzielili się na dwa obozy

Rączki noworodka. Położna mówi, dlaczego po narodzinach powinny pozostać mokre

Karmienie piersią / istock

Powrót do pracy nie musi oznaczać końca karmienia piersią

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka

Edyta Pazura karmi piersią w miejscach publicznych

Edyta Pazura karmi córkę w muzeum. Tym zdjęciem zaskarbiła sobie sympatię innych matek

kobieta karmiąca

Jak karmienie piersią wpływa na zęby matki i dziecka? Wyjaśnia stomatolog

karmienie mieszane

Karmienie mieszane – jak łączyć karmienie piersią z karmieniem butelką?

zastój pokarmu

Zastój pokarmu w piersi – jak sobie z nim radzić?

Kenza Zouiten Subosic / Instagram.com

Kenza Zouiten wrzuciła fotkę, na której pozuje z laktatorem. „Tak naprawdę wyglądała nasza ostatnia noc…”

#chorobyniewidac / fot. Facebook - Żona z ADHD

„Najłatwiej wyrzygać się na kogoś anonimowo…” Blogerka Ania Suchecka ogłasza wyzwanie #chorobyniewidac

Kobieta karniąca dziecko piersią

8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?