Przejdź do treści

Rodzicielstwo może być wspaniałą przygodą. „Nasza fundacja powstała, żeby wspierać rodziców i pomagać im odnaleźć własną ścieżkę w wychowaniu dzieci” – mówi Kinga Pukowska, prezeska Fundacji Polekont – Istota Przywiązania

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kobieta na tarasie
W czasie lęku i stresu trudniej dostrzec alternatywne sposoby myślenia. Spróbuj to zmienić, poszukaj pozytywów izolacji
Krótka Instrukcja. O Poronieniu – zobacz, jak powstawała. O czym jest? WIDEO
Całująca się para
Preferencje seksualne a zaburzenia parafilne. Czym się od siebie różnią i dlaczego to istotna różnica? Wyjaśnia seksuolożka Małgorzata Iwanek
Stelios Kerasidis / instagram
„Bądźmy jeszcze cierpliwi, a wkrótce będziemy mogli znów pływać w morzu…” Posłuchajcie 7-letniego geniusza i jego „walca izolacji”
Lubczyk i jego właściwości zdrowotne
Lubczyk i jego właściwości zdrowotne

Mówią o wychowaniu bez kar i nagród, organizują zajęcia i warsztaty dla rodziców oraz ich pociech, promują karmienie piersią i noszenie dzieci w chuście. Kładąc nacisk na rodzicielstwo bliskości, stają się drogowskazem dla matek i ojców, którzy wchodzą na piękną, choć nierzadko wyboistą ścieżkę rodzicielstwa. Hello Zdrowie rozmawia z założycielkami i prezeskami Fundacji Polekont – Istota Przywiązania.

Ewa Podsiadły-Natorska: Opowiedzcie nam o sobie.

Kinga Pukowska: Już od kilkunastu lat wspieram młodych rodziców. Jestem prezeską Fundacji Polekont – Istota Przywiązania i certyfikowaną doulą Stowarzyszenia Doula w Polsce. Natomiast z racji wykształcenia jestem specjalistką w zakresie żywienia, a zwłaszcza żywienia dzieci, pomagam jako trener rozwoju osobistego i kompetencji miękkich, coach oraz mediator. Staram się pomagać kobietom, szczególnie matkom, w rozwoju osobistym oraz zawodowym. Prowadzę coaching relacji dla rodziców, których związek zmienił się po przyjściu na świat dziecka i którzy chcą tę relację udoskonalić. Prywatnie wychowuję trójkę dzieci, które uczą się w systemie edukacji domowej.

Magdalena Szaraniec: Jestem mamą dwójki dzieci, wiceprezeską Fundacji Polekont – Istota Przywiązania, certyfikowaną doulą należącą do Stowarzyszenia Doula w Polsce oraz  promotorką karmienia piersią. Odbyłam wiele kursów i szkoleń, a swoją wiedzą dzielę się z przyszłymi i obecnymi rodzicami, prowadząc warsztaty z tematyki okołoporodowej i karmienia piersią. W Klubie Rodziców działającym przy naszej fundacji, oprócz warsztatów, prowadzę długie rozmowy i odpowiadam na wiele pytań, wspierając młode mamy na ich mlecznej i macierzyńskiej drodze.

Magdalena Szaraniec, jedna z założycielek Fundacji Polekont – Istota Przywiązania

Kinga Pukowska: Nasza fundacja powstała, żeby wspierać rodziców, rozwiewać ich rodzicielskie wątpliwości i pomagać im odnaleźć własną ścieżkę w wychowaniu dzieci. Przed chwilą stuknęło nam pięć lat! Jako doule spotkałyśmy się na doulowej ścieżce przy współtworzeniu Tygodnia Douli w Krakowie i tak się to potoczyło, że w 2015 roku założyłyśmy Fundację Polekont – Istota Przywiązania. Miałyśmy plan, żeby wspierać kobiety, dziewczynki, rodziców, dzieci, rodziny.

Mówicie, że kiedyś dzieci wychowywały całe wioski i wy też chcecie tworzyć współczesne wioski dla rodziców. Jak to rozumieć?

Kinga Pukowska: To pomysł dla rodziców, by mieli okazję spotkać się z nami oraz innymi rodzicami i podzielić doświadczeniem. By nie byli sami, bo tak naprawdę w wielu sytuacjach trudności, z jakimi się borykają, są podobne. Nie chodzi o to, żeby je w jakimś stopniu umniejszać czy upraszczać, bo to często niemałe wyzwania dla rodziny, gdy pojawia się dziecko, pierwsze czy kolejne. Chodzi jednak o to, że spektrum tych trudności jest dość podobne w wielu przypadkach. A świadomość, że inni mają podobnie, może pomóc. Na takich spotkaniach mamy dzielą się swoimi strategiami, patentami na różne sytuacje, które u nich zadziałały. Można posłuchać i sprawdzić, czy da się je zastosować na „własnym podwórku”. Czasem spojrzenie na kogoś z boku może bardzo pomóc, a rozwiązania wypróbowane przez innych mogą okazać się pomocne i odkrywcze.

Wielu rodziców szuka informacji o tym, jak zbudować dobrą relację ze swoim dzieckiem. Widzę dużą uważność na dziecięce potrzeby, na bliskość i bezwarunkową miłość z mądrym przewodnictwem

Magdalena Szaraniec: Tworzymy wioski–kręgi, to znaczy miejsca, gdzie spotykamy się wokół konkretnego tematu. Taką wioską były projekty: „Mleczne wsparcie” skierowane do karmiących mam, wioska wsparcia dla rodziców nastolatków, a obecnie jest Krąg o Komunikacji w naszym Klubie Rodziców dedykowany mamom, tym razem bez dzieci. Jest to krąg empatycznego wsparcia dla kobiet, w ramach którego rozmawiamy z innymi mamami bez oceniania czy tym bardziej krytykowania. Mając świadomość, że macierzyństwo bywa trudne, propagujemy ideę porozumienia bez przemocy.

Co jeszcze mogą odnaleźć u was rodzice?

Kinga Pukowska: Od początku naszej działalności były to różne formy spotkań: brałyśmy udział w krakowskich obchodach Tygodnia Bliskości, cyklu bezpłatnych spotkań propagujących ideę rodzicielstwa bliskości Naturalnie Rodzinnie, organizowałyśmy warsztaty itp. Obecnie skupiamy się głównie na warsztatach w Klubie Rodziców i innych współpracujących z nami klubach. Warsztaty dotyczą przygotowania do porodu, połogu, roli partnera, opieki nad noworodkiem itp. Oferujemy też kontakty do specjalistów, którzy mogą wspierać profesjonalnie rodziców zarówno przed, jak i po porodzie. Mówimy poza tym o doulach, o ich wsparciu jako dodatkowej pomocy w okresie okołoporodowym.

Kinga Pukowska, jedna z założycielek Fundacji Polekont– Istota Przywiązania

Magdalena Szaraniec: Zapraszamy również na warsztaty żywieniowe, ponieważ wierzymy, że „jesteś tym, co jesz”. Podczas warsztatów mówimy o żywieniu w ciąży i w trakcie karmienia piersią, o rozszerzaniu diety metodą BLW i o żywieniu starszych dzieci. Z kolei na naszej stronie można znaleźć przepisy na smaczne i zdrowe przysmaki.

Dla mam – przyszłych i obecnych – organizujecie warsztaty karmienia piersią. Dlaczego tak wiele kobiet rezygnuje z karmienia naturalnego? Co idzie nie tak? Jakich błędów nie popełnić na początku?

Magdalena Szaraniec: Młode mamy chcą karmić piersią i większości się to udaje, jednak początki często są bardzo trudne. Trudności wynikają przede wszystkim z braku wsparcia –wsparcia ze strony bliskich osób, jak i profesjonalistów: położnych, doradców laktacyjnych, lekarzy. Kobiety, wybierając miejsce, gdzie będą rodzić swoje dziecko, wybierają również miejsce, gdzie będą zaczynać je karmić. To, jak będzie wyglądać początek ich drogi mlecznej, ma duży wpływ na ich stan emocjonalny oraz wspomnienia z pierwszych chwil macierzyństwa. Prowadząc warsztaty z początków karmienia piersią dla przyszłych rodziców, staram się przekazać jak najwięcej najnowszej wiedzy podpartej badaniami naukowymi. Udostępniam również kontakt do specjalistów, dzięki którym młode mamy, jeszcze będąc w ciąży, mogą budować swoją „wioskę wsparcia”.

Wszyscy potrzebujemy wsparcia. Potrzebujemy więzi, bycia zauważonym, zrozumianym.

Z jakimi bolączkami, trudami rodzicielskimi najczęściej trafiają do was rodzice?

Magdalena Szaraniec: Rodzice oczekujący na dziecko trafiają do nas po wiedzę, jaka jest rola osoby towarzyszącej w trakcie porodu, jak radzić sobie z baby bluesem, jak pielęgnować i nosić noworodka itp.

Kinga Pukowska: Rodzice generalnie radzą sobie najlepiej, jak potrafią. Jestem przekonana, że to oni są ekspertami od swojego dziecka i daleka jestem od oceniania, w czym sobie radzą, a w czym nie. Cieszę się, że tak wielu rodziców szuka informacji o tym, jak zbudować dobrą relację ze swoim dzieckiem. Widzę dużą uważność na dziecięce potrzeby, szukanie sposobów na wszechstronny rozwój dzieci, na bliskość i bezwarunkową miłość z mądrym przewodnictwem. Do naszego klubu przychodzą rodzice oczekujący narodzin dziecka: pytają o wiedzę dotyczącą porodu, karmienia piersią, wyboru szpitala.

Rodzice małych dzieci chętnie uczestniczą w warsztatach dotyczących obszaru oficjalnie zwanego „kompetencje rodzicielskie”. Rozmawiamy na nich o koncepcji wychowania bezwarunkowego, to znaczy bez kar i nagród, o komunikacji empatycznej oraz o innych tematach związanych z rodzicielstwem bliskości. Czasem zapraszamy specjalistów, np. psychologa zajmującego się snem dziecka albo trenera self-reg, który uczy rodzinę, w tym dzieci, radzenia sobie ze stresem i napięciami.

Natalia Rogińska

Powiedzcie więcej o Klubie Rodziców, w ramach którego organizujecie różne zajęcia i warsztaty, często bezpłatne.

Kinga Pukowska: Bezpłatne warsztaty to obecnie warsztaty w ramach projektu Klub Rodziców z dziećmi do lat trzech. Projekt współfinansowany jest ze środków miasta Krakowa. W ramach dofinansowania organizujemy darmowe warsztaty i spotkania ze specjalistami. W projekcie mogą uczestniczyć mieszkańcy Krakowa. Klub został otwarty 1 lutego 2019 roku, a niebawem będziemy startować w nowym konkursie z nadzieją, że dalej będziemy mogły prowadzić to miejsce.

Magdalena Szaraniec: Klub otwarty jest codziennie i stał się prawdziwą miejską wioską. Przychodzą do nas mamy, już dobrze zaprzyjaźnione. Nie tylko na zajęcia, ale też na kawę, porozmawiać, po prostu z nami pobyć. Dzieci mają tam bezpieczną przestrzeń do zabawy. Staramy się, aby w klubie były dostępne proste zabawki, trochę w duchu Montessori, choć nie tylko, bo większość naszego wyposażenia to dary od naszych sympatyków. Sporo zabawek powstało w ramach warsztatów, np. ulubiony przez chłopców wielopiętrowy garaż na samochody. Dość długo furorę robiła kartonowa kuchnia. Mamy też raz na jakiś czas zajęcia dedykowane ojcom z dziećmi i spotkania dla par oczekujących dziecka. Dużo się u nas dzieje. Na zajęcia obowiązują jednak wcześniejsze zapisy, bo cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że mogłoby być czasem ciężko wszystkich w klubie zmieścić (śmiech).

To, jak będzie wyglądać początek drogi mlecznej, ma duży wpływ na stan emocjonalny oraz wspomnienia z pierwszych chwil macierzyństwa

Trafiają do was tylko rodzice z Krakowa?

Kinga Pukowska: Do Klubu Rodziców – tak, przychodzą tylko mieszkańcy Krakowa, bo taki jest wymóg projektu, natomiast gdy robimy inne akcje, np. organizujemy warsztaty z Agatą Aleksandrowicz znaną w sieci jako Hafija, która prowadzi popularny blog poświęcony naturalnemu karmieniu, albo sesje zdjęciowe kobiet w ciąży lub mam karmiących piersią – bo takie już robiłyśmy – to przyjeżdżają do nas osoby także z innych miejscowości.

Prowadzicie również wypożyczalnię akcesoriów. Co można u was wypożyczyć?

Kinga Pukowska: Nasza wypożyczalnia to przede wszystkim chusty i nosidła do noszenia dzieci, które można wypożyczyć na próbę, zanim zakupi się własne lub po prostu na czas wyjazdu. Wypożyczamy również TENS-y polegające na przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów wykorzystywane do łagodzenia bólu w porodzie. Mamy też wiaderko do kąpieli. Nasza wypożyczalnia cieszy się dużym zainteresowaniem, co bardzo nas cieszy.

Czujecie, że to, co robicie, jest rodzicom potrzebne?

Kinga Pukowska: Zdecydowanie! Otrzymujemy dużo sygnałów od uczestników spotkań i warsztatów o wartości, jaką mają dla nich przekazywane treści. Ale też od rodziców, którzy mają możliwość spędzenia czasu w otwartej przestrzeni Klubu słyszymy słowa wdzięczności. Pod naszym jubileuszowym postem pojawiło wiele ciepłych słów, podziękowań, życzeń, gratulacji.

Fundacja Polekont – Istota Przywiązania – jeśli przygotowujesz się na przywitanie swojego pierwszego dziecka, masz małe dzieci i zmagasz się z rodzicielskimi wyzwaniami albo żyjesz pod jednym dachem z nastolatkiem, z którym ciężko się dogadać, założycielki Fundacji Polekont są dla ciebie. Wspierają rodziców w obszarach związanych z narodzinami, wychowywaniem dzieci, wzmacnianiem kompetencji rodzicielskich i kształtowaniem stabilnych relacji partnerskich. Klub Rodziców Fundacji Polekont mieści się przy ul. Kurczaba 2 w Krakowie. Więcej na stronie fundacjapolekont.pl.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Matka z dzieckiem, łapie za nóżki

„Mamo, patrz! Łapie się za stópki”. Fizjoterapeutka Magdalena Zujewicz podkreśla, że to bardzo ważny etap rozwojowy

Kobieta z dziećmi na kanapie - koronawirus

Dlaczego dzieciom tak bardzo brakuje teraz placów zabaw? Wyjaśnia fizjoterapeutka Małgorzata Paleczny

Kobieta z niemowlęciem

Materiałowa maseczka na twarz wykonana samodzielnie? Dr Łukasz Durajski ostrzega, że nie powinny z niej korzystać dzieci poniżej 2. roku życia

Afty u dzieci - przyczyny i leczenie

Afty u dzieci – przyczyny i leczenie

Kobieta w ciąży na łóżku

Poduszka poporodowa – Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia

Cholestaza w ciąży / istock

Swędzenie w ciąży nie zawsze jest zwykłym objawem rozciągania się skóry. To może być cholestaza ciążowa

Kobieta w ciąży / Unsplash

Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Radzi Paulina Ihnatowicz

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

8 rad dla zestresowanych rodziców

8 rad dla zestresowanych rodziców

Największe mity na temat alergii. Sprawdź, w jakie opinie na jej temat niesłusznie wierzyłaś

Największe mity na temat alergii. Sprawdź, w jakie opinie na jej temat niesłusznie wierzyłaś

Jak poprawić sen dziecka?

Jak poprawić sen dziecka?

Kristen Bell: Chyba odnalazłam moje własne „dobre miejsce”. Nie nosi mnie, żeby wskakiwać w nowe projekty

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Ból sutków – kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Kosmetyki dla dzieci - koniecznie czytaj ich skład!

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Grota solna nie dla wszystkich. Dr n. med. tłumaczy, kto może ją odwiedzać, a kto powinien wcześniej się skonsultować z lekarzem / iSrock

Grota solna – jakie ma działanie lecznicze i jakie są przeciwwskazania do seansów w niej? Wyjaśnia dr n. med. Paweł Grzesiowski

Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik

śpiący noworodek

Kobieta z koronawirusem urodziła zdrową dziewczynkę! Wszystko, co musisz wiedzieć o „porodach covidowskich”

Antydepresanty a ciąża i karmienie piersią. Czy można je wtedy stosować?

Porodówka

„Położne dla Ciebie” – w czasie pandemii specjalistki chcą otoczyć szczególną opieką przyszłe i świeżo upieczone mamy

Niemowlę w łóżeczku

W jaki sposób niemowlę sygnalizuje głód, zanim zacznie płakać? Wyjaśnia lekarka

wcześniak

„Bardzo za wami tęsknię, ale wiem, że teraz jest niemożliwe, abym się z wami zobaczył…” W Centrum Pediatrii w Sosnowcu rodzice dostają listy od swoich wcześniaków

Akcja #zostań ze mną / Facebook

Lek. Małgorzata Stefańska: nie jestem w stanie wyobrazić sobie, co może czuć hospitalizowane dziecko odizolowane od rodziców. Powstała akcja #zostańzemną

"Moc uczuć". Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller

„Moc uczuć”. Nowa seria książek o emocjach dla dzieci od Katarzyny Miller. Warto ją znać i czytać!

Dziecko w szpitalu - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Dzieci bez rodziców w szpitalu? Rzecznik Praw Pacjenta zabiera głos

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.