Przejdź do treści

Rokitnik – prozdrowotne właściwości tego krzewu

Rokitnik - prozdrowotne właściwości tego krzewu
Rokitnik - prozdrowotne właściwości tego krzewu
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rokitnik pospolity przez Rosjan nazywany jest złotem Syberii ze względu na prozdrowotne właściwości tego krzewu. Bardzo często występuje w naszym kraju, jednak jej właściwości medyczne nie są jednak tak mocno u nas znane.

Rokitnik – czym jest?

Rokitnik zwyczajny lub rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides lub Hippophaë rhamnoides) to roślina z rodziny oliwnikowatych. Czasem nazywa się ją również rosyjskim ananasem.

Spotkać ją można w Europie i Azji, aż po same Chiny. W naszym kraju rokitnik znaleźć można nad wybrzeżem Bałtyku po ujście Wisły na wschodzie. Dziką formę rokitnika można spotkać w Pieninach.

Jest to krzew, którego wysokość może sięgać nawet do 5 metrów. Z kolei jest on bardzo mocno rozgałęziony. Owoce rokitnika są malutkie i podłużne lub kuliste. Mają one kolor pomarańczowy i porastają łodygi w dużych ilościach. Liście są z wierzchu szarozielone o długości ok. 7 cm. Kwiaty są pręcikowe o żółto – zielonej barwie.

Rokitnik jest rośliną wieloletnią, której okres kwitnienia przypada od marca do maja. Zalicza się ją do roślin wiatropylnych. Owoce utrzymują się na roślinie przez całą zimę, aż do wiosny. Na samym początku owoce zawierają dużo kwasu. Dopiero po przymrozkach ich smak jest nieco bardziej słodki.

Rokitnik jest rośliną, która wspaniale sprawdza się na miejscu żywopłotów. Do tego stosowana jest również przy zadarnianiu skarp. Bardzo często można ją spotkać w ogrodach, gdzie pełni funkcję rośliny ozdobnej, w szczególności w okresie zimowym.

Rokitnik – skład

W rokitniku znajduje się ponad 190 substancji aktywnych, w tym:

  • witamina C
  • kwas foliowy
  • prowitamina A i D
  • witaminy E, F, K i P
  • garbniki
  • nienasycone kwasy tłuszczowe
  • antocyjany
  • flawonoidy
  • fosfolipidy.

Owoce zawierają śladowe ilości cukru.

W rokitniku notuje się trzy razy więcej witaminy C niż chociażby w czarnej porzeczce. Tylko dzika róża jest w stanie przebić rokitnik pod względem obecności witaminy C. 100 g rokitnika gwarantuje nam dzienną dawkę witaminy C.

Ciekawostką jest fakt, że podczas obróbki termicznej owoców rokitnika witamina C nie ulega rozkładowi i nadal obecna jest w nich w bardzo dużej ilości.

Rokitnik na choroby

Rokitnik jest rośliną pomagającą przy takich chorobach, jak:

Medycyna ludowa już od bardzo dawna wykorzystuje przetwory z owoców, napar z liści i kory, olej z pestek, a nawet surowe owoce do leczenia różnych dolegliwości.

Owoce rokitnika ze względu na wysoką zawartość pektyn są wspaniałą bazą do robienia różnego rodzaju przetworów. Pektyny umożliwiają zestalanie się przetworów.

Rokitnik znalazł swoje zastosowanie również w branży kosmetycznej. Na bazie owoców rokitnika wykonywane są maseczki kosmetyczne, kremy i żele. Wspaniale wpływają one na wygląd naszej cery, spowalniają proces starzenia się, redukują zmarszczki, nawilżają, wygładzają, zmniejszają przebarwienia.

Rokitnik jest rośliną bardzo łatwą w rozmrażaniu, dlatego jest tak powszechną rośliną spotykaną w ogrodach, nie tylko w naszym kraju.

Rokitnik – przeciwwskazania

Osoby chorujące na wrzody żołądka, dwunastnicę, kamicę nerkową muszą unikać rokitnika w swojej diecie. Spowodowane jest to zbyt wysoka ilością kwasów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: