Przejdź do treści

Rośliny kontra smog. 10 roślin doniczkowych oczyszczających powietrze

Hello Zdrowie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Smog znów rozpanoszył się w polskich miastach. Powinniśmy minimalizować działanie zanieczyszczonego powietrza. Z pomocą przychodzą rośliny. Wybraliśmy 10 roślin doniczkowych, które najskuteczniej oczyszczą mieszkanie z toksyn. Wszystkie zostały opisane w książce pt. „Rośliny oczyszczające powietrze. Zielone filtry antysmogowe”, Boixiere-Asseray Ariene i Chaudet Genevieve.

Rośliny są naturalnymi filtrami powietrza. Walczą z niewidocznymi gołym okiem zanieczyszczeniami, smogiem, a także falami elektromagnetycznymi, wytwarzanymi przez urządzenia elektryczne w naszym domu. W naszych mieszkaniach istnieje wiele różnych zanieczyszczeń. Benzen, amoniak, ksylen, trichloroetylen, formaldehyd (aldehyd mrówkowy), toulen, tlenek węgla – to siedem chemicznych zanieczyszczeń, krążących w powietrzu, którym na co dzień oddychamy. Część z nich pochodzi z zanieczyszczonego powietrza z zewnątrz. Pozostałe szkodliwe substancje emitowane są przez materiały budowlane, środki czystości, kosmetyki, tkaniny, ogrzewanie.

Książka pt. „Rośliny oczyszczające powietrze. Zielone filtry antysmogowe”, autorstwa Boixiere-Asseray Ariene i Chaudet Genevieve przedstawia 20 roślinnych superbohaterów, którzy na co dzień pomogą nam w oczyszczeniu powietrza w domu. Wybraliśmy dla was 10 z nich.

Areka

Chrysalidocarpus lutescens znajduje się na czele listy roślin badanych przez NASA pod kątem ich skuteczności w pochłanianiu ksylenu i formaldehydu obecnych w atmosferze.

Źródło: iStock

Bluszcz

Skuteczny w pochłanianiu formaldehydu, nieco mniej toluenu, benzenu, ksylenu i trichloroetenu, bluszcz ma wielkie znaczenie w oczyszczaniu powietrza w waszym domu.

Bluszcz w doniczce

Źródło iStock

Chryzantema

Chryzantema skutecznie usuwa z powietrza wiele toksyn, w tym formaldehyd, benzen i amoniak.

Źródło iStock

Daktylowiec niski

Według badań NASA daktylowiec niski znajduje się na czwartym miejscu, jeśli chodzi o pochłanianie formaldehydu. Skutecznie też usuwa z powietrza ksylen.

Źródło iStock

Dracena deremeńska

Ta dracena znajduje się na szóstym miejscu wśród testowanych przez NASA roślin pochłaniających formaldehyd. Skutecznie walczy również trichloroetenem, benzenem i ksylenem.

Źródło iStock

 

ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów

Epipremnum złociste

Przebadane przez Budowlane Centrum Nauki i Techniki (CSTB) z Nantes i wydział farmacji z Lille, epipremnum złociste wykazało zdolności do pochłaniania toluenu, benzenu i heksanu (przetestowane w Australii), a także formaldehydu (przetestowane przez NASA).

Źródło iStock

Filodendron czerwieniejący

Spośród wszystkich filododendronów przebadanych przez NASA to właśnie odmiana „Red Emerald” okazała się najskuteczniejszym oczyszczaczem powietrza. Doskonale radzi sobie z formaldehydem, jest za to mniej efektywna w walce z trichloroetenem.

Źródło iStock

Gerbera

Chociaż jej życie nie trwa zbyt długo, gerbera jest bardzo skutecznym sprzymierzeńcem w walce z benzenem, trichloroetenem, formaldehydem i toluenem.

Źródło iStock

Paprotka

Nefrolepis to roślina, która „ładnie pachnie”, kiedy wsunie się dłoń między jej liście. To gwiazda roślinna! Dzierży bowiem palmę pierwszeństwa jako ta najlepiej pochłaniająca formaldehyd. Równie skutecznie absorbuje ksylen.

Źródło iStock

Skrzydłokwiat

Niektóre masy szpachlowe, kleje, farby czy lakiery wykorzystane podczas remontów mieszkań wydzielają LZO (Lotne Związki Organiczne), pochłaniane przez skrzydłokwiat. Jest to średniej wielkości roślina o krzaczastym pokroju, bardzo ceniona ze względu na swój walor dekoracyjny, łatwość uprawy, ale przede wszystkim doskonałą umiejętność filtrowania powietrza.

Źródło iStock

 

 

Opracowano na podstawie książki pt.: „Rośliny oczyszczające powietrze. Zielone filtry antysmogowe”, Boixiere-Asseray Ariene i Chaudet Genevieve

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.