Przejdź do treści

Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt. Porażające dane

czarnoskóra kobieta i biała kobieta
Różnice rasowe w niepłodności kobiet i dostępu do jej leczenia to fakt/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jesteś białą kobietą i zmagasz się z problemem niepłodności? Prawdopodobnie jest ci bardzo trudno. Jeśli czarnoskórą kobietą i masz ten sam problem? Prawdopodobnie skala trudności, jakie się przed tobą piętrzą, jest znacznie większa. Tak wynika z danych, które na swoim profilu na Instagramie przedstawiła ginekolożka Natalie Crawford.

Prawa reprodukcyjne kobiet a kolor skóry

Czarnoskóre kobiety mają wyższe wskaźniki niepłodności.

Czarnoskóre kobiety mają mniejszy dostęp do leczenia niepłodności.

Czarnoskóre kobiety mają niższe wskaźniki tzw. urodzeń żywych.

Czarnoskóre kobiety mają niższe wskaźniki tzw. żywych urodzeń nawet po in vitro.

Czarnoskóre kobiety mają wyższe wskaźniki poronień nawet po in vitro.

Czarnoskóre kobiety mają wyższy wskaźnik przedwczesnych porodów.

Czarnoskóre kobiety mają wyższy wskaźnik obumarcia płodu.

Czarnoskóre kobiety mają wyższy wskaźnik zgonów matek.

To fakty, które w oparciu o szereg badań akademickich, przytacza na swoim profilu na Instagramie popularna w sieci ginekolożka Natalie Crawford. Punktem odniesienia dla powyższych stwierdzeń są wskaźniki niepłodności wśród kobiet rasy białej, latynoskiej, azjatyckiej.

Wstrząsające, prawda?

Sytuacja jest tym bardziej alarmująca, że jak pokazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Michigan, czarnoskóre kobiety często cierpią z powodu niepłodności w ciszy. Ich problem jest „niewidzialny”.

Czarnoskóre kobiety z powodu niepłodności cierpią po cichu

„Afroamerykanki mogą spotkać się ze stereotypem bycia bardziej płodnymi niż kobiety innych ras”, twierdzi Janelle Luk, dyrektorka medyczna i współzałożycielka organizacji Generation Next Fertility w Nowym Jorku. „Chociaż jest to całkowicie błędne założenie, stanowi piętno dla niepłodnych czarnoskórych kobiet. Może to prowadzić do poczucia nieadekwatności i wstydu”.

Skąd to przekonanie?

„W czasach niewolnictwa pojawiła się sugestia, że ​​czarne kobiety są naturalnie bardzo płodne” – stwierdza Chiquita Lockley, twórczyni filmu dokumentalnego „Eggs Over Easy: Black Women & Fertility”. Lockley wyjaśnia, że ​​na rynku niewolników cena kobiety w wieku rozrodczym była znacznie wyższa niż np. kobiet po menopauzie.

Jak twierdzą specjaliści, jest to stygma, z którą również współcześnie muszą mierzyć się kobiety o ciemnym kolorze skóry. Choć mamy XXI w., rasowe stereotypy w dalszym ciągu krzywdzą miliony osób na świecie.

„Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tej kwestii” – tymi słowami podsumowuje swój wpis na Instagramie Natalie Crawford.

Nie mogłybyśmy lepiej tego skomentować.

View this post on Instagram

Racial disparities in infertility and women’s health. I’ve had this Instagram account for 4 years, and let’s start by acknowledging that I’ve never talked about this topic. Not because it didn’t exist, but because I didn’t feel like an expert and was afraid of saying the wrong things. Of course, now I see that my silence on this issue only makes it a bigger issue, and I will do better. Forgive me. Some facts: Black women have higher rates of infertility. Black women receive the fewest treatments for infertility. Black women make up significantly fewer of the proportional IVF cycles (even in mandated states). Black women have lower live birth rates. Black women have lower live birth rates even after IVF. Black women have higher miscarriage rates even after IVF. Black women have higher rates of preterm birth. Black women have higher rates of fetal death. Black women have higher rates of maternal death. *[when compared to White, Hispanic, Asian, and AI/AN women] We have work to do. Sources: Shapiro Reprod Biol Endocrinol 2017. ACOG CO 649. Eicrhelberger Am J Public Health 2016. Wellens Fertil Steril 2008.

A post shared by Natalie Crawford, MD (@nataliecrawfordmd) on

Natalie Crawford, MD

Natalie Crawford jest mamą dwójki dzieci i ginekolożką specjalizującą się w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności. Jak twierdzi, ma „najlepszą pracę na świecie, bo może pomagać rodzinom w spełnianiu marzeń”. Jest aktywna w mediach społecznościowych jak autorka bloga i podcastu „As a woman”.  „Wzmacnianie pozycji kobiet poprzez edukację, promowanie świadomości na temat (nie)płodności i zachęcenie kobiet do realizacji swoich planów” – to misja, która przyświeca Natalie w jej aktywności w sieci.

Jej profil na Instagramie obserwują blisko 82 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.