Przejdź do treści

Rusza walka z ubóstwem menstruacyjnym w szkołach. Nowy projekt twórczyń Akcji Menstruacji

majtki zabarwione krwią w zlewie
Rusza walka z ubóstwem menstruacyjnym w szkołach. Nowy projekt twórczyń Akcji Menstruacji / Gett Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podstawowym założeniem projektu „Hej, dziewczyny” jest zapewnienie stałego dostępu do środków menstruacyjnych w jak największej ilości szkół oraz edukacja – informują twórczynie Akcji Menstruacji. I zapowiadają: „Zaczynamy okresową rewolucję w polskiej szkole!”.

„Hej, dziewczyny”, czyli okresowa rewolucja w polskich szkołach

Jak pokazały badania przeprowadzone przez firmę P&G 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że takie sytuacje mają negatywne konsekwencje w nauce dziewczynek i mogą przyczyniać się do zmniejszenia ich szans na osiągnięcie ich życiowych celów.

Inspirując się rozwiązaniami zastosowanymi w Wielkiej Brytanii, gdzie środki menstruacyjne dostępne są bezpłatnie nie tylko w szkołach, ale również na uniwersytetach, twórczynie Akcji Menstruacji postanowiły zainicjować projekt „Hej, dziewczyny”. Ma on na celu regularne zaopatrywanie jak największej ilości placówek w podpaski i tampony, by żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. W opisie zbiórki zorganizowanej dla wsparcia finansowego inicjatywy czytamy:

„W szkołach w całej Polsce pojawią się pudełka, które regularnie będą zapełniane przez nas potrzebnymi środkami higienicznymi, chociaż marzymy sobie skrycie, że docelowo będą nimi zajmować się same uczennice – tym samym promując ideę siostrzeństwa i wzajemnej solidarności”.

Inicjatorki projektu informują, że w placówkach, z którymi podjęta zostanie współpraca, przeprowadzone zostaną też zajęcia edukacyjne na temat okresu – „bez tabu, za to z fachową wiedzą przekazywaną bez zbędnego wstydu. Po prostu jako coś naturalnego!”.

Jak wyjaśniają twórczynie Akcji Menstruacji, zebrane w ramach zbiórki pieniądze będą przeznaczone na:

  • zakup pudełek, które zostaną wysłane do szkół biorących udział w projekcie (szt.=13 zł)
  • zakup środków higienicznych i ich regularną wysyłkę (średnio 70 zł/ miesiąc)
  • przygotowanie materiałów promocyjnych (naklejek i plakatów), które pomogą rozpropagować akcję w szkołach,
  • koszty dojazdu do szkół, gdzie będą odbywać się zajęcia.

Akcja Menstruacja

Ubóstwo menstruacyjne to nie jest jedynie abstrakcyjny termin, w Polsce problem dotyka 15 proc. dziewcząt.  Może się to wydawać dziwne, ale w XXI wieku kobiety nadal radzą sobie w najbardziej prowizoryczny sposób: używają waty, papieru toaletowego, szmatek. Jest jak w ubiegłym stuleciu. Wiedzą o tym twórczynie projektu Akcja Menstruacja – stoją za nim  cztery młode dziewczyny, które (jak same mówią) nie boją się zrobić czegoś dobrego dla świata.

Akcja Menstruacja to nie tylko mówienie o ważnych rzeczach. Dziewczyny mają już na swoim koncie akcję #okrespoMOCY, której celem również była walka z menstruacyjnym ubóstwem – w myśl zasady, która przyświeca działaniu Akcji Menstruacji: „Każda kobieta zasługuje na godne przeżywanie okresu”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: