Przejdź do treści

Rwa kulszowa, udowa. Specjalistyczna rehabilitacja i ćwiczenia w domu pomogą zwalczyć uporczywy ból

Mężczyzna wykonuje ćwiczenia na rwę kulszową
Fot. golubovy / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chora kobieta stoi z kubkiem w ręku i chusta na głowie i patrzy przez okno
Przełom w leczeniu chorób nowotworowych. „Ostatnia nadzieja dla pacjentów bez nadziei”
Kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie z badania USG
Rezygnacja z Banku Tkanek Germinalnych. Czy jest szansa dla kobiet chorych na raka?
kobieta używająca mikroskopu
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?
wegański stek wydrukowany w drukarce 3D
Wegański stek z drukarki 3D
Białe rzeźby przedstawiające troje młodych lduzi siedzących na ławce i patrzących w telefony. Telefony oświetlają ich twarze.
Jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów? Zobacz wymowną rzeźbę

Ból towarzyszący rwie kulszowej odczuwany jest nie tylko w dole pleców, ale często promieniuje przez pośladek w kierunku kończyny dolnej aż po palce i pięty. Dolegliwości te spowodowane są uciskiem na nerw kulszowy lub nerw rdzeniowy S1, L4, L5.

Ból w przebiegu rwy kulszowej jest nagły i silny. Na schorzenie to uskarża się coraz więcej osób w różnym wieku. Przyczyną jest życie w stresie i mała aktywność fizyczna. Atak rwy kulszowej spowodowany jest zwykle wypadnięciem dysku, skrzywieniem bądź zwyrodnieniem kręgosłupa. Najlepszą metodą na wyeliminowanie dolegliwości bólowych są regularne ćwiczenia w domu i profesjonalna rehabilitacja.

Rwa kulszowa, rwa udowa ‒ ćwiczenia. Jakie?

Ćwiczenia na rwę kulszową bądź udową mają pomóc w wzmocnieniu dolnego odcinka kręgosłupa oraz w rozciągnięciu i rozluźnieniu napiętych mięśni. Wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać ostrożnie, unikając gwałtownych ruchów i szarpania. Należy zachować odpowiednią postawę, a każde ćwiczenie wykonywać jak najdokładniej, stosując zalecaną ilość powtórzeń.

Ćwiczenia przy rwie kulszowej można podzielić na dwa rodzaje: rozciągające i wzmacniające. Rozciąganie mięśni wykonujemy w pozycji leżącej lub siedzącej. Najprostszym i najczęściej wykonywanym ćwiczeniem na rwę kulszową jest “kołyska”. Polega na podnoszeniu i przyciągnięciu do siebie ugiętych nóg, tak aby oderwać pośladki od podłoża. Ćwiczenie wykonywane jest w pozycji leżącej, każde przyciągnięcie nóg powinno trwać 5 sekund, a zalecana ilość powtórzeń to 10. Innym proponowanym ćwiczeniem jest “rozciąganie baletnicy”, wykonywane w siadzie z wyprostowanymi nogami. Palcami u rąk staramy się dotknąć palców u stóp, coraz bardziej pogłębiając skłon. W terapii doskonale sprawdzają się także inne popularne ćwiczenia: “koci grzbiet” i “koszyczek”.

Oprócz ćwiczeń rozciągających dobrze jest wprowadzić ćwiczenia wzmacniające. Przykładem ćwiczenia wzmacniającego, które możemy wykonać samodzielnie w domu jest “rowerek”, a także odwrotne “brzuszki”, które polegają na przyciąganiu do brzucha nóg zgiętych w kolanach. Wiele zestawów ćwiczeń sprawdzających się przy rwie kulszowej znajdziemy w Internecie. Należy pamiętać, by nigdy nie gimnastykować się podczas ostrego ataku bólu. Zawsze należy poczekać, aż ból minie i dopiero wtedy przystąpić do ćwiczeń.

Rwa kulszowa ‒ ćwiczenia McKenziego

W wyeliminowaniu bólu towarzyszącego rwie kulszowej, a także dla wzmocnienia mięśni sprawdzą się ćwiczenia McKenziego, które z powodzeniem możemy wykonywać samodzielnie w domu.

  • Ćwiczenie nr 1: pozycja leżąca na brzuchu, z głową i klatką piersiową lekko uniesionymi. Głowę należy powoli unosić coraz wyżej, starając się spojrzeć przed siebie. W takiej pozycji wytrzymujemy 5 sekund, po czym robimy 10-sekundową przerwę. To ćwiczenie powinniśmy wykonywać 3 razy dziennie, stosując po 10 powtórzeń.
  • Ćwiczenie nr 2: pozycja leżąca na brzuchu. Łokcie trzymamy pod barkami, opierając się na przedramionach, podnosimy głowę, by podobnie jak w ćwiczeniu nr 1, spojrzeć przed siebie. Częstotliwość wykonywania ćwiczenia i liczba powtórzeń jest identyczna jak w pierwszym przykładzie.
  • Ćwiczenie nr 3: pozycja stojąca, bokiem do ściany. Opierając się o ścianę barkiem, próbujemy dotknąć jej także biodrem. Ćwiczenie dobrze jest wykonać kilka razy dziennie, stosując po kilkanaście powtórzeń.

Skuteczność ćwiczeń polega na ich systematycznym i długotrwałym wykonywaniu.

Rwa kulszowa ‒ ćwiczenia rehabilitacyjne

Rehabilitacja chorego na rwę kulszową ma za zadanie przywrócić kręgosłup do prawidłowej pozycji, aby zlikwidować ucisk wywołujący dolegliwości bólowe. Pomoc fizjoterapeuty pozwala zapobiegać przykurczom, a także zwiększyć siłę mięśni. Bardzo często to właśnie rehabilitant uczy chorego, jakie ćwiczenia powinien wykonywać domu, aby zmniejszać częstotliwość ataków, rozciągać i wzmacniać mięśnie, a także walczyć z bólem.

Ćwiczenia rehabilitacyjne przy rwie kulszowej obejmują działania takie jak:

  • kinezyterapia pasywna i aktywna ‒ pierwsza forma pomocy stosowana jest, gdy chory odczuwa dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta wykonuje ruchy za chorego, poruszając odpowiednio kończynami. Aktywna forma kinezyterapii to ćwiczenia, które pacjent wykonuje sam pod kontrolą rehabilitanta. Niektóre z nich wykonywane są podczas gimnastyki w wodzie;
  • masaże ‒ mają za zadanie rozluźnienie mięśni i zlikwidowanie przykurczy;
  • elektroterapia ‒ metoda wspierająca leczenie bólu.

Ciekawą formą usprawniania chorego jest tzw. taping, czyli zakładanie specjalnych taśm, które wymuszają utrzymanie prawidłowej postawy ciała przez pacjenta. Zadaniem fizjoterapeuty jest także uświadomienie choremu, że najważniejsza jest aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia, chodzenia, a niekiedy nawet wyuczenie go, jak należy wstawać, schylać się czy kłaść. Często osoby dotknięte schorzeniami kręgosłupa nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa rodzaj materaca, na którym śpią, czy krzesła, na którym spędzają godziny w pracy. Dla chorych na rwę kulszową istotne znaczenie ma również masa ciała. Nie można dopuścić do nadmiernego tycia, ponieważ nadwaga wpływa niekorzystnie na kręgosłup.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

plaster serduszko

Trisomia 18 – czym jest zespół Edwardsa i jak się objawia?

dziecko z rurką w nosie

Trisomia 13 – jakie są przyczyny i objawy tej rzadkiej choroby genetycznej?

mężczyzna umiera

Rak płuc – objawy, przyczyny, leczenie

szczepienie

Tężec – objawy. Jak szybko rozpoznać chorobę?

naukowiec

Objawy salmonelli – jak je szybko rozpoznać?

dziecko z wysypką

Różyczka – objawy u dzieci i dorosłych. Jak je rozpoznać?

dziecko z rotawirusem

Rotawirus u dzieci i niemowląt – jakie daje objawy?

reumatyzm

Reumatyzm – objawy chorób tkanki łącznej. Jak rozpoznać reumatyzm?

lekarka ogląda zdjęcie płuc

Rak płuc – rokowania, objawy, przebieg i leczenie

Zdjęcie płuc

Rak płuc – objawy, wykrywanie raka płuc we wczesnym stadium

rak kości wynik badania

Rak kości – objawy i przyczyny

kobieta chora na raka

Rak jelita grubego – objawy wczesne i późne. Jak rozpoznać raka jelita grubego?