Rwa kulszowa w ciąży Rwa kulszowa w ciąży

Rwa kulszowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści:

Rwa kulszowa jest zespołem objawów bólowych wywołanych uciskiem na nerw kulszowy, potocznie nazywany “korzonkami”. Specyficzne dla tej dolegliwości jest to, że ból promieniuje od dolnej części kręgosłupa, przez całe nogi, aż do stóp. Ból rwy kulszowej może być spowodowany stanem zapalnym lub uciskiem dolnej części pleców. Niestety dolegliwości te są typowe i bardzo powszechne wśród kobiet w ciąży. Co powoduje rwę kulszową u kobiet w ciąży? Jak objawia się rwa kulszowa w ciąży? Jaki wpływ na przebieg ciąży, samopoczucie kobiety oraz poród może mieć rwa kulszowa?

Rwa kulszowa w ciąży - przyczyny 

Przyczyn rwy kulszowej w ciąży jest jest kilka. Na wystąpienie rwy kulszowej na początku ciąży największy wpływ mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. W wyniku działania hormonów zmniejsza się napięcie więzadeł kręgosłupa, zwiększa się również ruchomość w stawach. To naturalne procesy, które przygotowują kobietę do porodu. Jednocześnie mogą one zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia rwy kulszowej. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia tych dolegliwości. Wiąże się to ze wzrostem wagi zarówno kobiety, jak i rozwijającego się dziecka. Dodatkowo zwiększają się również rozmiary macicy. Wszystko to prowadzi do wzrostu nacisku na nerw kulszowy i ciągłego podrażniania go. Dodatkową przyczyną wystąpienia rwy kulszowej w ciąży może także być obrzęk kończyn i ogólne opuchnięcie organizmu występujące u kobiet ciężarnych. Wiele kobiet mylnie uważa, że rwa kulszowa jest wynikiem ucisku na nerw powodowanego przez dziecko. Pomimo częstego występowania rwy kulszowej u kobiet w ciąży, często mylona jest ona z bólami miednicy lub bólami pleców. Dodatkowo, wielu lekarzy twierdzi, że jeśli rwa kulszowa pojawia się u kobiety ciężarnej, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem wystąpiłaby ona u niej również bez obecności ciąży.

Rwa kulszowa w ciąży - objawy

Rwę kulszową bardzo często myli się z innymi dolegliwościami doskierwającymi kobiecie w okresie ciąży. Pomimo tego odróżnienie jej nie powinno być trudne, ponieważ rwa kulszowa daje specyficzne objawy. Atakowi rwy kulszowej towarzyszy silny, promieniujący ból, który rozciąga się od okolic lędźwiowych, przez pośladki, biodra, uda, łydki, aż po stopy (z tylnej strony nogi). Specyficzny dla rwy kulszowej jest objaw Lasègue’a, który oznacza, że osoba ułożona w pozycji leżącej nie jest w stanie podnieść nogi do góry z powodu silnego bólu na całej długości nogi. Dolegliwościom tym towarzyszy również uczucie mrowienia i pieczenia w nogach. Co ważne, najczęściej, choć nie zawsze, ból dotyczy tylko jednej strony tułowia. Ból rwy kulszowej znika i pojawia się – nie jest ciągły. Może również być miejscowy lub rozprzestrzeniony. W przypadku kobiet w ciąży może też wystąpić uczucie osłabienia mięśni w kończynach lub nawet niedowład kończyn. 

Rwa kulszowa w ciąży - leczenie

Leczenie objawów rwy kulszowej w ciąży jest utrudnione. Wynika to z braku leków przeciwbólowych, które byłyby jednocześnie bezpieczne dla dziecka. Jak sobie radzić z rwą kulszową w ciąży? Jedynym bezpiecznym lekiem jest paracetamol, który można zażywać w momentach wystąpienia bólu o dużym natężeniu. Nie można jednak przekraczać dawki dwóch tabletek dziennie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że niektóre leki zawierające paracetamol, zawierają również kofeinę. Co dodatkowo nakazuje pilnowania również dozwolonej dziennej dawki kofeiny, jaką może przyjmować kobieta ciężarna.

Dobrym sposobem na walkę z tymi dolegliwościami w czasie ciąży są ćwiczenia na rwę kulszową. Początkowo ich wykonywanie powinno być skonsultowane lub kontrolowane przez fizjoterapeutę. Następnie kobieta może wykonywać je również samodzielnie w domu. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, brzucha oraz kręgosłupa. Dobrym sposobem na rwę kulszową w ciąży mogą być także: regularne chodzenie na basen, masaże, spacery, dbałość o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, zimne lub ciepłe okłady na bolesne miejsca, leżenie z nogami zgiętymi pod kątem 90 stopni.

Rwa kulszowa w ciąży a poród

W przypadku wystąpienia rwy kulszowej i zbliżającego się terminu porodu lekarz może rozważyć rozwiązanie poprzez cesarskie cięcie. Wysiłek porodowy oraz rwa kulszowa mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa rodzącej. Jeśli jednak lekarz zgadza się na poród naturalny kobieta może zdecydować się rodzić w wodzie lub w pozycji kucającej. Takie pozycje powinny uśmierzyć lub zmniejszyć ból powodowany rwą kulszową.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź