Przejdź do treści

Sandra Oh – pierwsza Azjatka, która poprowadziła galę wręczenia Złotych Globów

Sandra Od odbierająca statuetkę - Złote Globy 2019
Fot. Paul Drinkwater/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sandra Oh była nie tylko gospodynią 76. gali rozdania Złotych Globów, ale wróciła do domu z jedną z nagród. Tym samym zapisała się w historii jako pierwsza aktorka azjatyckiego pochodzenia, która poprowadziła ceremonię i pierwsza, która zdobyła nagrodę w kategorii najlepszej aktorki w serialu telewizyjnym od 1981 roku.

W branży filmowej Złote Globy uznawane są za najważniejsze po Oscarach wyróżnienia. Nagrody wręczane są w 25 kategoriach filmowych i telewizyjnych. 6 stycznia 2019 roku odbyła się już 76. gala rozdania Złotych Globów. Bezdyskusyjnie jedną z największych gwiazd tegorocznej ceremonii była Sandra Oh. 47-latka nie tylko wystąpiła w roli gospodyni imprezy, ale też była laureatką jednej z nagród. Oh została wyróżniona w kategorii najlepsza aktorka w serialu dramatycznym za rolę Eve Polastri, agentki MI5 w serialu Obsesja Eve”.

Fot. Paul Drinkwater/ Getty Images

– O mój Boże – tak aktorka zareagowała na wygraną. 47-latka nie kryła zaskoczenia. To historyczne zwycięstwo, ponieważ ostatni raz kobieta o azjatyckim pochodzeniu otrzymała nagrodę w tej kategorii 39 lat temu. Była nią Yoko Shimada za rolę w serialu „Shogun”. Odbierając statuetkę, Oh podziękowała ze sceny swoim rodzicom. produkcji i wszystkim nominowanym do tej nagrody.

– Są tutaj dwie osoby, którym jestem bardzo wdzięczna za to, że są ze mną. Chciałabym podziękować mojej mamie i tacie. Moi rodzice są wspaniałymi ludźmi i internetowym odkryciem, oni są tak szczęśliwi. Dla dzieci z Azji, które uszczęśliwiają swoich rodziców, jest to bardzo satysfakcjonujące – przyznała.

Równie wzruszająca była reakcja jej rodziców.

– To zwycięstwo jest wielkim zaskoczeniem. Byłam tak zestresowana tym, że prowadziłam tę galę (..) To jedna z najbardziej niesamowitych nocy w moim życiu, więc jestem niewiarygodnie wdzięczna – powiedziała aktorka po ceremonii.

Złoty Glob po raz drugi dla Sandry Oh

To już drugi Złoty Glob na koncie aktorki. W 2006 roku wygrała w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym za rolę w „Chirurgach”. To właśnie rola dr Cristiny Yang – w serialu ukazującym realia pracy chirurgów w jednym z szpitali w Seattle – przyniosła jej światową rozpoznawalność.

Sandra Oh ze statuetką

Fot. Steve Granitz/Getty Images

Oh, która od jakiegoś czasu została przez Hollywood zaszufladkowana do kategorii „aktorka drugoplanowa”, przyznała w rozmowie z „Vulture”, że propozycja zagrania głównej roli w serialu „Obsesja Eve”, była dla niej totalnym zaskoczeniem.

„Pamiętam, że spacerując po Brooklynie i rozmawiając przez telefon z moją agentką, Nancy, energicznie przewijałam scenariusz, ale tak naprawdę nie wiedziałam, czego mam w nim szukać, więc zapytałam: „Nancy, nie rozumiem, jaka jest rola?”. A ona na to: „Kochanie, to Ewa, to Ewa”. W tamtym momencie nawet przez myśl mi nie przeszło, że oferta dotyczy roli głównej, Eve” – przyznała.

O tegoroczną statuetkę najlepszej aktorki w serialu dramatycznym z Sandrą Oh konkurowały: Caitriona Balfe („Outlander”), Elisabeth Moss („Opowieść podręcznej”), Julia Roberts („Homecoming”) i Keri Russell („Zawód: Amerykanin”).

Danuta Stenka na premierze nowego wydania książki "Flirtując z życiem"

Pierwsza Azjatka w roli prowadzącej Złote Globy

Sandra Oh zapisała się w historii również jako pierwsza Azjatka w roli gospodyni ceremonii wręczenia Złotych Globów. Podczas gali podkreśliła, jak różnorodni są nominowani i prowadzący.

– Nie będę się oszukiwać, w przyszłym roku może być inaczej i pewnie będzie, ale teraz, ten moment jest prawdziwy. Wierzcie mi. Jest prawdziwy, bo was widzę. Wszystkie te twarze niosące zmianę. A teraz zobaczą je wszyscy – powiedziała.

Andy Samberg i Sandra Oh

Prowadzący 76. galę wręczenia Złotych Globów: Andy Samberg i Sandra Oh / Fot. Paul Drinkwater/Getty Images

Ten widok i rola prowadzącej były spełnieniem tego, do czego dążyła od dawna. W lipcu w rozmowie z „New York Times”, nawiązując do nominacji do nagrody Emmy, powiedziała, że ma nadzieję, że Azjaci i Azjatki będą obecni w Hollywood coraz częściej.

„W przyszłym roku, w kolejnym i kolejnym będziemy obecni. A obecność będzie rosła nie tylko dla Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, ale dla wszystkich naszych innych sióstr i braci. Naszych sióstr i braci z Pierwotnego Narodu. Naszych sióstr i braci o różnych rozmiarach i różnych kształtach. Jeśli mogę być częścią tej zmiany, to jest to dla mnie powód do świętowania” – podkreśliła.

Podczas 76. gali rozdania Złotych Globów prowadząca w jednym z wystąpień odniosła się też do sytuacji kobiet w przemyśle filmowym. Poprzez nawiązanie do tytułu filmu „Pierwszy człowiek” („Firts Man”), co można również tłumaczyć jako „najpierw mężczyzna”, Oh przyznała, że te słowa padają zazwyczaj jako pierwsze w momencie, kiedy Hollywood szuka reżysera do filmu. Dopiero, kiedy nie znajdzie się żaden mężczyzna, zaczyna się szukać reżysera wśród kobiet.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: