Przejdź do treści

Sangwinik – jak żyć z tym typem osobowości?

Sangwinik - jak żyć z tym typem osobowości?
Sangwinik - jak żyć z tym typem osobowości? Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Ta decyzja zaprzecza dorobkowi ostatnich 40 lat polskiej medycyny rozrodu, neonatologii i pediatrii”. NIL i PTP o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
dziewczyna, ból
„Czy wiesz, czym jest ból?”. Dr Paweł Kabata w mocnych słowach o tym, że nikt nie ma prawa do decydowania o cierpieniu innych
Przeziębienie w ciąży? Lekarka radzi, jak sobie z nim poradzić
Przeziębienie w ciąży? Lekarka podpowiada, jak sobie z nim poradzić
Personel medyczny z własnych środków stworzył „śluzę antycovidową”. Folia szklarniowa i czarne worki na śmieci mają chronić przed wirusem
Jak rozmawiać z dziećmi o sytuacji po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu "Jak wychować dziewczynki"
Jak rozmawiać z dziećmi o protestach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji? Podpowiadają autorki profilu „Jak wychować dziewczynki”

Sangwinik to ktoś, kogo nie sposób nie zapamiętać. Zawsze go widać, słuchać i czuć jego pewność siebie, czasem na granicy arogancji. Jak żyć z sangwinikiem? Jak dbać o siebie w relacji z tym typem osobowości? Psycholog Urszula Struzikowska-Marynicz rozwiewa wątpliwości.

Sangwinik – cechy

Rozróżnienie na typy osobowości: sangwinik, choleryk, flegmatyk, melancholik – to dzieło Hipokratesa. Choć żył na przełomie V i IV wieku p.n.e., jego ustalenia do dziś znajdują uznanie. Zarówno psychologowie, jak i zwykli ludzie zauważają wiele prawdy w podawanych cechach poszczególnych typów.

Sangwinik to barwna postać, której nie sposób nie zauważyć – wyjaśnia psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. – Sangwinika „wszędzie pełno”, śmieje się głośno, zwraca uwagę na siebie strojem. Taka osoba wydaje się zadowolona, pewna siebie, niekiedy arogancka. Cechuje ją między innymi duża otwartość na doświadczenia, kreatywność oraz stabilność emocjonalna, czyli brak labilnych wahań nastroju – specjalistka zwraca uwagę na cechy sangwinika.

Smutna kobieta siedzi w domu na kanapie i przytula koc

Test osobowości – sangwinik

Nie wiesz, którym typem osobowości jesteś? Podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich to sangwinik? Można rozwiązywać testy, sugerujące, czy jesteś sangwinikiem, melancholikiem, a może cholerykiem lub flegmatykiem. Miej jednak na uwadze, że nie ma dwóch identycznych temperamentów, nawet w przypadku bliźniąt. Każdy z nas jest osobowością, której testy mogą odpowiadać tylko w zarysie.

Odczytaj zdania poniżej. Za każdym razem, gdy zgadzasz się z podanym stwierdzeniem, dolicz sobie jeden punkt. Im więcej punktów, tym więcej cech sangwinika.

 1. Kontakt z ludźmi to twoja mocna strona. Lubisz przebywać w licznym towarzystwie. Niezależnie od liczebności, nie giniesz w tłumie.
 2. Lubisz rozmawiać. Chcesz dzielić się tym, co masz do powiedzenia.
 3. Wolisz mówić niż słuchać.
 4. Jesteś optymistą.
 5. Zdarza ci się podbarwianie historii, aby zyskać uznanie słuchaczy.
 6. Masz naturalne cechy przywódcze, choć nie dążysz do władzy za wszelką cenę.
 7. Wierzysz, że nie ma takiego wyzwania, z którym sobie nie poradzisz.
 8. Lubisz, gdy dużo się dzieje.
 9. Jeśli mało się dzieje (lub w twoim odczuciu za mało), inicjujesz wydarzenia lub przenosisz się w świat fantazji.
 10. Niezależnie od tego, co się dzieje, zachowujesz pogodę ducha i spokój.
 11. Jeśli masz podjąć decyzję, nie boisz się wyzwań.
 12. Stawiasz sobie cele i do nich dążysz, nawet jeśli inni uważają je za szalone, niemożliwe do osiągnięcia, odległe lub abstrakcyjne.
 13. Nawet jeśli dzień zacznie się źle, wierzysz, że to chwilowe zachwianie.
 14. Nowości i niespodzianki dodają ci jeszcze więcej energii.
 15. Nigdy się nie nudzisz.
 16. Nigdy nie czujesz wypalenia czy znużenia. Jeśli jakieś zajęcie ci nie odpowiada, po prostu je porzucasz.
 17. Nie wyobrażasz sobie podejmowania pracy, która cię nie interesuje.
 18. Możesz mieć problemy z dyscypliną. Nie dlatego, że świadomie chcesz łamać zasady. Po prostu twoja energia i pomysłowość nie pozwolą ci usiedzieć w miejscu.
 19. Wymarzone wakacje to pełna przygód podróż w nieznane lub szalone wakacje w licznym gronie przyjaciół.
 20. Spotkania towarzyskie to twój żywioł.

Jak każdy test, tak i ten test osobowości traktuj z przymrużeniem oka. Nawet mając wiele cech sangwinika, możesz mieć też nutkę melacholika. Niejeden z pozoru bardzo towarzyski sangwinik czasem potrzebuje chwili samotności.

Uważa się, że dwa najczęściej spotykane typy osobowości to sangwinik i flegmatyk. Są również, choć przeciwstawne, stabilne emocjonalnie. Choleryk i melancholik z kolei należą do typów targanych emocjami, którym trudno znaleźć wewnętrzny spokój.

Osobowość narcystyczna, związek z narcyzem

Życie z sangwinikiem

Sangwinik może wydawać się interesującym partnerem, ale nie zawsze życie z nim jest łatwe i przyjemne. Wieczny optymizm – aż do beztroski, entuzjazm – aż do lekkomyślności i towarzyskie usposobienie sangwinika może być dla niektórych uciążliwe, jeśli sami mają inny typ osobowości.

To, co postrzegamy jako zaletę, czy też wadę zależy przede wszystkim od nas samych, od naszych predyspozycji, naszego temperamentu – przyznaje psycholog Urszula Struzikowska -Marynicz.

Jak rokują związki sangwinika z innymi typami osobowości?

 • sangwinik z flegmatykiem

To związek trudny, bo sangwinik jest ekstrawertykiem, a flegmatyk – introwertykiem. Z jednej strony daje to komfort: jedno mówi, drugie słucha. Gorzej, że to drugie, choć nie mówi, też chce być czasem usłyszane. Jednocześnie może tym bardziej, zamiast mówić, milczeć (aby druga strona się domyślała) i wycofywać się, gdy jest źle.

Relatywnie nie jest to związek źle rokujący, o ile flegmatyk znajdzie w sobie dość cierpliwości, by przy swoim zamiłowaniu do porządku i przewidywalności, żyć z wulkanem energii, który co chwilę chwyta wiatr w żagle.

 • Sangwinik i choleryk

Pod kątem energii, otwartości i dynamiki relacji choleryk i sangwinik stanowić mogą głośną, dynamiczną mieszankę. To swoiste perpetum mobile w kłótniach. Za to mogą razem podejmować wspólne wyzwania, różne aktywności. To typy ekstrawertyków. Poszukują bodźców i przestrzeni kanalizowania emocji i napięcia – wyjaśnia psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz.

 • Sangwinik i melancholik

W przypadku tego duetu psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz nie pozostawia złudzeń:

Najtrudniejszą relacją wydaje się relacja sangwinika z melancholikiem. Stanowią oni swoje przeciwieństwa: głośny sangwinik przytłacza swoim witalizmem i potrzebą bodźców melancholika. Ekstrawertyczna osobowość, będąca wielokrotnie w centrum uwagi, barwna i głośna, będzie irytująca i męcząca dla introwertycznego, spokojnego melancholika, który woli pozostać z boku niezauważony. Sangwinik będzie dążył do sytuacji, które dla melancholika mogą być nie do zniesienia. 

Cechy, które mogą być interesujące i kuszące dla potencjalnych partnerów, to jego energiczny charakter. Z sangwinikiem nie będziesz się nudzić.

Związek z taką osobą może być dla nas ekscytujący, romantyczny, szalony, pełen niespodzianek – przyznaje psycholog. – Osoby te sprawiają wrażenie cieszących się życiem na pełnej petardzie, a związek z nimi jest pełen zwrotów akcji.

Na jakie jeszcze cechy sangwinika zwraca uwagę psycholog? Urszula Struzikowska- Marynicz wymienia:

 • osoby o tym typie osobowości są spontaniczne
 • „idą na żywioł” nie pozostawiając sobie wiele czasu do namysłu
 • wolą działać
 • są zorientowane zadaniowo, jednak najczęściej działania te są spontaniczne, impulsywne, zatem niosą ze sobą konsekwencje, na które nie każdy z nas jest gotowy.

Taka relacja dla nas jest ekscytująca, gdy potrzebujemy przygody, zmian, spontaniczności, oderwania od rutyny. Wybierając się z sangwinikiem na wakacje, możemy być pewni przygód, spontaniczności. Sangwinik nie będzie dbał o „szczegóły” jak zarezerwowanie noclegu, zaplanowanie podróży, zabranie ze sobą dodatkowych ubrań, lekarstw dla dzieci.

Sangwinik będzie żył perspektywą przygody i to dla niego będzie miało większą wartość niż rutynowe sprawdzenie bagażu, czy trzymanie się planu, skoro wokół tyle atrakcji i możliwości. Sangwinik może nie dbać przykładowo o miejsce noclegowe, bo „coś się znajdzie”, podczas gdy dla melancholika dokładne zaplanowanie takich punktów wyprawy daje poczucie bezpieczeństwa, równowagi i stanowi o jakości tej wycieczki – wyjaśnia Urszula Struzikowska – Marynicz.

Co jeszcze jest minusem w relacji z sangwinikiem?

– Dla sangwinika trudnością może być pamiętanie o ważnych datach, rocznicach itp., co może w perspektywie czasu być nieprzyjemnie odczuwane i interpretowane jako przejaw braku zaangażowania, bagatelizowania potrzeb – dodaje psycholog.

Sangwinik bywa impulsywny, powierzchowny, czasem targają nim silne emocje – wymienia Urszula Struzikowska- Marynicz. – Sangwinik szybko się nudzi w warunkach statycznych, nieprzeplatanych zwrotami akcji, wycieczkami, wyzwaniami, przestrzeniami towarzyskimi. Niekiedy „duszenie się” w rutynie bywa powodem nawiązywania przez sangwinika relacji partnerskich równoległych, pełniących funkcję kompensacyjną, dostarczającą ekscytacji – ostrzega psycholożka.

depresja smutna dziewczyna

Praca dla sangwinika

Sangwinik umie i lubi być w centrum uwagi oraz w naturalny sposób gromadzi wokół siebie ludzi, nie zawsze będzie dobrym kierownikiem. Uważa się, że to urodzony sprzedawca, ale zdaniem psychologa, nie zawsze tak się dzieje.

Współpraca z sangwinikiem może być tak fascynująca, jak i irytująca. Sangwinik jest pracownikiem, który świetnie pasuje do pracy związanej z kontaktem z ludźmi. Z uwagi na fakt, że sangwinik częściej mówi, niż słucha, a jego opowieści są często koloryzowane i wyolbrzymiane, kontakt klienta z sangwinicznym pracownikiem może wydawać się niekiedy przytłaczający i owocować we frustrację.

Psycholog zwraca uwagę na kolejne wady współpracy z sangwinikiem:

Jako pracownik sangwinik często ucieka w wyobraźnię, fantazjowanie, przecenia on nierzadko swoje możliwości i przysłowiowo „trzyma kilka srok za ogon”, co sprawia, że często nie kończy rozpoczętych czynności, stąd nie sprawdzi się raczej w pracy biurowej ani rutynowej, polegającej na pracy w magazynie, bibliotece itp. – wymienia Urszula Struzikowska – Marynicz.

Zbytnia impulsywność i chaotyczność sangwinika może powodować, że będzie miał poważne problemy z dotrzymywaniem ustaleń, zasad i terminów. Choć sangwinik może wydawać się osobą wielozadaniową, zarazem ma problem, by być osobą sumienną. Jednocześnie wrodzona pewność siebie oraz optymizm sprawiają, że nawet w sytuacjach podbramkowych sangwinik nie będzie się należycie przejmować czy motywować do działania.

W jakich zawodach sangwinik będzie się realizować i sprawdzi się oraz wykorzysta swój potencjał?

– Sangwinik będzie sprawdzał się w pracy, w której będzie mógł wykazać się kreatywnością, pofantazjować, której warunki będą zmienne oraz w której będzie miał on kontakt z innymi ludźmi.

Praca optymalna dla sangwinika, to taka, którą on sam uzna za interesującą i dynamiczną.

Sprawdzi się w zawodzie dziennikarza, polityka, artysty, instruktora tańca, celebryty, aktora czy charyzmatycznego nauczyciela humanisty, podróżnika (o ile nie będzie organizował wielkiej wyprawy dla innych osób, gdyż miałby on trudność w odpowiedzialności za zadbanie o szczegóły i zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz komfortu dla całości grupy, nie przewidując wielu konsekwencji i okoliczności, jaki planowanie podróży może wymagać) – mówi Urszula Struzikowska – Marynicz.

Zobacz także

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Urszula Struzikowska-Marynicz
psycholog

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta i jej odbicie w lustrze

„Ten sukces to przypadek, miałam akurat szczęście”. Często mówisz takie zdanie? Prawdopodobnie cierpisz na syndrom oszusta

Kobieta z kwiatami na czole

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swój komfort psychiczny? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Dziewczyna stoi i trzyma się za ramię. Obok bukiet kwiatów

W jaki sposób wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Przeczytaj „Poradnik antykryzysowy” Anny Cyklińskiej

Psycholożka przyjmuje pacjentó na wizycie. Siedzi na krześle i robi notatki

Chciałabyś usłyszeć od swojego lekarza, że nie chce cię dłużej leczyć? Psychiatra zrobiła ankietę

Anna Cyklińska, psycholożka: Złość to jedna z tych emocji, na które kultura i społeczeństwo nie dają przyzwolenia

Nietypowe oznaki depresji. Sprawdź, na co zwracać uwagę

Stany lękowe/iStockphoto

Osoby ze stanami lękowymi mogą doskonale funkcjonować. Oto osiem symptomów, które o tym świadczą

Jesteś wieczną optymistką? Być może właśnie zabezpieczasz się przed demencją

NLP – co to jest? Techniki programowania neurolingwistycznego

Kobieta płacze przed lustrem

Czy płacz jest zdrowy? Z czym może być związany? Wyjaśnia psycholożka Anna Cyklińska

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

Fantazje erotyczne – co powinnaś o nich wiedzieć? Wyjaśnia psycholożka Katarzyna Koczułap

7 dobrych rzeczy, które nadal możesz zrobić dla swojej psychiki podczas epidemii

Raport o stanie psychicznym Polaków w czasie epidemii

„Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa

Kobieta na plaży w swetrze i kapeluszu

„Kryzys psychiczny może spotkać mnie, ciebie, twoją matkę, brata, przyjaciółkę… każdego” – pisze lekarka z okazji Marszu Żółtej Wstążki

W średnim wieku, czyli jakim?

„Na swoją starość pracujemy przez całe życie, zaczynamy już w życiu płodowym” – mówi dr Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny i psychoterapeutka

Psycholożka Katarzyna Binkiewicz

„Żałoba to nie tylko emocje. Strata to doświadczenie totalne i doznajemy jej na każdym poziomie naszego funkcjonowania” – mówi psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

dziecko głaszcze konia

„Wspólne polowanie buduje relację z dzieckiem”? Psycholożka: „Syndrom sztokholmski też polega na budowaniu relacji”

Efekt nocebo, czyli jak doprowadzić się do choroby siłą umysłu

Efekt nocebo, czyli jak doprowadzić się do choroby siłą umysłu

Kobieta w czarnej bluzce stoi naprzeciwko szyby, opiera się o nią głową

Załamanie nerwowe – jakie mogą być objawy, przyczyny i jak je leczyć?

Karolina/Kaboompics/Rawpixel

„Bardzo chciałabym, żeby rząd zamiast w przeróżny sposób uciekać od tematu, zaczął martwić się o nasze zdrowie psychiczne”. Maturzyści chcą, żeby ich zauważono

Odchudzanie to nie wszystko. Dietetyczka Anna Reguła tłumaczy, dlaczego w traceniu kilogramów ważny jest umysł

młoda kobieta

„Weź się wyluzuj!”. Tylko jak? Oto kilka rad, dzięki którym nauczysz się „odpuszczać”

Święta przetrwać czy przeżywać? Jak czerpać pozytywną energię z trudnych spotkań

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku