Przejdź do treści

Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? Przyjrzyjmy się tym i innym zależnościom dotyczących zmian trądzikowych

Seks dobry na wszystko, nawet na trądzik? HZ kontra mity #10 Trądzik Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Seks dobry także na trądzik? Czy mycie twarzy mydłem może szkodzić? Jak domowymi sposobami wyleczyć zmiany trądzikowe? W cyklu HZ kontra mity rozmawiamy z dermatologiem Andrzejem Szmurło. 

Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry, który występuje u około 60–80 procent społeczeństwa. Zmiany skórne w postaci łojotoku, zaskórników, grudek, krost lokalizują się najczęściej w obrębie skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej. Wśród najważniejszych czynników, które mają znaczenie w rozwoju wykwitów trądzikowych, wymienia się: skłonność genetyczną, łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju, wysoką aktywność hormonów, nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych, namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, wrażliwość na stres.

Trądzikiem można się zarazić?

Andrzej Szmurło: Jest to mit, ponieważ trądzik pospolity nie jest zakaźny. Zdarza się, że wiele osób nie rozróżnia trądziku od opryszczki, a należy wiedzieć, że trądzik jest przewlekłą zapalną chorobą gruczołów łojowych i ujść mieszków włosów, natomiast opryszczka jest  wywoływana przez wirus HSV1 i HSV2 z grupy Herpes simplex virus. Trądzikiem nie można się zarazić – ani poprzez pocałunek, ani korzystanie z tego samego ręcznika. Jednym z czynników powstawania jest namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, które istnieją także we florze bakteryjnej zdrowych ludzi.

Zobacz także: HZ kontra mity: opryszczka

Wyciskanie jest najlepszym sposobem na pozbycie się zmian trądzikowych?

To jest najpowszechniejsza głupota, jaką można mówić i niestety przekazywać dalej. Wyciskanie wyprysków jest szkodliwe, ponieważ w ten sposób naruszamy naszą skórę, dodatkowo powodując miażdżenie tkanki i przeniesienie bakterii wraz z łojem wewnątrz mieszka włosowego. Wyciskanie powoduje powstanie stanu zapalnego, który pozostawia blizny, a także przeniesienie infekcji na inne obszary skóry, dzięki czemu mogą powstać nowe nie tylko na twarzy, ale również na paznokciach. W efekcie takiego „domowego sposobu” nasza skóra pokrywa się bliznami, przebarwieniami, krostkami, a sam w sobie trądzik goi się znacznie dłużej.

Agnieszka Zielińska

Trądzik to problem osób w okresie dojrzewania?

Jest to nieprawda, problem trądziku nie tylko pojawia się u nastolatków. Dotyczy to osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Wystąpienie trądziku jest spowodowane wieloma czynnikami, w tym predyspozycji genetycznej, gospodarką hormonalną, dlatego największe nasilenie jest w wieku młodzieńczym. U mężczyzn jest to między 16 a 19 rokiem życia, a u kobiet wcześniej – między 14 a 17.

Trądzik leczy się poprzez wysuszenie, dlatego najlepsze jest opalanie?

Owszem, lekko opalona skóra wygląda atrakcyjniej, ale należy wiedzieć, że sam proces opalania przyśpiesza starzenie i przesuszenie skóry. Dodatkowo, powoduje pogrubienie naskórka, w konsekwencji pojawianie się zmian zaskórnikowych. Wpływ słońca na zmiany trądzikowe są różne, dlatego nie należy generalizować i jeśli osoba zauważa poprawę, to jest ona jedynie czasowa. Około 50 procent osób taką poprawę może zaobserwować. Pozostałe osoby nie zauważą wpływu, a u niektórych opalanie może powodować zaostrzenie się zmian, a dotyczy to szczególnie osób z problemem nadmiernej potliwości. Nie ukrywajmy, działa tutaj również efekt placebo oraz to, że na opalonej skórze defekty są mniej widoczne, ale jednocześnie należy przyznać, że promienie ultrafioletowe redukują stan zapalny. Opalanie nie jest formą leczenia zmian trądzikowych, kosztem przesuszonej skóry, przebarwionego naskórka, a nawet poparzenia (wiele terapii uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, co może prowadzić do poparzenia).

Kobieta przegląda się w lustrze

Palenie papierosów nie ma wpływu na pojawienie się trądziku?

Palenie papierosów jest czynnikiem zwiększającym częstotliwość pojawienia się trądziku, jest to podparte badaniami naukowymi. Mówi się, że u palaczy problem zmian trądzikowych występuje dwa razy częściej. Badania wskazują także, że tytoń nasila intensywność stanu zapalnego, dlatego w konsekwencji może to prowadzić do powolniejszego procesu gojenia. Palenie papierosów ma całościowy wpływ na jakość naszej skóry – szybciej się starzeje, jest sucha i skłonna do zmarszczek, nie bez powodu określa się „skórą palacza”.

Zobacz także: palenie papierosów podczas brania leków – o czym musisz wiedzieć?

W leczeniu zmian trądzikowych skuteczne są tzw. „domowe sposoby”?

Jest to mit. Wszelkie babcine sposoby nacierania pastą do zębów, sokiem z cytryny, maseczką z miodu, mycie twarzy mlekiem – to nie są lecznicze sposoby. W Internecie jest bardzo dużo przepisów na tzw. „domowe sposoby”, które w teorii mają pomóc, a w praktyce jednak szkodzą. Niektóre z takich porad są bardzo niebezpieczne, np. mycie twarzy lub nacieranie zmian trądzikowych alkoholem. Oddajmy się w ręce dermatologów, którzy zaproponują bezpieczny proces leczenia, bo przecież o to powinno nam chodzić. Większość takich porad prowadzi do silnego wysuszenia, podrażnienia skóry, które szkodzą i skutkują zaostrzeniem się trądziku.  

Seks może osłabić objawy trądziku?

Jest to mit. Aktywność seksualna nie ma żadnego wpływu na pojawiania się trądziku, leczenie i jego stanu. Nie wpływa ani pozytywnie, ani negatywnie.

Kobieta na festiwalu

Trądzik wynika z braku higieny osobistej?

Jest to nieprawda, ponieważ powstawanie trądziku nie wynika z braku higieny osobistej, a częste mycie twarzy (kilka razy dziennie) powoduje podrażnienie i przesuszenie skóry. Należy zdać sobie sprawę, że wysuszenie nie spowoduje także zmniejszenia się łojotoku, a podbudzi gruczoły do większej aktywności w produkcji łoju. Może to zaburzyć naturalną równowagę skóry. Znaczenie ma również to, czym jest myta twarz. Odpowiedni do tego produkt to żel antybakteryjny przeznaczony dla cery trądzikowej, zaleca się wystrzeganie mycia mydłem. Wynika to z zasadowego odczynu, który działa drażniąco na naszą skórę.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.