Przejdź do treści

Siarka – właściwości, niedobór i nadmiar, źródła w diecie

mięso jako źródło siarki
Siarka/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Siarka to pierwiastek o wyjątkowych właściwościach. To właśnie dzięki siarce skóra wygląda zdrowiej, włosy są lśniące i mocne, a paznokcie nie łamią się tak szybko. Siarka to nie tylko „pierwiastek piękna”, ale także związek działający przeciwzapalnie. Siarka organiczna (metylosulfonylometan msm) jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakie są konsekwencje niedoboru siarki? I jakie są najlepsze źródła tego pierwiastka?

Co to jest siarka?

Siarka (S) to pierwiastek z grupy niemetali, tworząca m. in. takie związki jak kwas siarkowy, siarkowodór, dwutlenek siarki. Jest słabo rozpuszczalna w wodzie. Występuje w licznych minerałach, a także złożach węgla kamiennego i ropy naftowej, zawierających obumarłe tkanki roślinne i zwierzęce.

Rola siarki w organizmie

Siarka organiczna to pierwiastek wchodzący w skład ważnych dla funkcjonowania organizmu enzymów, hormonów i białek strukturalnych. Najważniejsze właściwości siarki są następujące:

  • wchodzi w skład aminokwasów (m.in. cysteiny, cystyny, metioniny, tauryny)
  • wchodzi w skład witaminy B1 i biotyny
  • wchodzi w skład heparyny, insuliny
  • wchodzi w skład przeciwutleniaczy takich jak kwas liponowy czy glutation – wewnętrzny antyoksydant odgrywający główną rolę w procesach detoksyfikacji organizmu
  • stanowi istotny składnik keratyny – białka budulcowego włosów, paznokci i skóry.

Dzienne zapotrzebowanie na siarkę

Nie zostało ustalone dobowe zapotrzebowanie na siarkę. Przyjęło się uważać, że jeśli dieta dostarcza optymalnych ilości białka (około 1 g białka/ kg m. c.), dostarcza też odpowiednich ilości siarki.

Zwiększone zapotrzebowanie na siarkę

Zwiększone zapotrzebowanie na siarkę wykazują nałogowi palacze papierosów, mieszkający na terenach o wysokim zanieczyszczeniu środowiska. Ponadto wyższe zapotrzebowanie na siarkę wykazują osoby z zatruciem metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm).

Źródła siarki w diecie

Siarkę zawierają przede wszystkim produkty zwierzęce bogate w aminokwasy siarkowe:

  • mięso
  • ryby
  • jaja
  • mleko i jego przetwory

W mniejszych ilościach siarka występuje w  nasionach roślin strączkowych, a także roślinach bogatych w siarczki, m.in. warzywach kapustnych i cebulowych.

Dostępna jest organiczna siarka w tabletkach (msm). Co to jest msm? To metylosulfonylometan, czyli postać organiczna siarki występująca w organizmie człowieka, a także produktach spożywczych.

Zastosowanie kąpieli siarczkowych

Kąpiele siarczkowe to popularna forma terapii z wykorzystaniem siarki. Kąpiel polega na zanurzeniu całego ciała lub wybranych jego partii w kąpieli o temperaturze 35 – 37 stopni, zawierającej solankę siarki z uwalniającym się siarkowodorem. Taka kąpiel ma charakterystyczny odcień – lekko żółtawy. Kąpiele siarczkowe wykonywane są przede wszystkim w uzdrowiskach, w których występują naturalne źródła wody leczniczej zawierającej siarkę. Możliwe jest także wykonanie w domu kąpieli – wystarczy zaopatrzyć się w siarkę do kąpieli. Gdzie kupić ten specyfik? Siarka do kąpieli dostępna jest w aptekach czy sklepach z naturalnymi preparatami.

Wskazania do wykonania kąpieli siarczkowych są następujące:

Niedobór siarki w organizmie

Zbyt niski poziom siarki w organizmie oznacza przede wszystkim osłabienie skóry, paznokci i stawów, wypadanie włosów. Mogą pojawić się zaburzenia pracy wątroby, przygnębienie czy pogorszenie nastroju. Osoby z niskim poziomem siarki w organizmie mogą odczuwać chroniczne zmęczenie.

Nadmiar siarki w organizmie

Nie określono skutków nadmiaru siarki w organizmie. Pierwiastek ten nie wykazuje toksycznego działania, a jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem.

Bibliografia:

Kuciel – Lewandowska J. i in., Siarka w medycynie i kosmetologii; Kosmetologia estetyczna, 6/2017

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.