Przejdź do treści

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć?
Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka. Co warto o nich wiedzieć? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Marilyn Monroe nie przepadała za ćwiczeniami, choć miała słabość do ciężarków, a wieczorem szła na lody z dużą ilością bitej śmietany. Jak wyglądała jej dieta i trening?
Zespół lęku uogólnionego – czym jest, objawy i leczenie
Kwasica oddechowa – przyczyny, objawy, leczenie
Kolorowe naleśniki – dzieci je pokochają!

Skoki rozwojowe – z tym hasłem powinien zapoznać się każdy rodzic. 12 pierwszych miesięcy w życiu dziecka to czas dynamicznych zmian. Z bezbronnego noworodka, maluch staje się do pewnego stopnia samodzielny. Na czym polegają skoki rozwojowe? Jak je rozpoznać? Z ilu etapów się składają?

Po czym poznać skoki rozwojowe?

Skoki rozwojowe to przełomowe momenty w życiu małego człowieka. Skupiają się na intensywnym rozwoju systemu nerwowego i mózgu, dzięki czemu dziecko nabywa nowe umiejętności. Specjaliści wyróżniają siedem skoków rozwojowych, z których każdy charakteryzuje się innymi zmianami. Dzięki nim wiemy, że układ nerwowy malucha prawidłowo dojrzewa.

W momencie przechodzenia pierwszych skoków rozwojowych dziecko może być niespokojne, płaczliwe, mieć problemy ze snem i jedzeniem, wydawać się ciche lub zbyt głośne. Świadomość rodziców, że skoki rozwojowe istnieją, może pomóc im w zrozumieniu zachowania dziecka i zyskać pewność siebie w podejmowanych działaniach.

O skokach rozwojowych u niemowląt powstało już kilka książek. Samo pojęcie „skoki rozwojowe” w literaturze użyto po raz pierwszy w 1992 roku. Autorem pojęcia jest Frans Plooij.

Skok rozwojowy – skąd wiedzieć, że to już?

Dziecko podczas skoków rozwojowych zachowuje się inaczej niż zazwyczaj. Antrolopolog Frans Plooij wyróżnia trzy kryteria:

  • częstszy płacz,
  • potrzeba nieustannego, fizycznego kontaktu z mamą,
  • nagła zmiana zachowania dziecka „na gorsze” oraz drażliwość.

Jeśli matka zauważa u dziecka te zachowania, możemy mówić o skoku rozwojowym.

Pierwszy skok rozwojowy – pomiędzy 4 a 5 tygodniem

1 skok rozwojowy trwa do 5. tygodnia życia dziecka. Można rozpoznać go po zwiększonej aktywności malucha, który do tej pory głównie jadł i spał. Zmysły ulegają wyostrzeniu, dziecko jest bardziej świadome tego, co go otacza i co się wokół niego dzieje, potrafi skupić na dłużej uwagę na konkretnym punkcie. Jest bardziej wrażliwe na światło i dźwięki, przez co może być niespokojne. To czas, kiedy kształtują się zmysły.

Pod koniec pierwszego skoku rozwojowego dziecko zaczyna się uśmiechać. Wydłużony zostaje też czas pomiędzy kolejnymi drzemkami. Maluch potrafi także na kilka sekund utrzymać głowę w pozycji, gdy leży na brzuchu.

Drugi skok rozwojowy – pomiędzy 7 a 9 tygodniem

2 skok rozwojowy odbywa się między 7. a 9. tygodniem życia. Dziecko dostrzega i przyzwyczaja się do rytmu dnia i poszczególnych czynności z jego udziałem: karmienia, kąpieli, zasypiania o konkretnych porach.

Drugi skok rozwojowy to także większa świadomość własnego ciała. Dziecko powoli poznaje i zwiększa zakres ruchów rączek i nóżek. Próbuje podnosić główkę i chwytać przedmioty, które dostrzega. Nie należy jednak zapominać, że niemowlak nadal jest pod wpływem odruchów pierwotnych.

Maluch uświadamia sobie też, że wydaje dźwięki, na które reagują rodzice. Coraz więcej widzi, a swój wzrok coraz częściej skupia na jednym punkcie.

Trzeci skok rozwojowy – między 11 a 12 tygodniem

3 skok rozwojowy przypada na 11-12. tydzień po urodzeniu. W tym czasie zwiększa się koordynacja ruchowa, która pozwala na samodzielne chwytanie przedmiotów w pobliżu i wkładanie ich do ust. Dziecko potrafi rozróżniać głosy, odpychać się nóżkami i potrzebuje więcej przestrzeni do aktywności. Maluch zauważa zmiany w modulacji głosu czy stopnie natężenia światła.

To właśnie po tym skoku rozwojowym ruchy dziecka stają się skoordynowane. Maluch, leżąc na brzuchu, próbuje podpierać się na łokciach. Zaczyna też robić bańki ze śliny, piszczeć, gaworzyć i wkładać swoje ręce do ust.

Czwarty skok rozwojowy – między 18 a 20 tygodniem

4 skok rozwojowy dzieje się między 18. a 20. tygodniem życia. Dziecko jest bardziej ruchome, potrafi przekręcać się z plecków na brzuszek, gaworzy. Próbuje się też podpierać na rączkach i raczkować. W tym okresie maluch zaczyna reagować na swoje imię i świadomie wykonuje konkretne czynności, bo zna ich skutek, np. upuszcza zabawki.

Maluch po czwartym skoku rozwojowym zdobywa sporo umiejętności ruchowych. Potrafi np. stabilnie podpierać się na przedramionach i sięgać po zabawkę jedną dłonią.

„Rodzice mają nierealistyczne oczekiwania wobec snu swoich malutkich dzieci” – mówi Magdalena Komsta, twórczyni bloga wymagajace.pl

Piąty skok rozwojowy – około 6. miesiąca życia dziecka

5 skok rozwojowy ma miejsce około 6. miesiąca życia dziecka. Dziecko jest w stanie samo siedzieć, zwraca uwagę na odległość ludzi i przedmiotów względem siebie. Na tym etapie przygląda się dłużej nieznanym dotąd rzeczom, obserwuje obrazki w książeczkach, naśladuje machanie rączką na pożegnanie.

Odczuwa lęki separacyjne, czyli płacze, gdy nie widzi swoich rodziców. Po piątym skoku rozwojowym maluch umie się obrócić – z pleców na brzuch i z brzucha na plecy. Dzięki temu dziecko staje się bardziej mobilne. Niektóre nawet zaczynają już pełzać.

Szósty skok rozwojowy – ok. 8,5 miesiąca

36.-40. tydzień to czas, kiedy maluch rozpoznaje kształty, potrafi kategoryzować przedmioty, daje wyraz swoim emocjom i humorom (np. śmieje się, gdy coś go rozweseli). Dziecko jest aktywne, chętniej przejmuje inicjatywę w zabawie i wykonywaniu różnych czynności. Coraz częściej się przemieszcza: pełza, czworakuje, siada samodzielnie. Wiele dzieci już w tym wieku rozpoczyna swoją przygodę ze wstawaniem i chodzeniem.

W 6 skoku rozwojowym maluch potrafi już burzyć też konstrukcje z zabawek bądź z klocków. Poszukuje wzrokiem przedmiotów, które zniknęły nagle z pola widzenia. Może okazywać zazdrość, gdy np. rodzice przytulają inne dzieci (albo siebie). Zaczyna rozumieć nazwy przedmiotów. Robi miny do siebie w lustrze.

Siódmy skok rozwojowy – 11 miesiąc życia

7 skok rozwojowy następuje między 41. a 46. tygodniem życia (11 miesięcy życia dziecka). W tym czasie dziecko próbuje stawiać swoje pierwsze kroczki i się wspinać. Świadomie wskazuje przedmioty, co można odczytać jako prośbę o ich nazwanie. Próbuje rysować.

Daje do zrozumienia, kiedy czegoś nie chce robić. Potrafi samodzielnie zejść tyłem z łóżka. Dziecko powtarza sylaby, próbuje naśladować odgłosy zwierząt. Mówi „mama”, „tata” czy „baba”.

Skoki rozwojowe — o tym warto pamiętać!

Rodzice powinni mieć świadomość tego, że każde dziecko jest inne i rozwija się w różnym tempie. Nie należy porównywać osiągnięć maluchów między sobą i martwić się na zapas. Ważne jest, by dziecko cały czas czuło wsparcie. Można je zachęcać do nowych aktywności, ale nie należy niczego robić na siłę. Bardzo często przynosi to skutek odwrotny do zamierzonego.

Na uwagę zasługuje też to, aby sztucznie nie stymulować i nie hamować procesu rozwoju dziecka. Zdarza się, że rodzice zainspirowani innymi, wykorzystują różnego rodzaju rozwiązania u siebie. Przykładem może być chęć szybszej nauki samodzielnego siedzenia przez podkładanie dziecku poduszek. Niestety nie tędy droga. Dziecko do wszystkiego musi dojść samo.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta czesze córkę przed lustrem

Myjesz dziecku włosy raz w tygodniu? Ekspert Kosmetyczny ostrzega: droga do łupieżu, świądu jest krótka, a konsekwencją może być nadmierne wypadanie

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu

FIFA chce wprowadzić urlop macierzyński dla zawodowych piłkarek. To prawdziwa rewolucja w żeńskim futbolu!

„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków

Ojciec podnosi na rękach syna

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

Ojciec przytula córkę

„Zakrywaj usta, ale nie milcz”, „Myj ręce, ale nie umywaj ich od odpowiedzialności”. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zwraca uwagę na „Pandemię przemocy” wobec najmłodszych

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska: To jest dla mnie jakiś najgorszy horror. Jako matka dzieci szczególnej troski jestem przerażona i zbulwersowana tym, co się dzieje

„Z twoimi ocenami to skończysz na ulicy!”, „Jesteś do niczego!”, „Zamknij się, ryby i dzieci głosu nie mają”. Tak brzmi przemoc psychiczna wobec dzieci

W sieci lawina postów opatrzonych hasztagami #powiedzkomuś i #wyroknakobiety. TK zdecydował w sprawie aborcji ze względu na wady płodu

piecza zastępcza nad dziećmi

Anna Krawczak: „Oskarżam system o to, że nie chroni dzieci i dobija pieczę zastępczą”

Dziecko próbuje stanąć przy barierkach

Jak przyspieszyć chodzenie dziecka? Chodzik jest dobrym pomysłem?

Dziecko w czapce

Dlaczego noworodkom w szpitalu podaje się witaminę K? Można odmówić jej podania?

Mimo prawidłowego przystawiania, dziecko nadal rani brodawki? Powodem może być krótkie wędzidełko podjęzykowe

chłopiec kaszlący w łokieć

Kaszel od kataru – przyczyny, postępowanie. Może to alergia?

"Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze". Psycholożka o "rewelacyjnym" sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

„Jak będziesz się tak zachowywać, to zaraz cię ten pan zabierze”. Psycholożka o „rewelacyjnym” sposobie na wzbudzenie w dziecku strachu

Złoszcząca się dziewczynka

„Pozwólmy dzieciom wyrażać uczucia, również negatywne”. Psycholog dziecięcy Monika Chrapińska-Krupa o złości u kilkulatków

zespół aspergera

„Jestem łącznikiem ze światem autyzmu” – mówi Karol, 19-latek z zespołem Aspergera

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Akcja regeneracja, czyli co maluch powinien jeść po chorobie

Źródło: Gettyimages.com

Jak prawidłowo przewozić noworodki i niemowlęta w foteliku samochodowym? Odpowiadają Położne dla Ciebie

Roczne dzieck śmieje się

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Dziecko je posiłek przy stole i pije wodę ze szklanki

Co czuje dziecko, kiedy jest zmuszane do jedzenia? Wyjaśnia dietetyczka

Dzieci oglądają książkę

Kiedy dziecko powinno mówić? Rozwój mowy dwulatka – ćwiczenia

Dziewczynka w okularach

Rozwój wady wzroku u dziecka – jak wygląda w późniejszych latach? Wyjaśnia optometrystka

Blogerka „Łysa Mówi” o Syndromie Dziecka Maltretowanego: „Miałam w życiu taką sytuację, że mając niewiele ponad 18 lat, zsikałam się w majtki na widok paska do spodni”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?