Przejdź do treści

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska

kobieta odwrocona tyłem
„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak zwracać się do osób trans i niebinarnych? Stowarzyszenie „Miłość nie wyklucza” wyjaśnia
Kiedy iść do psychiatry?
Kiedy iść do psychiatry? Lekarka podpowiada, co powinno zwrócić naszą uwagę u siebie i innych
Kobieta idzie do samolotu
Jak zadbać o wzrok w trakcie podróży samolotem?
Dieta zupowa, czyli jadłospis pełen zup. Czy warto ją stosować?
Zachorowań na grypę o połowę mniej niż w zeszłym roku. Pozytywny efekt uboczny koronawirusa?

„Idealne” pośladki są tak rzadkie jak jednorożce, stwierdza Kaya Szulczewska w swoim najnowszym wpisie na Instagramie. „Ciałopozytywna aktywistka” apeluje, byśmy nie goniły za lansowanym w mediach wzorem „odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca”.  Stwierdza: „Nie ma po co nie lubić swoich pośladków”.

Kaya Szulczewska: „Nie ma po co nie lubić swoich pośladków”

„Pupy! Zwykle widzimy je wypięte, w korzystnym świetle, a do tego wiele celebrytek, do czego wyjątkowo rzadko się przyznają, ma modelowane w ten czy inny sposób zadki. Przez to utrwalamy w sobie obraz nierealistycznej pupy, być może patrząc przez to na swoją z dezaprobatą. Przestańmy! Nie ma po co nie lubić swoich pośladków!”

W ten sposób swój najnowszych wpis na Instagramie rozpoczyna Kaya Szulczewska. Założycielka profilu „Ciałopozytyw” zauważa, że problem nie jest wyssany z palca, bo wiele kobiet ma zaburzone postrzeganie własnych kształtów. W dużej mierze jest to wynik promowanych w mediach tradycyjnych i społecznościowych „ideałów”:

„Kiedy prawie dwa lata temu robiłam galerię dotyczącą pup, wiele dziewczyn pisało, że nie lubią swojej. Małe pupy powinny być większe, większe mniejsze, te średnie bardziej sterczące, te sterczące bardziej gładkie, te gładkie okrąglejsze, okrąglejsze – mniejsze itd… Szło dostać zwrotu głowy” – pisze Szulczewska. I dodaje: „Okazało się, że ciężko sobie w kwestii pupy dogodzić, bo w mediach grasuje mit szczupłych nóżek i odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca, zakończonej extra slim talią, ale oczywiście bez kości biodrowych”.

Szulczewska pisze, że w pewnym momencie warto spojrzeć na sytuację trzeźwo, nie pozwalając sobie na manipulowanie naszymi wyobrażeniami na temat pożądanego wyglądu. Bo być może zabrzmi to banalnie, ale pozostaje prawdą: ideał w realnym świecie jest trudno osiągalny:

„Śmiem mniemać, że takie pupy są jak jednorożce, ale oczywiście wszystko da się zrobić, jak się odpowiednio zapłaci w salonie chirurgii kosmetycznej czy agencji graficznej”.

Dlatego też aktywistka wzywa do tego, byśmy zerwały z gonieniem za niedoścignionym wzorem:

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek, czy są pryszczate, czy odstają, czy są płaskie, czy wiszą, czy sterczą, czy mają włosy, czy błyszczą, czy mają skórkę pomarańczową, czy są w kanonie czy nie! Skończmy z samozawstydzaniem, puszczajmy też mimo uszu docinki innych na temat wielkości, kształtu czy innych rzekomych mankamentów”.

„Promowanie nierealistycznych wizji ludzkiego ciała oddziałuje na nas wszystkich, bez względu na to, jak wyglądamy, ile mamy lat i z jaką płcią się identyfikujemy” – mówią założycielki grupy Ciałopozytywka

W czasie epidemii twoja pupa stała się superbohaterką

Kaya Szulczewska zauważa, że „miejsce, w którym kończą się plecy” nie tylko nie powinno być powodem do kompleksów, wstydu, niezadowolenia. Wręcz odwrotnie – epidemia koronawirusa i przymus społecznej izolacji w pewnym momencie doprowadziły do przewrotnej sytuacji, w której siedzenie na pupie zyskało większą wartość od działania:

„Ustalamy sobie jedno – wszystkie pupy są ok, dobrze, że są serio. Przede wszystkim możemy na nich siedzieć, a podczas kwarantanny stają się naszymi superbohaterkami i to właśnie dzięki nim z hasłem ‘siedź na dupiee’ możemy ratować świat przed pandemią koronawirusa”.

W związku z powyższym, aktywistka apeluje:

„Niech zatem wasze pupencje rosną w siłę! W siłę, nie w wygląd, bo silne i w miarę zdrowe są podstawą do noszenia ciała, do siedzenia, podnoszenia i wielu innych ważnych czynności, często nawet miłych i pożytecznych”.

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: "to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi". Jak z nim walczyć?

Ciałopozytyw – Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska jest założycielką Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce.

Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała nie mieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała.

View this post on Instagram

Pupy! Zwykle widzimy je wypięte, w korzystnym świetle, a do tego wiele celebrytek, do czego wyjątkowo rzadko się przyznają ma modelowane w ten czy inny sposób zadki. Przez to utrwalamy w sobie obraz nierealistycznej pupy, być może patrząc przez to na swoją z dezaprobatą. Przestańmy! Nie ma po co nie lubić swoich pośladków! Kiedy prawie dwa lata temu robiłam galerię dotyczącą pup, wiele dziewczyn pisało, że nie lubią swojej. Małe pupy powinny być większe , większe mniejsze, te średnie bardziej sterczące, te sterczące bardziej gładkie, te gładkie okrąglejsze, okrąglejsze mniejsze itd… Szło dostać zwrotu głowy 🤯🍑. Okazało się, że ciężko sobie w kwestii pupy dogodzić, bo w mediach grasuje mit szczupłych nóżek i odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca, zakończonej extra slim talią, ale oczywiście bez kości biodrowych. 🤷‍♀️ Śmiem mniemać, że takie pupy są jak jednorożce, ale oczywiście wszystko da się zrobić jak się odpowiednio zapłaci w salonie chirurgii kosmetycznej czy agencji graficznej. 🦄 Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek, czy są pryszczate, czy odstają, czy są płaskie, czy wiszą, czy sterczą, czy mają włosy, czy błyszczą, czy mają skórkę pomarańczową, czy są w kanonie czy nie! Skończmy z samozawstydzaniem, puszczajmy też mimo uszu docinki innych na temat wielkości, kształtu czy innych rzekomych mankamentów. Ustalamy sobie jedno – wszystkie PUPY SĄ OK, dobrze, że są serio. Przedewszystkim możemy na nich siedzieć, a w te kwarantanne stają się naszymi superbohaterkami i to właśnie dzięki nim z hasłem siedź na dupie możemy ratować świat, przed pandemią koronawirusa. 😉 Niech zatem wasze pupencje rosną w siłę! W siłę nie w wygląd, bo silne i w miarę zdrowe są podstawą do noszenia ciała, do siedzenia, podnoszenia i wielu innych ważnych czynności, często nawet miłych i pożytecznych. 😉♥️ _______________________ Jeśli w kolażu jest twoja pupa i chcesz bym Ciebie oznaczyła pisz priv. Zdjęcia z archiwum @cialopozytyw (czyli skasowanego starego konta).

A post shared by CIAŁOPOZYTYW *Kaya Szulczewska (@cialopozytyw_polska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Na Instagramie trwa akcja #szczereciało. Kobiety z całej Polski mówią o samoakceptacji

Marta Stoberska: Kiedyś usłyszałam, że nie wyglądam jak trenerka. Bo co? Bo nie mam kraty na brzuchu i trzęsie mi się skóra na tyłku?

ciałopozytywnośc a operacje plastyczne

Operacje plastyczne to zaprzeczenie ciałopozytywności? „Trudno winić kogokolwiek za to, że płynie z prądem”

„Włosy – każdy je ma. Nawet kobiety”. Nowa reklama maszynek Billie pokazuje prawdziwe kobiece, owłosione ciała

Kobieta wchodzi do morza

Problemy z kręgosłupem? Wypróbuj ćwiczenia na pośladki!

ciałpozytywne dziewczyny

Joanna Keszka: „Nasze ciało opowiada historie. Jaką historię opowiada twoje?”

Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej

„Z niedoskonałościami możesz być zdrowa i sprawna”. Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej

Madonna

61-letnia Madonna zapozowała topless. „Jesteś za stara na takie zdjęcia”

Piersi nie powinny definować kobiety

Skończmy z ocenianiem kobiet przez pryzmat piersi – apeluje Kaya Szulczewska

Małgorzata Rozenek-Majdan po porodzie, z synem Henrykiem

„Jestem grubaską”. Małgorzata Rozenek-Majdan pokazała, jak naprawdę wygląda jej ciało po urodzeniu syna

kobieta w ciąży wykonuje ćwiczenia

Ćwiczenia na jędrne uda w ciąży – jak je wykonywać?

ciało kobiety z rozstępami

Rozstępy na udach – od czego powstają, jak się ich pozbyć

Kasia Smutniak

Kasia Smutniak cierpi na bielactwo. Na Instagramie stworzyła filtr, który pokazuje, jak wygląda twarz dotknięta chorobą

wyttrzewienie jelit

„Przyszłam na świat z wytrzewieniem jelit. Ta blizna uratowała mi życie. Jestem z niej dumna” – wyznaje Oliwia

protesty po śmierci George'a Floyda

„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju bycia białą”. Szulczewska o tragicznych zdarzeniach w Minneapolis

kobieta wykonuje ćwiczenia z piłką

Ćwiczenia z piłką na uda i pośladki – jak je wykonywać?

kobieta ćwiczy z mini bandem

Ćwiczenia z gumą na uda – jak ćwiczyć z mini bandem?

Urszyla Chowaniec, "Galanta Lala"

„Jak pani tyle waży, to ja nie wiem, czym panią znieczulić”. Galanta Lala opowiada, jak została potraktowana przez anestezjologa w szpitalu

Kobieta w cielistej bieliźnie

#Mambrzuch. Trenerka personalna zachęca, by pokochać swoje brzuchy

kobieta w białym body

„Brzuchy są potrzebne i spoko”. Kaya Szulczewska o absurdzie dążenia do tego, by nasze ciała „głównie wyglądały”

Mik Zazon

Blogerka nie akceptowała swojego znamienia na policzku. Do momentu, gdy zdała sobie sprawę, jak niezwykły ma kształt

blondynka w słońcu

Erin Treloar o tym, jak pandemia wpłynęła na nasze postrzeganie własnego ciała: ta rozmowa dotyczy czegoś o wiele ważniejszego niż waga

Sarah Nicole Landry / Instagram

„Kim byś była, gdyby liczyła się tylko twoja opinia?” – pyta Sarah Nicole Landry na Instagramie

Zdjęcie kobiecych pośladków w jeansach. Kobieta trzyma w ręku kwiat

Zespół martwego pośladka. Jak powstaje i jak go rozpoznać? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Krwawię w różnych odcieniach czerwieni. Czy to powinno mnie niepokoić?