Przejdź do treści

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska

kobieta odwrocona tyłem
„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek. W czasie kwarantanny są naszymi superbohaterkami” – zauważa Kaya Szulczewska / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak dbać o zęby? Nasze największe grzechy związane z higieną jamy ustnej
Jak dbać o zęby? Oto największe grzechy, jakie popełniamy. Wymienia dentysta Tomasz Kupryś
matka z noworodkiem
Ginekolog: podtlenek azotu to jedna z najprostszych form łagodzenia bólu porodowego. Za rzadko się o tym mówi
Seks a spalanie kalorii
W czasie seksu spalamy kalorie, to wiemy. Co robić, aby tracić ich jeszcze więcej?
koronawirus SARS-CoV-2
Zmiany w zaleceniach dotyczących pacjentów z COVID-19. Chlorochina nie jest już rekomendowana w leczeniu podstawowym!
Ludzie w kinie
Od 6 czerwca pójdziemy do kin na nowych zasadach. Jakie warunki trzeba spełnić, by udać się na seans?

„Idealne” pośladki są tak rzadkie jak jednorożce, stwierdza Kaya Szulczewska w swoim najnowszym wpisie na Instagramie. „Ciałopozytywna aktywistka” apeluje, byśmy nie goniły za lansowanym w mediach wzorem „odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca”.  Stwierdza: „Nie ma po co nie lubić swoich pośladków”.

Kaya Szulczewska: „Nie ma po co nie lubić swoich pośladków”

„Pupy! Zwykle widzimy je wypięte, w korzystnym świetle, a do tego wiele celebrytek, do czego wyjątkowo rzadko się przyznają, ma modelowane w ten czy inny sposób zadki. Przez to utrwalamy w sobie obraz nierealistycznej pupy, być może patrząc przez to na swoją z dezaprobatą. Przestańmy! Nie ma po co nie lubić swoich pośladków!”

W ten sposób swój najnowszych wpis na Instagramie rozpoczyna Kaya Szulczewska. Założycielka profilu „Ciałopozytyw” zauważa, że problem nie jest wyssany z palca, bo wiele kobiet ma zaburzone postrzeganie własnych kształtów. W dużej mierze jest to wynik promowanych w mediach tradycyjnych i społecznościowych „ideałów”:

„Kiedy prawie dwa lata temu robiłam galerię dotyczącą pup, wiele dziewczyn pisało, że nie lubią swojej. Małe pupy powinny być większe, większe mniejsze, te średnie bardziej sterczące, te sterczące bardziej gładkie, te gładkie okrąglejsze, okrąglejsze – mniejsze itd… Szło dostać zwrotu głowy” – pisze Szulczewska. I dodaje: „Okazało się, że ciężko sobie w kwestii pupy dogodzić, bo w mediach grasuje mit szczupłych nóżek i odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca, zakończonej extra slim talią, ale oczywiście bez kości biodrowych”.

Szulczewska pisze, że w pewnym momencie warto spojrzeć na sytuację trzeźwo, nie pozwalając sobie na manipulowanie naszymi wyobrażeniami na temat pożądanego wyglądu. Bo być może zabrzmi to banalnie, ale pozostaje prawdą: ideał w realnym świecie jest trudno osiągalny:

„Śmiem mniemać, że takie pupy są jak jednorożce, ale oczywiście wszystko da się zrobić, jak się odpowiednio zapłaci w salonie chirurgii kosmetycznej czy agencji graficznej”.

Dlatego też aktywistka wzywa do tego, byśmy zerwały z gonieniem za niedoścignionym wzorem:

„Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek, czy są pryszczate, czy odstają, czy są płaskie, czy wiszą, czy sterczą, czy mają włosy, czy błyszczą, czy mają skórkę pomarańczową, czy są w kanonie czy nie! Skończmy z samozawstydzaniem, puszczajmy też mimo uszu docinki innych na temat wielkości, kształtu czy innych rzekomych mankamentów”.

„Promowanie nierealistycznych wizji ludzkiego ciała oddziałuje na nas wszystkich, bez względu na to, jak wyglądamy, ile mamy lat i z jaką płcią się identyfikujemy” – mówią założycielki grupy Ciałopozytywka

W czasie epidemii twoja pupa stała się superbohaterką

Kaya Szulczewska zauważa, że „miejsce, w którym kończą się plecy” nie tylko nie powinno być powodem do kompleksów, wstydu, niezadowolenia. Wręcz odwrotnie – epidemia koronawirusa i przymus społecznej izolacji w pewnym momencie doprowadziły do przewrotnej sytuacji, w której siedzenie na pupie zyskało większą wartość od działania:

„Ustalamy sobie jedno – wszystkie pupy są ok, dobrze, że są serio. Przede wszystkim możemy na nich siedzieć, a podczas kwarantanny stają się naszymi superbohaterkami i to właśnie dzięki nim z hasłem ‘siedź na dupiee’ możemy ratować świat przed pandemią koronawirusa”.

W związku z powyższym, aktywistka apeluje:

„Niech zatem wasze pupencje rosną w siłę! W siłę, nie w wygląd, bo silne i w miarę zdrowe są podstawą do noszenia ciała, do siedzenia, podnoszenia i wielu innych ważnych czynności, często nawet miłych i pożytecznych”.

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: "to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi". Jak z nim walczyć?

Ciałopozytyw – Kaya Szulczewska

Kaya Szulczewska jest założycielką Ciałopozytywu – najpopularniejszego profilu na Instagramie o ciałopozytywności w Polsce.

Aktywistka regularnie publikuje na nim zdjęcia, które pokazują ciała nie mieszczące się w kanonie, historie dotyczące ich akceptacji, a także edukacyjne treści wokół tematu kobiecego ciała.

View this post on Instagram

Pupy! Zwykle widzimy je wypięte, w korzystnym świetle, a do tego wiele celebrytek, do czego wyjątkowo rzadko się przyznają ma modelowane w ten czy inny sposób zadki. Przez to utrwalamy w sobie obraz nierealistycznej pupy, być może patrząc przez to na swoją z dezaprobatą. Przestańmy! Nie ma po co nie lubić swoich pośladków! Kiedy prawie dwa lata temu robiłam galerię dotyczącą pup, wiele dziewczyn pisało, że nie lubią swojej. Małe pupy powinny być większe , większe mniejsze, te średnie bardziej sterczące, te sterczące bardziej gładkie, te gładkie okrąglejsze, okrąglejsze mniejsze itd… Szło dostać zwrotu głowy 🤯🍑. Okazało się, że ciężko sobie w kwestii pupy dogodzić, bo w mediach grasuje mit szczupłych nóżek i odstającej pupy w kształcie soczystego niczym winogrono serca, zakończonej extra slim talią, ale oczywiście bez kości biodrowych. 🤷‍♀️ Śmiem mniemać, że takie pupy są jak jednorożce, ale oczywiście wszystko da się zrobić jak się odpowiednio zapłaci w salonie chirurgii kosmetycznej czy agencji graficznej. 🦄 Skończmy z hejtowaniem swoich czterech literek, czy są pryszczate, czy odstają, czy są płaskie, czy wiszą, czy sterczą, czy mają włosy, czy błyszczą, czy mają skórkę pomarańczową, czy są w kanonie czy nie! Skończmy z samozawstydzaniem, puszczajmy też mimo uszu docinki innych na temat wielkości, kształtu czy innych rzekomych mankamentów. Ustalamy sobie jedno – wszystkie PUPY SĄ OK, dobrze, że są serio. Przedewszystkim możemy na nich siedzieć, a w te kwarantanne stają się naszymi superbohaterkami i to właśnie dzięki nim z hasłem siedź na dupie możemy ratować świat, przed pandemią koronawirusa. 😉 Niech zatem wasze pupencje rosną w siłę! W siłę nie w wygląd, bo silne i w miarę zdrowe są podstawą do noszenia ciała, do siedzenia, podnoszenia i wielu innych ważnych czynności, często nawet miłych i pożytecznych. 😉♥️ _______________________ Jeśli w kolażu jest twoja pupa i chcesz bym Ciebie oznaczyła pisz priv. Zdjęcia z archiwum @cialopozytyw (czyli skasowanego starego konta).

A post shared by CIAŁOPOZYTYW *Kaya Szulczewska (@cialopozytyw_polska) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

protesty po śmierci George'a Floyda

„Ciałopozytywność to też uznanie własnego przywileju bycia białą”. Szulczewska o tragicznych zdarzeniach w Minneapolis

Urszyla Chowaniec, "Galanta Lala"

„Jak pani tyle waży, to ja nie wiem, czym panią znieczulić”. Galanta Lala opowiada, jak została potraktowana przez anestezjologa w szpitalu

Kobieta w cielistej bieliźnie

#Mambrzuch. Trenerka personalna zachęca, by pokochać swoje brzuchy

kobieta w białym body

„Brzuchy są potrzebne i spoko”. Kaya Szulczewska o absurdzie dążenia do tego, by nasze ciała „głównie wyglądały”

Mik Zazon

Blogerka nie akceptowała swojego znamienia na policzku. Do momentu, gdy zdała sobie sprawę, jak niezwykły ma kształt

blondynka w słońcu

Erin Treloar o tym, jak pandemia wpłynęła na nasze postrzeganie własnego ciała: ta rozmowa dotyczy czegoś o wiele ważniejszego niż waga

Sarah Nicole Landry / Instagram

„Kim byś była, gdyby liczyła się tylko twoja opinia?” – pyta Sarah Nicole Landry na Instagramie

Zdjęcie kobiecych pośladków w jeansach. Kobieta trzyma w ręku kwiat

Zespół martwego pośladka. Jak powstaje i jak go rozpoznać? Wyjaśnia fizjoterapeutka

dziewczyna o blond włosach

„A ta co, lustra nie ma?”. Wygląd moich piersi nie powinien być sprawą publiczną – zauważa Sara Cicherska

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: "to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi". Jak z nim walczyć?

Kaya Szulczewska o bodyshamingu: „to rodzaj przemocy psychicznej i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi”. Jak z nim walczyć?

Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska: „Wobec kobiet stawia się wygórowane oczekiwania”. Poleca nam profil komiczki Celeste Barber – dzięki niej pozbędziesz się kompleksów!

Kobieta na plaży

Polka nago na basenie? „Zachowaj intymność, tu są dzieci”

"Znam swoją wartość, kocham moje ciało. Poczuj to samo, wyrzuć ten wstyd". Piosenka "Ja, Bogini" nowym hymnem kobiet?

„Znam swoją wartość, kocham moje ciało. Poczuj to samo, wyrzuć ten wstyd”. Piosenka „Ja, Bogini” nowym hymnem kobiet?

Niestandardowe modelki na okładkach Glamour. Magazyn zmienia oblicze piękna kobiet!

Zawstydzanie / istock

Chcesz udzielić komuś rady? To nie zawstydzaj i nie wytykaj palcami!

Joanna Jóźwik o akceptacji ciała

Joanna Jóźwik: często słyszę, że wyglądam jak facet, jestem mało kobieca

Kobieta w bieliźnie

Badanie satysfakcji z wielkości piersi. Pokazuje, że kobiety, które nie są z niej zadowolone, rzadziej się badają

Barbie na wózku, bez włosów i z bielactwem. Nowe modele lalek wkrótce w sprzedaży

Na wózku, bez włosów, z bielactwem. Nowe modele lalek Barbie promują różnorodność!

Eliza Wydrych skrytykowana za wystający brzuch

Po treningu przeczytała: „ale masz tłuszcz na brzuchu”. W odwecie podała kilka faktów na temat tej części ciała

„Za dużo pokazuje! Kobieta powinna być skromna” – Ciałopozytywna terapia o toksycznych wzorcach kobiecości

Nowa kolekcja Victoria's Secret - czuć zapowiadane radykalne zmiany?

Victoria’s Secret zmienia się dla kobiet. Światło dzienne ujrzała nowa kolekcja

ashleygraham

Ashley Graham urodziła. „Nasze życie zmieniło się na lepsze!”

„Z wiekiem pokochałam siebie i zaczęłam rozumieć, że nikt nie jest idealny”. Dominika Pliszka o słuchaniu swojego ciała

Kaya Szulczewska ogłasza promocję cellulitu

Kaya Szulczewska o cellulicie: wytrzymały, lubi być głaskany i masowany

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?