Przejdź do treści

Szkarlatyna

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Cytologia – zwróć uwagę na to, czym masz pobierany materiał
płaczące dziecko
Zimne powietrze na obrzęk krtani. 31-letnia matka uratowała swoje dziecko za pomocą zamrażarki
Sałatka: sałata, burak, fiołek trójbarwny
Jadalne kwiaty, które mogą być trujące
mężczyzna w koszulce z kieszenią na piersi, w której siedzi dziecko
T-shirt, który ułatwia ojcom zajmowanie się dzieckiem
Uczestniczki kampanii Rimmel #iwillnotbedeleted
Red Lipstick Monster, Rita Ora i Cara Delevingne w światowej kampanii przeciwko hejtowi

Szkarlatyna, zwana inaczej płonicą, to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez bakterie (paciorkowce). Szacuje się, że dawniej kończyła się śmiercią 25 proc. chorych. Obecnie na skutek infekcji umiera mniej niż 1 proc. dzieci. Źródłem zakażenia jest człowiek – chory lub nosiciel. Zagrożenie stanowi głównie kontakt bezpośredni, ale bakterie przenoszą się także przez przedmioty. Okres wylęgania płonicy wynosi ok. pięciu dni.

Szkarlatyna zaczyna się nagle. Początkowe objawy to: senność, osłabienie, gorączka, bóle brzucha, wymioty oraz obłożony (pokryty białym nalotem) język. Zawsze występuje stan zapalny gardła, któremu może towarzyszyć obrzęk węzłów chłonnych szyi. Może też pojawić się nadwrażliwość na kwaśny smak i ciepło. Czasami występują ciemne linie wybroczyn w zgięciach stawowych (objaw Pastii) i drobnoplamista wysypka, która blednie pod wpływem ucisku, np. palca. Wysypka może wystąpić na tułowiu, zgięciach łokciowych, pachwinach, brzuchu, pośladkach i pod kolanami. Częstym objawem jest także rumień na policzkach. Może wystąpić także malinowy język, który uznawany jest za najbardziej charakterystyczny symptom płonicy. Po kilku dniach dochodzi do silnego złuszczania się naskórka na twarzy, tułowiu oraz na dłoniach i stopach.

Szkarlatyna nie może być zlekceważona. Już po pierwszych objawach należy skonsultować się z lekarzem. Nieleczona choroba może prowadzić do ciężkich powikłań, m.in. do zaburzeń działania serca, wątroby lub śledziony, problemów skórnych, gorączki reumatycznej oraz ostrego zapalenia nerek.

Leczenie opiera się naantybiotykoterapii. By zapobiec powikłaniom, zaleca się leżenie w łóżku i dwutygodniową rekonwalescencję. Należy dbać o odpowiedni poziom płynów – zwłaszcza gdy występują wymioty. W kolejnych dniach zaleca się stosowanie lekkostrawnej diety. Pomieszczenie, pościel oraz przedmioty używane przez chorego powinny zostać dobrze odkażone.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy