Przejdź do treści

„Taekwondo jest sztuką, więc musi być piękne”. Zasady, układy i stopnie taekwondo

taekwondo
„Taekwondo jest sztuką, więc musi być piękne”. Zasady, układy i stopnie taekwondo / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta w ciąży
Włosy w ciąży. Co można a czego nie wolno? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan
Muesli/iStockphoto
Muesli – szczęście w proszku. 3 pomysły na zdrowe śniadanie
Dorośli stoją w szlafrokach
Duńska telewizja publiczna pokazuje dzieciom nagich dorosłych: „Tak wyglądają normalne ciała”
Mamy polski lek na COVID-19! To pierwszy taki produkt na świecie
Mamy polski lek na COVID-19. To pierwszy taki produkt na świecie
Pięć łyżeczek z róznymi rodzajami soli, sól rozsypana na blacie
9 sygnałów, że jesz za dużo soli

„Podstawową ideą jest przezwyciężyć samego siebie, ze sobą walka jest najtrudniejsza” – mawiał twórca taekwondo, generał Choi Hong-hi. Na czym polega ta sztuka samoobrony, jaka jest jej filozofia i najważniejsze filary? Wyjaśnia trener Piotr Wasilewski.

Piotr Wasilewski jest instruktorem taekwondo ITF i jednym z najbardziej utytułowanych w tej dyscyplinie zawodników w Polsce. Wielokrotny mistrz Polski, medalista mistrzostw świata i Europy oprowadza nas po świecie taekwondo – koreańskiej sztuki samoobrony i życia oraz dyscypliny sportowej.

Piotr Wasilewski, instruktor taekwondo ITF

„Taekwondo jest sztuką, więc musi być piękne”/ Piotr Wasilewski, instruktor taekwondo ITF / Archiwum prywatne

Co to jest taekwondo?

„Podstawowa ideą jest przezwyciężyć samego siebie. Ze sobą walka jest najtrudniejsza” – Choi Hong-hi

Taekwondo według oficjalnych definicji to tradycyjna sztuka samoobrony i narodowy sport Korei. Jak wyjaśnia trener Piotr Wasilewski, bardziej niż o walkę chodzi właśnie o umiejętność odpierania ataku:

– Taekwondo jest koreańską sztuką samoobrony.Tak definiował ją jej twórca, generał Choi Hong-hi, i w pierwszej kolejności do tego została stworzona – tłumaczy.

W taekwondo wszystko jest po coś. Każdy ruch ma swój cel sposób wykonania i metodykę nauczania. Każdy ruch, każde kopnięcie, kąt uderzenia, kąt bloku, kąt skręcenia nogi – jest dokładnie przeanalizowany naukowo i służy określonemu celowi. Spośród wszystkich sztuk walki taekwondo jest dziedziną najlepiej opisaną i charakteryzuje się największą ilością kopnięć czy ogólnie mówiąc – technik nożnych.

Taekwondo jest bowiem walką bez użycia broni. Bronią staje się ciało, które odpowiednimi treningami i powtarzalnością precyzyjnych ruchów należy odpowiednio ukształtować, „utwardzić”, wzmocnić.

– Twórca taekwondo mówił, że najtrudniejszym elementem w tej sztuce walki jest utwardzanie powierzchni blokujących na rękach, żeby twoje ciało było jak skała. To proces mozolny, bolesny – opowiada Wasilewski.

Złożoność tej sztuki odzwierciedla nazwa „taekwondo”, która – jak wyjaśnia Wasilewski – składa się z trzech członów:

 • tae – stopa, noga, kopnięcie – wszystko, co jest związane z technikami nożnymi, wyskokami (taekwondo to w 70 proc. techniki nożne – i to wyróżnia tę sztukę walki od pozostałych);
 • kwon – pięć, czyli uderzenie pięścią lub dłonią;
 • do – droga życia; istotą treningu dla każdego trenującego jest samodoskonalenie.

Ucznia taekwondo poznasz po jego białym „kimonie” – to dobok, strój treningowy, pozbawiony wszelkich ozdób i zbędnych wzorów.

Federacje taekwondo

„Taekwon-do jest sztuką, a nie sportem. Życie sztuki jako sportu jest krótkie. Sztuka jest wieczna” – Choi Hong-hi

Taekwondo powstało w 1955 r. w Korei, a korzenie ma w tradycyjnych stylach koreańskich (takich jak Soo Bak–Gi i Taek Kyon) oraz japońskim (dokładniej okinawskim) karate. Według założeń twórcy, generała Choi Hong Chi, polega na poddawaniu ciała kontroli umysłu i samodoskonalenia przez regularne treningi.

– Później się to pozmieniało, dziś taekwondo jest pełnoprawną dyscypliną sportową, a od 2000 roku jest dyscypliną olimpijską – mówi Piotr Wasilewski. – Po śmierci generała Choia w 2002 r. federacje taekwondo się podzieliły (zaczęły się dzielić już za jego życia – przyp. red.), to jest temat rzeka, ale w największym skrócie można powiedzieć, że International Taekwon-Do Federation zachowała w sobie elementy sztuki i dyscypliny sportowej, zaś World Taekwondo Federation – to taekwondo olimpijskie, oddzielające sport od sztuki.

Obecnie największymi i najważniejszymi organizacjami taekwondo, o zasięgu światowym są:

 • International Taekwon-Do Federation (ITF), pol. Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do – organizacja założona 22 marca 1966 r., w Polsce reprezentowana m.in. przez Polski Związek Taekwon-Do; obecnie istnieją 3 organizacje używające tej nazwy (dwie z siedzibą w Ayustrii, tzw. federacja północnokoreańska i wiedeńska, oraz w Kanadzie – tzw. federacja kanadyjska); każda z nich prowadzi własny system rozgrywek sportowych, organizuje swoje zawody taekwondo, mistrzostwa Europy i świata;
 • World Taekwondo Federation (WTF), pol. Światowa Federacja Taekwondo – organizacja założona 28 maja 1973, w Polsce reprezentowana przez Polski Związek Taekwondo Olimpijskiego – to właśnie WTD zajmuje się ogólnoświatową promocją taekwondo jako dyscypliny olimpijskiej.

Poza wymienionymi wyżej, w Polsce popularyzacją taekwondo zajmuje się również Związek Sportowy Polska Unia Taekwon-do.

WenDo jako samoobrona i asertywność dla kobiet i dziewcząt jest metodą, którą uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać się czuć bezradną i bezbronną

Filozofia taekwondo: filary (zasady) taekwondo

„Sztuka walki musi mieć kodeks. Celem sztuki walki jest niedopuszczenie do walki lub powstrzymanie już toczącej się, szczególnie gdy silniejszy atakuje słabszego” – Choi Hong-hi

Taekwondo to sztuka samoobrony, której towarzyszą konkretne zasady moralne. Do pięciu filarów taekwondo należą:

 • uprzejmość,
 • uczciwość,
 • wytrwałość,
 • samokontrola,
 • niezłomny duch.

– Należy ich przestrzegać zarówno na sali, jak i poza nią – mówi Piotr Wasilewski. – Wiadomo, w życiu różnie z tym bywa, ale są to uniwersalne zasady, którymi każdy adept taekwondo powinien się kierować. Obserwując moich uczniów – zarówno dzieci, jak i dorosłych – mogę powiedzieć, że taekwondo na pewno pomaga kształtować charakter.

Aldona Filipiuk, instruktorka Ashtanga joga

Pasy (stopnie) w taekwondo

„Jeżeli znasz przeciwnika i znasz siebie, wygrasz w 100 procentach. Jeżeli znasz siebie, a przeciwnika nie, szansa powodzenia wynosi 50 proc. Jeżeli znasz przeciwnika a siebie nie, przegrasz w 100 procentach” – Choi Hong-hi.

W taekwondo istnieje 10 stopni uczniowskich i 9 stopni mistrzowskich. Oprócz stopni uczniowie otrzymują pasy – początkujący mają pas biały, później trenują i zdają egzaminy na kolejne. 6 kolorów pasów ma w taekwondo znaczenie symboliczne, obrazuje cykl życia przyrody i rozwoju rośliny, którą w tej poetyckiej analogii (stworzonej przez generała Choia) jest uczeń:

 • pas biały – zima, niewinność, uczeń początkujący, dopiero zdobywa wiedzę o taekwondo,
 • pas żółty – pod wpływem promieni słonecznych roślina wypuszcza pędy, uczeń uczy podstaw,
 • pas zielony – wiosna, czas wzrostu, uczeń rozwija swoje umiejętności,
 • pas niebieski – niebo, w jego kierunku wzrasta roślina, umiejętności ucznia rozrastają się niczym drzewo;
 • pas czerwony – dojrzałość, jaką osiągają owoce, ale też ostrzeżenie; to stopień tuż przed czarnym pasem, jeśli ktoś zaatakuje ucznia posiadającego pas czerwony, może stać mu się krzywda;
 • pas czarny – odporność, wytrzymałość, umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach; po uzyskaniu pasa tego koloru zawodnik zdobywa możliwość uczestnictwa w międzynarodowych zawodach
kobiety na siłowni

Układy formalne taekwondo

„Trzeba znać bardzo dobrze anatomię człowieka (punkty witalne), by zwyciężać pojedynczym ciosem” – Choi Hong-hi

Poza założeniami filozoficzno-moralnymi i technikami walki podstawę taekwondo stanowią ściśle określone układy formalne.

– Układy uczą samoobrony – to jest walka z wyimaginowanym przeciwnikiem, podczas której powtarza się pewne sekwencje ruchów. Diagramy układów symbolizują najważniejszych wodzów lub wydarzenia z historii Korei. Pozwalają uderzyć w czuły punkt przeciwnika (punkt witalny) – tak, by go pokonać kilkoma ruchami, bez boksowania, stosowania nadmiernej siły – wyjaśnia Piotr Wasilewski.

W federacji WTF (olimpijskiej) jest 17 układów zwanych poomse. W ITF są 24 układy zwane tul – mają one symbolizować 24 godziny doby. Jest to nawiązanie do myśli, którą rozwijał generał Choi, że „nawet najdłuższe życie jest niczym jedna doba w obliczu wieczności”.

Taekwondo – ponieważ jest najlepiej opisaną sztuką walki – jest też jedną z najmniej kontuzyjnych metod samoobrony. Będzie doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją sprawność fizyczną, a nie chcą, by ich ciało się nadmiernie rozrastało (w przeciwieństwie chociażby do judo, w którym treningi wymagają siły, a ciało zawodników robi się krępe).

Way of Blonde

Taekwondo dla dzieci

,,Kształć młode pokolenia studentów tak, aby wychować heroicznych przywódców’’ – Choi Hong-hi

Nie bez powodu rodzice, którzy zapisali swoje dzieci na zajęcia taekwondo, bardzo sobie chwalą ten rodzaj aktywności pozalekcyjnej dla maluchów.

Teakwondo jest bardzo wszechstronne, świetnie nadaje się dla dzieci – przekonuje Piotr Wasilewski. – Pomaga wypracować koordynację ruchową, równowagę, ale też dynamikę i gibkość (cały czas powtarzając ciosy, uczeń wytwarza w nich siłę, moc).

Poza tym taekwondo przyczynia się do rozwijania siły mięśni brzucha i grzbietu, dlatego w pewnym stopniu może być wykorzystywane do korekcji wad postawy.

– Jeśli dzieci mają płaskostopie czy skrzywienia kręgosłupa, taekwondo będzie idealnym wyborem. Pozwala ustawiać dziecku właściwie stopę, doskonale wzmacnia mięśnie, pomaga wypracować właściwą postawę, działa równie dobrze jak zajęcia korekcyjne i jak rehabilitacja – zapewnia trener.

Warto dodać, że taekwondo działa korzystnie nie tylko na rozwój fizyczny dzieci, ale również wspiera rozwój zdolności poznawczych.

Trenując taekwondo, ćwiczymy bowiem pamięć – mówi Piotr Wasilewski. – Trzeba zapamiętać diagram układu, to, jak należy się w porusza, a każdy diagram ma od 19 do 72 elementów!

Trener przypomina również, że ta sztuka walki nierozerwalnie wiąże się z kształtowaniem charakteru, pracą nad dobrymi nawykami, nauką dyscypliny.

Taekwondo powinno wychowywać, uczyć szacunku do innych, a także do pracy swojego ciała – podsumowuje Wasilewski.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki/Pexels

Przysiady bułgarskie – ćwiczenie na zgrabne uda i pośladki

szczupła dziewczyna

Chudnięcie – ile można zdrowo chudnąć? Jem i chudnę – przyczyny

Trening obwodowy – na czym polega i dlaczego jest skuteczny?

Ćwicz na plaży! Sprawdź, jaki trening proponuje Kasia Bigos

Treningowe mity dotyczące odchudzania

Prace w ogrodzie ciągle odkładasz na później? A to doskonała aktywność fizyczna

Wieczorne treningi górą! To idealna opcja dla tych, którzy nie są w stanie zerwać się rano z łóżka

5 ćwiczeń, które pomogą ci stanąć na rękach

Cubii - co to jest? Czy warto ćwiczyć z Cubii?

Cubii – trenowanie przy biurku. Czy warto ćwiczyć z Cubii?

CrossFit - co to jest? Jak zacząć ćwiczyć CrossFit?

CrossFit – co to jest? Dla kogo? Jak zacząć trenować CrossFit?

Kobieta w ciaży wchodzi do basenu

Aktywność fizyczna w ciąży. Jak wpływa na ciało? Jaki trening wybrać?

Trening ABS na brzuch – ćwiczenia z hantlami, efekty

Pompek nigdy dość! Poznaj różne warianty tego ćwiczenia

Ćwiczenia miały cię relaksować, a niepokoją? Zobacz, dlaczego tak się dzieje

Jesteś fanką cross-treningu? A próbowałaś już… chodzenia?

Brak efektów ćwiczeń? Postaw na zróżnicowanie treningu

Zróżnicowanie treningu – zmiany, gdy brakuje efektów ćwiczeń

Urządzasz domową siłownię? Specjalista podpowiada, na które sprzęty postawić

Lubisz skakać na skakance? Sprawdź, jak osiągnąć najwięcej korzyści

twerk

Twerk to taniec, który uwalnia kobiecość. Na czym polega? Zasady i nauka twerku

Pływasz, aby schudnąć? Sprawdź, czy to ma sens

Chcesz mieć zdrowe oczy? Postaw na aktywność fizyczną

Ćwiczenia zamiast porannej kawy? Czy to zadziała?

Wracasz na siłownię? O tych rzeczach musisz pamiętać

Spalaj mądrzej i szybciej

Spalanie kalorii – rower, spacer, bieganie. Co jeść?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?