Przejdź do treści

„Tam jest ogrom cierpienia i duża potrzeba zrozumienia”. Psycholog o rodzinie zabójcy Pawła Adamowicza

Gdańsk po śmierci Pawła Adamowicza
Facebook.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta siedzi przed namalowanym obrazem i na niego patrzy
Perfekcjonizm. Czy da się go przezwyciężyć? Wyjaśnia psycholożka
Red Lipstick Monster / YouTube
Red Lipstick Monster szczerze o zaburzeniach odżywiania. „Z jedzeniem zachowuję się jak osoba uzależniona. Mam do niego chory stosunek”
Nosidło dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Nosidło dla dziecka – na co zwrócić uwagę?
Pandemia koronawirusa a restauracje / gettyimages
„Jestem anestezjologiem wszystkich, ładnych i brzydkich. Ale nie będę anestezjologiem kretynów”. Włoski lekarz nie wytrzymał
Defibrylator / istock
Polscy kardiolodzy mają powody do dumy. Wszczepili pacjentowi defibrylator, który łączy się ze smartfonem

Rodziny morderców są pośrednio również pokrzywdzonymi. To na nich spływa często cała złość i frustracja otoczenia za krzywdy wyrządzone przez ich bliskich. To na nich patrzy się jak na hodowców – a na ich domy jak na wylęgarnie – zabójców. Psycholożka i terapeutka, Karina Milan-Szymańska podkreśla, że zapewnienie wsparcia psychologicznego takim osobom jest niezwykle potrzebne i wyjaśnia, z jakimi emocjami mogą mierzyć się teraz bliscy Stefana W. – sprawcy brutalnego ataku na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Podczas gdy w polskich domach toczy się dyskusja nad motywami działania i stanem zdrowia psychicznego Stefana W., który brutalnie zamordował Pawła Adamowicza, a media zastanawiają się nad tym, jak zatrzymać falę nienawiści w Polsce, zastępca prezydenta Gdańska – Piotr Kowalczuk – wyciąga pomocną dłoń do matki mordercy. Bliski współpracownik i przyjaciel zamordowanego Pawła Adamowicza niewątpliwie przeżywa tragiczną śmierć swojego wieloletniego przełożonego, ale mimo ogromu cierpienia udaje się do matki zabójcy i oferuje jej pomoc psychologiczną w imieniu miasta.

„Oni też przeżywają swój dramat, są zszokowani i zdruzgotani, łączą się w bólu z najbliższymi Prezydenta oraz gdańszczankami i gdańszczanami. Prosimy, by tak jak zawsze życzył sobie tego nasz Prezydent objąć wszystkie ofiary tej tragedii modlitwą, opieką i wsparciem. Nie może być naszej zgody na hejt, przemoc oraz słowa, które ranią i zabijają…” – napisał na swoim profilu na Facebooku Piotr Kowalczuk, publikując zdjęcie ze spotkania z matką sprawcy.

Jestem po spotkaniu z mamą sprawcy. Miasto zaoferowało pomoc rodzinie. Oni też przeżywają swój dramat, są zszokowani i…

Gepostet von Piotr Kowalczuk am Mittwoch, 16. Januar 2019

Wsparcie dla rodzin sprawców zabójstw

Ten gest doceniają nie tylko poruszeni tragedią mieszkańcy Gdańska, ale w szczególności eksperci, zajmujący się na co dzień zdrowiem psychicznym Polaków. Zdaniem Kariny Milan-Szymańskiej, psycholożki i terapeutki, pracującej na oddziale psychiatrycznym, okazanie współczucia i zrozumienia matce Stefana W., jest tym, czego ona w tym momencie najbardziej potrzebowała.

– Tam (w rodzinie Stefana W. – przyp. red.) jest ogrom cierpienia i duża potrzeba zrozumienia. Nie wykluczania, ale wsparcia – wyjaśnia psycholożka i podkreśla, że to, co możemy w tej chwili zrobić, to nieobarczanie odpowiedzialnością rodziny Stefana W. za krzywdę, której on się dopuścił.

– Jeżeli zabójstwa dokonała osoba pełnoletnia, a wiemy, że morderca prezydenta Gdańska miał 27 lat w chwili popełnienia przestępstwa, to on sam odpowiada za swoje czyny, a nie jego rodzina. Niezależnie od tego, jaki miał bagaż doświadczeń, jak wyglądało jego dzieciństwo, co nim kierowało, to on ponosi pełną odpowiedzialność za to, co zrobił w życiu dorosłym – wyjaśnia terapeutka.

Na stronie www.gdansk.pl/ksiega-kondolencyjna można dokonać wirtualnego wpisu do Księgi Kondolencyjnej poświęconej…

Gepostet von Miasto Gdańsk am Mittwoch, 16. Januar 2019

Ekspertka w rozmowie z Hello Zdrowie wymienia również, z jakimi emocjami może mierzyć się teraz rodzina Stefana W. – Może im towarzyszyć mieszanka uczuć, których również my sami doświadczamy w takich sytuacjach. Od niedowierzania i zaprzeczania, przez złość, po wielki ból. Do tego dochodzi poczucie odpowiedzialności i obarczanie się winą za krzywdy wyrządzone innym przez ich bliskich – podkreśla.

Psycholożka dodaje, że rodziny zabójców są często targane przez mocno sprzeczne uczucia. W obliczu niewyobrażalnej tragedii, która wstrząsnęła całym krajem, rodzina zabójcy z jednej strony czuje solidarność z rodziną prezydenta Gdańska, a z drugiej może obawiać się o przyszłość Stefana W. – Takie ambiwalentne podejście jest zupełnie normalne. Niezależnie od tego, jakie były nasze relacje ze sprawcą wcześniej – wyjaśnia.

Znicze w Gdańsku

– Poza tym może pojawić się niepewność co do tego, jak będą postrzegani przez społeczeństwo oni sami przez to, że są spokrewnieni z zabójcą. Podejrzewam, że pojawią się oceny dotyczące środowiska, w jakim dorastał, wpływu rodziny na to, w jaki sposób był ukształtowany. Może dojść obawa o to, jak (rodzice – przyp. red.) mają się zachowywać, co robić, jakich reakcji i deklaracji będzie oczekiwało od nich otoczenie – dodaje ekspertka.

Karina Milan-Szymańska wyjaśnia, że pomoc psychologiczna rodzinom zabójców przede wszystkim opiera się na znormalizowaniu emocji, jakie mogą im doskwierać. – W pierwszym momencie takim osobom daje się przestrzeń do tego, by ta mieszanka uczuć się pojawiła. Podkreśla się, że to normalne, zrozumiałe i trudne, ale każdy, kto znalazł się w takiej sytuacji, też się z tym mierzył. Przyznawanie prawa do przeżywania takich emocji pomaga zmniejszyć lęk i obawy przed wściekłością otoczenia – mówi.

– Pierwszą reakcją, jakiej możemy spodziewać się w tak silnych i emocjonujących momentach, jest zaprzeczanie. Trudność w przyjęciu do wiadomości, że takie morderstwo miało miejsce i że tego czynu dokonał mój bliski, ktoś z mojego otoczenia – dodaje.

„Nie” dla prób utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi

Terapeutka przestrzega przed stygmatyzowaniem osób chorych psychicznie. – Obserwuję nagonkę na te osoby. Pod artykułami o tragicznych wydarzeniach w Gdańsku pojawiają się krzywdzące komentarze wymierzone przeciwko nim. Tymczasem na co dzień pracuję na oddziale psychiatrycznym i wiem, że to nie są osoby niebezpieczne dla otoczenia. Jeśli osoba chora – czy to na schizofrenię paranoidalną czy jakąkolwiek inną chorobę psychiczną – leczy się, to może zupełnie normalnie funkcjonować w społeczeństwie (pracować, zakładać rodzinę) i nie stwarza zagrożenia dla nikogo – wyjaśnia Milan-Szymańska.

„Nie mam w sobie uczucia nienawiści do zabójcy. Ale jest żal, że w ostatnich latach tak bardzo podsycano nienawiść, podziały w polskim społeczeństwie. Że tak bardzo Cię krzywdzono. Ale dzisiaj nie chcę nikogo obwiniać. Staram się być silna, ale to zasługa Was, drodzy mieszkańcy, przyjaciele Pawła. Dajecie nam niesamowitą siłę. Dziękuję” – napisała żona Pawła Adamowicza w liście pożegnalnym.

Skoro rodzina zamordowanego prezydenta jest w stanie mimo tak ogromnej straty nie żywić urazy do sprawcy zabójstwa, to my, powinniśmy tylko brać z niej przykład.

Systemowo rodziny ofiary i bliscy zabójcy mogą otrzymać wsparcie psychologiczne w ramach interwencji kryzysowej. – Jest to jednorazowa pomoc, często udzielana jeszcze na miejscu zdarzenia, ale jeżeli te osoby wymagają dłuższej opieki to kierowane są dalej przez odpowiednie służby – podkreśla terapeutka. Można zgłosić się również osobiście do Poradni Zdrowia Psychicznego. Potrzebne jest tylko skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Tragedia w Gdańsku

W niedzielę o godz. 19:55 27-letni mieszkaniec Gdańska Stefan W. wszedł na scenę przed „światełkiem do nieba” podczas finału WOŚP i zaatakował nożem prezydenta Pawła Adamowicza. Zadał mu kilka ciosów, które spowodowały poważne urazy serca, przepony i jamy brzusznej. Mimo kilkugodzinnej operacji, przetoczenia 20 litrów krwi, prezydenta nie udało się uratować. Informacja o jego śmierci została podana w poniedziałek przed godziną 15.

W czwartek o godz. 17:00 trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wprowadzona do ogrodu zimowego Europejskiego Centrum Solidarności, by gdańszczanie mogli pożegnać się z prezydentem. W piątek o 17:00 wyruszy kondukt żałobny z ECS do bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie odbędzie się msza. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 19 stycznia 2019.

Jak czytamy na oficjalnym profilu miasta Gdańsk, podczas pogrzebu potrzebujący będą mieli zapewnioną profesjonalną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Na stronie www.gdansk.pl/ksiega-kondolencyjna można dokonać wirtualnego wpisu do Księgi Kondolencyjnej poświęconej pamięci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Wytrenuj w sobie kompetencję emocjonalną. Bardzo pomaga w życiu!

Wiesz, co lubi twój mózg? Dowiedz się, co mu służy a co szkodzi

Wiesz, co lubi twój mózg? Dowiedz się, co mu służy a co szkodzi

Zmarł Antoni Cholewa-Huczyński. Najstarszy polski youtuber miał 98 lat

Zmarł Antoni Cholewa-Huczyński. Najstarszy polski youtuber miał 98 lat

Psychoterapia / gettyimages

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

„Nie wiem” - i dobrze mi z tym

„Nie wiem i dobrze mi z tym”! Dlaczego czasem takie podejście ma sens?

Bierna agresja / rawpixel

Psycholożka Anna Cyklińska o biernej agresji: „ona gości w naszych życiach tak często, że już nie zwracamy na nią uwagi”

Znajdź przestrzeń między myślami

Znajdź przestrzeń między myślami. Opłaci ci się to!

Kłamczuchy na FB

Kłamczuchy na FB. Czym grozi naginanie prawdy w mediach społecznościowych?

Żałoba w pandemii / pexels

Żałoba nie dotyczy tylko śmierci kogoś bliskiego. Masz do niej pełne prawo, jeśli twoje wesele czy matura zostały przełożone

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Intuicjoniści - czym różnią się od innych i dlaczego często są postrzegani jako dziwacy?

Intuicjoniści – czym różnią się od innych i dlaczego często są postrzegani jako dziwacy?

Starsza kobieta na łóżku - koronawirus

GIS podał oficjalne dane dotyczące osób, które umarły na COVID-19. Wiemy, jaka jest średnia wieku ofiar koronawirusa

Fikcja na emocje? Aktywuj się w domu z książką w ręce

Fikcja na emocje? Aktywuj się w domu z książką w ręce

Zazdrość to stan umysłu

Zazdrość to stan umysłu. Dlaczego jedni ją odczuwają, a inni nie?

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

Schizoidalne zaburzenie osobowości / freepik

Nie dla wszystkich kwarantanna jest ciężkim doświadczeniem. Istnieje grupa ludzi, dla których brak związków międzyludzkich jest czymś typowym

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Samookaleczanie: co jest powodem i jak radzić sobie z takimi przypadkami?

Kobieta

Spójrz krytycznie na krytykę. Dlaczego warto i jak to zrobić?

Czy mówienie do siebie jest zdrowe? Odpowiada psychiatra dr Sławomir Murawiec

nastolatka ukryta za różowym balonem

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Trądzik neuropatyczny / istock

Rozdrapujesz skórę z powodu stresu? To może być objaw trądziku neuropatycznego

Kobieta trzyma przed sobą czerwoną folię

Rozpracuj negatywne emocje i wykorzystaj je. Przydadzą ci się w życiu!

Kobieta stoi na drodze

Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?