Zuzanna Kowalewska USG ginekologiczne – kiedy jest wykonywane? Co może pokazać? USG ginekologiczne jest znane w medycynie również jako tzw. USG transwaginalne bądź USG jajników i macicy. To badanie jest jednym z podstawowych w ginekologii. Wykonuje się je zazwyczaj w diagnostyce raka jajnika, a także szukając… 02.05.2023 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Elastografia wątroby – nieinwazyjna i skuteczna biopsja. Kto powinien ją wykonać? 09.12.2022 4 min.
Justyna Mazur USG połówkowe – kiedy wykonać, jak wygląda, co wykrywa Badanie USG połówkowe to badanie wykonywane w połowie ciąży, czyli między 18. a 22. tygodniem ciąży. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Umożliwia ocenę rozwoju płodu, tempo wzrostu oraz pozwala… 23.06.2021 6 min.
Lena Helman USG grasicy – co wykrywa, wskazania, przygotowanie do badania Chociaż grasica jest mało znanym gruczołem w organizmie, jest odpowiedzialna za kilka bardzo ważnych procesów. Wraz z migdałkami i śledzioną wchodzi w skład układu limfatycznego, jest także częścią układu hormonalnego.… 16.12.2020 4 min.
Milena Marchewka USG stawów – wskazania, przygotowanie i przebieg badania USG stawów jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym do obrazowania tkanek tworzących stawy oraz ich okolic. Jakie są wskazania do przeprowadzenia USG stawu skokowego, kolanowego lub stawów biodrowych? Jak przebiega to… 01.12.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska USG trzustki – co wykrywa badanie i jak się przygotować? USG trzustki to badanie wchodzące w skład USG jamy brzusznej. Ultrasonografię stosuje się w diagnostyce takich schorzeń jak przewlekłe zapalenie trzustki, torbiele trzustki i rak trzustki. Tylko dobre przygotowanie do badania… 20.11.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska USG ślinianek – co wykrywa, wskazania, jak wygląda? USG ślinianek to podstawowe badanie wykonywane w diagnostyce gruczołów ślinowych. Wskazaniem do badania jest powiększenie i bolesność ślinianek oraz trudności z przełykaniem śliny. Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie… 19.11.2020 4 min.
Patrycja Nawojowska USG szyi – co wykrywa i jakie są wskazania do badania USG szyi to bezbolesne i nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce powiększonych węzłów chłonnych, chorób tarczycy, ślinianek i tętnic szyjnych. Za jego pomocą możliwe jest wykrycie nieprawidłowości takich jak… 26.10.2020 5 min.
Milena Marchewka USG piersi – kiedy i jak często robić? Jak wygląda USG piersi? USG piersi jest jednym z badań obrazowych wykorzystywanych w diagnostyce nowotworów piersi. Wykonywane jest najczęściej u młodych kobiet ze względów profilaktycznych. Dzięki USG piersi możliwe jest wychwycenie nawet… 24.09.2020 5 min.
Milena Marchewka USG jamy brzusznej – przygotowanie, cena. Co wykrywa badanie? Badanie USG jamy brzusznej to metoda obrazowania służąca diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego oraz wielu narządów miąższowych, m.in. śledziony, wątroby i trzustki. Stanowi badanie nieinwazyjne i bezpieczne, także dla kobiet… 18.09.2020 6 min.
Marcin Michalewski USG kolana – jak wygląda badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego? 20.03.2019 4 min.
Aleksandra Parszczyńska USG bioderek – badanie zalecane dla wszystkich maluchów w pierwszych tygodniach życia 20.03.2019 4 min.
Aleksandra Parszczyńska USG dopochwowe – bezpieczne i bezbolesne badanie profilaktyczne umożliwiające ocenę wewnętrznych narządów płciowych 04.03.2019 4 min.
Aleksandra Parszczyńska USG genetyczne – na czym polega badanie i kiedy należy je wykonać? Przygotowanie do badań genetycznych Pierwsze USG genetyczne wykonywane jest między 11. a 14. tygodniem ciąży. Pozwala ocenić mi.in. prawidłowość narządów wewnętrznych, przezierność karkową i długość kości nosowej. Dzięki USG genetycznemu płodu możliwe jest… 02.03.2019 4 min.