Ból jajnika

Przyczyn bólu jajnika jest wiele. Od tych zupełnie niegroźnych, po poważne schorzenia ginekologiczne. Nie należy ignorować bólu w okolicy podbrzusza. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki.

Ból jajnika ma charakter kłujący lub przeszywający i zlokalizowany jest po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Bardzo rzadko zdarza się, że boli po obu stronach. Zawsze gdy się pojawi, koniecznie należy przeprowadzić diagnostykę w celu określenia przyczyny bólu. Przyczyn jest wiele, jednak nie wolno ich bagatelizować, gdyż ból jajników może być pierwszym bądź kolejnym symptomem poważnego schorzenia.

Ból jajników – przyczyny

  • Ból jajnika, owulacja – podczas owulacji dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej przez pęcherzyk Graafa wewnątrz jajowodu. Jest to moment, który określany jest jako ,,dni płodne” i przypada na 13.-15. dzień cyklu. Uwolnienie komórki jajowej u niektórych kobiet jest odczuwane jako ból bądź dyskomfort po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Jest to związane z tym, że najczęściej tylko jeden jajnik podczas jednego cyklu owulacyjnego uwalnia gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Bardzo rzadko zdarza się, że w owulacji biorą udział oba jajniki.
  • Ból jajnika przed okresem – to fizjologiczna sytuacja związana z obumieraniem niezapłodnionej komórki jajowej, obumieraniem ciałka żółtego i rozpoczęciem złuszczania się błony śluzowej ściany macicy. Jest to lekki, krótkotrwały ból. Nie powinien budzić niepokoju. Może również być częścią składową napięcia przedmiesiączkowego, który stanowi zespół objawów fizycznych, psychicznych i emocjonalnych związanych ze zmianami hormonalnymi przed krwawieniem menstruacyjnym.
  • Ból jajnika w ciąży – we wczesnej ciąży (pierwsze tygodnie) ból podobny do bólu menstruacyjnego nie powinien budzić niepokoju, ponieważ jest związany ze zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety i które mają zapewnić optymalne warunki do dalszego rozwoju zarodka. Z kolei ból regularny i lekko kurczowy w późniejszym okresie ciąży może świadczyć o rozpoczętym procesie poronnym. Jeśli kobieta odpowiednio szybko zorientuje się, że coś się dzieje, lekarze są w stanie zahamować ronienie. Silny ból o charakterze tępym w zaawansowanej ciąży może świadczyć o odklejającym się łożysku. Jest to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż bezpośrednio zagraża życiu dziecka, najczęściej konieczne jest wówczas ukończenie ciąży, zwykle drogą cięcia cesarskiego. Jeśli jednak bólowi będą towarzyszyły nasilające się, regularne skurcze, może to oznaczać rozpoczynający się poród. W zależności od zaawansowania ciąży, lekarze decydują o dalszym postępowaniu.
  • Ból jajników po stosunku – jeśli nie towarzyszą mu takie objawy, jak nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy bądź jej zmienione zabarwienie, nie powinien budzić niepokoju. Może być spowodowany nieodpowiednią pozycją, długą abstynencją seksualną lub stresem, w wyniku którego mięśnie podczas stosunku były napięte.
  • Ból jajnika po okresie – zazwyczaj świadczy o zapaleniu jajników oraz jajowodów (czyli przydatków), torbieli na jajnikach lub infekcji w drogach moczowych. Są to choroby wymagające dalszej diagnostyki, interwencji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli będą zbagatelizowane, mogą wystąpić takie powikłania, jak niepłodność. Zapalenie przydatków wywołane zazwyczaj jest przez bakterie, a ból często zlokalizowany jest po prawej lub lewej stronie podbrzusza i promieniuje do nóg. Torbiel na jajniku na początku występuje bezobjawowo, ból pojawia się w momencie, gdy torbiel rośnie lub pęknie, infekując tym samym otrzewną.
  • Nowotwór złośliwy jajnika – w przypadku raka jajnika objawy dają o sobie znać w momencie, kiedy nowotwór wszedł w stadium terminalne. Bólowi towarzyszy wówczas krwawienie z dróg rodnych, wymioty, nudności, niestrawność, zaparcia oraz ogólne osłabienie organizmu. Ból wynika głównie z rozmiarów guza, który uciska na sąsiadujące tkanki. W najbardziej zaawansowanym stadium pojawiają się dodatkowo obrzęki nóg oraz wodobrzusze.
  • Endometrioza – to choroba, w której komórki endometrium zamiast wydostać się na zewnątrz organizmu przez drogi rodne, wędrują do wnętrza ciała, najczęściej do otrzewnej. Endometriozie towarzyszą, oprócz bólu, bardzo obfite miesiączki oraz problemy z zajściem w ciążę.
  • Zespół policystycznych jajników, czyli PCOS – charakteryzuje się występowaniem licznych pęcherzyków na powierzchni jajnika, zaburzając tym samym jego pracę oraz gospodarkę hormonalną. Powiększone jajniki uciskają sąsiadujące tkanki. Diagnoza najczęściej stawiana jest w okresie dojrzewania, ponieważ ma bardzo charakterystyczny obraz kliniczny ze względu na zwiększone stężenie testosteronu – kobiety posiadają męską budowę ciała oraz męski typ owłosienia.