Detoks

Detoksykacja organizmu poprawia ogólne samopoczucie, przywraca siły witalne i eliminuje problemy trawienne. Ważną zasadą detoksu jest wypijanie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej oraz ziołowych herbat.

Detoksykacja jest procesem polegającym na oczyszczaniu organizmu ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Skutecznym sposobem na detoks jest stosowanie specjalnych diet bazujących na zdrowych produktach pobudzających metabolizm. Wyróżnia się m.in. detoks sokowy opierający się na świeżo wyciskanych sokach owocowo-warzywnych.

Detoks – co to jest?

Detoksykacja, nazywana w skrócie detoksem, jest procesem, bez którego organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Polega on na oczyszczaniu ustroju z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Detoks organizmu można wspomóc stosując specjalne diety oparte na konkretnych produktach, które stymulują metabolizm, a tym samym ułatwiają usuwanie zbędnych substancji z organizmu. Dobrze przeprowadzona detoksykacja przywraca siły witalne, redukuje uczucie zmęczenia, dodaje energii oraz usprawnia pracę wszystkich układów, zwłaszcza nerwowego i sercowo-naczyniowego. Do najpopularniejszych odmian domowego detoksu należą: detoks sokowy, detoks jaglany i detoks cytrynowy.  Na rynku dostępne są również plastry detoksykacyjne. Produkt ten wzbudza jednak wiele kontrowersji, a jego działanie oczyszczające nie zostało udowodnione.

Detoksykacja – jak przygotować organizm do detoksu?

Proces detoksykacji organizmu można z powodzeniem stymulować za pomocą domowych sposobów, jednak wskazane jest wcześniejsze przygotowanie. Na trzy dni przed wprowadzeniem detoksu z jadłospisu powinno się wykluczyć produkty o wysokim stopniu przetworzenia i różnego rodzaju używki. Niewskazane są: biała mąka i żywność otrzymywana na jej bazie, kawa, czarna herbata, a także napoje gazowane typu coca-cola, napoje energetyczne i alkoholowe. Z diety zaleca się również wykluczyć czerwone mięso, mleko oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Niezwykle ważną zasadą każdego detoksu jest zapewnienie optymalnego nawodnienia organizmu. Wskazane jest picie: wody przegotowanej lub mineralnej oraz herbat: zielonej bądź ziołowych.

Detoks sokowy – na czym polega?

Detoks sokowy jest jedną z popularniejszych diet sprzyjających oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych toksyn. Jego stosowanie pozwala na wyeliminowanie dolegliwości układu trawiennego – zaparć czy wzdęć. Detoks sokowy poprawia ogólne samopoczucie i dodaje energii. Zmniejsza uczucie zmęczenia oraz wzmacnia odporność organizmu. Podstawową zasadą detoksu sokowego jest zrezygnowanie z normalnych posiłków i zastąpienie ich świeżo wyciskanymi sokami przygotowanymi na bazie warzyw i owoców. Produkty te są dobrym źródłem błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, pobudza ruchy perystaltyczne jelit i przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo warzywa i owoce dostarczają wielu witamin i minerałów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Jadłospis w trakcie detoksu sokowego powinien składać się z 5 posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu – co 3 godziny. Należy pamiętać, że tego rodzaju kuracja oczyszczająca nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu detoks sokowy zaleca się stosować maksymalnie przez 3 dni.

Zobacz także: Weekendowy detoks sokowy

Detoks jaglany – zasady

Detoks jaglany to dieta, w której podstawowym składnikiem jest kasza jaglana. Jej stosowanie sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn, a także odchudzaniu. Kasza jaglana jest źródłem witamin z grupy B, witaminy E i K oraz minerałów: potasu, fosforu, magnezu, żelaza, wapnia i cynku. Dostarcza również błonnika pokarmowego usprawniającego pracę układu trawiennego oraz krzemionki poprawiającej stan skóry, włosów i paznokci. Detoks jaglany opiera się na jadłospisie złożonym z 5 posiłków spożywanych w odstępach 3 godzin. Kuracja kaszą jaglaną może trwać od 3 do 14 dni. W trakcie detoksu jaglanego zalecane są: zupy na bazie kaszy jaglanej, zapiekanki z kaszy jaglanej z dodatkiem warzyw, jaglanka na słodko z owocami i orzechami.

Detoks cytrynowy – kuracja sokiem z cytryny

Detoks cytrynowy to dieta, która może być stosowana w celach profilaktycznych i leczniczych, np. przy nadciśnieniu tętniczym, dnie moczanowej, cukrzycy. Polega na spożywaniu normalnych posiłków przygotowywanych zgodnie z zasadami zdrowego i racjonalnego żywienia. Najważniejszym założeniem detoksu cytrynowego jest wypijanie do każdego posiłku świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Taka kuracja powinna trwać około 10–12 dni. Sok z cytryny najlepiej jest wypić w czystej postaci, jednak dla zneutralizowania kwaśnego smaku można go rozcieńczyć wodą i osłodzić łyżeczką naturalnego miodu. W jadłospisie diety cytrynowej powinny pojawić się: pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby i chude rodzaje mięs, nabiał oraz duża ilość warzyw i owoców.

Detoks cukrowy – co to jest?

Detoks cukrowy polega na wyeliminowaniu z diety cukru, który spożywany w nadmiarze negatywnie oddziałuje na organizm. Zrezygnowanie z cukru nie jest proste, dlatego detoks cukrowy należy wprowadzać stopniowo. W początkowym etapie pomocne są zamienniki cukru w postaci stewii i ksylitolu, które można dodawać do napojów i deserów. W detoksie cukrowym ważne jest wykluczenie z jadłospisu słodyczy.

Zobacz także: 5 pomysłów na 1-dniowy detoks

Najnowsze