oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu czyli detoks to w ostatnim czasie coraz bardziej popularny i zarazem kontrowersyjny temat. Dzieje się tak, ponieważ restrykcyjne diety czy głodówki mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Dlatego zanim rozpocznie się proces oczyszczania organizmu z toksyn należy właściwie się do tego przygotować. Takie przygotowania powinny zakładać nie tylko odpowiednie zaplanowanie i dopasowanie oczyszczającej diety, ale także konsultację z lekarzem lub dietetykiem.

Odpowiednia dieta, poprzedzona przygotowaniem organizmu do detoksu może jednak przynieść rewelacyjne efekty. Korzysta na tym nie tylko nasze samopoczucie, ale także cera, włosy i paznokcie. Detoks to również sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jak zatem dietę wybrać? Przedstawiamy 3 najpopularniejsze sposoby na oczyszczenie organizmy z toksyn.

Dieta dr Dąbrowskiej

To zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych obecnie diet oczyszczających organizm z toksyn. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki efektom, jakie przynosi, ale również dzięki gwiazdom, które bardzo często się na nią decydują i chętnie chwalą się tym na portalach społecznościowych. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap to głodówka, drugi to zdrowa dieta. Jej bazą są warzywa i owoce o niskiej zawartości tłuszczu i małej kaloryczności. Mimo ograniczonej ilości produktów, dieta daje wiele możliwości przygotowania ciekawych i smacznych posiłków. W przykładowym menu mogą znaleźć się koktajle warzywno-owocowe, sałatki, gotowane warzywa. Co ważne, aby uzyskać zadowalające efekty, na czas detoksu należy odstawić: cukier, białą mąkę, żółty ser, mięso, alkohol, napoje gazowane, słone przekąski. Jakich efektów możemy się spodziewać po takiej diecie? Dzięki diecie dr Dąbrowskiej nie tylko tracimy zbędne kilogramy i oczyszczamy organizm. Poprawia się ogólna kondycja naszego organizmu, zwiększa odczuwana ilość energii. Wyostrza się również nasza pamięć, procesy kojarzenia, nastrój.

Detoks sokowy

Diety sokowe przybierają różne postacie. Od tych bardziej restrykcyjnych opartych wyłącznie na sokach, do tych, w których soki stanowią uzupełnienie zdrowej, lekkiej diety. Najbardziej restrykcyjna forma detoksu sokowego zakłada zastąpienie normalnych posiłków odpowiednią ilością butelek różnych warzywno-owocowych soków. Taki detoks może trwać 3-7 dni. Oczyszczanie organizmu sokami może też przybrać luźniejszą formę, gdzie soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne stanowią dopełnienie lekkich posiłków. Taką rozszerzoną o normalne posiłki dietę można stosować dłużej, około 2 tygodni. Dziennie powinno się wypijać około 0,5-1 litra świeżo wyciskanych soków, które w razie potrzeby można rozcieńczać wodą. Spalenie tkanki tłuszczowej, oczyszczenie jelit, przyspieszona przemiana materii to nie jedyne rezultaty detoksu sokowego. Dzięki tej płynnej diecie możemy również zwalczyć senność, brak energii, uczucie przemęczenia.

Dieta cytrynowa

Detoks cytrynowy lub dieta lemoniadowa to metoda oczyszczania organizmu z toksyn szczególnie korzystna dla naszej wątroby. Podobnie, jak w przypadku detoksu sokowego tutaj również można zastosować bardziej lub mniej restrykcyjną formę diety. Warto pamiętać jednak o umiarze. Wielu dietetyków odradza stosowanie rygorystycznego detoksu cytrynowego, który zakłada spożywanie tylko i włącznie lemoniady przez około 12 dni. Bezpieczniejsza forma diety cytrynowej zakłada spożywanie soku z cytryny 10 minut przed każdym posiłkiem. Co dodatkowo można jeść w czasie diety cytrynowej? Pieczywo razowe, chudy nabiał, warzywa, owoce i ryby bogate w kwasy omega 3. Prawidłowo zastosowana dieta oparta na cytrynach odkwasza nasz organizm. Dzięki dużej zawartości witaminy C w cytrynie, wzmacnia się nasza odporność. Witamina C zwalcza również szkodliwe wolne rodniki, dzięki czemu możemy spodziewać się również efektu rozświetlonej cery.

Najnowsze