Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to proszek, który znany jest we wszystkich domach. Wykorzystywany w kuchni, zamiast proszku do pieczenia jest również wspaniałym pomocnikiem przy czyszczeniu najróżniejszych powierzchni. Soda oczyszczona wykazuje również właściwości lecznicze.

Soda oczyszczona – co to jest?

Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu.

Wzór sumaryczny to NaHCO3 , masa molowa wynosi 84,01 g/mol.

Soda oczyszczona bywa również nazywana kwaśnym wodorowęglanem sodu. Prawda jest jednak taka, że wodny roztwór wodorowęglanu sodu ma odczyn słabo alkaliczny i zachowuje się w wielu reakcjach jak słaba zasada.

Głównym miejscem skąd wydobywa się sodę oczyszczoną są złoża mineralne, osady wód słodkich oraz wód gruntowych.

Soda oczyszczona pozyskiwana jest również z minerału kopalnianego o nazwie trona – soda śnieżna. Z takich miejsc wydobywa się ją do celów przemysłowych. Trona składa się z dwuwęglanu trójsodowego oraz z węglanu sodu i występuje bardzo głęboko. Soda śnieżna po wydobyciu jest zgniatana, wymywana i podgrzewana dając tym samym węglan sodu. W następnym kroku jest on rozpuszczany w wodzie i dodawany do płynu dwutlenku węgla. Dzięki temu wytrącają się kryształy dwuwęglanu trójsodowego. Kryształy są płukane i suszone, pakowane. Potem trafiają do sklepów, gdzie są sprzedawane pod nazwą soda oczyszczona.

Soda oczyszczona – właściwości

Soda oczyszczona to przede wszystkim substancja lekko żrąca, dzięki czemu dobrze oczyszcza powierzchnie. Już nasze babcie wykorzystywały sodę do oczyszczenia ciężko zabrudzonych powierzchni.

Dzięki temu, że ma odczyn zasadowy świetnie neutralizuje kwasy. Do tego jest świetnym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów.

Soda wykazuje również właściwości fermentujące i spulchniające, dlatego bardzo często bywa zamiennikiem dla proszku do pieczenia. Jeżeli w domu nie mamy proszku, a robimy naleśniki, to możemy do ciasta dodać sodę, która spulchni je i sprawi, że będzie wyrośnięte.

Soda oczyszczona – właściwości lecznicze

Wodorowęglan sodu ma wspaniałe i prozdrowotne właściwości, dlatego warto po niego czasem sięgać.

Soda oczyszczona świetnie oczyszcza organizm z toksyn. Używając płynu lub roztworu z sody mamy szansę na pozbycie się wszelkich szkodliwych toksyn. Przy czym należy pamiętać, że taka kuracja może trwać maksymalnie trzy tygodnie.

Soda oczyszczona wykorzystywana jest również do leczenia zgagi i niestrawności. Dzięki swoim właściwościom soda neutralizuje kwasy żołądkowe. Rozpuszczona soda oczyszczona w wodzie świetnie wpływa również na nudności, wymioty oraz przy pieczeniu w klatce piersiowej.

Medycyna naturalna wykorzystuje sodę oczyszczoną jako wspaniały lek na ból gardła i katar. Soda może być tutaj wykorzystana jako płukanka do gardła, inhalacja, krople do nosa.

Soda oczyszczona ma właściwości przeciwnowotworowe. Napój z rozpuszczonej sody i z dodatkiem kilku kropel cytryny polecany jest przede wszystkim osobom znajdującym się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka. Wodorowęglan sodu wpływa na unormowanie pH organizmu, a cytryna hamuje procesy oksydacyjne.

Soda oczyszczona wykazuje właściwości bakteriobójcze, dzięki temu idealnie sprawdza się przy problemach skórnych. Pasta do smarowania na skórę na bazie sody oczyszczonej jest bezpieczna w stosowaniu przy pieluszkowym zapaleniu skóry u niemowląt. Okłady z sody można stosować również na afty.

Wodorowęglan sodu obecny naturalnie w ludzkiej ślinie wpływa na neutralizowanie szkodliwego dla zębów działania kwasów pochodzących z pożywienia. Naturalna soda oczyszczona pomaga również zneutralizować kwasy żołądkowe, dzięki czemu ryzyko zachorowania na wrzody żołądka jest mniejsze.

Wskazaniami do zastosowania sody są również takie przypadki, jak:

  • zatrucie trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi
  • hiperkaliemia
  • ciężka kwasica metaboliczna.