Tatuaż

Dawniej utożsamiany z kulturą więzienną, gwiazdami muzyki rockowej i niepokornymi artystami. Dziś jest sposobem na oryginalne wyrażenie swojej osobowości, stylu życia i przekonań. Tatuaż choć efektowny, nadal budzi kontrowersje i wątpliwości z medycznego punktu widzenia. Jak wpływa na zdrowie? Jakie są przeciwwskazania do robienia tatuażu? Czy jest bezpieczny?

Na czym polega wykonanie tatuażu?

Tatuaże powinny być wykonywane w warunkach sterylnych, przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, przez wykwalifikowaną osobę i przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Tatuować można na 3 sposoby, z których najpopularniejszy polega na wstrzyknięciu pod skórę właściwą tuszu o wybranym kolorze. Robi się to w celu zmiany naturalnego pigmentu skóry.

Pierwszym krokiem do wykonania tatuażu jest oczyszczenie skóry i zastosowanie żelu znieczulającego w razie potrzeby. Następnie na fragmencie ciała odbijany jest wybrany wcześniej wzór. Tatuażysta tworzy precyzyjne kontury, a w dalszej kolejności wypełnia je barwnikiem. Ostatni etap techniczny to dopracowanie całości projektu, aby uzyskać właściwy efekt. Dopiero po tym skórę należy dokładnie oczyścić i zabezpieczyć. Na wykonanie tatuażu potrzeba od kilku do kilkunastu godzin w zależności od projektu.

Przeciwwskazania do robienia tatuażu

Stan zdrowia jest wyznacznikiem tego, czy można pozwolić sobie na zrobienie tatuażu. Oto co m.in. może być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby somatyczne,
 • choroby skóry (m.in.: pokrzywka, łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry, rumieniec, egzema),
 • nowotwory,
 • HCV, HBV, HIV,
 • padaczka,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • cukrzyca,
 • choroby psychiczne.

Warto też dokładnie przeanalizować miejsce, w jakim ma zostać wykonany tatuaż. Osoby, które decydują się na tatuaż na lędźwiach, nie są świadome, że w razie operacji czy zabiegu nie będzie możliwe wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego. A to dlatego, że istnieje ryzyko przeniesienia pigmentu z tuszu głębiej, co może prowadzić nawet do uszkodzenia systemu nerwowego.

Właściwa pielęgnacja tatuażu

Po wykonaniu tatuażu kluczowa jest jego pielęgnacja. Na początku po to, aby rana szybko i bez problemu się wygoiła. A później po to, by cieszyć się wyraźnym i estetycznym tatuażem przez długi czas. Dlatego też stanowczo trzeba przestrzegać zaleceń tatuażysty. Chodzi tu o noszenie przez określony czas opatrunku, regularne przemywanie i nawilżanie rany. Oprócz ogólnodostępnych preparatów do pielęgnacji, na rynku jest także mnóstwo maści i kremów dedykowanych właśnie ochronie skóry po zabiegu.

Powikłania po wykonaniu tatuażu

Zabieg tatuażu to poważna ingerencja w ciało. Może ona prowadzić do szeregu powikłań, których trzeba być świadomym, bo nawet sterylne warunki w salonie nie są gwarancją bezpieczeństwa. Należy też pamiętać, że objawy po zabiegu mogą wystąpić w różnym przedziale czasowym: od kilku dni, tygodni, miesięcy, do nawet kilku lat.

Powikłania po wykonaniu tatuażu mogą być związane z tym, że w tuszach obecne są metale ciężkie, ale również z warunkami higienicznymi podczas zabiegu, jak i późniejsza pielęgnacja tatuażu.

Możliwe infekcje i powikłania po wykonaniu tatuażu to m.in.:

 • różnego typu alergie, które objawiają się swędzeniem, obrzękiem i wypryskami. Konieczne jest wówczas konsultacja z dermatologiem i leczenie antybiotykami;
 • martwice, blizny przerostowe;
 • sarkoidoza, czyli tworzenie się niewielkich guzków zapalnych na różnych narządach;
 • zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C;
 • zakażenie wirusem HIV i HPV;
 • w skrajnych przypadkach istnieje ryzyko sepsy.

Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu w konkretnym miejscu powinna być dobrze przemyślana. Należy rozważyć wszelkie za i przeciw: zarówno zdrowotne, związane z pracą, jak i z wyglądem. I co najważniejsze salon, w którym ma zostać wykonany tatuaż, trzeba dokładnie sprawdzić. Ostatecznie osoba, która podejmie się wykonania go, odpowiada nie tylko za estetykę ciała, ale przede wszystkim za zdrowie, a nawet życie.