Test ciążowy

Testy ciążowe dostępne w aptekach to szybki i prosty sposób, aby wykryć ciążę. Wykonane prawidłowo i w odpowiednim momencie są w stanie bardzo trafnie określić, czy kobieta faktycznie zaszła w ciążę. 

Kiedy zrobić test ciążowy?

To jedno z najczęściej zadawanych sobie przez kobiety pytań, gdy podejrzewają, że mogły zajść w ciążę. Wszystkie testy ciążowe, które można samodzielnie wykonać w domu opierają się na tym samym – wykryciu hormonu HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. HCG jest produkowane przez komórki trofoblastu, które tworzą łożysko. Komórki trofoblastu zaczynają rozwijać się, gdy zapłodniona komórka jajowa zostanie zaimplantowana w błonie śluzowej macicy. Proces od zapłodnienia komórki jajowej do przemieszczenia się jej z jajowodu do jamy macicy trwa około 6-7 dni. Po jakim więc czasie najlepiej zrobić test ciążowy? Aby uzyskać wiarygodny wynik testu należy wykonać go najwcześniej po około 10 dniach od stosunku, w czasie którego mogło dojść do zapłodnienia. Lekarze podchodzą do tego z jeszcze większą rezerwą. Zapewniają, że nie ma sensu wykonywania testu wcześniej niż przed terminem, gdy powinna rozpocząć się miesiączka

Ilość dni, po których można spodziewać się wiarygodnego wyniku testu jest również uzależniona od tzw. czułości testu ciążowego. Korzystając z testu o czułości mniejszej niż 500 IU/l wiarygodny wynik można uzyskać już po 10 dniach od zapłodnienia. W przypadku testu o czułości 500-800 IU/l prawdopodobny wynik otrzyma się w pierwszym dniu spodziewanego okresu, a wykonując test o czułości większej niż 800 IU/l około 7 dni później. 

Dodatkowo warto wiedzieć, że test ciążowy najlepiej wykonywać rano, gdy stężenie hormonu HCG jest najwyższe. Wiarygodność wykonanego rano testu można również zwiększyć ograniczając przed jego wykonaniem ilość spożywanych płynów. Dzięki temu próbka moczu, którą wykorzysta się do testu będzie mniej rozcieńczona.

Najdokładniejszy i najpewniejszy wynik uzyskamy jednak wykonując badanie laboratoryjne. Do takich testów wykorzystywana są próbki moczu lub krwi. Wykonując badanie krwi, ciążę można wykryć już po upływie 7 dni od momentu zapłodnienia. Laboratoryjny test z wykorzystaniem moczu wykonywany jest bardzo podobnie do tych, które można wykonać samodzielnie w domu, jest jednak od nich czulszy. Wiarygodny wynik można z niego uzyskać po około 10 dniach od zapłodnienia. Skierowanie na badania laboratoryjne uzyskuje się od ginekologa, można też wykonać je prywatnie w laboratorium diagnostycznym.

Czy test ciążowy może się mylić

Wiarygodność testów ciążowych sięga aż 95-99%. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, gdy test daje wynik pozytywny (wskazujący na zaistnienie ciąży), pomimo jej braku. Zdarza się to, gdy test zostanie wykonany zbyt szybko. Dlatego jeśli kobieta zdecyduje się wykonać go szybciej niż 7 dni po możliwym zapłodnieniu lub przed terminem spodziewanej miesiączki, zaleca się powtórzenie testu. Dodatkowo warto sprawdzić na opakowaniu, jak poprawnie wykonać test ciążowy. Test może dać błędny wynik, jeśli kobieta zmaga się z chorobą nerek lub tarczycy lub gdy przyjmuje zastrzyki hormonalne po zapłodnieniu in vitro (są one podobne do hormonu HCG). Mylny wynik może wyjść również u kobiety w okresie owulacji, ponieważ w tym czasie organizm produkuje hormon zbliżony do HCG. Zaburzenie wyników testu ciążowego mogą również spowodować antydepresanty. Warto zwrócić też uwagę na termin ważności wykorzystanego testu – on również może zmienić wynik.

Cena testu ciążowego

Co dziwne, cena testu ciążowego nie jest uzależniona od jego czułości, czyli tego, jak szybko test jest w stanie wykryć ciążę. Koszt warunkuje sam typ testu, marka i miejsce, w którym dokonujemy zakupu. Najtańsze testy ciążowe, bo mieszące się w przedziale cenowym od 3 do około 12 zł możemy kupić w aptece lub przez Internet. Tyle mniej więcej kosztują testy paskowe i strumieniowe. Ceny testów w sklepach drogeryjnych wahają się od 10 do 40 złotych. Najdroższe są testy ciążowe cyfrowe (od około 30 zł).

Najnowsze