witamina K

Witamina K odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Szczególnie w jego pierwszych godzinach i dniach. W wielu krajach podawanie jej noworodkom jest zupełnym standardem. Dlaczego? Zapewnienie odpowiedniego stężenia witaminy K w organizmie nowo narodzonych dzieci chroni je przed poważnymi krwotokami, które w skrajnych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Skąd niedobór witaminy K u noworodków i niemowląt? Jak wyglądają najnowsze zalecenia?

Witamina K dla noworodków i niemowląt

Noworodki rodzą się z bardzo niskim poziomem witaminy K. Jest ona odpowiedzialna za syntezę oraz utrzymanie prawidłowego stężenia czynnika krzepnięcia oraz białek, będących budulcem tkanki kostnej i wiążących wapń. Witamina K ma również kilka innych właściwości: przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne, przeciwbólowe. Jej niedobór u noworodków i niemowląt jest niebezpieczny dla noworodków i niemowląt przez kwestie związane z krzepnięciem krwi. Może prowadzić do rozległych krwotoków. Witamina K nie przenika przez łożysko, dlatego w czasie ciąży dziecko nie jest w stanie jej pobierać i magazynować. Dodatkowo dzieci rodzą się z jałowymi jelitami, bakterie dostarczane dziecku z mlekiem matki nie mają zdolności produkcji witaminy K. W samym mleku występuje ona w niewielkich ilościach. Niewielkie ilości witaminy K mogą zostać przetransportowane do organizmu dziecka z krwią pępowinową, pod warunkiem, że odetnie się ją z opóźnieniem.

Ze względu na to noworodkom profilaktycznie podaje się witaminę K. Zalecenia dotyczące dawkowania uległy zmianom w ostatnich latach. Początkowo standardem było podawanie 0,5 mg domięśniowo za pomocą zastrzyku lub 2 mg doustnie, jeśli rodzice nie wyrazili zgody na zastrzyk. Dalszą suplementacją obejmowano dzieci, które karmione piersią. Mleko matki zawiera śladowe ilości witaminy K, zaś do sztucznego mleka jest ona dodawana w odpowiednich, bezpiecznych ilościach. Następnie dawkę tę zwiększono. Zarówno tą podawaną tuż po urodzeniu, jak i późniejsze dawkowanie. Obecne zalecenia przewidują podanie witaminy K noworodkom do 5 godzin po porodzie, w ilości 1 mg domięśniowo lub 2 mg doustnie. Droga domięśniowa jest preferowana ze względu na pewność przyjęcia odpowiedniej dawki. W przypadku drogi do ustnej istnieje ryzyko, że w organizmie dziecka nie znajdzie się odpowiednia ilość witaminy K – dziecku może się ulać, może zwymiotować. W takich wypadkach podaje się kolejną dawkę.

Witamina K – występowanie

Witamina K występuje naturalnie w żywności. Znajdziemy ją w produktach zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Doskonałym źródłem witaminy K są więc orzechy, oleje roślinne, warzywa takie, jak: rzepa, brukselka, natka pietruszki, sałata, szpinak, brokuły, kapusta włoska, pomidory, marchew, banany, a także owoce: awokado, brzoskwinie. Wśród produktów pochodzenia zwierzęcego, witaminę K znajdziemy w: morskich rybach, wątróbce, mięsie drobiowym, serach, jajkach, mleku, maśle oraz w śmietanie. Witamina K znajdziemy również w zielonej herbacie.

Witamina jest również produkowana przez nasze ciało, a dokładniej przez bakterie flory bakteryjnej. Przeciętny dorosły, zdrowy człowiek jest w stanie sam zapewnić sobie odpowiednie stężenie tej witaminy w organizmie.

Witamina K niedobór

Choć niedobory witaminy K są typowe dla noworodków w pierwszych dniach życia, to zdarza się, że występują również u dorosłych osób. Mogą się pojawić, gdy przyjmuje się jej zbyt mało w pokarmach, po poważnych urazach, po rozległych zabiegach operacyjnych, w sytuacji długotrwałego żywienia pozajelitowego. Niedobory witaminy K mogą również współwystępować ze schorzeniami takimi, jak niedrożność dróg żółciowych, zaburzenia wchłaniania czy nieprawidłowości funkcjonowania miąższu wątrobowego. Zdarzają się również u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe, przeciwkrzepliwe, niektóre antybiotyki. 

Jakie objawy mogą świadczyć o niedoborach witaminy? Powstawanie siniaków przy niewielkich uderzeniach, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, wyjątkowo obfite miesiączki, krwiomocz, krwotoki wewnętrzne, wolne gojenie ran, kruche łamliwe kości, biegunki.

Najnowsze