Przejdź do treści

Ten wstydliwy problem związany z siedzącym trybem życia dotyczy wielu z nas. Jak sobie ulżyć?

Zdjęcie: Viktor Juric / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hemoroidy sprawiają, że czujemy dyskomfort i ciężko nam normalnie funkcjonować. Uczucie swędzenia i pieczenia w okolicy odbytu to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Zanim trafimy do lekarza, możemy spróbować pomóc sobie domowymi sposobami. Zobacz, co zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości i przyniesie ulgę.

Hemoroidy to choroba cywilizacyjna. Związana jest w dużej mierze z siedzącym trybem życia i niewłaściwą dietą. Mówi się, że cierpi na nią prawie połowa populacji. Według amerykańskiej organizacji National Institute of Health trzy na cztery osoby będą zmagać się w swoim życiu z chorobą hemoroidalną. Najczęściej jest diagnozowana u pacjentów w wieku 45-65 lat. Jednak lekarze podkreślają, że najbardziej narażone są osoby starsze i kobiety w ciąży.

Dolegliwości związane z hemoroidami są na tyle wstydliwe i krępujące, że często odwlekamy wizytę u lekarza. Źle. Tylko proktolog może stwierdzić, czy to, z czym się zmagamy, to właśnie hemoroidy, czy inna choroba związana z układem pokarmowym lub odbytnicznym.

Jak rozpoznać hemoroidy? Zwykle objawiają się uczuciem swędzenie i pieczenia w okolicy odbytu, dają wrażenie niepełnego wypróżnienia, możesz też zauważyć śladowe ilości krwi na papierze toaletowym.

Kobieta myśli nad leczeniem hemoroidów po porodzie

Poza dostępnymi w aptece bez recepty maściami na hemoroidy, żelami i czopkami, jest kilka domowych sposobów na walkę z nimi. Zobacz, co może pomóc.

Chłodzenie

Zawiń w bawełnianą chusteczkę kostki lodu i schładzaj nimi chore miejsce. Wyziębianie zmniejsza stan zapalny i powoduje obkurczanie guzków. To z kolei ułatwia wsuwanie się ich do środka.

Higiena intymna

Dla niektórych oczywiste, dla innych może nie, więc warto to podkreślić – podstawą, gdy zmagamy się z hemoroidami, jest właściwa higiena intymna. Po skorzystaniu z toalety należy się podmyć. Zamiast zwykłego mydła, które może podrażniać, lepiej użyć delikatnego żelu do higieny intymnej. Jeśli nie masz możliwości podmyć się, użyj chociaż tzw. mokrego papieru, czyli zwilżonych chusteczek do podcierania. Warto też zaopatrzyć się w miękki, nieperfumowany papier toaletowy. Żeby nie przegrzewać miejsc intymnych i nie dopuścić tam do wilgoci, zaleca się nosić bawełnianą bieliznę i w miarę luźne ubrania. Absolutnie nie wolno drapać guzków, bo łatwo uszkodzić skórę i powiększyć stan zapalny.

Nasiadówki

To powszechny sposób, który przynosi ulgę przy hemoroidach. Najłatwiej nasiadówkę wykonać w wannie. Nalewasz gorącej wody i kucasz nad nią. Już sama para wodna powinna poprawić krążenie krwi, przez co zmniejszyć obrzęk i ból. Do wody można nalać wyciąg z szałwi, która działa bakteriobójczo. Dobrze robi też nasiadówka z dodatkiem wywaru z kory dębu (3 łyżki kory gotuj kilka minut w dwóch szklankach wody) lub rumianku – goi stan zapalny. Nasiadówka powinna trwać około 10 minut.

Polewanie wodą

Ten sposób też jest do wykonania w wannie. Polega na naprzemiennym polewaniu ciepłą i zimną wodą kolan i ud. Zmianę temperatury wody należy robić co około 10 sekund. Zabieg ten poprawia krążenie i może pomóc ograniczyć ból. Takie samo polewanie wodą można zastosować bezpośrednio na okolicę odbytu, ale w niektórych przypadkach może to być bolesne.

Picie ziół

Wyjątkowo dobrze działa ruszczyk kolczasty, który zawiera flawonoidy i fitosterole. Zwiększają napięcie ścian naczyń krwionośnych i przepływ krwi. Napar z ruszczyka możesz pić kilka razy w ciągu dnia. Wskazany jest też napar z kozieradki pospolitej – pomaga przy zaparciach. A napar z ziela i kwiatów krwawnika pospolitego ma działanie odkażające, przeciwazapalne i zatrzymuje niewielkie krwawienia w chorej okolicy.

Ciepłe kąpiele

Ulgę przy hemoroidach przyniosą ciepłe kąpiele z olejkiem lawendowym lub cytrynowym. Mają właściwości przeciwzapalne, łagodzą ból i polepszają przepływ krwi. Pamiętaj jednak, żeby woda w wannie nie była zbyt gorąca.

Kobieta trzyma psa na rękach

Zmiana diety

Jeśli zmagasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z hemoroidami, poza stosowaniem doraźnych sposobów przynoszących ulgę, warto też zacząć inaczej jeść. Przede wszystkim trzeba włączyć do diety dużą ilość błonnika, jednak włączaj go stopniowo, by twój układ pokarmowy miał szansę dostosować się. W codziennym menu powinny znaleźć się warzywa i owoce (najlepiej surowe), kasze, pełnoziarniste pieczywo. Dobrze też jeść brązowy ryż, płatki owsiane, otręby, orzechy, suszone owoce. Nie bez znaczenia jest też nawodnienie organizmu – pij co najmniej 2 litry wody dziennie.

Pamiętaj, że domowe metody przyniosą ulgę, ale nie zastąpią podstawowego leczenia, które powinno być prowadzone pod opieką lekarza.

Jak zapobiegać hemoroidom?

– unikaj zaparć – w tym celu zadbaj o odpowiednią ilość błonnika i wody w diecie

– uprawiaj sporty, ruszaj się

– nie siedź długo, a jeśli musisz, rób przerwy

– dbaj o higienię

– unikaj długotrwałego napinania mięśni podczas wizyty w toalecie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.