5 min.
Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny. Sposoby na obrzęki w ciąży

Puchnięcie nóg w ciąży. Źródło: iStock
Najnowsze
21.01.2021
8 osób z Małopolski trafiło do szpitala po przyjęciu szczepionki. Najprawdopodobniej już wcześniej byli zakażeni koronawirusem
21.01.2021
Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19
21.01.2021
Szczepionka na COVID-19 skuteczna przeciw nowym wariantom koronawirusa?
20.01.2021
Badania, które warto wykonać w diagnostyce trądziku. Chodzi nie tylko o hormony – zwracają uwagę kosmetolożki
20.01.2021
Wazektomia – co to jest, koszt, czy jest odwracalna?
Puchnięcie nóg w ciąży to problem, który pojawia się zwykle w ostatnim trymestrze i skutecznie daje się we znaki. Obrzęki w ciąży dotyczą najczęściej łydek, kostek, stóp i dłoni. Jeśli są niewielkie, znikają po nocnym odpoczynku. Z opuchlizną boryka się blisko trzy czwarte przyszłych mam. Jak sobie radzić z obrzękami nóg w ciąży i kiedy opuchnięcia powinny nas zaniepokoić?
Spis treści
Obrzęki w ciąży – objawy
„Już nie wiem, co robić. Moczyłam w zimnej wodzie, trzymałam u góry, a one dalej są jak u słonia. Wielkie, spuchnięte, twarde w kostkach. Mam wrażenie, że zaraz pęknie mi skóra” – pisze jedna z internautek o swoich stopach w trakcie ciąży. Podobnych komentarzy o puchnięciu nóg w ciąży w sieci znajdziemy setki jak nie tysiące. Matki wymieniają się doświadczeniami, podpowiadają, co u nich się sprawdziło a co nie. Na ciążowych forach nie brakuje również straszenia w stylu: „Jejku, ale spuchłaś. Może pokrzywy się napij, a chyba najlepiej będzie, jak pojedziesz na pogotowie”. Nietrudno pogubić się w gąszczu tych wszystkich informacji.

Archiwum prywatne
Obrzęki to jedna z typowych dolegliwości ciążowych. Zazwyczaj dają o sobie znać w ostatnim trymestrze. Z relacji kobiet wynika, że wówczas stopy wyglądają jak bańki, a dłonie jak u ludzika Michelin. Internautki jednogłośnie podkreślają, że po całym dniu mają wrażenie, że ich nogi są ciężkie jak z ołowiu.
„Od 6. miesiąca ciąży mam nogi i ręce jak balony. Nosze 2 rozmiary większe buty, a niekiedy i te mnie uciskają” – opisuje Milena i dodaje, że czasami zdarzało się, że rano budziła się z obrzękiem.
Przyczyny obrzęków nóg w ciąży
Dlaczego w ciąży nogi puchną? – to pytanie zadaje sobie niejedna przyszła mama. Tymczasem odpowiedź jest dość prozaiczna – organizm przygotowuje się na czas porodu. Zabezpiecza kobietę na wypadek, gdyby miała stracić zbyt dużo krwi podczas akcji porodowej. Zapas wody w organizmie mógłby zniwelować straty płynów ustrojowych. Ponadto w organizmie przyszłej mamy krąży większa ilość krwi – nawet o 2,5 l. Z każdym miesiącem ciąży macica uciska na żyły biodrowe, co skutkuje utrudnionym odpływem krwi i opuchlizną nóg.
Sposoby na puchnięcie nóg w ciąży
Skoro krew zatrzymuje się w naczyniach nóg i nie może powrócić do serca, to trzeba jej pomóc. Najprostszym sposobem na puchnięcie nóg w ciąży – jak podkreśla położna Monika Kiędzińska – jest odpoczywanie ze stopami w górze.
– Wystarczy podłożyć sobie poduszkę pod stopy albo zrolowany koc. Najlepsza pozycja to taka, w której nogi są nieco wyżej niż klatka piersiowa – wyjaśnia i dodaje, że istotna jest również pozycja w jakiej siedzimy.
– Przede wszystkim odradzam zakładanie nogi na nogę, bo wiele pań tak robi, a ta pozycja utrudnia przepływ krwi i w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania żylaków. Warto zadbać też o właściwe podparcie nóg. Nie powinny zwisać, bo to może wpływać na powiększanie obrzęków. Zaopatrzmy się w stołeczki, na których możemy postawić stopy – wyjaśnia położna.
Na obrzęki w ciąży wskazane są również częste zmiany pozycji i proste ćwiczenia, które z powodzeniem możemy wykonać zarówno podczas pracy biurowej jak i relaksu w domu. Należą do nich naprzemienne zginanie i prostowanie nóg, wyciąganie stopy i kręcenie nią kółeczek.
Aby zapobiegać opuchliźnie w czasie ciąży istotne jest również odpowiednie ubranie. Przyszłe mamy, narzekające na obrzęki nóg i kostek, powinny unikać skarpetek ze zbyt obcisłym ściągaczem, stawiać na wygodne i przepuszczające powietrze buty wykonane z naturalnych tworzyw.
– Zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie i ruch. Picie dużej ilości wody jest przynosi naprawdę nieocenione korzyści. Płyny poprawiają filtrację nerkową i pozwalają usunąć z organizmu toksyny – dodaje ekspertka.
Położna zauważa, że kobiety, które są aktywne fizycznie będą miały mniejszy obrzęk nóg w ciąży niż te, które prowadzą siedzący tryb życia.

iStock
Kiedy obrzęki w ciąży powinny zaniepokoić?
To, co powinno nas zaniepokoić – to zdaniem położnej – obrzęki ogólnoustrojowe ciała. – Jeżeli oprócz obrzęku nóg i rąk w ciąży dochodzi do obrzęku twarzy albo opuchnięcie dotyczy tylko jednej nogi, to jest sygnał, by zgłosić się do lekarza – wyjaśnia.
Obrzęki nóg po porodzie
Opuchnięcia nóg mogą wystąpić nie tylko w ciąży, ale również bezpośrednio po. – Choć po porodzie nie mamy już „pasażera na gapę”, to poziom płynów pozostaje większy niż przed ciążą. Zanim się uwolnią, dają o sobie znać w postaci właśnie obrzęków – powiedziała w rozmowie z Hello Zdrowie położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska i doradziła, że w sytuacji występowania obrzęków nóg po porodzie możemy również sięgnąć po różne żele z kasztanowca, które je łagodzą.
– Można też poprosić partnera, żeby zrobił odprężający i relaksacyjny masaż nóg – dodała.
Położna Kasia wyjaśniła również, że zwiększona ilość płynów w organizmie może wpływać na wzmożone parcie na pęcherz. Poniżej znajdziesz cały wywiad z położną Kasią o tym, co dzieje się z naszym ciałem w czasie połogu.
Poleć artykuł znajomym.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021
„Nie rezygnuj z antydepresantów tylko dlatego, że mają takie skutki uboczne!”. Anna Wieczorek o wpływie leków przeciwdepresyjnych na życie seksualne

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021