Przejdź do treści

„To nie był gwałt. Po prostu to ja uprawiałem seks z tobą, a ty ze mną nie” – pisze Klara o słowach swojego chłopaka po tym, jak ją zgwałcił

Zadumana, smutna kobieta
"To nie był gwałt. Po prostu to ja uprawiałem seks z tobą, a ty ze mną nie" - pisze Klara o słowach swojego chłopaka po tym, jak ją zgwałcił/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Co jeść podczas infekcji? Menu na cały dzień
Przeziębiłaś się? Dodaj te składniki do codziennej diety
Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek
Ważna zmiana w obowiązku noszenia masek w pracy. Nie tylko biuro, ale też kuchnia i kantyna
Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony
Dlaczego kobiety łagodniej przechodzą COVID-19? Istotną rolę odgrywają hormony
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach - tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Olbrzymie kolejki i tłumy w sklepach – tak wyglądał dzień otwarcia galerii handlowych. Gdzie reżim sanitarny?
Marilyn Monroe nie przepadała za ćwiczeniami, choć miała słabość do ciężarków, a wieczorem szła na lody z dużą ilością bitej śmietany. Jak wyglądała jej dieta i trening?

„Siedzę na kanapie w pokoju, w którym zostałam zgwałcona. Chciałabym, żeby to było szokujące, ale nie jest, bo to moje własne mieszkanie” – pisze Klara, autorka bloga „E-klerki”. Oprawcą nie był obcy mężczyzna, tylko jej chłopak. Sytuacja nie miała miejsca w ciemnym zaułku, lecz w jej domu, gdzie wydawałoby się, jest bezpieczna.

Klara i historia jej gwałtu

Historia Klary wydarzyła się 5  lat temu. Właśnie wtedy postanowiła wrócić do byłego chłopaka, który – jak sądziła – był miłością jej życia. Teraz już wie, że się myliła. Jednak za tę prawdę zapłaciła wysoką cenę.

30 kwietnia 2015
Siedzę przy stoliku w Galerii Wileńskiej.
Razem z najlepszym przyjacielem dyskutujemy nad plusami/minusami setnego powrotu do ex, który jest „miłością mojego życia”.

30 kwietnia 2020
Siedzę na kanapie w pokoju, w którym zostałam zgwałcona, chciałabym, żeby to było szokujące, ale nie jest, bo to moje własne mieszkanie.
Jestem częścią ruchu, w którym nigdy nie chciałam się znaleźć, ale decyzja o tym nie była moja.
Właśnie dzięki powyższemu ex

– pisze Klara.

Maja Staśko

Do wyznania, że została zgwałcona, potrzebowała 4 lat. Niedługo minie rok od momentu, w którym odważyła się głośno opowiedzieć o krzywdzie, jakiej doznała. Teraz już wie, że nie jest jedyną, a gwałt nie zdarza się w ciemnych uliczkach. Mimo wszystko Klara stara się znaleźć pozytywne aspekty sytuacji, w jakiej się znalazła i próbuje ustrzec przed gwałtem i przemocą innych.

Jeżeli jest z tego jakaś nauka, oprócz tej, którą możecie przeczytać na kolejnych zdjęciach, to może taka: „jeżeli rozstajesz się z kimś, bo cię krzywdzi – nie wracaj do niego”.

Nie bądźmy jak ćmy, które podlatują tak długo do żarówki, aż je zabije.
Jeżeli coś pięknie świeci, ale boli, może warto zamknąć oczy i posłuchać tego, co mówi nam instynkt:
„Czy czujesz się kochana/y?”
„Czy czujesz się bezpieczna/y?”
„Czy czujesz, że możesz na tej osobie polegać?”
Jeżeli odpowiedź brzmi „nie”, nie ma takiej ilości miłości, dobrej woli, chęci i motywacji z twojej strony, która byłaby w stanie to naprawić.
Let it go, girl

– dodaje Klara.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Klara (@e_klerki)

Gwałt – nie daj sobie wmówić, że to twoja wina

Autorka bloga w swoim wpisie w mediach społecznościowych opisała także dokładnie, co usłyszała od swojego ówczesnego chłopaka po stosunku bez jej zgody. To, co powiedział, jest przerażające.

„Przestań mówić, że cię zgwałciłem, bo trafię przez to do Tworek”
„Możesz powiedzieć komu chcesz, ale ja zaprzeczę i nikt ci nie uwierzy”
„Moja terapeutka powiedziała, że zmyśliłaś ten gwałt, bo nie umiesz sobie poradzić z tym, że nasz związek cię rozczarowuje, a ja wciąż kłamię”
„To nie był gwałt, bo dawałaś mi się później dotykać”

Jako odpowiedź na pytanie, czy nie przeszkadzało mu, że się nie ruszałam, nie byłam w stanie nic powiedzieć, pocałować go ani nawet dotknąć: „Mi się podobało”

I dosłownie minutę później, patrząc mi w twarz i kłamiąc tak bezczelnie, że nawet nie obchodziło go, że przed chwilą sam przyznał, że podobało mu się, że byłam praktycznie nieprzytomna: „Zgodziłaś się”

Gwałciciele najczęściej nie są zastraszeni, skruszeni i pełni obaw, jaka to kara ich nie spotka.
Nie.
Oni są pewni siebie i będą ci wmawiać swoją wersję wydarzeń, nawet jeżeli w żaden sposób nie trzyma się kupy, bo cała ich władza i bezpieczeństwo leży w tym, żeby nie wyglądać na winnego.
To się po prostu nie wydarzyło i tyle.

Zmyśliłaś, wyolbrzymiłaś, wydawało ci się.

I będąc wychowaną w takiej a nie innej kulturze, szczególnie, gdy chodzi o kogoś, kogo kochasz lub znasz, a tak jest w miażdżącej większości gwałtów, naprawdę chcesz, żeby miał rację

– pisze Klara.

Nie jesteś sama/sam

Post Klary jest częścią akcji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Forgetmenot. W kampanii kobiety, które zostały zgwałcone, przedstawiły na kartkach papieru zdania, jakie usłyszały od gwałciciela, swoich bliskich, lekarzy, policjantów czy osób postronnych. „Ludzie myślą, że to, co mówią, jest ulotne. Że zapomniałyśmy, tak jak oni zapomnieli. A w nas te słowa są do dziś. Unoszą się w powietrzu przy każdym kroku, rezonują w uszach i swoją obecnością zabijają w nas poczucie własnej wartości” – czytamy na profilu stowarzyszenia na Facebooku. I nie są to pojedyncze przypadki.

Według polskiej policji, w naszym kraju codziennie gwałconych może być nawet 200 kobiet. Z tej liczby notowanych jest zaledwie 5 przypadków. Wyroki sądowe są oburzająco niskie na całym świecie.

Dwa lata temu byliśmy świadkami skandalicznego wyroku sądu w Irlandii, który uniewinnił sprawcę gwałtu na 17-latce, przyjmując za dowód jego niewinności koronkową bieliznę ofiary. W zeszłym roku Sąd Rejonowy w Gnieźnie skazał Katarzynę (nie jej oprawcę) na 3 miesiące pozbawienia wolności i 9 miesięcy ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej pracy na cele społeczne, za rzekome poświadczenie nieprawdy. Nasza czytelniczka Gosia, autorka bloga „pokochawszy.pl” została zlekceważona przez lekarza, który sugerował jej winę, ponieważ piła alkohol tuż przed tym jak zgwałcił ją kolega. Podobnych przypadków jest znacznie więcej.

Dlaczego kobiety nie chcą mówić, że zostały zgwałcone? Prawo obowiązujące w Polsce uznaje, że do gwałtu dochodzi tylko wtedy, gdy występuje przemoc. Sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła wyraźny i głośny sprzeciw. Wyklucza się tu więc sytuacje, kiedy kobieta jest nieprzytomna lub sparaliżowana ze strachu. Do tego dochodzi społeczny ostracyzm.

Nie chcesz być ofiarą gwałtu, nie chcesz tego społecznego ostracyzmu, wtórnej wiktymizacji, obwiniania cię, traktowania, jakbyś zasłużyła na tę zbrodnię przeciwko twojemu ciału i duszy. Jakbyś była „zepsuta”.
Nie chcesz przyznać przed sobą, że ktoś, kogo kochasz, często najbardziej na świecie, nie tylko nie podziela tych uczuć, ale nie ma do ciebie nawet tyle szacunku, żeby twoja zgoda miała dla niego znaczenie.

Jesteśmy wychowani w kulturze przemocy.
Także, jak nie szczególnie, seksualnej.
Musimy to sobie uświadomić, krytycznie zastanowić się nad naszym postrzeganiem pewnych spraw i być uważni w tym, gdzie stawiamy granice w naszych relacjach

– tłumaczy Klara.

Zgwałcił czy nie?

Postawmy sprawę jasno. To, że kogoś kochasz, nie oznacza, że musisz uprawiać z nim seks, kiedy tego nie chcesz. Zawsze też możesz się wycofać, jeśli coś ci się nie podoba. Niczego nie jesteś nikomu winna. Stosunek płciowy powinien odbyć się za obopólną i niewymuszoną zgodą. W swoim wpisie Klara wymieniła także kilka sytuacji, w których zachowanie partnera seksualnego jest przemocą.

Ocenienie, czy dana sytuacja jest gwałtem, czy nie, naprawdę nie jest trudne:

  • Jeżeli uprawiacie seks, bo oboje go chcecie i oboje jesteście w niego zaangażowani – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, bo jedna strona zaczęła sugerować, że może znaleźć coś szybkiego na mieście, może przestać kochać, przestać wspierać, pomagać, być, jeżeli on nie nastąpi – to gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i jedna ze stron mówi „przestań”, ale to z góry uzgodniona część roleplay’u – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, bo jedna ze stron nie jest w stanie powiedzieć „nie” – to gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i nagle jednej ze stron coś się zdecydowanie nie podoba, więc od razu przestajecie – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, a jedna strona „leży, jak kłoda” – to (o ile nie ustaliliście, że to oczekiwana konfiguracja) gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks, bijąc się, drapiąc, gryząc, ale oboje się na to zgodziliście i żadne z Was nie użyło safe word – to nie jest gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i w dowolnym momencie, któraś ze stron mówi „nie”, „nie chcę”, „przestań”, albo przestaje się ruszać i leży, jak sparaliżowana, a wy kontynuujecie cokolwiek, co robicie – to gwałt.
  • Jeżeli uprawiacie seks i oboje go chcecie, ale następnego dnia żałujecie, że się wydarzył, z jakichkolwiek powodów – to nie jest gwałt.

Podsumowując:
Nic, co robicie za obopólną zgodą i przyjemnością – nie jest gwałtem.
Wszystko, co robicie wbrew czyjejś woli i zgodzie lub uzyskaliście ją w oparciu o podstęp (wprowadzenie lub wykorzystanie czyjegoś stanu) lub przemoc: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną – jest gwałtem.

Spotkała cię trudna sytuacja? Chcesz zwrócić uwagę na problem, który dotyczy kobiet? Uważasz, że powinnyśmy o tym napisać w Hello Zdrowie?

Napisz do mnie: [email protected] Postaram się pomóc! 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców. I nigdy nie będzie

Anna Boenish apeluje: przerwijmy milczenie na temat gwałtów. Nie ma zgody na obwinianie ofiar i wybielanie przestępców

Maja Staśko: 94 proc. kobiet po gwałcie w Polsce nie zgłasza się na policję. Wstydzi się, boi się reakcji i nie wierzy w skuteczność wymiaru sprawiedliwości

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. "Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić"

Legalna aborcja po gwałcie. W teorii to możliwe, jednak w praktyce bardzo ciężkie. „Nie miałam dowodów na gwałt, więc nie mogłam nic zrobić”

Prof. Monika Płatek: "W takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona" [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: w takiej sytuacji, w jakiej jesteśmy dziś, zawsze winna jest osoba zgwałcona [WIDEO]

dziewczyna w promieniach słońca

„Nie krzyczała? Gwałtu nie było”. Martyna Jałoszyńska o bulwersującej decyzji sądu we Wrocławiu

Maja Staśko: żarty z grubych osób są równie śmieszne jak żarty z gwałtu

Kobieta siedzi smutna na pomoście

Nowa definicja gwałtu w duńskim prawie. To historyczny krok!

Joanna Gzyra-Iskandar,Centrum Praw Kobiet

„Konwencja stambulska to parasol ochronny dla systemu, który mamy w tej chwili. Wypowiedzenie jej zdaje nas na łaskę i niełaskę przyszłych ustawodawców” – mówi Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet

Duffy walczy o usunięcie filmu "365 dni" z Netflixa

 „Zostałam odurzona, porwana, byłam gwałcona”. Duffy walczy u usunięcie filmu „365 dni” z Netflixa

Maja Staśko

„Ofiary gwałtu są zawsze winne. Kiedy okazują emocje, słyszą, że są zbyt emocjonalne. Kiedy ich nie okazują, że nic się nie stało” – mówi aktywistka Maja Staśko

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Jest ofiarą księdza pedofila. Dziś marzy, aby normalnie funkcjonować, a pierwszym krokiem do tego jest poprawienie stanu uzębienia. Pomóżmy spełnić jej to marzenie

Stowarzyszenie ForgetMeNot

„Życie w świecie, który nienawidzi kobiet, to codzienna walka”. Zgwałcone kobiety wzięły udział w niezwykłym pokazie mody i przerwały zmowę milczenia

Harvey Weinstein został skazany na 23 lata więzienia za gwałt i napaść seksualną. To ważny moment dla ruchu #MeToo

Pokaz mody #ForgetMeNot

Niezwykły pokaz mody. Modelkami były osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej

Fran Drescher Rodin Eckenroth/Getty Images

Fran Drescher o chorobie, która zmieniła jej życie. „Byłabym dobrą mamą”

Duffy

Duffy wyjaśnia swoje zniknięcie ze sceny muzycznej. Wyznaje, że została zgwałcona, odurzona narkotykami i więziona

Harvey Weinstein przed sądem w Nowym Jorku

Harvey Weinstein został uznany za winnego napaści seksualnej. Dla wielu kobiet wyrok jest rozczarowujący

W łódzkim klubie muzycznym można było kupić drinka o nazwie „Tabletka gwałtu”. Normalizacja przemocy seksualnej wciąż trwa…

CPK / Centrum Praw Kobiet

„Sąd nie da mi rozwodu, bo współżycie między mną a moim mężem nie ustało. No bo nie ustało. Mąż gwałci mnie co noc”. Zobacz poruszający spot Centrum Praw Kobiet

Skandaliczne porównanie na szkoleniu dla lekarzy. USG porównane do „gwałtu w ciemnej uliczce”!

Żądamy sprawiedliwości! / istockphoto.com

„Nie chcę iść do więzienia, bo mówię o przemocy”. Wraz z Mają Staśko chcemy sprawiedliwości dla zgwałconej Katarzyny

istockphoto.com

„Był alkohol? W takiej sytuacji ciężko mówić o gwałcie. Ofiara może przecież nie pamiętać…”. Nasza czytelniczka opisała, co spotkało ją w szpitalu psychiatrycznym

Amnesty International

Seks bez twojej zgody zawsze jest gwałtem. Amnesty International wzywa Ministra Sprawiedliwości do zmian

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

„Zdarzało się, że nie szłam do pracy, bo nie mogłam przestać się masturbować. Jestem uzależniona od seksu i miłości”

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Dlaczego możesz nie mieć ochoty na seks? Zabójcy libido

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?