Przejdź do treści

Trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Lek. med. Róża Hajkuś: „medycznie jest to najlepsze dla matki i dziecka”

istockphoto.com
istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
istockphoto.com
Masz trądzik? Wszystkiemu winne może być to, co jesz!
Beata Pawlikowska
Beata Pawlikowska: myślałam, że jestem więźniem swojego ciała i nie podobało mi się to, że podlegam miesięcznemu cyklowi
istockphoto.com
Zakażenie wirusem HPV może dotyczyć nawet co drugiej aktywnej seksualnie osoby. Jak się przed nim chronić?
istockphoto.com
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
żywność w supermarkecie
Koniec z marnowaniem żywności w marketach. Zaczyna obowiązywać nowa ustawa

W dniach 1-7 sierpnia trwa Światowy Tydzień Karmienia Piersią. W związku z tym w całej Polsce trwa akcja #PiersiąZdrowiej, do której przyłącza się coraz więcej osób. Jedną z nich jest lek. med. Róża Hajkuś. Właśnie opublikowała post na swoim Instagramie. –  Nie udało się jak dotąd wyprodukować mieszkanki, która by się zbliżała jakościowo do mleka matki – pisze. 

– Tydzień karmienia piersią. Przy temacie karmienia piersią chcę 2 kwestie poruszyć – tak zaczyna się niedawno opublikowany post na Instagramie prowadzonym przez lek. med. Różę Hajkuś. Znana w mediach społecznościowych lekarka tym samym wzięła udział w kampanii #PiersiąZdrowiej.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Tydzień karmienia piersią. Przy temacie karmienia piersią chcę 2 kwestie poruszyć. ▫️▫️ 1. MEDYCZNIE: NAJLEPSZE DLA MATKI I DZIECKA. Koniec i 💣. To nie jest pogląd czy filozofia, tylko fakt. Nie udało się jak dotąd wyprodukować mieszkanki, która by się zbliżała jakościowo do mleka matki. #kampaniapiersiazdrowiej @carol_roz_ przypomina o ważnych korzyściach dla samej matki – zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika. ▫️▫️ A mimo to bardzo mało kobiet obecnie karmi piersią. Bo mamy też kwestię drugą: ▫️▫️ 2. TO BYWA BARDZO TRUDNE. Na przykład piersi mogą boleć jak cholera. Dziecko może załapać karmienie w różnym tempie. Trudno opanować technikę. Personel medyczny nie pomaga. Dziecko ma problemy zdrowotne, a my złamanie psychiczne. Wracamy szybko do pracy, a ktoś nam mówi, że odciągnięte mleko gorsze (bzdura i są mamy które dają radę tak karmić miesiącami💚), więc po co zaczynać. Idiotyzmy, że z małych piersi się nie wykarmi, że dziecko płacze, bo na bank mało pokarmu, że mu wyskoczyła krosta na czole, bo matka zjadła pomidora ze skórką, że cośtam, że srośtam. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, to zjada ile trzeba i nieważne, że wnuk Wandzi nosił 74 jak był noworodkiem. ▫️▫️ Jak słyszę: „JAK MOŻNA nie karmić piersią, to takie słodkie, takie miłe” to słyszę, jak dziadek mówi do mnie, gdy umieram ze strachu przed porodem nr 2, bo nr 1 to jakby mnie zarzynali: „Ból się zaraz zapomina” 🌞🦄☺️ Może swój zapomniałeś szybko, dziadku, ja nie bardzo 🤦. To, że dla kogoś coś jest łatwe, nie znaczy, że dla innego też. ▫️ ❗Istnieją w większych miastach Poradnie Laktacyjne, które zwykle są rewelacyjne i warto się do nich zwrócić po fachową pomoc❗ ▫️▫️ A jeśli próbujemy, ale się nie uda – trudno. Bo też przykrym dla mnie zjawiskiem jest tworzenie podziałów na matki karmiące MM i KP. Że te w czymśtam lepsze od tamtych. Po co skupiać się na tym, co nas różni? Nie łatwiej pogadać o tym, że wszyscy mamy przewalone i nie przespaliśmy nocy od 25 miesięcy?🧟🧟‍♂️ ▫️▫️ Od strony medycznej – warto bardzo. Od innych stron – każda mama decyduje indywidualnie i świadomie, znając fakty. ▫️▫️ Jako lekarz zwykły wiejski karmienie piersią polecam 💎💎💎.

Post udostępniony przez Róża Hajkuś (@roza_lekarzdladzieci)

„1. MEDYCZNIE: NAJLEPSZE DLA MATKI I DZIECKA. Koniec. To nie jest pogląd czy filozofia, tylko fakt. Nie udało się jak dotąd wyprodukować mieszkanki, która by się zbliżała jakościowo do mleka matki. #kampaniapiersiazdrowiej @carol_roz_przypomina o ważnych korzyściach dla samej matki – zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika.
A mimo to bardzo mało kobiet obecnie karmi piersią. Bo mamy też kwestię drugą:

2. TO BYWA BARDZO TRUDNE. Na przykład piersi mogą boleć jak cholera. Dziecko może załapać karmienie w różnym tempie. Trudno opanować technikę. Personel medyczny nie pomaga. Dziecko ma problemy zdrowotne, a my złamanie psychiczne.

Wracamy szybko do pracy, a ktoś nam mówi, że odciągnięte mleko gorsze (bzdura i są mamy, które dają radę tak karmić miesiącami), więc po co zaczynać. Idiotyzmy, że z małych piersi się nie wykarmi, że dziecko płacze, bo na bank mało pokarmu, że mu wyskoczyła krosta na czole, bo matka zjadła pomidora ze skórką, że cośtam, że srośtam.

Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, to zjada ile trzeba i nieważne, że wnuk Wandzi nosił 74 jak był noworodkiem.

Jak słyszę: „JAK MOŻNA nie karmić piersią, to takie słodkie, takie miłe” to słyszę, jak dziadek mówi do mnie, gdy umieram ze strachu przed porodem nr 2, bo nr 1 to jakby mnie zarzynali: „Ból się zaraz zapomina” Może swój zapomniałeś szybko, dziadku, ja nie bardzo. To, że dla kogoś coś jest łatwe, nie znaczy, że dla innego też.

Istnieją w większych miastach Poradnie Laktacyjne, które zwykle są rewelacyjne i warto się do nich zwrócić po fachową pomoc.

A jeśli próbujemy, ale się nie uda – trudno. Bo też przykrym dla mnie zjawiskiem jest tworzenie podziałów na matki karmiące MM i KP. Że te w czymśtam lepsze od tamtych. Po co skupiać się na tym, co nas różni? Nie łatwiej pogadać o tym, że wszyscy mamy przewalone i nie przespaliśmy nocy od 25 miesięcy?

Od strony medycznej – warto bardzo.
Od innych stron – każda mama decyduje indywidualnie i świadomie, znając fakty.

Jako lekarz zwykły wiejski karmienie piersią polecam.” – pisze lek. Róża Hajkuś.

Myślisz o dziecku?

Sprowadzić na świat nowe życie to nie lada wyczyn. Ciała przyszłych mam przechodzą szereg zmian, warto wtedy skupić się na sobie. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź

#PiersiąZdrowiej

#PiersiąZdrowiej to kampania społeczna, realizowana oddolnie i niekomercyjnie przez Karolinę
Roztocką. Kampania ma trzy cele. Po pierwsze – przypomnienie, że karmienie piersią jest zdrowe dla dziecka oraz matki, a także ekologiczne. Po drugie – uświadomienie, że karmienie naturalne ma wpływ na profilaktykę nowotworową piersi i jajnika. Po trzecie – podkreślenie, że podczas laktacji należy wykonywać badanie USG piersi i jajników w celu stałego kontrolowania swojego stanu zdrowia.

Jak dołączyć do kampanii?

Wystarczy, że w dniach 1-7 sierpnia wrzucisz do mediów społecznościowych zdjęcie związane z karmieniem piersią i podasz w świat informację, że #PiersiąZdrowiej.

– Zdjęcie może wrzucić każdy zainteresowany tematem karmienia piersią, profilaktyki nowotworowej, zdrowia, ekologii, kobiet, macierzyństwa. Każda osoba, dla której temat jest istotny. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdjęcie może pokazywać karmienie piersią, ale nie musi. Można też wykorzystać oficjalne logo kampanii, które jest do pobrania na stronie www.piersiazdrowiej.pl – mówi Karolina Roztocka, pomysłodawczyni akcji.

Hello Zdrowie również przyłączyło się do tej akcji. I do tego samego was zachęcamy!

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

dezodorant

Bez potu, bez kłopotu. Dezodorant czy antyperspirant – co lepiej wybrać?

„Nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!”. Anna Puślecka apeluje do Ministra Zdrowia

Piersią Zdrowiej! Zobacz najlepsze zdjęcia pokazane na Instagramie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią

Karmienie piersią

Karmienie piersią przynosi sporo korzyści zdrowotnych dla mamy. Położna Kasia wymienia kilka z nich

Masz wklęsłe brodawki? Sprawdź, czy jako młoda mama powinnaś się martwić

Spot "Bez planu"

Życie bez planu brzmi dobrze? Dla pacjentek chorujących na zaawansowanego raka piersi niekoniecznie

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

„Kobiecość to nie tylko wewnętrzna siła, chęć życia, dążenie do celu, ale i momentami łzy, które sprawiają, że jesteśmy silniejsze”. „Życie po raku” w cyklu HZ: „Kobiecość to dla mnie…”

Joanna Koroniewska na Polsat SuperHit Festiwal 2019

Joanna Koroniewska o karmieniu piersią: mimo wielu ciężkich momentów nie poddałam się

Olga Frycz

Olga Frycz wsadza kij w mrowisko. Wyjaśnia, jak w jej przypadku wygląda kwestia karmienia córki

soja

Soja i mięso w diecie zwiększają ryzyko raka? Odpowiada lekarka Magdalena Jutrzenka

Anna Reguła

Starasz się o dziecko, jesteś w ciąży, karmisz piersią? Jedz ryby i owoce morza! Radzi na Instagramie Anna Reguła, dietetyczka

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

Rower – poznaj 7 powodów, dlaczego warto na niego wsiąść

Kobiety bez kompleksów, nowe podejście do hejtu i historyczne fotografie. Sprawdź, czym zachwycił nas kwiecień

Agnieszka Witkowicz-Matolicz

Agnieszka Witkowicz-Matolicz: nie lubię mówić o “walce z rakiem”, ale leczenie to moment, kiedy trzeba zawalczyć o siebie, swoje zdrowie i komfort życia w przyszłości

Paulina Buczek

„Jak dokonasz czegoś takiego, to czujesz, że nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych” – mówi Paulina Buczek, która po chemioterapii ruszyła w samotną podróż motocyklem po Europie

„Jeżeli pacjentka bardzo chce żyć, to i medycyna jest bezsilna” – krakowskie Amazonki dzielą się swoimi doświadczeniami z rakiem piersi

Janina Ochojska choruje na raka piersi. Na Twitterze opublikowała poruszające nagranie

Michał Sadzewicz

„Obowiązkiem jest wziąć się w garść i zrobić porządek z tą chorobą”. Jak wspierać kobiety chore na raka piersi i jak samemu szukać pomocy? Rozmawiamy z Michałem Sadzewiczem

Jane Fonda

Jane Fonda o walce z rakiem piersi. „Przeszłam mastektomię. Pod suknią musiałam ukryć bandaże”

karmienie piersią

Urządzenie do karmienia piersią dla ojców. To nowatorska koncepcja japońskiej firmy

Wskaźniki śmiertelności z powodu nowotworów maleją. „Jesteśmy w stanie wyleczyć ok. 60 proc. przypadków” – mówi onkolog

„Nie kąp dziecka codziennie, bo będzie miało za cienką skórę”, „Nie obcinaj mu włosów, bo szybko wyłysieje”. Jak młode mamy powinny reagować na takie porady, wyjaśnia socjolożka