Przejdź do treści

Lek. Dawid Ciemięga o depresji: Tu nie zadziała leczenie Beaty Pawlikowskiej, która twierdzi, że na depresję dobry jest spacer. Tu nie zadziałają ziemniaki pani Rozenek

Depresja / gettyimages.com
Depresja / gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Urszula Gacek i jej Octovnia / Octovnia
Była ambasadorką Polski i konsulem generalnym RP w Nowym Jorku. Urszula Gacek dzisiaj warzy żywe (i bardzo zdrowe!) octy
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan / Instagram
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan zostaną rodzicami! Prezenterka jest w upragnionej ciąży!
pijąca kobieta
Przemarznięta? Te napoje zimą rozgrzeją twój organizm skuteczniej niż herbata i kawa
wigilia
W tym roku Wigilia u… ciebie! Jak przetrwać pierwsze samodzielnie organizowane święta?
kobieta ogląda tv
Co telewizja robi z naszym mózgiem? Od jej oglądania stajemy się głupsi?

„O ile wypowiedzi pani Rozenek można potraktować z dystansem, to pani Pawlikowska w wygadywaniu totalnych i szkodliwych bzdur osiągnęła już wysoki pułap” – pisze lek. Dawid Ciemięga na swoim Facebooku. Lekarz odniósł się do sondażu wskazującego nowe autorytety w dziedzinie zdrowia i do ostatnich wypowiedzi Beaty Pawlikowskiej i Małgorzaty Rozenek-Majdan. Według eksperta, celebrytki nie mają pojęcia na temat tego, czym jest depresja. I ja się z nim zgadzam. 

Lek. Dawid Ciemięga o depresji

Jest jakieś przekonanie, że depresja to coś krępującego, jest też jakieś bardzo niedobre przekonanie, że choroby psychiczne to nie choroby, tylko bycie świrem. Przez to ludzie chorzy boją się prosić o pomoc i bycia tak postrzegani przez innych w swoim otoczeniu. Czasami widzę to w swoim gabinecie pediatrycznym i chyba nawet nie tak rzadko, wiele mam zmaga się z depresją i czasami mnie o coś pytają, ale ten pierwszy raz jest bardzo niezręczny.

To pierwsze pytanie zawsze pokazuje zawstydzenie, skrępowanie i jakby poczucie winy, że jest się chorym. Winne są czasami koleżanki, babcie, ciotki i otoczenie, które wywiera presje na bycie idealną matką i kobietą, która musi to, a nie może tamtego.

Dla laika to jest zupełnie niezrozumiałe czym jest depresja, bo to nie jest jesienny dół, bo pogoda jest kiepska, bo mam gorszy okres i zły humor. To choroba, która zaburza prace mózgu i dlatego można komuś mówić milion wspaniałych słów, ale one nie działają, coś w mózgu się wyłącza i wraz z tym wyłącza się zdolność odczuwania fajnych rzeczy. Dla takiej osoby miłe słowa są bezwartościowe, nawet wygranie w lotto przestaje mieć znaczenie, jest mrok który człowieka pochłania i odcina od świata.

W takim stanie nie da się człowieka pocieszyć, tu nie zadziała leczenie Beaty Pawlikowskiej, która twierdzi, że na depresja dobry jest spacer. Tu nie zadziałają ziemniaki Pani Rozenek, tu często potrzebne jest leczenie, leki które przywracają mózg do ładu i składu lub terapia, albo jedno i drugie.

Dlatego wokalista Linkin Park się zabił, ludzie się zastanawiali jak to możliwe? Miał wszystko, był legendą, był geniuszem w tym co robił, miał uwielbienie milionów a miliony miał na koncie, ale był po prostu ciężko chory, mówi o tym w wywiadach przed samobójstwem i nawet dziennikarze go wyśmiewali, niestety narkotyki i alkohol przechyliły szale. Miał wszystko, ale w wyniku choroby, to wszystko stało się powoli niczym.

Mam wielu znajomych, którzy leczą się z powodu depresji i różnych problemów, są to tzw. zwykli szarzy ludzie, ale są to też znane osoby, są to też osoby które znacie z mediów i też tacy którym uśmiech nie schodzi z twarzy od rana do wieczora. Takie problemy mają politycy, sportowcy, aktorzy, światowi liderzy, gwiazdy rocka i zdobywcy Oscarów. Tak naprawdę im bardziej jesteś znany i uwielbiany, tym ryzyko takich problemów rośnie.

Nie ma na świecie osoby, która jest w stanie unieść ogromną presje, wielkie obowiązki, dużą rolę społeczną, niejeden muzyk wychodząc na wielką światową scenę w głowie miał lęk i paraliżujący strach, a setki tysięcy osób widziało w nim ideał człowieka sukcesu, który ma wszystko i nie ma żadnych zmartwień…”- pisze lekarz na swoim koncie na Facebooku.

Dziewczyna leżąca na kanapie

Ewa Chodakowska autorytetem w dziedzinie zdrowia?

Lek. Dawid Ciemięga, znany w mediach społecznościowych ze swoich szczerych wypowiedzi dot. antyszczepionkowców i obalania zdrowotnych mitów, swoim najnowszym postem poruszył kolejny ważny temat – temat współczesnych autorytetów w dziedzinie zdrowia.

Przypomnijmy – kilka dni temu opublikowano rezultaty badania HealthWave zrealizowanego przez agencję Wavemaker (GroupM). Wynika z nich, że Polacy bardzo często za autorytet w dziedzinie zdrowia uważają Ewę Chodakowską. Dla wielu badanych trenerka jest takim samym autorytetem jak lekarze. I to szokuje. Ewa Chodakowska, chociaż na pewno zna się na tym, co robi od lat, nie ma wykształcenia medycznego. Tak samo jak, wspomniane przez lek. Ciemięgę, Beata Pawlikowska czy Małgorzata Rozenek-Majdan.

To pokazuje, że w obecnych czasach każda z nas może zostać ekspertką w jakiej tylko chcemy dziedzinie. I swoją niewiedzą spowodować wiele niepożądanych skutków. Przykładem może być wspomniana Beata Pawlikowska, która w 2016 roku opublikowała książkę „Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz”. 

Na publikację ostro zareagowało środowisko osób zmagających się z tą chorobą oraz samych lekarzy psychiatrów. Dlaczego? Pawlikowska w książce porównała np. leki stosowane w depresji do alkoholu, który „znieczuli cię i odwróci twoją uwagę, ale w niczym nie przybliża cię do uzdrowienia”.  A to tylko jeden z przykładów.

Żyjemy w XXI wieku. Każdego dnia dociera do nas miliony informacji, także tych związanych z naszym zdrowiem. Przesiewajmy je. Nie ufajmy pseudo-ekspertom we wszystkim. A jeśli już coś bardzo nas zaciekawi, sprawdzajmy, czy dana informacja ma poparcie w medycynie.

Dołączamy się też do apelu lek. Ciemięgi. Nie wstydźmy się prosić o pomoc!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Paulina Smaszcz-Kurzajewska / Instagram

Paulina Smaszcz-Kurzajewska: Szczyt depresji? Kiedy wszyscy mówią co masz robić i jak żyć, a Ty słuchasz i nie wiesz o co im chodzi, bo przecież nie masz nawet siły oddychać i być

Dysmorfofobia / istock

„Ludzie z zewnątrz mogą myśleć, że to są błahe rzeczy. A były takie momenty, że naprawdę chciałam skoczyć pod metro…” – mówi 30-letnia Alina, cierpiąca na dysmorfofobię

mężczyzna z dzieckiem

Nie tylko kobiety mają baby blues. Jak wygląda smutek poporodowy u mężczyzn?

Depresja ciążowa – jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Odpowiada psychiatra Natalia Olejnik

Neurotyzm — kim jest człowiek neurotyczny i jak funkcjonuje?

Neurotyzm – kim jest człowiek neurotyczny i jak funkcjonuje?

Chłopiec lezy na oparciu kanapy. Na kanapie lezy tablet. Chłopiec wygląda na znudzonego i bez sił

Nie posądzaj swojego dziecka o lenistwo. To może być depresja! Ostrzega psycholożka Ewa Sękowska-Molga

Co to jest test Becka?

Co to jest test Becka?

ChAD — przyczyny, objawy, leczenie

ChAD (choroba afektywna dwubiegunowa) – przyczyny, objawy, leczenie

męska depresja

Męska depresja. Inna niż kobieca?

Billie Eilish

Billie Eilish: Ludzie pytają jak jest być mną. Stary, nikt mnie nie przygotował na odczuwanie czegokolwiek

Danie z łososiem

Dieta a depresja. Dietetyczka wymienia składniki, które wpływają na nasz nastrój

Jakie są przyczyny i metody leczenia apati?

Jakie są przyczyny i metody leczenia apatii?

Leczenie elektrowstrząsami - skuteczna czy drastyczna forma terapii?

Elektrowstrząsy – skuteczne leczenie depresji?

Depresja u dzieci

„Człowiek, aby się rozwijać, potrzebuje wyzwań adekwatnych do wieku. Jeśli rodzice takich wyzwań nie stawiają, wychowują człowieka podatnego na zaburzenia emocjonalne” – mówi dr Lidia Popek o depresji wśród dzieci

ADHD

„Dorośli z ADHD, po diagnozie i włączeniu leczenia, lepiej się czują i funkcjonują, uwalniają się od niesprawiedliwych etykiet i mogą odbudowywać poczucie swojej wartości” – mówi dr Paweł Brudkiewicz o ADHD u dorosłych

„Często kobiety są przekonane, że seks trzeba uprawiać, powinny się poświęcić, aby sprawić mężczyźnie przyjemność” – seksuolog dr Daniel Cysarz mówi o poseksualnej depresji

5 sposobów na jesienną depresję

Czujesz, że dopada cię jesienna chandra? Poznaj proste triki na poprawienie nastroju

istockphoto.com

Co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Jak zareagować, gdy ktoś powie, że chce się zabić?

Jeszcze chandra czy już depresja?

6 dowodów na to, że pisanie o emocjach służy zdrowiu

„Rezygnacja z foliówek czy segregowanie śmieci są bardzo ważne, ale moim zdaniem nie uratują naszego świata” – mówi Ryszard Kulik doktor psychologii. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną?

istockphoto.com

Wszystkim się przejmujesz, wiecznie jesteś zmęczona, ciągle czujesz stres? To nie muszą być hormony, a wypalenie zawodowe

balon

„Wizyta u psychiatry nie boli”. Trycholog Magdalena Kania o tym, jak ważne w procesie leczenia jest zadbanie o psychikę

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Zbliżenie oka z wadą wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku