Przejdź do treści

„Od tego, czy twoje dziecko zdobędzie czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć, czy będzie szczęśliwe i czy znajdzie pracę”

szkołą
Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Nowe wytyczne rządu. Przez trzy najbliższe dni będą zamknięte cmentarze, od poniedziałku nakaz pracy zdalnej dla pracowników biurowych
„Uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie”. Premier ogłosił, co z cmentarzami w Dzień Wszystkich Świętych, są też nowe wytyczne odnośnie pracy biurowej
Miley Cyrus, Patti Smith, Juliette Binoche
Zagraniczne gwiazdy wspierają protest kobiet w Polsce. Wśród nich Patti Smith, Miley Cyrus czy Juliette Binoche
Tabletki
Chory na COVID-19 lekarz Dawid Ciemięga radzi, jak wspomagać swoje leczenie w domu
Ola Petrus
Ola Petrus o wyroku TK: Nie udawajcie, że wiecie lepiej od nas, jak to jest żyć z czymś, czego być może można było uniknąć! Bo nie macie bladego pojęcia
Wcześniaki na oddziale intensywnej terapii noworodkowej przebrane z okazji Halloween

Już jutro Instagram zaleje fala zdjęć z hashtagami #czerwonypasek czy #dumnamatka. Osiągnięciami bardziej będą cieszyć się rodzice. I zrobi się szum. Tak, jakby wysoka średnia na świadectwie w szkole podstawowej, technikum czy liceum świadczyła o tym, czy poradzimy sobie w dorosłym życiu, czy zdobędziemy dobrą pracę i czy będziemy szczęśliwe.

Koniec szkoły!

Co roku to samo. Uroczyste rozdanie świadectw, oklaskiwanie swoich zdolnych dzieci przez rodziców, wręczanie książek za wysokie osiągnięcia. A w drodze do domu porównywanie ocen i pytania: „Dlaczego tutaj tylko dostateczny?” zamiennie z zachwytem nad oceną celującą od góry do dołu. Każdy z nas to przerabiał.

„Przez całą moją edukację byłem „przeciętniakiem”. W siódmej klasie szkoły podstawowej, na moim świadectwie dumnie prezentował się mierny z fizyki. Dziś z sentymentem wspominam moją nauczycielkę języka polskiego z liceum, która niejednokrotnie kierowała do mnie takie oto słowa: „Andrzejczak! Orłem w tej klasie nie jesteś. Jak będziesz miał piątki, to będziesz mógł na lekcji rozmawiać”. Dziś wiem, że te rozmowy były tak samo ważne, jak nauka. Tyle tylko, że w systemie masowej, zbiurokratyzowanej edukacji nie możesz być orłem koleżeństwa, orłem empatii, orłem życzliwości, orłem własnego sposobu myślenia, orłem własnych zainteresowań, myślenia pod prąd, kreatywności … orłem samostanowienia” – napisał na swoim Facebooku dr Jakub Andrzejczak, Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury.

Ile kosztuje dziecko? Miesięczne koszty utrzymania

W szkole każdy nauczyciel oczekuje od swoich uczniów, że to właśnie z jego przedmiotu będą najlepsi. W efekcie już od pierwszej klasy czujemy presję. Musimy być najlepsze ze wszystkiego. A później, już w dorosłym życiu, trafiamy na kolejne oczekiwania – tym razem naszych szefów. I znowu mamy być najlepsze, ale już z konkretnej dziedziny. „To jeden z paradoksów systemu” – mówi dr Andrzejczak.

dr Jakub Andrzejczak
„Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą i wysiłek, jaki musiało włożyć, by być w miejscu, w którym jest obecnie. Bez znaczenia czy kończy ten rok ze średnią 5,0 czy 3,0. Jego oceny nie określają, kim był, kim jest, ani kim będzie. Życie nie jest olimpiadą, a świat nie jest aulą szkolną”

„Podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego mojego starszego syna, nie będę miał okazji do oklaskiwania go. I wiecie co? Będę z niego niezmiernie dumny. Tak samo dumny, jak każdego dnia. Wiem bowiem, że jest koleżeński, empatyczny, że ma szacunek do ludzi, że jest kreatywny, że zadaje wiele pytań, że interesuje go świat… że nie stał się tym, czego oczekuje od niego system numerków, tabelek i ewaluacji. Będę z niego dumny, ponieważ to te rzeczy określą, kim będzie w przyszłości. Przyszłości, w której będzie miał do zrobienie o wiele więcej, niż zapisano w jakiejkolwiek podstawie programowej” – pisze dr Andrzejczak.

Post mężczyzny był opisem do zdjęcia jego świadectwa, które dalekie jest od tego wzorowego, z paskiem. Na emocjonalny post zareagowało ponad 72 tys. osób. Historia dr Andrzejczaka stała się viralem. I ja się temu nie dziwię. Jestem pewna, że większość z nas przyszła kiedyś do domu ze złą oceną na świadectwie. I co? Jako dorosłe kobiety nie pamiętamy już, w której klasie miał miejsce ten nasz mały dramat. Pamiętamy za to rozczarowaną minę mamy i taty, gdy zobaczyli tę marną dwóję.

Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą

„Od tego, czy Twoje dziecko zdobędzie w tym roku czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć to, czy ułożą mu się dobrze różne sprawy w przyszłości, czy będzie szczęśliwe, czy znajdzie pracę, czy będzie miało przyjaciół, żonę/męża czy będzie zaradne, itp. (…)

Poza tym, żeby mieć czerwony pasek, trzeba mieć super oceny ze wszystkich przedmiotów – A dobrze wszyscy wiemy, że żeby być dobrym specjalistą w jakimkolwiek zawodzie – nie trzeba umieć WSZYSTKIEGO, wręcz przeciwnie, warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Dlatego też warto pomóc dziecku znaleźć te przedmioty, które go interesują, wspierać w rozwijaniu ich… A nie wymagać żeby ze wszystkiego było super extra...” – pisze na Instagramie „Mama – psycholog dziecięcy”, czyli Ewa Sękowska-Molga.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

🌟Od tego czy Twoje dziecko zdobędzie w tym roku czerwony pasek na świadectwie nie będzie zależeć to czy ułożą mu się dobrze różne sprawy w przyszłości, czy będzie szczęśliwe, czy znajdzie pracę, czy będzie miało przyjaciół, żonę/męża czy będzie zaradne itp.. 🌟To z jakimi wynikami Twoje Dziecko skończy ten rok szkolny nie określa tego jakim jest ono człowiekiem i czy zasługuje na podziw, brawa, dumę rodziców. Być może włożyło mnóstwo wysiłku w to żeby na koniec roku zamiast piątki mieć trójkę- i właśnie ten wysiłek powinien liczyć się dla Was najbardziej! I to powinniście docenić- to jak bardzo się starał/starała, ile pracy i energii go/ją to kosztowało , a nie to jaki jest ostateczny wynik ! To tylko liczby, które za kilka lat zupełnie stracą znaczenie… 🌟Poza tym żeby mieć czerwony pasek, trzeba mieć super oceny ze wszystkich przedmiotów – A dobrze wszyscy wiemy, że żeby być dobrym specjalistą w jakikolwiek zawodzie – nie trzeba umieć WSZYSTKIEGO, wręcz przeciwnie, warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Dlatego też warto pomóc dziecku znaleźć te przedmioty, które Go interesują, wspierać w rozwijaniu ich…A nie wymagać żeby ze wszystkiego było super extra… 🌟A zatem bądź dumna/dumny ze swojego dziecka – doceń jakie ma super cechy, jak fajnie radzi sobie w wielu różnych sytuacjach, pochwal wysiłek jako włożyło w to, że właśnie kończy kolejny rok w szkole – powiedz Mu głośno #jestemzciebiedumna / #jestemzciebiedumny bez względu na to czy ma ten czerwony pasek czy nie. Wierz mi, że, patrząc przyszłościowo, Twoje uznanie dużo więcej dobrego da Twojemu dziecku niż posiadanie czerwonego paska! Pasek nie podniesie samooceny tak dobrze i trwale jak pozytywne, wspierające słowa (za wysiłek jaki włożyło w to co ma W TYM momencie na zakończenie roku), ze strony najukochańszych Rodziców! #jestemzciebiedumna #jestemzciebiedumny . . . #czerwonypasek #zakonczenieroku #mama #tata #syn #corka #rodzina #instamama #instamatki #instata #instasyn #instacorka #relacje #wychowanie #wychowaniedziecka #emocje #rodzina #rodzice #czasdladziecka #czaszdzieckiem #psycholog #psychologdzieci #psychologdziecięcy #poradywychowawcze #poradydlarodzicow

Post udostępniony przez Ewa Sękowska-Molga (@mama_psycholog_dzieciecy)

„Pasek nie podniesie samooceny tak dobrze i trwale jak pozytywne, wspierające słowa (za wysiłek, jaki włożyło w to, co ma w tym momencie na zakończenie roku), ze strony najukochańszych rodziców!” – dodaje psycholożka.

Od pierwszej klasy gimnazjum co roku miałam ledwo dopuszczający z matematyki. Nie miałam więc kilku czerwonych pasków na świadectwie. I żyję. Moi rodzice też przeżyli. Czy piątka z matematyki czy fizyki zmieniłaby więc coś w moim życiu? Niekoniecznie. I z dwóją i z piątką i tak poszlibyśmy na pierwsze wakacyjne lody.

Jesteś mamą przeciętniaka? Najlepsze, co możesz jutro zrobić, to go przytulić i powiedzieć, że jesteś z niej bądź z niego dumna.  

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Uczniowie protestują. Boją się o zdrowie swoje i bliskich, chcą zamknięcia szkół. "Nie jesteśmy nieśmiertelni"

Uczniowie protestują. Boją się o zdrowie swoje i bliskich, chcą zamknięcia szkół. „Nie jesteśmy nieśmiertelni”

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Dyskryminacja medyczna. Prof. Płatek: Kobieta ma być dzielna, a mężczyzna przecież gorzej znosi ból [WIDEO]

Prof. Monika Płatek: W 4 klasie wiedziałam, że będę kiepska z matematyki, bo jestem dziewczynką. Tak nie musi być [WIDEO]

Wielka lekcja WF tylko dla dziewcząt. Wraz z nimi ćwiczyć będą Otylia Jędrzejczak, Anita Włodarczyk i inne mistrzynie sportu

Rusza akcja „Mistrzynie w Szkołach” skierowana do uczennic. Otylia Jędrzejczak: będę przekonywać je, że lekcja WF może być fajna

Dziewczynka odrabia lekcje

Uczniowie złożyli projekt obywatelski w Sejmie. Domagają się psychologa w każdej szkole

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy

czesanie włosów

Wszy – jak im przeciwdziałać, jak zwalczyć?

Kolejne szkoły zawieszają zajęcia

Pierwsze zarażenia wśród nauczycieli. Kolejne szkoły przechodzą w tryb nauki zdalnej

Szkoła w dobie koronawirusa. Plusy i minusy nauczania zdalnego

Magdalena i Grzegorz Łapanowscy

„Potrzebna jest zmiana myślenia. Nadużywamy dóbr, produkujemy za dużo i zużywamy dużo więcej energii, niż trzeba”. Magdalena Łapanowska i jej przepisy na less waste

Ile kosztuje dziecko? Miesięczne koszty utrzymania

Ile kosztuje dziecko? Koszty utrzymania dziecka, wydatki

Szkoła uczy siedmiolatków, jacy powinni być. Idealny chłopak? „Przystojny i silny”. A dziewczynka „słodka i zgrabna”

Szkoła uczy siedmiolatków, jacy powinni być. Idealny chłopak? „Przystojny i silny”. A dziewczynka „słodka i zgrabna”

„Już sześcioletnie dziewczynki potrafią myśleć, że są mniej mądre od chłopców” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki?”

Dziecko w szkole

Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

Pielęgiarka - W czepku urodzona

„Drodzy Państwo – oto jestem. Magister pielęgniarstwa, który pracuje przy łóżku chorego”. Na profilu W czepku urodzona pojawiły się ważne słowa

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Aleksandra Piotrowska

Dla niektórych uczniów nauka zdalna to przekleństwo. O tym, kto najbardziej na niej ucierpi i co czują dzieci, które wypadły z systemu, mówi dr Aleksandra Piotrowska

Egzaminy a koronawirus - dziewczynka w szkole

Dzieci nie wrócą do szkół wcześniej niż 25 maja. Wiadomo też, co z maturami i egzaminami 8-klasisty

Para zakochanych nastolatków patrzą się na siebie

Czego możemy zazdrościć innym krajom pod względem edukacji seksualnej?

płaczące dziecko

High Need Babies

Pozytywna Dyscyplina

„Jeśli chcemy wychować dziecko na pewnego siebie, decyzyjnego człowieka znającego swoja wartość, nie wymagajmy od niego, żeby było zawsze posłuszne” – mówi Katarzyna Kamionka

„Dziewczynka, którą surowo karano za okazywanie złości, w dorosłym życiu może odczuwać druzgoczącą niemoc i bezsilność”. O toksycznej matce i jej wpływie na życie córki mówi mediatorka Patrycja Juszkat

„Nigdy nie będziemy w stanie dać każdemu z dzieci w każdej sytuacji tyle samo siebie i swojej uwagi”. Psycholog radzi, co zrobić, gdy czujesz, że faworyzujesz któreś ze swoich dzieci

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.