Przejdź do treści

„Od tego, czy twoje dziecko zdobędzie czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć, czy będzie szczęśliwe i czy znajdzie pracę”

szkołą
Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
Kobieta karniąca dziecko piersią
8 szkodliwych mitów dotyczących karmienia piersią
Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się
„Wyprzedzamy nowotwór”. Kampania zwracająca uwagę na wczesne objawy raka u dzieci, które łatwo pomylić
Strajk #JesieńŚredniowiecza
PiS chce 5 lat kary więzienia za edukację seksualną. W całej Polsce odbędą się protesty pod hasłem „Jesień Średniowiecza”
HEJ To JA! Dołącz do akcji przeciwko hejtowi wymierzonemu w matki

Już jutro Instagram zaleje fala zdjęć z hashtagami #czerwonypasek czy #dumnamatka. Osiągnięciami bardziej będą cieszyć się rodzice. I zrobi się szum. Tak, jakby wysoka średnia na świadectwie w szkole podstawowej, technikum czy liceum świadczyła o tym, czy poradzimy sobie w dorosłym życiu, czy zdobędziemy dobrą pracę i czy będziemy szczęśliwe.

Koniec szkoły!

Co roku to samo. Uroczyste rozdanie świadectw, oklaskiwanie swoich zdolnych dzieci przez rodziców, wręczanie książek za wysokie osiągnięcia. A w drodze do domu porównywanie ocen i pytania: „Dlaczego tutaj tylko dostateczny?” zamiennie z zachwytem nad oceną celującą od góry do dołu. Każdy z nas to przerabiał.

„Przez całą moją edukację byłem „przeciętniakiem”. W siódmej klasie szkoły podstawowej, na moim świadectwie dumnie prezentował się mierny z fizyki. Dziś z sentymentem wspominam moją nauczycielkę języka polskiego z liceum, która niejednokrotnie kierowała do mnie takie oto słowa: „Andrzejczak! Orłem w tej klasie nie jesteś. Jak będziesz miał piątki, to będziesz mógł na lekcji rozmawiać”. Dziś wiem, że te rozmowy były tak samo ważne, jak nauka. Tyle tylko, że w systemie masowej, zbiurokratyzowanej edukacji nie możesz być orłem koleżeństwa, orłem empatii, orłem życzliwości, orłem własnego sposobu myślenia, orłem własnych zainteresowań, myślenia pod prąd, kreatywności … orłem samostanowienia” – napisał na swoim Facebooku dr Jakub Andrzejczak, Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury.

Dziewczynka bawiąca się zabawkami w pokoju

W szkole każdy nauczyciel oczekuje od swoich uczniów, że to właśnie z jego przedmiotu będą najlepsi. W efekcie już od pierwszej klasy czujemy presję. Musimy być najlepsze ze wszystkiego. A później, już w dorosłym życiu, trafiamy na kolejne oczekiwania – tym razem naszych szefów. I znowu mamy być najlepsze, ale już z konkretnej dziedziny. „To jeden z paradoksów systemu” – mówi dr Andrzejczak.

dr Jakub Andrzejczak
„Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą i wysiłek, jaki musiało włożyć, by być w miejscu, w którym jest obecnie. Bez znaczenia czy kończy ten rok ze średnią 5,0 czy 3,0. Jego oceny nie określają, kim był, kim jest, ani kim będzie. Życie nie jest olimpiadą, a świat nie jest aulą szkolną”

„Podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego mojego starszego syna, nie będę miał okazji do oklaskiwania go. I wiecie co? Będę z niego niezmiernie dumny. Tak samo dumny, jak każdego dnia. Wiem bowiem, że jest koleżeński, empatyczny, że ma szacunek do ludzi, że jest kreatywny, że zadaje wiele pytań, że interesuje go świat… że nie stał się tym, czego oczekuje od niego system numerków, tabelek i ewaluacji. Będę z niego dumny, ponieważ to te rzeczy określą, kim będzie w przyszłości. Przyszłości, w której będzie miał do zrobienie o wiele więcej, niż zapisano w jakiejkolwiek podstawie programowej” – pisze dr Andrzejczak.

Post mężczyzny był opisem do zdjęcia jego świadectwa, które dalekie jest od tego wzorowego, z paskiem. Na emocjonalny post zareagowało ponad 72 tys. osób. Historia dr Andrzejczaka stała się viralem. I ja się temu nie dziwię. Jestem pewna, że większość z nas przyszła kiedyś do domu ze złą oceną na świadectwie. I co? Jako dorosłe kobiety nie pamiętamy już, w której klasie miał miejsce ten nasz mały dramat. Pamiętamy za to rozczarowaną minę mamy i taty, gdy zobaczyli tę marną dwóję.

Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą

„Od tego, czy Twoje dziecko zdobędzie w tym roku czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć to, czy ułożą mu się dobrze różne sprawy w przyszłości, czy będzie szczęśliwe, czy znajdzie pracę, czy będzie miało przyjaciół, żonę/męża czy będzie zaradne, itp. (…)

Poza tym, żeby mieć czerwony pasek, trzeba mieć super oceny ze wszystkich przedmiotów – A dobrze wszyscy wiemy, że żeby być dobrym specjalistą w jakimkolwiek zawodzie – nie trzeba umieć WSZYSTKIEGO, wręcz przeciwnie, warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Dlatego też warto pomóc dziecku znaleźć te przedmioty, które go interesują, wspierać w rozwijaniu ich… A nie wymagać żeby ze wszystkiego było super extra...” – pisze na Instagramie „Mama – psycholog dziecięcy”, czyli Ewa Sękowska-Molga.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

🌟Od tego czy Twoje dziecko zdobędzie w tym roku czerwony pasek na świadectwie nie będzie zależeć to czy ułożą mu się dobrze różne sprawy w przyszłości, czy będzie szczęśliwe, czy znajdzie pracę, czy będzie miało przyjaciół, żonę/męża czy będzie zaradne itp.. 🌟To z jakimi wynikami Twoje Dziecko skończy ten rok szkolny nie określa tego jakim jest ono człowiekiem i czy zasługuje na podziw, brawa, dumę rodziców. Być może włożyło mnóstwo wysiłku w to żeby na koniec roku zamiast piątki mieć trójkę- i właśnie ten wysiłek powinien liczyć się dla Was najbardziej! I to powinniście docenić- to jak bardzo się starał/starała, ile pracy i energii go/ją to kosztowało , a nie to jaki jest ostateczny wynik ! To tylko liczby, które za kilka lat zupełnie stracą znaczenie… 🌟Poza tym żeby mieć czerwony pasek, trzeba mieć super oceny ze wszystkich przedmiotów – A dobrze wszyscy wiemy, że żeby być dobrym specjalistą w jakikolwiek zawodzie – nie trzeba umieć WSZYSTKIEGO, wręcz przeciwnie, warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Dlatego też warto pomóc dziecku znaleźć te przedmioty, które Go interesują, wspierać w rozwijaniu ich…A nie wymagać żeby ze wszystkiego było super extra… 🌟A zatem bądź dumna/dumny ze swojego dziecka – doceń jakie ma super cechy, jak fajnie radzi sobie w wielu różnych sytuacjach, pochwal wysiłek jako włożyło w to, że właśnie kończy kolejny rok w szkole – powiedz Mu głośno #jestemzciebiedumna / #jestemzciebiedumny bez względu na to czy ma ten czerwony pasek czy nie. Wierz mi, że, patrząc przyszłościowo, Twoje uznanie dużo więcej dobrego da Twojemu dziecku niż posiadanie czerwonego paska! Pasek nie podniesie samooceny tak dobrze i trwale jak pozytywne, wspierające słowa (za wysiłek jaki włożyło w to co ma W TYM momencie na zakończenie roku), ze strony najukochańszych Rodziców! #jestemzciebiedumna #jestemzciebiedumny . . . #czerwonypasek #zakonczenieroku #mama #tata #syn #corka #rodzina #instamama #instamatki #instata #instasyn #instacorka #relacje #wychowanie #wychowaniedziecka #emocje #rodzina #rodzice #czasdladziecka #czaszdzieckiem #psycholog #psychologdzieci #psychologdziecięcy #poradywychowawcze #poradydlarodzicow

Post udostępniony przez Ewa Sękowska-Molga (@mama_psycholog_dzieciecy)

„Pasek nie podniesie samooceny tak dobrze i trwale jak pozytywne, wspierające słowa (za wysiłek, jaki włożyło w to, co ma w tym momencie na zakończenie roku), ze strony najukochańszych rodziców!” – dodaje psycholożka.

Od pierwszej klasy gimnazjum co roku miałam ledwo dopuszczający z matematyki. Nie miałam więc kilku czerwonych pasków na świadectwie. I żyję. Moi rodzice też przeżyli. Czy piątka z matematyki czy fizyki zmieniłaby więc coś w moim życiu? Niekoniecznie. I z dwóją i z piątką i tak poszlibyśmy na pierwsze wakacyjne lody.

Jesteś mamą przeciętniaka? Najlepsze, co możesz jutro zrobić, to go przytulić i powiedzieć, że jesteś z niej bądź z niego dumna.  

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Gluten to puszka Pandory

„Nie przekonuję, żeby porzucić chleb, bo ten można wypiekać z najróżniejszych składników. Ale apeluję do nie jedzenia współczesnej pszenicy i jej pochodnych!” – mówi Agnieszka Pająk, health coach

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

Bergamotka jest skarbnicą witaminy A i C

„Bergamotka jest prawdziwą skarbnicą witaminy A i C, pomaga przy przeziębieniach, ma pozytywny wpływ na psychikę, pomaga w stresie, ułatwia zasypianie oraz pogłębia sen” – mówi dr Grażyna Pająk

Joga powięziowa

„Na zajęciach jogi powięziowej masz czas, żeby zastanowić się, co się dzieje w twoim ciele, a ciało jest nośnikiem tego, co w głowie i w sercu” – mówi Patrycja Adaszewska, trenerka jogi powięziowej.

Zainteresują cię również:

„Głównym problemem w relacjach psio-ludzkich jest to, że mówimy w innych językach”. Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści psów, tłumaczą nam mowę czworonogów

Mama z rócką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań.

W jaki sposób doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka

Twitter.com

W kobietach siła! 10-letnia alpinistka zdobyła siedmiotysięcznik. „To jak być królową świata” – mówi

O co pytasz swoje dziecko, kiedy odbierasz je z przedszkola? Psycholog wyjaśnia, których pytań lepiej unikać

dziecko i zabawki

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Dziewczynka u stomatologa

Gabinety stomatologiczne wracają do szkół. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Napady złości u dziecka. O tym, jak reagować, pisze psycholog Ewa Sękowska-Molga

„Kobiecość to właśnie ciąża, porody, karmienie. Wybierając tę drogę dajemy największy hołd swojej kobiecości” – mówią Ola Woźniak i Ania Weber, autorki kanału „Mama Lama”

„Pozwalajmy dziecku na spontaniczność, ciekawość świata i zadawanie pytań”. Psycholog Agnieszka Zapart tłumaczy, jak mówić do dziecka, by wychować pewnego siebie człowieka

„Dzieci nie potrafią się skupić, kiedy stoi nad nimi krytykujący je rodzic”. Jak złość i kłótnie rodziców wpływają na dzieci? Tłumaczy mediatorka Patrycja Juszkat

Najtrudniejszy zawód świata? Macierzyństwo! Komiczne ilustracje ukazują rzeczywistość bycia mamą

Galeria: męski sposób wychowania, czyli czego ojciec może nauczyć dziecko. A ty, którym tatą jesteś?

„Czy uczymy naszych synów tego, czego nauczyliśmy nasze córki”? Procter & Gamble zadaje ważne pytanie w reklamie

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Macierzyństwo bez fikcji. Rewelacyjne grafiki, które pokazują uroki bycia mamą

Dzieci bawią się w przedszkolu

Nauczyciele chorzy, dzieci bez opieki. Co na to Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Dziewczynka bawiąca się zabawkami w pokoju

„Ile kosztuje dziecko w Polsce?” Zaskakujące wyniki

Szokujący podręcznik do edukacji seksualnej, czyli czego uczą się dzieci w podstawówkach

Zdrowe śniadanie do szkoły: tartaletki plus jogurt z ananasem

Nie zwalniaj dziecka z WF-u!

Zdrowy kącik do nauki

Zdrowy kącik do nauki

Drożdżówki wracają do szkół…

Drożdżówki wracają do szkół…

Mądre klasy – mądre dzieci

Mądre klasy – mądre dzieci

Śniadaniówka na medal

Śniadaniówka na medal

Co dzieci jedzą w szkole?

Co dzieci jedzą w szkole?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

grupy inwalidzkie - człowiek na wózku inwalidzkim

Grupy inwalidzkie – rodzaje i przywileje. Dlaczego już nie nadaje się grup inwalidzkich?