Przejdź do treści

„Od tego, czy twoje dziecko zdobędzie czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć, czy będzie szczęśliwe i czy znajdzie pracę”

szkołą
Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Chcesz podkręcić swój seksualny apetyt? Sprawdź, czy twoja dieta jest bogata w tę witaminę
5 sygnałów, że należy zbadać cukier we krwi
istockphoto
„Że Niby Fit” na Instagramie: 5 kroków, jak nie przytyć w wakacje
yoga twarzy joga
Joga dla twarzy. Kasia Bem pokazuje miny, które działają lepiej niż botoks
istockphoto
Często miewasz migreny? Sprawdź, co może prowokować bóle

Już jutro Instagram zaleje fala zdjęć z hashtagami #czerwonypasek czy #dumnamatka. Osiągnięciami bardziej będą cieszyć się rodzice. I zrobi się szum. Tak, jakby wysoka średnia na świadectwie w szkole podstawowej, technikum czy liceum świadczyła o tym, czy poradzimy sobie w dorosłym życiu, czy zdobędziemy dobrą pracę i czy będziemy szczęśliwe.

Koniec szkoły!

Co roku to samo. Uroczyste rozdanie świadectw, oklaskiwanie swoich zdolnych dzieci przez rodziców, wręczanie książek za wysokie osiągnięcia. A w drodze do domu porównywanie ocen i pytania: „Dlaczego tutaj tylko dostateczny?” zamiennie z zachwytem nad oceną celującą od góry do dołu. Każdy z nas to przerabiał.

„Przez całą moją edukację byłem „przeciętniakiem”. W siódmej klasie szkoły podstawowej, na moim świadectwie dumnie prezentował się mierny z fizyki. Dziś z sentymentem wspominam moją nauczycielkę języka polskiego z liceum, która niejednokrotnie kierowała do mnie takie oto słowa: „Andrzejczak! Orłem w tej klasie nie jesteś. Jak będziesz miał piątki, to będziesz mógł na lekcji rozmawiać”. Dziś wiem, że te rozmowy były tak samo ważne, jak nauka. Tyle tylko, że w systemie masowej, zbiurokratyzowanej edukacji nie możesz być orłem koleżeństwa, orłem empatii, orłem życzliwości, orłem własnego sposobu myślenia, orłem własnych zainteresowań, myślenia pod prąd, kreatywności … orłem samostanowienia” – napisał na swoim Facebooku dr Jakub Andrzejczak, Kierownik Zakładu Socjologii Edukacji, badacz w dziedzinie edukacji, społeczeństwa i kultury.

Dziewczynka bawiąca się zabawkami w pokoju

W szkole każdy nauczyciel oczekuje od swoich uczniów, że to właśnie z jego przedmiotu będą najlepsi. W efekcie już od pierwszej klasy czujemy presję. Musimy być najlepsze ze wszystkiego. A później, już w dorosłym życiu, trafiamy na kolejne oczekiwania – tym razem naszych szefów. I znowu mamy być najlepsze, ale już z konkretnej dziedziny. „To jeden z paradoksów systemu” – mówi dr Andrzejczak.

dr Jakub Andrzejczak
„Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą i wysiłek, jaki musiało włożyć, by być w miejscu, w którym jest obecnie. Bez znaczenia czy kończy ten rok ze średnią 5,0 czy 3,0. Jego oceny nie określają, kim był, kim jest, ani kim będzie. Życie nie jest olimpiadą, a świat nie jest aulą szkolną”

„Podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego mojego starszego syna, nie będę miał okazji do oklaskiwania go. I wiecie co? Będę z niego niezmiernie dumny. Tak samo dumny, jak każdego dnia. Wiem bowiem, że jest koleżeński, empatyczny, że ma szacunek do ludzi, że jest kreatywny, że zadaje wiele pytań, że interesuje go świat… że nie stał się tym, czego oczekuje od niego system numerków, tabelek i ewaluacji. Będę z niego dumny, ponieważ to te rzeczy określą, kim będzie w przyszłości. Przyszłości, w której będzie miał do zrobienie o wiele więcej, niż zapisano w jakiejkolwiek podstawie programowej” – pisze dr Andrzejczak.

Post mężczyzny był opisem do zdjęcia jego świadectwa, które dalekie jest od tego wzorowego, z paskiem. Na emocjonalny post zareagowało ponad 72 tys. osób. Historia dr Andrzejczaka stała się viralem. I ja się temu nie dziwię. Jestem pewna, że większość z nas przyszła kiedyś do domu ze złą oceną na świadectwie. I co? Jako dorosłe kobiety nie pamiętamy już, w której klasie miał miejsce ten nasz mały dramat. Pamiętamy za to rozczarowaną minę mamy i taty, gdy zobaczyli tę marną dwóję.

Twojego dziecka nie określa żadna ocena szkolna, lecz praca nad sobą

„Od tego, czy Twoje dziecko zdobędzie w tym roku czerwony pasek na świadectwie, nie będzie zależeć to, czy ułożą mu się dobrze różne sprawy w przyszłości, czy będzie szczęśliwe, czy znajdzie pracę, czy będzie miało przyjaciół, żonę/męża czy będzie zaradne, itp. (…)

Poza tym, żeby mieć czerwony pasek, trzeba mieć super oceny ze wszystkich przedmiotów – A dobrze wszyscy wiemy, że żeby być dobrym specjalistą w jakimkolwiek zawodzie – nie trzeba umieć WSZYSTKIEGO, wręcz przeciwnie, warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Dlatego też warto pomóc dziecku znaleźć te przedmioty, które go interesują, wspierać w rozwijaniu ich… A nie wymagać żeby ze wszystkiego było super extra...” – pisze na Instagramie „Mama – psycholog dziecięcy”, czyli Ewa Sękowska-Molga.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

🌟Od tego czy Twoje dziecko zdobędzie w tym roku czerwony pasek na świadectwie nie będzie zależeć to czy ułożą mu się dobrze różne sprawy w przyszłości, czy będzie szczęśliwe, czy znajdzie pracę, czy będzie miało przyjaciół, żonę/męża czy będzie zaradne itp.. 🌟To z jakimi wynikami Twoje Dziecko skończy ten rok szkolny nie określa tego jakim jest ono człowiekiem i czy zasługuje na podziw, brawa, dumę rodziców. Być może włożyło mnóstwo wysiłku w to żeby na koniec roku zamiast piątki mieć trójkę- i właśnie ten wysiłek powinien liczyć się dla Was najbardziej! I to powinniście docenić- to jak bardzo się starał/starała, ile pracy i energii go/ją to kosztowało , a nie to jaki jest ostateczny wynik ! To tylko liczby, które za kilka lat zupełnie stracą znaczenie… 🌟Poza tym żeby mieć czerwony pasek, trzeba mieć super oceny ze wszystkich przedmiotów – A dobrze wszyscy wiemy, że żeby być dobrym specjalistą w jakikolwiek zawodzie – nie trzeba umieć WSZYSTKIEGO, wręcz przeciwnie, warto zawęzić obszar swoich zainteresowań. Dlatego też warto pomóc dziecku znaleźć te przedmioty, które Go interesują, wspierać w rozwijaniu ich…A nie wymagać żeby ze wszystkiego było super extra… 🌟A zatem bądź dumna/dumny ze swojego dziecka – doceń jakie ma super cechy, jak fajnie radzi sobie w wielu różnych sytuacjach, pochwal wysiłek jako włożyło w to, że właśnie kończy kolejny rok w szkole – powiedz Mu głośno #jestemzciebiedumna / #jestemzciebiedumny bez względu na to czy ma ten czerwony pasek czy nie. Wierz mi, że, patrząc przyszłościowo, Twoje uznanie dużo więcej dobrego da Twojemu dziecku niż posiadanie czerwonego paska! Pasek nie podniesie samooceny tak dobrze i trwale jak pozytywne, wspierające słowa (za wysiłek jaki włożyło w to co ma W TYM momencie na zakończenie roku), ze strony najukochańszych Rodziców! #jestemzciebiedumna #jestemzciebiedumny . . . #czerwonypasek #zakonczenieroku #mama #tata #syn #corka #rodzina #instamama #instamatki #instata #instasyn #instacorka #relacje #wychowanie #wychowaniedziecka #emocje #rodzina #rodzice #czasdladziecka #czaszdzieckiem #psycholog #psychologdzieci #psychologdziecięcy #poradywychowawcze #poradydlarodzicow

Post udostępniony przez Ewa Sękowska-Molga (@mama_psycholog_dzieciecy)

„Pasek nie podniesie samooceny tak dobrze i trwale jak pozytywne, wspierające słowa (za wysiłek, jaki włożyło w to, co ma w tym momencie na zakończenie roku), ze strony najukochańszych rodziców!” – dodaje psycholożka.

Od pierwszej klasy gimnazjum co roku miałam ledwo dopuszczający z matematyki. Nie miałam więc kilku czerwonych pasków na świadectwie. I żyję. Moi rodzice też przeżyli. Czy piątka z matematyki czy fizyki zmieniłaby więc coś w moim życiu? Niekoniecznie. I z dwóją i z piątką i tak poszlibyśmy na pierwsze wakacyjne lody.

Jesteś mamą przeciętniaka? Najlepsze, co możesz jutro zrobić, to go przytulić i powiedzieć, że jesteś z niej bądź z niego dumna.  

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Hello my Hero. Dominika Jeżewska, Pani Łuska: zaczęłam widzieć więcej szczęścia w łuszczycy, bawić się nią i doceniać, że dzięki niej dbam o wiele bardziej o swój organizm

lady pasztet

„Jestem w ciąży, więc dla mnie najbardziej palące jest to, żeby kobiety wyszły z domów, a żeby do tych domów przyszli faceci” – mówi Katarzyna Barczyk, autorka bloga Lady Pasztet

Judith Butler

Judith Butler: słowo „lesbijka” pojawiło się w mojej głowie w wieku 14 lat, gdy zakochałam się w dziewczynie

„Kiedy szłam z kimś do łóżka, zasłaniałam swoje rozstępy. Dopiero po długim czasie zrozumiałam, że moi partnerzy i partnerki nie zwracają na to żadnej uwagi” – mówi Katarzyna, która polubiła swoje niedoskonałości

Zainteresują cię również:

O co pytasz swoje dziecko, kiedy odbierasz je z przedszkola? Psycholog wyjaśnia, których pytań lepiej unikać

dziecko i zabawki

Minimalizm a dzieci. Czy da się kupować mniej?

Napady złości u dziecka. O tym, jak reagować, pisze psycholog Ewa Sękowska-Molga

„Kobiecość to właśnie ciąża, porody, karmienie. Wybierając tę drogę dajemy największy hołd swojej kobiecości” – mówią Ola Woźniak i Ania Weber, autorki kanału „Mama Lama”

„Pozwalajmy dziecku na spontaniczność, ciekawość świata i zadawanie pytań”. Psycholog Agnieszka Zapart tłumaczy, jak mówić do dziecka, by wychować pewnego siebie człowieka

„Dzieci nie potrafią się skupić, kiedy stoi nad nimi krytykujący je rodzic”. Jak złość i kłótnie rodziców wpływają na dzieci? Tłumaczy mediatorka Patrycja Juszkat

Najtrudniejszy zawód świata? Macierzyństwo! Komiczne ilustracje ukazują rzeczywistość bycia mamą

Galeria: męski sposób wychowania, czyli czego ojciec może nauczyć dziecko. A ty, którym tatą jesteś?

„Czy uczymy naszych synów tego, czego nauczyliśmy nasze córki”? Procter & Gamble zadaje ważne pytanie w reklamie

Ilustracja - mama karmi piersią dziecko w wannie

Macierzyństwo bez fikcji. Rewelacyjne grafiki, które pokazują uroki bycia mamą

Dziewczynka bawiąca się zabawkami w pokoju

„Ile kosztuje dziecko w Polsce?” Zaskakujące wyniki

Szokujący podręcznik do edukacji seksualnej, czyli czego uczą się dzieci w podstawówkach

ile powinien trwać urlop

Ile powinien trwać urlop? Sprawdź, co poleca psycholog

kimjestdoula.pl

Joanna Kozakiewicz, doula: moja wizja szczęśliwego porodu i macierzyństwa może być zupełnie inna od wizji mojej klientki

5 rozmów, które warto abyś przeprowadziła ze swoim partnerem lub partnerką

„Polki pozwalają, żeby bez końca dokładać im obowiązków. A zdrowy egoizm jest po to, żeby czasem powiedzieć nie” – mówi Karolina Cwalina-Stępniak, autorka książki „#girlstalk Dziewczyny, rozmowy, życie”

Pexels.com

Mój partner/partnerka jest DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholików). Co mogę zrobić, by żyło nam się lepiej?

„Kupowanie żywności bio, eko i slow food jest bardzo modne. Ludzie płacą krocie, ale nikt nie wie, w jakich warunkach hodowla, ubój i produkcja się odbywa” – mówi pracownica Inspekcji Weterynaryjnej

odporność

„Zaniedbujemy nasze zdrowie, nie korzystając z dobrodziejstw, jakie daje nam współczesna medycyna” – o naszej odporności mówi Barbara Joanna Bałan, immunolog i internista

„Byłem zamknięty w ciele, w którym nie chciałem być, w którym czułem się źle i nie wiedziałem jak od tego uciec” – mówi Aleksander, chłopak żyjący w ciele atrakcyjnej dziewczyny

dda para

Jesteś DDA (Dorosłym Dzieckiem Alkoholika)? Zobacz, jakich błędów w związku powinnaś unikać

„Tancerz musi ocenić, czy jest na tyle silny i przygotowany, by zatańczyć 10 spektakli czy zakręcić 32 wymyślne piruety podczas jednej wariacji baletowej” – mówi Paulina Mira, fizjoterapeutka tancerzy klasycznych

5 razy TAK dla wakacji solo

Zastanawiasz się, czy wakacje solo to oby na pewno dobry pomysł? Poznaj 5 korzyści płynących z takiego urlopu

„Nasze ciało spełnia jakąś rolę. Naszą rolą jest po prostu przytulanie”. Rozmawiamy z dziewczynami, które przytulają za pieniądze