Przejdź do treści

Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży
Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Osobowość unikająca (APVD) – objawy, przyczyny, leczenie
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Mgr farmacji Karolina Morze radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Gaz pieprzowy a karmienie piersią. Ekspertka radzi, co kobieta karmiąca powinna zrobić, jeśli zostanie nim zaatakowana
Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?
Kontempluj każdy kęs! Jaki ma związek jedzenie z medytacją?
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: „Nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes”
Ser kozi wycofany ze sprzedaży. GIS ostrzega: nie można wykluczyć obecności bakterii Listeria monocytogenes

Różny popęd seksualny partnerów w związku zdarza się dość często. „Taka sytuacja nierzadko prowadzi do błędnego koła. Jedna osoba „zmusza” drugą do częstszego seksu, inicjuje go, druga z kolei na ten seks się zamyka i przed nim broni, im bardziej ta pierwsza naciska” tłumaczy seksuolożka Joanna Niedziela. Jakie mogą być konsekwencje takiego problemu? Czy można go jakoś rozwiązać?

Konsekwencje różnego poziomu libido w związku

To normalne, że czasami nie ma się ochoty na seks. Czasem jednak jednej osobie w związku wystarcza jeden stosunek na tydzień czy dwa, a druga wolałaby kochać się częściej. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie psycholożka i seksuolożka Joanna Niedziela. Jak zaznacza, rozbieżność w poziomie libido jest częstym problemem w związkach. Czy to oznacza, że osoba z niskim libido powinna zasięgnąć porady specjalisty?

Zazwyczaj jest z nią wszystko w porządku! To, że ma niższe libido od partnera/ki nie oznacza, że jej poziom libido jest zaburzony – tłumaczy ekspertka. 

Sytuacja taka prowadzi jednak do częstych konfliktów między partnerami. Jakie mogą być jeszcze konsekwencje takiego stanu rzeczy?

Taka sytuacja nierzadko prowadzi do błędnego koła. Jedna osoba „zmusza” drugą do częstszego seksu, inicjuje go, druga z kolei na ten seks się zamyka i przed nim broni, im bardziej ta pierwsza naciska. W konsekwencji każdy dotyk i pocałunek osobie o niższym libido zaczyna kojarzyć się z seksem – zaczyna mieć obawy, że druga osoba chce czegoś więcej i tego oczekuje, jednocześnie mając do siebie pretensję, że znów na seks nie ma ochoty – wyjaśnia specjalistka.

W jaki sposób ta sytuacja wpłynie na osobę z większym popędem seksualnym? Psycholożka tłumaczy, że ta może odczuwać złość, frustrację i poczucie odtrącenia. Będzie się także czuła źle z tym, że wciąż musi się prosić o seks.

kobiety w łóżku

Jak rozwiązać problem rozbieżności poziomu libido?

Ważne, by zdać sobie sprawę, że poziom libido obu tych osób nie oznacza normy. Nie jest więc tak, że jedna osoba powinna się leczyć. Do porozumienia muszą dojść wspólnymi siłami. Co zrobić, kiedy różnice są znaczące?

  • Przede wszystkim rozmawiać i wypracować wspólne rozwiązanie, które będzie odpowiadać obydwu stronom.
  • Zastanowić się, czy przypadkiem osoba z niższym libido nie doświadcza pożądania responsywnego.
  • Kolejna sprawa to kontekst. Czy, aby na pewno seks jest inicjowany w sprzyjającym kontekście dla osoby o niższym libido? A może warunki, w jakich jest inicjowany, naciskają na jej seksualny hamulec?

– pisze Niedziela.

Seksuolożka doradza, aby przede wszystkim zdjąć presję z obojga z partnerów. Specjalistka poleca w tym celu umówienie się pomiędzy partnerami na brak seksu np. przez miesiąc lub dwa. Ważne w tym doświadczeniu jest to, aby skończyć z lękiem, że każda bliskość fizyczna, jak np. przytulenie oznacza zawsze inicjację stosunku.

Nierzadko się zdarza, że brak obaw o to, że do seksu „musi” dojść, paradoksalnie pozwala na doświadczenie pożądania responsywnego – takiego, które rozwija się w miarę angażowania się w pieszczoty zainicjowane przez drugą osobę w sprzyjającym kontekście. I jeśli to pożądanie się pojawi, warto zanim pójść! A jeśli nie – nic się nie stanie. W końcu na to się umówiliśmy, że seksu ma nie być – dodaje ekspertka.

para uprawia seks

Joanna Niedziela – kim jest?

Joanna Niedziela jest psycholożką i seksuolożką, która stara się zwiększyć świadomość i otwartość w sprawach seksu. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jej profil na Instagramie @seksuologbeztabu obserwuje prawie 17 tys. internautów. Ekspertka prowadzi również grupę na Facebooku „O seksie bez tabu”, na której pomaga ludziom z ich problemami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Częstym problemem w związkach jest rozbieżność w poziomie libido. Jedna osoba chciałaby kochać się codziennie, drugiej natomiast wystarczy raz na tydzień lub dwa. Czy to oznacza, że z tą drugą jest coś nie tak? Zazwyczaj jest z nią wszystko w porządku! To, że ma niższe libido od partnera/ki nie oznacza, że jej poziom libido jest zaburzony. Taka sytuacja nierzadko prowadzi do błędnego koła. Jedna osoba „zmusza” drugą do częstszego seksu, inicjuje go, druga z kolei na ten seks się zamyka i przed nim broni, im bardziej ta pierwsza naciska. W konsekwencji każdy dotyk i pocałunek osobie o niższym libido zaczyna kojarzyć się z seksem – zaczyna mieć obawy, że druga osoba chce czegoś więcej i tego oczekuje, jednocześnie mając do siebie pretensję, że znów na seks nie ma ochoty. Osoba o wyższym libido z kolei może zacząć czuć się źle z tym, że o seks musi wciąż prosić. Może pojawić się u niej frustracja czy poczucie odtrącenia. Należy jednak zrozumieć, że poziom libido żadnej z tych dwóch osób nie wyznacza “normy”. One się po prostu pod tym względem od siebie różnią. Co zrobić? Przede wszystkim rozmawiać i wypracować wspólne rozwiązanie, które będzie odpowiadać obydwu stronom. Zastanowić się czy przypadkiem osoba z niższym libido nie doświadcza pożądania responsywnego. Kolejna sprawa to kontekst. Czy, aby na pewno seks jest inicjowany w sprzyjającym kontekście dla osoby o niższym libido? A może warunki, w jakich jest inicjowany, naciskają na jej seksualny hamulec? 〰️ W przerwaniu błędnego koła pomocne bywa umówienie się na… brak seksu (np. przez miesiąc, dwa). Pozwala to zdjąć presję z obydwojga partnerów – ale muszą oni współpracować. Nie oznacza to, że ma między nimi nie dochodzić do bliskości fizycznej. Ma ona jednak nie budzić lęku, że np. przytulenie zamieni się w oczekiwanie seksu. Nierzadko się zdarza, że brak obaw o to, że do seksu „musi” dojść, paradoksalnie pozwala na doświadczenie pożądania responsywnego – takiego, które rozwija się w miarę angażowania się w pieszczoty zainicjowane przez drugą osobę w sprzyjającym kontekście. I jeśli to pożądanie się pojawi, warto zanim pójść! A jeśli nie – nic się nie stanie. W końcu na to się umówiliśmy, że seksu ma nie być.

Post udostępniony przez Joanna Niedziela (@seksuologbeztabu)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Joanna Jedrusik

Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

„Kochanie, muszę ci coś powiedzieć…”. Jak rozmawiać z partnerem o seksie?

rozstanie

Rozstanie – jak sobie z nim poradzić? Etapy żałoby

kobieta na łóżku

„Odmowa nie zabija”. Czyli jak sobie radzić, gdy słyszymy „nie” w seksie? – podpowiada seksuolożka Małgorzata Iwanek

BDSM na każdym polu, czyli w seksie i związkach ciągle gramy o władzę

Sekrety szczęśliwych par – 10 filarów udanego związku

dziewczyna na łóżku z książką

Nie ma oziębłych kobiet – zauważa seksuolożka Katarzyna Koczułap. To mit!

Froteryzm, czyli erotyczne ocieractwo. Na czym polega i czy można je leczyć? Tłumaczy seksuolożka Katarzyna Koczułap

Pierwsza miesiączka/Pexels

„Pierwsza miesiączka? O nie, teraz już będziesz miała przechlapane do 50-tki…”. Seksuolożka o tym, jak nie rozmawiać z dzieckiem o menstruacji

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

Starsza para w restauracji

„Nie zniknęłam”. Trzy dojrzałe kobiety przekonują, że po sześćdziesiątce można cieszyć się seksem

katarzyna cichopek

Dlaczego mężczyźni zdradzają? Kasia Cichopek: „Jak nie zjesz obiadu w domu, to zjesz obiad na mieście”

Para rozmawia przy stole

Kiedy związek potrzebuje mediacji? Wyjaśnia prawniczka i mediatorka

para zakochanych, romantyczny wieczór

8 sposobów na podniesienie libido

Zmuszam się lub rezygnuję. O seksualnej niesamodzielności

Kobieta i mężczyzna

„Każdy związek da się zniszczyć. Porównanie relacji z rośliną, którą trzeba podlewać, bo inaczej uschnie, jest bardzo trafne” – mówi psycholog Katarzyna Kucewicz

Nieporozumienia w seksie. Rozmawiajcie o nich

Marta Szarejko: Polkom trudno rozmawiać o seksie, zwłaszcza gdy rozmowa ma dotyczyć tego, co niezbyt wesołe i frywolne. Nikt nie chce się tym chwalić

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski

Katarzyna Warnke i Piotr Stramowski o seksie po urodzeniu dziecka: „W tym okresie trudno znaleźć przestrzeń na seksualność”

Problemy z erekcją / istock

Twój partner ma problemy z erekcją, bólem podczas stosunku albo obniżonym libido? Fizjoterapeuta wyjaśnia, jak możesz mu pomóc

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Wizyta u seksuologa / istock

Kiedy udać się do seksuolożki bądź seksuologa? Eksperci fundacji #SEXEDpl odpowiadają

Najpopularniejsze

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.