Przejdź do treści

Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela

Kobieta i mężczyzna leżą na plaży
Ty i twój partner macie różny poziom libido? Jakie są konsekwencje tego problemu? Jak go rozwiązać? Wyjaśnia seksuolożka Joanna Niedziela/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
plaża we Władysławowie, lato 2020
Wakacje w czasie pandemii. Tak (nie)wygląda reżim sanitarny na plaży we Władysławowie
koronawirus, sklep w Polsce
Koronawirus w Polsce. Ruszą kontrole policji i służb sanitarnych w sklepach, będzie rejestracja wesel
Alfabet intymny – punkty i punkciki w kobiecym ciele
W Irlandii wycofano reklamę tamponów. Powód może zdziwić
W Irlandii wycofano reklamę tamponów. Powód może zdziwić
Polska na „czerwonej liście” resortu zdrowia Ukrainy. Co to oznacza?
Polska na „czerwonej liście” resortu zdrowia Ukrainy. Co to oznacza?

Różny popęd seksualny partnerów w związku zdarza się dość często. „Taka sytuacja nierzadko prowadzi do błędnego koła. Jedna osoba „zmusza” drugą do częstszego seksu, inicjuje go, druga z kolei na ten seks się zamyka i przed nim broni, im bardziej ta pierwsza naciska” tłumaczy seksuolożka Joanna Niedziela. Jakie mogą być konsekwencje takiego problemu? Czy można go jakoś rozwiązać?

Konsekwencje różnego poziomu libido w związku

To normalne, że czasami nie ma się ochoty na seks. Czasem jednak jednej osobie w związku wystarcza jeden stosunek na tydzień czy dwa, a druga wolałaby kochać się częściej. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie psycholożka i seksuolożka Joanna Niedziela. Jak zaznacza, rozbieżność w poziomie libido jest częstym problemem w związkach. Czy to oznacza, że osoba z niskim libido powinna zasięgnąć porady specjalisty?

Zazwyczaj jest z nią wszystko w porządku! To, że ma niższe libido od partnera/ki nie oznacza, że jej poziom libido jest zaburzony – tłumaczy ekspertka. 

Sytuacja taka prowadzi jednak do częstych konfliktów między partnerami. Jakie mogą być jeszcze konsekwencje takiego stanu rzeczy?

Taka sytuacja nierzadko prowadzi do błędnego koła. Jedna osoba „zmusza” drugą do częstszego seksu, inicjuje go, druga z kolei na ten seks się zamyka i przed nim broni, im bardziej ta pierwsza naciska. W konsekwencji każdy dotyk i pocałunek osobie o niższym libido zaczyna kojarzyć się z seksem – zaczyna mieć obawy, że druga osoba chce czegoś więcej i tego oczekuje, jednocześnie mając do siebie pretensję, że znów na seks nie ma ochoty – wyjaśnia specjalistka.

W jaki sposób ta sytuacja wpłynie na osobę z większym popędem seksualnym? Psycholożka tłumaczy, że ta może odczuwać złość, frustrację i poczucie odtrącenia. Będzie się także czuła źle z tym, że wciąż musi się prosić o seks.

kobiety w łóżku

Jak rozwiązać problem rozbieżności poziomu libido?

Ważne, by zdać sobie sprawę, że poziom libido obu tych osób nie oznacza normy. Nie jest więc tak, że jedna osoba powinna się leczyć. Do porozumienia muszą dojść wspólnymi siłami. Co zrobić, kiedy różnice są znaczące?

  • Przede wszystkim rozmawiać i wypracować wspólne rozwiązanie, które będzie odpowiadać obydwu stronom.
  • Zastanowić się, czy przypadkiem osoba z niższym libido nie doświadcza pożądania responsywnego.
  • Kolejna sprawa to kontekst. Czy, aby na pewno seks jest inicjowany w sprzyjającym kontekście dla osoby o niższym libido? A może warunki, w jakich jest inicjowany, naciskają na jej seksualny hamulec?

– pisze Niedziela.

Seksuolożka doradza, aby przede wszystkim zdjąć presję z obojga z partnerów. Specjalistka poleca w tym celu umówienie się pomiędzy partnerami na brak seksu np. przez miesiąc lub dwa. Ważne w tym doświadczeniu jest to, aby skończyć z lękiem, że każda bliskość fizyczna, jak np. przytulenie oznacza zawsze inicjację stosunku.

Nierzadko się zdarza, że brak obaw o to, że do seksu „musi” dojść, paradoksalnie pozwala na doświadczenie pożądania responsywnego – takiego, które rozwija się w miarę angażowania się w pieszczoty zainicjowane przez drugą osobę w sprzyjającym kontekście. I jeśli to pożądanie się pojawi, warto zanim pójść! A jeśli nie – nic się nie stanie. W końcu na to się umówiliśmy, że seksu ma nie być – dodaje ekspertka.

para uprawia seks

Joanna Niedziela – kim jest?

Joanna Niedziela jest psycholożką i seksuolożką, która stara się zwiększyć świadomość i otwartość w sprawach seksu. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jej profil na Instagramie @seksuologbeztabu obserwuje prawie 17 tys. internautów. Ekspertka prowadzi również grupę na Facebooku „O seksie bez tabu”, na której pomaga ludziom z ich problemami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Częstym problemem w związkach jest rozbieżność w poziomie libido. Jedna osoba chciałaby kochać się codziennie, drugiej natomiast wystarczy raz na tydzień lub dwa. Czy to oznacza, że z tą drugą jest coś nie tak? Zazwyczaj jest z nią wszystko w porządku! To, że ma niższe libido od partnera/ki nie oznacza, że jej poziom libido jest zaburzony. Taka sytuacja nierzadko prowadzi do błędnego koła. Jedna osoba „zmusza” drugą do częstszego seksu, inicjuje go, druga z kolei na ten seks się zamyka i przed nim broni, im bardziej ta pierwsza naciska. W konsekwencji każdy dotyk i pocałunek osobie o niższym libido zaczyna kojarzyć się z seksem – zaczyna mieć obawy, że druga osoba chce czegoś więcej i tego oczekuje, jednocześnie mając do siebie pretensję, że znów na seks nie ma ochoty. Osoba o wyższym libido z kolei może zacząć czuć się źle z tym, że o seks musi wciąż prosić. Może pojawić się u niej frustracja czy poczucie odtrącenia. Należy jednak zrozumieć, że poziom libido żadnej z tych dwóch osób nie wyznacza “normy”. One się po prostu pod tym względem od siebie różnią. Co zrobić? Przede wszystkim rozmawiać i wypracować wspólne rozwiązanie, które będzie odpowiadać obydwu stronom. Zastanowić się czy przypadkiem osoba z niższym libido nie doświadcza pożądania responsywnego. Kolejna sprawa to kontekst. Czy, aby na pewno seks jest inicjowany w sprzyjającym kontekście dla osoby o niższym libido? A może warunki, w jakich jest inicjowany, naciskają na jej seksualny hamulec? 〰️ W przerwaniu błędnego koła pomocne bywa umówienie się na… brak seksu (np. przez miesiąc, dwa). Pozwala to zdjąć presję z obydwojga partnerów – ale muszą oni współpracować. Nie oznacza to, że ma między nimi nie dochodzić do bliskości fizycznej. Ma ona jednak nie budzić lęku, że np. przytulenie zamieni się w oczekiwanie seksu. Nierzadko się zdarza, że brak obaw o to, że do seksu „musi” dojść, paradoksalnie pozwala na doświadczenie pożądania responsywnego – takiego, które rozwija się w miarę angażowania się w pieszczoty zainicjowane przez drugą osobę w sprzyjającym kontekście. I jeśli to pożądanie się pojawi, warto zanim pójść! A jeśli nie – nic się nie stanie. W końcu na to się umówiliśmy, że seksu ma nie być.

Post udostępniony przez Joanna Niedziela (@seksuologbeztabu)

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Problemy z erekcją / istock

Twój partner ma problemy z erekcją, bólem podczas stosunku albo obniżonym libido? Fizjoterapeuta wyjaśnia, jak możesz mu pomóc

„Konflikt synowej i teściowej należy rozumieć jako pole kobiecych potrzeb i lęków” – mówi psycholog Urszula Struzikowska – Marynicz. Jak żyć z teściową unikając zbędnych napięć?

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Wizyta u seksuologa / istock

Kiedy udać się do seksuolożki bądź seksuologa? Eksperci fundacji #SEXEDpl odpowiadają

kobieta i mężczyzna, aseksualność

Aseksualność to nowa orientacja seksualna? Tłumaczy Alicja Długołęcka

Pieniądze w związku a seks. „Zazdrość o karierę partnerki może komplikować relacje w sypialni” – mówi terapeutka seksualna dr Agata Loewe

Porozumienie bez Przemocy - to sposób na życie opierający się na szacunku, otwartości i gotowości na przyjęcie drugiego człowieka

„Porozumienie bez Przemocy rozumie uczucia jako sygnały i mówi o tym, że wszystkie są dobre, potrzebne i ważne” – mówi psycholog Agnieszka Kochanowicz

Toksyczne związki

Toksyczne związki okiem psychoterapeuty. Kiedy związek jest toksyczny?

Popęd seksualny - jak zmienia się na przestrzeni lat? Wywiad z seksuologiem - dr Hanną Elżanowską

Popęd seksualny – jak zmienia się na przestrzeni lat? Wyjaśnia seksuolog

Afrodyzjaki – naturalne produkty, które podniosą twoje libido

Kłótnia w związku. 7 rzeczy, których lepiej po niej nie robić

kobiety w łóżku

„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka

Małże na talerzu. Przy stole para na radnce

„Randki są ogromnie ważne na każdym etapie związku” pisze psychoterapeutka Anna Wietrzykowska. Dlaczego należy je praktykować?

Po co nam ta monogamia?

Monogamia – czym jest związek monogamiczny? Rozmowa z psychoterapeutą Pawłem Droździakiem

Stosunek przerywany / unsplash

Stosunek przerywany. Co każda z nas powinna o nim wiedzieć? Psycholożka Katarzyna Koczułap tłumaczy

5 dolegliwości, które niszczą twoje życie seksualne

5 dolegliwości, które niszczą twoje życie seksualne

– W związku każdej pary przychodzą takie momenty, które trzeba przegadać i przepracować. Kiedy zostać a kiedy odejść, mówi Monika Perdjon, coach, terapeutka TSR.

„W związku każdej pary przychodzą takie momenty, które trzeba przegadać i przepracować”. Kiedy zostać, a kiedy odejść? Odpowiada Monika Perdjon, coach, terapeutka TSR

para w objęciach

Zaplanuj swój seks. Katarzyna Koczułap  o korzyściach ze współżycia wpisywanego do kalendarza

Coachka intymności: W łóżku wielu osób brakuje zdrowego egoizmu

„Orgazm jest jeden, a mogą do niego prowadzić różne drogi, różne sposoby stymulacji” – mówi Agnieszka Szeżyńska, autorka książki „Warsztaty intymności”

„W związku można przyjrzeć się, co nas w ogóle łączy ze sobą, czy my się lubimy, czy mamy jeszcze o czym rozmawiać”. Jak sobie radzić z emocjami w czasie kwarantanny?

Michał Lew-Starowicz/Agencja Forum

Miłość w domach z betonu w czasach epidemii. O tym, jak izolacja może ubarwić nasze życie erotyczne lub je zabić, opowiada seksuolog Michał Lew-Starowicz

8 sposobów, jak wytrzymać z partnerem w czasie kwarantanny

8 sposobów, jak wytrzymać z partnerem w czasie kwarantanny

Czy naprawdę wiosna to pora na zakochiwanie się? Działa aura, natura, przypadek?

Całująca się para

Preferencje seksualne a zaburzenia parafilne. Czym się od siebie różnią i dlaczego to istotna różnica? Wyjaśnia seksuolożka Małgorzata Iwanek

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Wegański chłodnik z botwinką. Bez mleka i jajek, ale z zaskakującymi dodatkami