Przejdź do treści

Uczulenie na manicure hybrydowy. Jak wygląda i co zrobić, kiedy się pojawi?

Ręce posypane kwiatami
Uczulenie na hybrydy/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Swędzące i zaczerwienione palce, pojawiające się wokół pęcherze. Uważaj! To może być alergia na manicure hybrydowy. Nie ma znaczenia, czy masz go pierwszy czy kolejny raz. Tym razem mógł cię uczulić. Jak wygląda alergia na lakier hybrydowy? Jak leczyć uczulenie na hybrydę? Zobacz, jak wyglądało to u naszej redakcyjnej koleżanki i co radzi w takiej sytuacji kosmetolożka.

Alergia na lakier hybrydowy – historia Luizy

Manicure hybrydowy ma obecnie wiele zwolenniczek, które nie wyobrażają sobie wrócić do zwykłych lakierów. Niestety cały czas rośnie także ilość osób, która na hybrydę jest uczulona. Z alergią na manicure hybrydowy zmierzyła się także nasza redakcyjna koleżanka Luiza, która postanowiła podzielić się z wami swoją historią. Uczulenie pojawiło się u niej nagle, choć lakierów hybrydowych używała od roku.

Manicure hybrydowy robiłam od roku. Zawsze używałam lakierów jednej popularnej firmy, jednak moja siostra tym razem zamówiła lakier z innej firmy. Miał ładny kolor, więc też się na niego skusiłam. Niestety, nie był to dobry wybór – mówi Luiza i dodaje – Po dwóch dniach zaczęły boleć mnie opuszki pod paznokciami. Na skórkach wokół paznokcia zauważyłam także malutkie krosteczki. Miałam nadzieję, że objawy znikną, jednak zamiast tego nasiliły się. Dzień później pod jednym paznokciem pojawiły się pęcherze, uniemożliwiając mi wiele czynności. Nie mogłam pisać na klawiaturze, a ból sprawiało mi nawet włożenie ręki do torebki czy mycie rąk. Ściągnęłam lakier hybrydowy i kupiłam wapno oraz maść na pęcherze. Po kilku dniach objawy złagodniały, lecz paznokcie wciąż pozostały niezbyt estetyczne.

Uczulenie na manicure hybrydowy/Materiały prywatne

Uczulenie na manicure hybrydowy/ Archiwum prywatne

Alergia na manicure hybrydowy – jak się objawia?

Alergia na lakiery hybrydowe może pojawić się nawet zaraz po nałożeniu lakieru. Najczęściej występuje na małym obszarze skóry palców lub dłoni a z reguły pierwszym odczuwalnym objawem uczulenia jest świąd wokół paznokci. Jeśli nie zareagujemy wtedy szybko, zdejmując lakier do paznokci, pojawią się kolejne objawy. Zaczynając od zaczerwienienia skóry wokół paznokci, następnie przemieszczającego się na dłonie a nawet ręce, do grudek i pęcherzy z surowicą, z których mogą powstać ropne strupy. Stąd do zakażenia i zapalenia skóry już tylko niewielki krok. W niektórych przypadkach alergia może objawiać się także obrzękiem palców lub całych dłoni.

Zdarzają się także sytuacje, kiedy uczulenie na hybrydę może nie dawać mocnych sygnałów. Warto więc obserwować swoje paznokcie. Zaalarmować powinno nas już to, że płytka paznokciowa po takim manicurze jest krucha, łatwo się łamie, jej powierzchnia jest nierówna a skórki wokół nadmiernie suche.

O objawach alergii na manicure hybrydowy mówiła w rozmowie z Hello Zdrowie kosmetolożka Joanna Skrzypczak.

Pierwszym objawem alergii na manicure hybrydowy będzie świąd. I w większości przypadków dotyczy on palców. Ale alergia kontaktowa na hybrydy może się pojawić w każdym dowolnym miejscu na ciele! – wymieniła specjalistka, dodając – Kolejnym z elementów będzie łuszcząca się skóra, pęcherze oraz onycholiza, która objawia się nieregularną granicą pomiędzy różową częścią płytki paznokciowej, a jej białym wolnym brzegiem w momencie jej odchylenia od łożyska paznokcia.

Manicure / unsplash.com

Co zrobić w przypadku uczulenia na hybrydę?

W sytuacji, kiedy zauważymy u siebie niepokojące objawy, należy jak najszybciej ściągnąć lakier z paznokci. Najlepiej, żeby zrobiła to specjalistka. Jednak jeśli nie ma takiej możliwości, musimy zrobić to same. Ważne, aby nie dopuścić do dalszego kontaktu paznokcia z uczulającą substancją.

Po pierwsze usunąć czynnik alergenny, czyli w tym przypadku lakier hybrydowy. Najlepiej, gdyby to zrobiła osoba wykwalifikowana. Jeśli nie ma możliwości umówienia się do stylistki, można w drogerii kupić preparat do ściągania lakieru hybrydowego. Wskazana jest również wizyta u dermatologa i wdrożenie ewentualnego leczenia. Im szybciej zareagujemy na pierwsze objawy, tym krócej będzie trwało leczenie – mówiła w rozmowie z nami Joanna Skrzypczak.

Pomocne będzie także posmarowanie podrażnionej skóry i paznokci panthenolem. Można również zrobić okład z rumianku, który działa łagodząco. Najważniejsze jednak jest to, aby udać się do dermatologa, który zapisze odpowiednie dla nas leki. Pamiętajmy także, że jeśli choć raz wystąpiło uczulenie na hybrydę, nie powinno się próbować ponownie jej nakładać. Grozi to nie tylko zaostrzeniem objawów, ale i utratą paznokcia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.