Przejdź do treści

Urlop macierzyński w 2020 roku

Urlop macierzyński w 2020 roku. Zdj: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta stoi przy dwukolorowej ścianie
Ile razy należy myć włosy? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie
Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie
Dobry seks – różnica wieku czyni cuda
Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń
Nieprzyjemny zapach z pochwy – jak się go pozbyć?
Kobieta w jeansach z kwiatami
Jak mobilizować bliznę po nacięciu krocza? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Urlop macierzyński – zdaniem wielu „urlop” w tym kontekście to oksymoron. Jest to tymczasowy urlop od pracy zawodowej. Komu przysługuje urlop macierzyński, ile trwa i na jakie świadczenia można liczyć na urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński – komu przysługuje

Macierzyństwo to wyzwanie. Przyszłe aktywne zawodowo mamy stają przed wieloma dylematami związanymi nie tylko z opieką nad dzieckiem.

Urlop macierzyński przysługuje:
• Kobiecie po urodzeniu jednego lub kilkorga dzieci podczas jednego porodu

Warto wiedzieć, że urlop macierzyński oraz świadczenia przysługują również:
• Kobiecie po poronieniu, niezależnie od tygodnia zakończenia ciąży
• Kobiecie po urodzeniu martwego dziecka (dzieci)

Urlop i zasiłek macierzyński przysługuje kobietom, które są zatrudnione z tytułu umowy o pracę.

Część urlopu macierzyńskiego – 14 tygodni – jest to okres, który obowiązkowo musi wykorzystać matka dziecka. Z tego sześć tygodni można wykorzystać jeszcze przed planowanym terminem porodu. Sześć tygodni można również „przekazać” ojcu dziecka (o ile jest osobą ubezpieczoną). Pozwala to młodej mamie szybciej wrócić do aktywności zawodowej, jeśli ma taką chęć.

Jaki wymiar ma urlop macierzyński w 2020?

Długość urlopu macierzyńskiego jest zależna od tego, ile dzieci kobieta urodziła podczas jednego porodu.

• Jedno dziecko – 20 tygodni
Bliźnięta / dwojaczki – 31 tygodni
Trojaczki – 33 tygodnie
• Czworaczki – 35 tygodni
• Co najmniej pięcioraczki – 37 tygodni

Takie same długości urlopu przysługują również osobie, która przyjmuje dziecko na wychowanie. Urlop można wówczas wykorzystać do 7 r.ż. dziecka (lub później, jeśli dziecko ma odroczony obowiązek szkolny). Rodzice adopcyjni mogą skorzystać także z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Natomiast w przypadku kobiety po stracie przysługuje 56 dni urlopu.

  • Czy urlop macierzyński można przedłużyć lub skrócić? Tak, możliwe jest również „przedłużenie” urlopu macierzyńskiego za pomocą urlopu rodzicielskiego.
  • Obydwoje rodziców może wykorzystać łącznie 34 tygodnie urlopu rodzicielskiego – czyli np. jedno z rodziców 20 tygodni, drugie 14, albo jednocześnie lub kolejno oboje po 17 tygodni.

Można również wziąć urlop wychowawczy na dziecko do 6 r.ż., jest to jednak okres niepłatny. Przebywając na urlopie wychowawczym można uzyskać z tego tytułu dodatek w wysokości 400 zł, niezależnie od liczby dzieci pod opieką.

Porodówka

Wysokość zasiłku na urlopie macierzyńskim

Zasiłek na urlopie macierzyńskim przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym.

  • Urlop po stracie ciąży lub martwym urodzeniu, jest płatny w 100 proc.
  • Zasiłek na urlopie macierzyńskim po narodzinach dziecka wynosi 100 proc., jeśli kobieta korzysta tylko z urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze.
  • Zasiłek po przyjęciu dziecka na wychowanie również wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli pracownica złoży wniosek o urlop rodzicielski (w ciągu 21 dni po porodzie lub jednocześnie z wnioskiem o urlop macierzyński), wtedy wymiar zasiłku na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wynosi 80 proc. podstawy.

Istnieje również możliwość podzielenia świadczeń tj. 100 proc. w okresie urlopu macierzyńskiego oraz 60 proc. w okresie urlopu rodzicielskiego. W przypadku kobiet, które urodziły co najmniej bliźnięta, korzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest wariant 100 proc. + 60 proc. (gdyż urlop macierzyński trwa dłużej). W przypadku „pojedynczych” mam, warianty 100+60 lub 80 proc., finalnie dają takie same kwoty.

Do wyliczenia wysokości świadczeń bierze się pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie (po odliczeniu składek) z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzonych miesiącem, w którym został rozpoczęty urlop macierzyński (lub niezdolność do pracy, np. zwolnienie w ciąży).

U osób niepracujących na etacie uwzględnianie jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy (pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe), również przed miesiącem rozpoczęcia urlopu. Kwotę tę pomniejsza się o 13,71 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieszcza na swoich stronach na bieżąco informacje dotyczące podstawy wymiaru świadczeń.

Świadczenie rodzicielskie tzw. kosiniakowe jest wypłacane osobom, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Kosiniakowe wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta w kwocie 1000 zł przez rok po urodzeniu dziecka.

– Pierwszy rok życia dziecka to czas, gdy potrzebuje ono matki przy sobie. Dla młodej mamy to również czas na powrót do formy fizycznej i psychicznej po ciąży i porodzie. Trudno godzić aktywność zawodową w pełnym wymiarze z opieką nad noworodkiem. Każdy rodzic wie, jak wymagające są tak małe dzieci. Dzięki możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego lub świadczenia kosiniakowego każda mama może pozwolić sobie na większy komfort psychiczny oraz finansowy po urodzeniu dziecka i, w jak najwyższym stopniu to możliwe, na zabezpieczenie jego potrzeb – mówi Paulina Świderska, pracownik socjalny.

Urlop macierzyński – wymagane dokumenty

Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć do właściwego płatnika składek: pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS.

Tutaj znajdziesz do pobrania WNIOSEK O URLOP MACIERZYNSKI I RODZICIELSKI w formacie PDF oraz WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI I RODZICIELSKIw formacie doc. 

  • W przypadku narodzin biologicznego dziecka wymagane jest: zaświadczenie lekarskie z datą porodu (lub planowaną datą porodu, w przypadku korzystania z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed rozwiązaniem) oraz akt urodzenia dziecka. O urlop rodzicielski można wnioskować na co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.
  • W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie: zaświadczenie z sądu opiekuńczego z datą wnioskowania do sądu o przysposobienie dziecka lub kopia wniosku o wszczęcie postępowania ws.przysposobienia dziecka. Na tych dokumentach musi widnieć także data urodzenia dziecka. Należy również załączyć oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie oraz ewentualnie decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.
  • Rodziny zastępcze powinny przekazać orzeczenie sądu o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej lub umowę z lokalnym starostwem, dokument potwierdzający wiek dziecka i ewentualnie decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, jeśli taka sytuacja ma miejsce.
  • W przypadku poronienia lub martwego urodzenia należy przedstawić akt urodzenia dziecka. W tej sytuacji nie ma wymogu przedstawienia zaświadczenia ze szpitala albo zaświadczenia o pochówku.
istockphoto.com

Urlop macierzyński a zwolnienie z pracy

Pracodawca nie może zwolnić osoby przebywającej na urlopie macierzyńskim, z wyjątkiem sytuacji, gdy uzasadnione jest rozwiązanie umowy z winy pracownika lub pracodawca ogłosił upadłość, lub likwidację miejsca pracy.

W tych ostatnich przypadkach, jeśli pracodawca zamknął działalność, wówczas świadczenia na urlopie macierzyńskim nadal są wypłacane przez ZUS. Obowiązkiem pracodawcy jest wypłata za okres wypowiedzenia (mimo że w tej sytuacji kobieta nie ma możliwości świadczyć pracy) oraz za ewentualnie niewykorzystane dni urlopowe.

Urlop macierzyński a podjęcie pracy

Zgodnie z prawem, będąc na urlopie macierzyńskim, można podejmować pracę nawet w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę. Warunkiem jest zawarcie umowy z innym pracodawcą niż ten, który udzielił  urlopu macierzyńskiego. Nie traci się jednocześnie prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Pracę u tego samego pracodawcy, który udzielił urlopu macierzyńskiego, można podjąć po urlopie macierzyńskim, ale pozostając jeszcze na urlopie rodzicielskim. Można pracować wówczas maksymalnie na pół etatu, a świadczenia z tytułu urlopu rodzicielskiego, będą odpowiednio obniżone. Jednocześnie jednak wydłuża się w ten sposób wymiar urlopu rodzicielskiego, do 64 tygodni dla rodziców jednego dziecka i do 68 dla rodziców wieloraczków.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

"Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych". Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne

„Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych”. Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne [WIDEO]

Anna Bulczak, Zaufaj Położnej

Szkoła rodzenia to o wiele więcej niż tylko głośne oddychanie na piłce. Położna Anna Bulczak mówi, czego się w niej nauczysz [WIDEO]

Joanna Banaszewska: Ciało po ciąży? Nie wiem jak wy, ale ja naprawdę nie wiedziałam, czego się spodziewać

Joanna Horanin

„Fajnie jest, kiedy lubi się swoją pracę i jest ona ekscytująca, ale wydaje mi się, że nie jest to dobre dla psychiki” – mówi Joanna Horanin, autorka bloga The Blond Travels

Kobieta przed komputerem

Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska urodziła trzecie dziecko. Razem z mężem pochwaliła się pierwszymi zdjęciami synka

Czujesz się wypalona? Zrób sobie dzień przerwy

Policjantki

95-lecie powołania Policji Kobiecej. Z tej okazji policjantki nagrały film, w którym pokazują, jak łączą pracę z życiem prywatnym

Wklęsłe sutki a karmienie piersią

Wklęsłe sutki – przyczyny. Wklęsłe brodawki a karmienie piersią

Macierzyństwo / unsplash

Czy ktoś powiedział ci, że bycie mamą boli? Blogerka Klaudia Tokarz-Laska porusza w sieci ważny temat

Urlop ojcowski i urlop tacierzyński w 2020 roku

Ile kosztuje dziecko? Miesięczne koszty utrzymania

Ile kosztuje dziecko? Koszty utrzymania dziecka, wydatki

Ciągle pracujesz zdalnie? Trening uważności to coś, co ci się przyda

Nie możesz skupić się w pracy? Może na to wpływać kilka czynników

Ciepło, zimno… Skąd te kłopoty z temperaturą ciała?

Ciepło, zimno… Skąd te kłopoty z temperaturą ciała?

5 kroków do wejścia w tryb urlopowy. O tym, jak szybciej przestawić się na wakacyjne „slow motion”, radzi psycholog Anita Kruszewska

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Koniec pracy zdalnej? Zobacz, jak uniknąć zarazków w publicznym transporcie

Spuchnięte stopy w ciąży

Puchnięcie nóg w ciąży – przyczyny. Sposoby na obrzęki w ciąży

Kobieta pracuje przed lamptopem

Prawidłowa postawa przy komputerze – jak siedzieć? Pozycja

Alienacja rodzicielska – czym jest? Jaki ma wpływ na psychikę dziecka?

Flegmatyk – poznaj jego cechy i znajdź wspólny język

Tatiana Okupnik / MW Media

Tatiana Okupnik o byciu matką: „Postanowiłam pokazać mały wycinek tego, co u mnie się zadziało po porodzie. Nie miałam wpływu na to, że podczas porodu wkradł się błąd personelu”

Łuszczyca a macierzyństwo / istock

Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?