Przejdź do treści

W aptekach zabraknie leków? Przedstawiciele branży farmaceutycznej ostrzegają

kobieta z dzieckiem w aptece
W aptekach zabraknie leków / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Już za kilka tygodni (1 lipca) wchodzą w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które – według przedstawicieli branży farmaceutycznej – utrudnią dostarczanie leków do aptek. Wiele produktów leczniczych może więc nie trafić do osób ich potrzebujących. Związkowcy apelują w tej sprawie do ministra zdrowia.

Zmiany w prawie farmaceutycznym

1 lipca wchodzą w życie zmiany dotyczące prawa farmaceutycznego.

„Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, utrudnią dostęp do leków w aptekach. Wiele produktów leczniczych nie dotrze do aptek i odczują to pacjenci. Apelujemy o zmianę w prawie farmaceutycznym lub opóźnienie o rok wejścia w życie przepisów” – mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Związkowcy w swoim apelu dodają także, że pandemia, z którą borykamy się od kilku miesięcy, znacząco wpłynęła na zmianę zasad funkcjonowania gospodarki, w tym przemysłu farmaceutycznego.

„Uwypukliły się również podnoszone od lat obawy pacjentów związane z brakami dostępności leków” – czytamy w apelu.

Nowa treść przepisu 77a prawa farmaceutycznego, wchodząca w życiu w lipcu, wprowadza znaczące, niestosowane wcześniej, reguły funkcjonowania obrotu produktem leczniczym. W związku z tym branża farmaceutyczna w apelu do ministerstwa zdrowia wyraziła obawy, że przepis w proponowanej treści uniemożliwi transport i skuteczne dostarczanie produktów leczniczych na terytorium RP, co może spowodować zachwianie dostępności do produktów leczniczych w całym kraju

Gorączka u dzieci / istockphoto

Apel związkowców do MZ

Pod treścią apelu do ministerstwa zdrowia podpisali się przedstawiciele Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”, Konfederacji Lewiatan, Pracodawcy RP, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków bez Recepty” oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”.

Związkowcy dodali, że epidemia może się rozwijać i powracać okresowo.

„Apelujemy do ministra o podjęcie działań pozwalających na zapobieżenie powstawania sytuacji, w której pacjenci mogliby mieć problemy z uzyskaniem dostępu do niezbędnych leków” – czytamy.

 

Źródło: Konfederacja Lewiatan.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: