Mama z córką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań. Mama z córką robią pranie/ Zdjęcie: iStock

Jak doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka

Spis treści:

W jaki sposób wspierać dzieci, aby wyrosły na pewnych siebie dorosłych? Samoocena zbudowana we wczesnych latach rzutuje nie tylko na nasz charakter, zachowanie i jakość życia, ale na wszystko, co w tym życiu robimy. Warto więc wspierać dzieci od najmłodszych lat. Niestety czasami robimy im krzywdę, nie zdając sobie z tego sprawy. Jak doceniać dziecko? Tłumaczy psycholożka Dominika Słowikowska.

W jaki sposób doceniać dziecko?

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie Dominika Słowikowka, psycholożka i certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny. Ekspertka poruszyła kwestię doceniania dziecka, zauważając jeden podstawowy błąd, który popełniają rodzice.

W czym jest problem? Kiedy dziecko przynosi ci laurkę to, co mówisz? Większość mam i ojców zapewne odpowie: „Ślicznie, jestem z ciebie dumna”. Jednak, czy jest to dobry sposób? Słowikowska twierdzi, że niekoniecznie i tłumaczy, by doceniać dziecko przez zachętę.

Psycholożka zaznacza, że pochwała od czasu do czasu nie zaszkodzi. Niestety w sytuacji, kiedy będziemy kierować do dziecka same pochlebstwa, nie zbudujemy w nim poczucia pewności siebie i kompetencji w odniesieniu do samego siebie. Dlaczego? Jak wyjaśnia w jednym ze swoich wpisów na Instagramie, takie komunikaty budują motywację zewnętrzną, ucząc dziecko, że jego samoocena jest zależna od zdania drugiej osoby. Stąd w dorosłym życiu nie potrafimy często postawić na swoim, ponieważ za bardzo zastanawiamy się, co pomyślą o nas inni.

Co zrobić, aby dziecko nie przychodziło do nas po potwierdzenie swoich kompetencji, tylko nauczyło się samemu się doceniać? Słowikowska radzi:

Kiedy następnym razem twoje dziecko przyjdzie, żeby pokazać ci co zrobiło powiedz:

Jak podnieść samoocenę dziecka?

Psycholożka zachęca także do pytania dziecka o jego własne zdanie na temat swojego dzieła. Jak pisze, ważne jest, aby przekierować odpowiedzialność za „podobanie się” lub „niepodobanie” na dziecko. Dbajmy, aby nasz potomek poczuł sprawczość i nauczył się budować w ten sposób siebie wewnętrznie. Jak to zrobić?

„Niech komunikaty, które kierujemy do naszych dzieci będą niosły ze sobą jakąś wartość. Wartość, która jest podstawą budowania poczucia własnej wartości – nawołuje Słowikowska i podsumowuje – Pochwały tego poczucia nie zbudują. Docenianie i zachęta owszem”.

Pomogę Ci Mamo

Pomogę Ci Mamo to profil prowadzony na Instagramie przez psycholożkę Dominikę Słowikowską – coacha, certyfikowaną edukatorkę Pozytywnej Dyscypliny oraz mamę Miłosza. Jej konto obserwuje ponad 12 tys. użytkowników. „Pomagam zrozumieć małe dzieci. Dbam o emocje i relacje dzieci i rodziców” – tak siebie opisuje. Oprócz profilu na Instagramie, tworzy też treści na swoim blogu o takiej samej nazwie.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Dominika Słowikowska (@pomogecimamo)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź