4 min.
W jakiej temperaturze prać ubrania? Naukowcy mają zalecenia

W jakiej temperaturze prać ubrania? Naukowcy mają zalecenia Pexels.com
Najnowsze
20.01.2021
Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka
18.01.2021
Dlaczego lepiej używać szklanej butelki dla dzieci zamiast plastikowej? Wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek
16.01.2021
Elektrolity – sprawdź, czego jeszcze o nich nie wiesz
15.01.2021
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
15.01.2021
„Męska grypa” to nie wymysł. Winny jest prawdopodobnie testosteron
Pranie jest czynnością, którą wykonujemy z reguły kilka razy w tygodniu. Warto jest jednak podkreślić, że nie zawsze pierzemy ubrania w taki sposób, w jaki powinniśmy. Stąd też bardzo często dziwimy się, że nasza ulubiona bluzka czy spodnie po tym, jak zostały wyprane, straciły kolor lub też skurczyły się. W jakiej temperaturze zatem powinniśmy prać ubrania, aby unikać tego rodzaju niespodzianek? Naukowcy w tej kwestii też mają coś do powiedzenia.
Spis treści
Sprawdź tkaninę
Podstawą prania jest określenie materiału, z jakiego wykonane są dane rzeczy. To w dużej mierze właśnie tkanina definiuje to, w jakiej temperaturze powinny być prane nasze ubrania czy np. pościel.
Jedwabne bluzki i ubrania delikatne
Bluzki czy inne ubrania, które wykonane są z jedwabiu, powinny być poddane specjalnemu traktowaniu w czasie prania. Przede wszystkim, musimy zadbać o to, aby zaopatrzyć się w odpowiedni środek piorący do tego typu tkanin. To jednak nie wszystko. Wybierając program prania, ustawmy temperaturę na nie wyższą niż 30 stopni. Zwróćmy też uwagę na liczbę obrotów pralki, które będą wykonane w czasie wirowania – zbyt duża liczba może zwyczajnie uszkodzić tkaninę. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że jedwabne ubrania nie zostaną zniszczone w czasie prania, najlepiej jest wyprać je ręcznie.
Jak prać pościel i ręczniki?
Nie możemy zapominać o regularnej zmianie i praniu pościeli, ręczników czy kuchennych ściereczek. Z reguły pierzemy je w temperaturze 60 st., mamy wtedy pewność, że wszelkie bakterie i zarazki zostaną skutecznie zniszczone. Możemy też poddać pościel tzw. gotowaniu, wówczas temperatura prania wynosi 85 st. Pamiętajmy, że i w tym przypadku tkanina, z której wykonana jest pościel, określa to, w ilu stopniach możemy ją wyprać.
W jakiej temperaturze prać ubrania, które nosimy na co dzień?
Zdecydowanie najmniej problematyczne jest pranie naszej codziennej odzieży. W tym przypadku, wystarczy najbardziej podstawowy program piorący oraz detergenty, których z reguły używamy. Temperatura prania bluzek, spodni czy jeansów to 40 st. – mamy pewność, że nie zostaną one zniszczone w czasie prania. Warto jednak, oprócz standardowego detergentu, stosować płyn do płukania. Jeśli używamy tabletek, płyn do płukania nie jest konieczny. Tyle z zaleceń, ale jaka temperatura jest najlepsza dla twojej odzieży?
Niska temperatura – sprzymierzeniec twojego prania
Pranie w niższej temperaturze to także zalecenie naukowców. Ostanie badania, przeprowadzone wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu w Leeds i ekspertów firmy produkującej środki czystości, potwierdzają, że niska temperatura przedłuża żywotność ubrań.
W trakcie badań porównano takie czynniki, jak spieralność koloru, wywabianie barwnika i utratę włókien. Odzież prano w temperaturze 40 stopni Celsjusza przez 85 minut oraz w temperaturze 25 stopni Celsjusza przez 30 minut. Badania potwierdziły, że niższa temperatura i krótszy cykl charakteryzowały się mniejszą utratą koloru i włókien. Takie cykle najlepsze będą w przypadku prania kolorowej i ciemnej odzieży, którą chronić chcemy przed utratą koloru.
Wiele osób boi się, że niska temperatura prania oznacza nieusunięcie zabrudzeń i nieodpowiednie odświeżenie odzieży. Jednak nowe pralki automatyczne i środki piorące są przystosowane do tego, aby korzystać z ekologicznych, krótszych cykli prania. Można bezpieczne prać ubrania w niskich temperaturach i usunąć z nich wszystkie zanieczyszczenia.
Tych rzeczy nie może prać w niskiej temperaturze
Jednak nie wszystko powinno być prane w niskiej temperaturze. Mocno zabrudzone ubrania oraz rzeczy, z których chcemy pozbyć się zarazków, wymagają wyższej temperatury. W wyższej temperaturze pierz kołdry, ręczniki, bieliznę i rzeczy dla najmłodszych.
Źródło: prevention
Poleć ten artykuł koleżankom
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

18.01.2021
Natalia Broniarczyk: Najczęstsze pytanie, jakie się pojawia, to: ‚czy jesteś pewna, że nie będziesz później żałować?’. Nie zadawajmy go

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021