Przejdź do treści

W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!

Japonka
W Japonii więcej osób przez miesiąc popełniło samobójstwo niż zmarło na COVID-19 w 2020 roku. To przestroga dla świata!/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
zima
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
„W oceanach ląduje ok. 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po naszych siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że to najwyższy czas, żeby zrezygnować z foliówek
„W oceanach ląduje 50 tysięcy ton plastikowych strzępów po siatkach”. Sylwia Majcher przekonuje, że czas zrezygnować z foliówek
Syndrom MCS. Alergia na nowoczesność
Kobieta ćwiczy na dworze
Oto ćwiczenia, dzięki którym bieganie będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne
Nudesy to nie wstyd
„Sama sobie winna”, bo wysyłała nagie zdjęcia? Sara Tylka: Wciąż żyjemy w kulturze gwałtu. Odpowiedzialność składa się na barki poszkodowanej

Statystki z Japonii porażają. Zaledwie w samym październiku więcej osób popełniło samobójstwo w Japonii niż zmarło z powodu SARS-CoV-2 w 2020 roku. Choć na odebranie sobie życia decyduje się więcej mężczyzn, liczba kobiet popełniających samobójstwo wzrosła o 83 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w ubiegłym roku. Czy inne kraje wyciągną wnioski?

Więcej samobójców niż ofiar COVID-19

Dane, jakie docierają do nas z  Japonii, są przerażające. Eksperci z całego świata ostrzegają, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do kryzysu zdrowia psychicznego. Izolacja społeczna, masowe bezrobocie oraz niepokój związany z zachorowaniem na COVID-19 odbijają się negatywnie na społeczeństwie. Najbardziej widoczne jest to w Japonii, gdzie statystyki rządowe pokazują, że samobójstw w październiku było więcej niż zmarłych z powodu COVID-19 w całym trwającym roku.

Jak podaje japońska Narodowa Agencja Policyjna, liczba samobójstw w tym państwie wyniosła 2153 w październiku, co oznacza wzrost o ponad 300 osób w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jest to najwyższy miesięczny wynik od maja 2015 roku. Natomiast z powodu COVID-19 zmarło w Japonii dotychczas 2087 osób.

Sulimir Szumielewicz, koordynator Kryzysowego Telefonu Zaufania

Japonia ze wzrostem liczby samobójstw przez pandemię

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Japonia jest jedną z nielicznych dużych gospodarek, które ujawniają aktualne dane o samobójstwach. Źródło to może dać innym krajom wskazówki na temat tego, jaki wpływ ma na społeczeństwo pandemia. Można również dostrzec, które grupy są najbardziej narażone na kryzys psychiczny. 

Nie mieliśmy nawet blokady, a wpływ COVID-19 jest bardzo minimalny w porównaniu z innymi krajami, ale nadal widzimy duży wzrost liczby samobójstw” – powiedziała Michiko Ueda, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Waseda w Tokio i ekspert od samobójstw w rozmowie z CNN.

Jak zaznaczyła, sugeruje to, że w innych krajach może nastąpić podobny, a nawet większy wzrost liczby samobójstw w przyszłości.

Coraz więcej kobiet w Japonii decyduje się odebrać sobie życie

Według WHO Japonia od lat zmaga się z jednym z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie. W 2016 roku w tym państwie śmiertelność z powodu samobójstw wynosiła 18,5 na 100 tys. osób, przekraczając prawie dwukrotnie roczną średnią światową wynoszącą 10,6 na 100 tys. osób.

Najważniejsze czynniki, jakie prowadzą do prób samobójczych to długie godziny pracy, presja szkolna, izolacja społeczna, a także piętno kulturowe związane ze zdrowiem psychicznym. Pomimo to przez ostatnie 10 lat liczba samobójstw w Japonii malała. W zeszłym roku zanotowano ok. 20 tys. samobójstw, co jest najmniejszą liczbą od czasu, gdy władze tego kraju zaczęły prowadzić rejestry w 1978 roku. Niestety pandemia odwróciła ten trend.

depresja smutna dziewczyna

Obecne warunki spowodowały, że decyzję o samobójstwie tylko w październiku podjęło o 83 proc. więcej Japonek niż w tym samym miesiącu w 2019 roku. Chociaż kobiety stanowią mniejszy odsetek wszystkich samobójców niż mężczyźni, ich liczba stale rośnie.

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Kobiety często zatrudniane są w niepełnym wymiarze godzin w branży turystycznej i hotelarskiej, która w dużej mierze poniosła ciężar pandemii. Ponadto dochodzi do tego strach o dzieci, przemoc domowa i wykorzystywanie seksualne ze strony męża, ojca, braci i innych domowników.

Samobójstwa wśród nieletnich Japończyków

Japonia jest także krajem z najwyższą liczbą samobójstw wśród młodych ludzi w wieku od 15 do 39 lat. Po wybuchu pandemii szkoły w Japonii zostały zamknięte. Według National Center for Child Health and Development, które niedawno przeprowadziło ogólnokrajowe badanie na ponad 8700 rodziców i dzieci, 75 proc. japońskich uczniów wykazywało oznaki stresu z powodu pandemii.

 


Źródło: CNN

UNICEF wskazuje, w jakich krajach najlepiej żyje się dzieciom. Polska nie ma powodów do dumy

Forum Przeciw Depresji

Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie problemu. Właśnie dlatego Hello Zdrowie objęło patronatem medialnym tegoroczną 14. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej „Forum Przeciw Depresji”.

Przez cały rok na stronie „Forum przeciw depresji” można znaleźć informacje na temat depresji: objawów choroby, przebiegu i sposobach jej leczenia, a także o tym, gdzie szukać pomocy (Mapa Punktów Pomocy oraz Ważne Telefony Wsparcia). Znajduje się tam również forum moderowane przez lekarza psychiatrę, na którym zawsze można opisać swój problem. To miejsce, gdzie można uzyskać poradę bądź odpowiedź na nurtujące pytania.

W ramach kampanii działa również profil na Facebooku. Jest to kolejne miejsce będące źródłem rzetelnej informacji o depresji, aktualnościach dotyczących kampanii, ciekawych artykułów czy nowości medycznych i naukowych.

Szukasz pomocy? Tu ją znajdziesz: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety z deskami surfingowymi na plaży

Pierwsze biuro turystyczne, które podjęło taką decyzję. Obsłuży tylko zaszczepionych na COVID-19

Dominika Cibulkova

Tenisistka zaszczepiła się poza kolejnością. By „odpracować” swój błąd, zgłosiła się do pomocy jako wolontariuszka

Julia Kramek

Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

szczepienie przeciw koronawirusowi

Coraz więcej Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 – wskazuje najnowszy sondaż

„Nie ma czegoś takiego jak orientacja (seksualna)”. Wypowiedź Kai Godek Biologiczną Bzdurą 2020 roku

Ręka

Twoje ręce mają moc! Od ciebie zależy, jaki zrobisz z nich pożytek. Kampania „Twoje ręce, twój wybór”

Kobieta ze szczepionką

Szczepienia dla wybranych. Co wiemy o sprawie zaszczepionych poza kolejnością ludzi kultury?

Angela Hwang: Myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z odcinaniem się od rzeczy, które mnie wykańczają

Kolejny przełom w walce z koronawirusem. Już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19!

Kolejny przełom w walce z koronawirusem w Polsce. Już ponad milion osób wyzdrowiało z COVID-19!

W niedzielę ruszą szczepienia przeciw COVID-19. Jako pierwsza zaszczepiona zostanie Alicja Jakubowska – Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA

Biologiczna Bzdura Roku 2020 – znamy dziesiątkę nominowanych/ zdj. Jarosław Antoniak,Paweł Wrzecion, Andras Szilagyi/MW Media

Biologiczna Bzdura Roku 2020 – znamy dziesiątkę nominowanych

szczepionka pfizer

„Nie chcesz się szczepić? Płać w razie zachorowania!” – proponuje lek. Bartosz Fiałek

Policjant może zapukać w wigilię do naszych drzwi. Rzecznik KGP podkreśla, że jeśli pojawi się zgłoszenie o łamaniu obostrzeń, policja będzie musiała reagować

Policjant może zapukać w Wigilię do naszych drzwi. Rzecznik KGP podkreśla, że jeśli pojawi się zgłoszenie o łamaniu obostrzeń, policja będzie musiała reagować

Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna

Lekarka z fiolkami szczepionek

Medycy tańczą z radości spowodowanej pierwszą dostawą szczepionek na COVID-19

Sophie Turner

Sophie Turner: jeżeli ja mogę rodzić w maseczce, to ty możesz ją nosić w supermarkecie

Minister zdrowia Adam Niedzielski: po raz kolejny wprowadzamy kwarantannę narodową

Premier Mateusz Morawiecki: priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób

Katarzyna Tutko: pandemia koronawirusa a trauma

Katarzyna Tutko: Osoby, które doświadczyły pandemii, mogą przekazywać lęk swoim dzieciom. Może być dziedziczony z pokolenia na pokolenie, tak samo jak w przypadku wojny

„W obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie uciec od tego, od czego do tej pory uciekaliśmy. I nagle może się okazać, że jest super! Mamy naprawdę dobrych i mądrych ludzi blisko siebie” – mówi Marysia Organ, dziennikarka i blogerka

Paszporty dla zaszczepionych na COVID-19

Paszporty dla zaszczepionych na COVID-19. Będą niezbędne, by wejść na pokład samolotu?

Rodzina przy stole świątecznym

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”

pandemia i lockdown sprzyjają alkoholizmowi

Im więcej czasu spędzamy i pracujemy w domu, tym więcej pijemy – wynika z badania

Kobieta stoi z psem na molo

Czasem lepiej jest odpuścić, niż żyć w ciągłym stresie i poczuciu winy. Psychoterapeutka podpowiada, jak się tego nauczyć

Najpopularniejsze

Choroby mają zapach – wiedziałaś o tym?

Ćwiczenia na biust. 6 sposobów na ujędrnienie i podniesienie piersi

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Jak pozbyć się oponki z brzucha

4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha. I nie chodzi wcale o robienie brzuszków

smutna kobieta pakująca prezenty świąteczne

Nie lubisz świąt? Nie martw się, to… normalne

10 niezdrowych wieczornych nawyków

Ubrania, które nas trują. Sprawdź, dlaczego mogą być niebezpieczne

Stanie na rękach – krok po kroku

Stanie na rękach – krok po kroku

Zimno jest zdrowe! Nie wierzysz? Oto 5 pożytków z niskich temperatur

kobieta na wydmach

„Odpuszczanie” jest dobre dla ambitnych i konsekwentnych kobiet – podpowiada nam psycholożka Anita Kruszewska

Smartfon a dolegliwości / istock

Smartfon a dolegliwości, które może wywołać. To nie tylko bezsenność

poranne wstawanie

7 rzeczy, które ułatwią poranne wstawanie

Gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

„365 dni”: gdy kobieta staje się przedmiotem, a gwałt wydaje się romantyczny

Fit Matka Wariatka / Facebook

Agresja i fałszywa troska na profilu „Fit Matki Wariatki”. Przyszedł czas na pato-fitness. Hello Zdrowie mówi temu nie!

Jak poprawić krążenie w nogach? Ćwiczenia, które warto wykonywać

Ćwiczenia na rozciąganie barków

Rozciąganie stawów barkowych – te ćwiczenia na pewno ci się przydadzą