Przejdź do treści

Masz nieprzyjemne doświadczenia z położnymi? Zobacz, co one same mówią o swojej pracy i rodzących kobietach. Może zmienisz o nich zdanie

Johner Images / gettyimages
Johner Images / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Czego nie robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Czego nie powinnyśmy robić w ciąży? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury
Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej
„Z niedoskonałościami możesz być zdrowa i sprawna”. Kolejna ważna akcja trenerki Marty Stoberskiej
Edukacja seksualna / rawpixel
Matka Lekarka o (braku) edukacji seksualnej: „W pracy przekonałam się, że wciąż wszystko jest jednym wielkim tematem tabu”
Extreme hunger - co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka
Extreme hunger – co to jest i czym różni się od kompulsywnego jedzenia? Wyjaśnia psychodietetyczka
Produkty, których nie należy jeść przed snem / istock
Produkty, których nie powinniśmy jeść przed snem

Jesteś w 9. miesiącu ciąży. Czujesz się jak bomba, która w każdej chwili może wybuchnąć. Drażni cię już nie tylko twój ukochany mąż, rodzice czy najlepsza przyjaciółka. Jesteś już w takim stanie, że do szału doprowadza cię założenie butów czy wstanie z krzesła. A najgorsze przed tobą. Musisz przecież urodzić. I w tym właśnie ma pomóc ci położna. A mówi się o nich wiele. Często niezbyt dobrze. A co one same mówią o swojej pracy i rodzących kobietach?

Jaka jest położna?

Jaka jest położna? Taka jak ty. Jest kobietą, ze swoimi lepszymi i gorszymi dniami. Bywa zmęczona, ponieważ ma dziecko, które w nocy nie dało jej spać. Ma chwilowe problemy w małżeństwie, bo mąż częściej bywa w pracy niż w domu. Jest kobietą, która odlicza dni do weekendu, do urlopu.

Jest specjalistką. To ona przez kilka lat studiowała, by pomóc ci podczas porodu. I naprawdę wie, w jaki sposób to robić.

Wiadomo. Tak jak w każdej dziedzinie, także i tu zdarzają się wyjątki. Każda z nas jest inna. Mamy inne pokłady empatii czy cierpliwości. I także wśród położnych znajdą się sytuacje, o których nie chciałybyśmy słyszeć. Tym razem jednak głos należy do nich. Jak wygląda praca położnej? Czego nie znoszą? Czy możemy zrobić coś, by także im pracowało się lepiej?

Tego typu pytania zadałam na jednej z zamkniętych grup położnych na Facebooku. Teraz publikuję ich niektóre odpowiedzi.

Położna nie zajmuje się tylko przyjmowaniem porodów…

„Temat położnej pojawia się zazwyczaj przed porodem. Dużo kobiet kojarzy położną z czasem okołoporodowym, a tak naprawdę położna może opiekować się kobietą od narodzin aż do jej śmierci. Położna to nie tylko przyjmowanie porodu, to również edukacja seksualna, przedkoncepcyjna, przedporodowa, szkoła rodzenia, poradnictwo laktacyjne, opieka nad kobietą przed i po operacji ginekologicznej, położna środowiskowo-rodzinna, instrumentariuszka na sali operacyjnej. Położną możemy spotkać wszędzie – nie tylko na sali porodowej!”

… ale może przyjąć go samodzielnie, bez pomocy ginekologa

Mam wrażenie, że dalej wiele kobiet jest zaskoczonych, że położna ma uprawnienia, by prowadzić samodzielnie ciążę i poród niskiego ryzyka. Mówi o tym ustawa o zawodzie i standard opieki okołoporodowej. Jeżeli kobieta i dziecko są zdrowe, położna odpowiada za taki poród, prowadzi go formalnie, przyjmuje maluszka, ocenia stan dziecka w skali Apgar, ocenia stan łożyska i pomaga w pierwszym karmieniu. Ginekolog czy pediatra są po prostu wtedy zbędni.

Niestety, w wielu szpitalach pokutuje zwyczaj, że do porodu przychodzi cały sztab ludzi, wliczając w to studentów czy pielęgniarkę lub położną z oddziału neonatologicznego. Dla wielu kobiet jest to trudna sytuacja – zobaczyć obce twarze, które ją obserwują w tak kulminacyjnym momencie…”

Położna miewa złe dni…

„Często zdarza się, że kobiety oczekujące na przyjęcie na oddział ginekologiczny są zniecierpliwione tym, że muszą długo czekać. Niestety, nie zależy to tylko ode mnie. Kolejność przyjęcia jest ustalana głównie przez lekarzy, brany jest pod uwagę oczywiście stan pacjentki. Niemal wszystkie pacjentki, które przychodzą do szpitala, nie są w dobrym stanie. Niektóre do operacji i zabiegów muszą być na czczo, są wyczerpane psychicznie, zestresowane tym, co je czeka, a często również choroba wyniszczyła je fizycznie.

Krótko mówiąc – są w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Do tego dochodzą często problemy rodzinne lub z uzależnieniem. Moim zadaniem jest sprawić, aby ich wejście do szpitala (procedura przyjęcia) było jak najlepsze, jak najłagodniejsze, jak najmilsze. Nawet jak ja mam zły dzień, to zawsze z tyłu głowy mam świadomość tego, w jak trudnej sytuacji są te kobiety, które do mnie przychodzą.

Staram się, aby przyjęcie do szpitala wspominały miło i z uśmiechem. Czasem żartujemy, czasem narzekamy, czasem staram się pacjentkę uspokoić, a czasem wystarczy, że ją tylko wysłucham. Dostosowuję się do drugiego człowieka, staram się wyczuć, jakie ma potrzeby. Według mnie najważniejsza jest w tym zawodzie empatia, a na drugim miejscu cierpliwość”

… i denerwuje się, gdy to o doulach mówi się lepiej

„Denerwuję się wewnętrznie, zwłaszcza w nocy, gdy jestem zmęczona. Boli mnie też, gdy mówi się o doulach – że są takie cudowne, że to takie wsparcie. Ja sama, jako położna, wiem jak stworzyć kobiecie odpowiednie warunki, ciepło, bezpieczeństwo. Dobrze, że one są, ale chciałabym, żeby położne też były postrzegane jako ciepłe, empatyczne osoby”

Położna naprawdę wie, co robi…

„Jestem położną. I zawsze chciałam nią być. To dlatego po nocach siedziałam nad książkami. Wiem, co robię. Dlatego tak bardzo mnie wkurza, gdy mamy nie słuchają, gdy przyjeżdżają na porodówki. Od razu chcą, żeby wołać ginekologa. Tak jakbym ja nie była ważna. Jeśli więc chcesz pomóc i odczarować ten mit wrednych porodówek, jasno napisz – położne dają radę!”

… i nie chce odbierać ci godności

„Zdarza się, że krzyknę albo, że nie zapukam do drzwi, gdy wchodzę do sali pacjentki. Mogę się spóźnić, gdy ktoś wzywa mnie dzwonkiem. Ale każdy wie, jak wygląda polska służba zdrowia. Jest dużo roboty i mało ludzi do pracy. Czasami jestem sama na oddziale, a wokół mnie słyszę krzyki trzech kobiet, które właśnie poczuły, że „to już”. Wkurzam się i przyznaję, ze zmęczenia czasami mogę wydawać się niemiła. Ale nie chcę dla nikogo źle. Poród to coś pięknego. I tak powinien być zapamiętany”

Jak pomóc położnej? Specjalistki mają dla nas kilka propozycji, którym ułatwimy im pracę.

Daj czas na wypełnienie dokumentów

„Najgorsza w pracy jest dokumentacja. Dziesiątki podpisów, pieczątek, ciągłe sprawdzanie, czy się wszystko wypełniło poprawnie i użyło właściwych słów. Tego nigdy nie lubiłam, ale jest to niestety konieczne. To bardzo zabiera czas, który można by było poświęcić rodzącej”

Zadawaj pytania

„Mam apel, aby kobiety pytały i podpisywały zgody świadomie, aby nie godziły się na nic biernie, czego nie rozumieją i z czym nie czują się komfortowo. Mało tego, mogą się rozmyślić w trakcie i np. poprosić, by odłączyć kroplówkę, bo bóle są za mocne i zbyt częste albo po prostu zmieniły zdanie.

Widzę, że kobiety często są wystraszone, boją się porodu, szykują się jak na coś nieuniknionego i przerażającego. Gdy pytam, czy chodziły do szkoły rodzenia, czy chodziły na bezpłatną edukację do położnej, która przysługuje każdej kobiecie mniej więcej od połowy ciąży, to nadal część kobiet mówi, że nie. Nie przygotowują się na ten dzień i mówią: ‚jakoś to będzie'”.

Zabierz ze sobą plan porodu

Jednym z mitów, jakie słyszałam, jest stwierdzenie: „po co plan porodu, przecież poród jest nieprzewidywalny, wszystko się może nagle zmienić i plan weźmie w łeb”. To nie jest słuszna implikacja. Plan porodu jest po to, aby kobieta przeszła proces edukacji i przygotowała się na poród, poznała wszystkie możliwości i wybrała świadomie te opcje, które są w zgodzie z jej potrzebami.

Tylko nieliczne kobiety przynoszą swój własny, osobisty plan porodu. Jest mi wtedy przykro, zastanawiam się wtedy jak to jest, że kobiety planują ślub, chrzciny, rocznice, urodziny, ale urodziny „zero” swojego dziecka już nie.

Jest trochę za późno, by edukować kobietę o wszystkim na sali porodowej. Umysł powinien być zrelaksowany, bodźce zredukowane do minimum, aby akcja mogła się rozwinąć samoistnie.

Wydaje mi się, że ci, którzy kwestionują zasadność planu porodu lub wręcz go wyśmiewają, nie kierują się dobrym interesem kobiet. Są to osoby, które prawdopodobnie preferują utarte, stare schematy, a nie indywidualne podejście do rodzącej”

Nie bądź bierna, nikt za ciebie nie urodzi

„Bierne podejście do porodu to prosty przepis na negatywne doświadczenie porodowe. Personel robi co może, ale to już nie jest to. Wszyscy umęczeni i w pocie czoła dobijają wtedy do mety. Często proponowane są środki przeciwbólowe, by poród nie zamienił się w prawdziwe cierpienie. A przecież można inaczej.

Bo nie dla każdej kobiety ból porodowy jest cierpieniem i męczarnią. Dla świadomych kobiet, które odrobiły swoją pracę domową i przygotowały swój umysł i ciało, bardzo często jest to trud, wysiłek, ale nie poczucie beznadziejności i cierpienia”

Przed tobą poród? Boisz się, że nie trafisz na empatyczną położną? To zrozumiałe. Pamiętaj jednak, że to też kobieta, a często i matka. A nikt nie zrozumie cię tak dobrze jak druga kobieta.

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bóle lędźwi w ciąży. Jak może pomóc osteopatia? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Bóle lędźwi w ciąży. Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Za picie w czasie ciąży do więzienia? Eksperci mówią, dlaczego to kiepski pomysł

Za picie w czasie ciąży do więzienia? Eksperci tłumaczą, dlaczego to zły pomysł

Zabiegi stomatologiczne w ciąży / istock

Ciąża i karmienie piersią a zabiegi stomatologiczne. Tata Stomatolog wymienia fakty i mity, które słyszy w gabinecie

Bolesny obrzęk stóp w ciąży. Jak pomoże osteopatiia?

Bolesny obrzęk stóp w ciąży – jak może pomóc osteopata? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury

Bóle podżebrowe w ciąży - jak może pomóc osteopatia?

Bóle podżebrowe w ciąży – jak może pomóc osteopatia? Rozmowa z Eweliną Tyszko-Bury

Jak osteopatia może pomóc kobiecie w ciąży? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Jak osteopatia może pomóc kobiecie w ciąży? Wyjaśnia Ewelina Tyszko-Bury

Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia - mówi położna Izabela Rychlik

„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Czym jest osteopatia ginekologiczna? Rozmowa z osteopatką Eweliną Tyszko-Bury

Ciąża a miesiączka / istock

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? „Pani Miesiączka” obala popularne mity

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Orgazm i masturbacja jako metody relaksacji podczas porodu. Mówi o tym Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna.

Orgazm i masturbacja w czasie porodu. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, doulą

Kim jest doula? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, towarzyszka porodów i edukatorka seksualna

Kobieta smutna, cierpiaca na depresję poporodową

Depresja poporodowa – jak długo trwa? Jakie są jej objawy i jak ją leczyć?

Zielone warzywa liściaste a kwas foliowy

Kwas foliowy (witamina B9) – źródła, niedobór, nadmiar i suplementacja

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. "Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe"

Pani Fizjotrener pokazała, jak naprawdę wyglądają brzuchy po ciąży. „Bądźcie dla siebie wyrozumiałe i łaskawe”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Psycholog Niepłodności o ciąży po poronieniu. „Kobietom towarzyszy poczucie winy, bo dookoła słyszą: ‚Powinnaś się cieszyć’, ,’Nie myśl źle, bo jeszcze coś się stanie’. To błędne koło”

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

Ciąża – fakty i mity. Fundacja #SEXEDpl znowu mówi o rzeczach, o których często milczą rodzice nastolatków

Ćwiczenia po cesarce na brzuch, ręce i kręgosłup – kiedy można wykonywać?

kobieta w ciąży

Czy warto szczepić się przeciw krztuścowi w ciąży? Dr Michał Strus odpowiada

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? /Pexels

Martwisz się, że masz rozejście mięśnia prostego brzucha? Zobacz filmiki, które opublikowała Gosia Włodarczyk

kobieta w ciąży ze zdjęciem USG dziecka

Czy płód w macicy śni? Wyjaśnia ginekolog położnik

kobieta w ciąży

Ciąża pozamaciczna – przyczyny i objawy. Jak rozpoznać i postępować?

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Dieta matki karmiącej. Co jeść, czego unikać, przepisy

Probiotyki w ciąży / istock

Probiotyki w ciąży. Brać czy nie? Dietetyczka kliniczna odpowiada

Najpopularniejsze

Kortyzol – jak go obniżyć? Objawy i przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

kobieta, ból

Fibromialgia – kiedy boli cię wszystko. Czym objawia się ta tajemnicza choroba?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę