Przejdź do treści

Warszawa będzie finansować szczepienia przeciw HPV. Paweł Rabiej zapowiada, Rafał Trzaskowski potwierdza a internauci w śmiech: „od kiedy chłopcy mają macicę?”

Dziewczynka jest szczepiona
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej zapowiedział wprowadzenie systemu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat. Ma na celu zmniejszenie ryzyka raka szyjki macicy. Internauci kpią w komentarzach: „Dla chłopców przeciwko rakowi szyjki macicy?”.

Paweł Rabiej na swoim profilu na Twitterze opublikował informację o wprowadzeniu szczepień przeciwko wirusowi HPV związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem. Jest to jedna z przedwyborczych obietnic prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Z zapowiedzi wynika, że program ma ruszyć w drugiej połowie 2019 roku i obejmie około 15 tys. dwunastolatków.

Jest to ważne, aby zaszczepić dzieci przed rozpoczęciem życia seksualnego. Według statystyk na raka szyjki macicy umiera każdego dnia około pięciu Polek, rocznie liczba ta sięga 2000 kobiet.

„Musimy sobie uświadomić, że szczepionka przeciw HPV to tak naprawdę pierwsza szczepionka antyrakowa na świecie. Wirus jest onkogenny i odpowiada za 10 proc. wszystkich naszych nowotworów, zarówno kobiecych, jak i męskich. Wywołuje również inne choroby u obu płci, jak brodawki płciowe” – mówi dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Gazetą Stołeczną.

„Rak szyjki macicy u mężczyzn?”

Bardzo duża część internautów nie rozumie, dlaczego szczepionka przeciw wirusowi HPV ma dotyczyć chłopców – „przecież nie mają macicy”.

Paweł Rabiej zareagował: „Poczytajcie trochę, chłopców też się szczepi. Rak to poważny temat”. Należy wiedzieć, że każdy, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, kto kiedykolwiek miał kontakt seksualny, może zarazić się HPV.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w czwartek odniósł się do zapowiedzi Pawła Rabieja i reakcji internautów: „Zdrowie warszawianek i warszawiaków to zbyt poważna sprawa, by sprowadzać do żenujących, wynikających z całkowitej ignorancji żartów w internecie”.

wWirus HPV - kobieta w gabinecie rozmawia z lekarzem

Wirus HPV

Wirus HPV przenoszony jest głównie drogą płciową. Oprócz złośliwego nowotworu szyjki macicy, często wywołuje niegroźne kłykciny kończyste, które są charakterystyczne dla tego typu zakażenia. Szczepionka przeciwko HPV chroni nie tylko szyjkę macicy, ale również  pochwę, wargi sromowe, prącie a także gardło i język . Obecnie na rynku farmaceutycznym istnieje kilka szczepionek przeciwko wirusowi HPV, jednak ich zastosowanie nie daje stuprocentowej pewności, iż do zachorowania nie dojdzie.

O szczepieniach przeciwko wirusowi HPV regularnie przypominają lekarze na portalach społecznościowych.

View this post on Instagram

Szczepionki przeciwko zakażeniu HPV uważane są obecnie za pierwsze szczepionki onkologiczne. W zeszłym roku skończyły 10 lat wiec akurat był czas na podsumowanie. Od 2007 w wielu rozwiniętych krajach istnieją programy szczepień oraz rekomendacje dotyczące szczepień profilaktycznych przeciwko HPV. Np. Australii lub Turcji. Szczepionki przeciwko HPV mają przede wszystkim zapobiegać rozwojowi rakowi szyjki macicy i innych raków narządów płciowych. Dlatego ich skuteczność może być mierzona wyłącznie w długiej perspektywie czasowej, w której odpowiednio duża grupa zaszczepionych nastolatek osiągnie wiek największej zachorowalności na te nowotwory. Należy jednak pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności w ocenie rezultatów szczepienia. Stosowanie szczepionek przeciwko HPV może obniżyć zapadalność zarówno na raka płaskonabłonkowego, jak i gruczołowego. Tak można szczepić, a nawet należy także chłopców bo wirusy HPV odpowiedzialne są też za nowotwory np gardła lub krtani. Przyjęło się też że najlepszym wiekiem do szczepień jest czas 12-13 lat. Badania naukowe nie potwierdzają szczepień kobiet w wieku dorosłym choć obserwuje się spadek powikłań. Obecnie najskuteczniejszą jest szczepionka 9 walentna… Wszystko fajnie ale jest ALE… program szczepień będzie skuteczny wtedy kiedy będzie wystarczająco długi, a zgłaszalność pacjentek będzie wysoka. Na Antypodach to ponad 60%, my rzadko przekraczamy 20 🙁 zatem zamiast prezentu w postaci tableta lub innej zabawki może rozważymy szczepienia przeciw HPV …. miłego 🙂 #hpv #vaccine #rakszyjkimacicy #profilaktyka #instamatki #nieinstamateczki #doctor #onduty #passion #work #knowledge #recomendation #medlife #lekarz #ginekolog #warszawa @kwiatkobiecosci @fundacjaraknroll #akcja #cytologia #badanie #examination #kids #szczepienie

A post shared by Wojciech J. Falęcki (@dr_wojciechjfalecki) on

View this post on Instagram

?‍⚕️ Była sobie dziewczynka, miała 14 lat. Nigdy nie lubiła brać zastrzyków i kilkukrotnie zrobiła niezłą awanturę, gdy mama prowadziła ją do przychodni. Dlatego możecie sobie wyobrazić jak była zadowolona gdy dowiedziała się od rodziców, że dostanie jeszcze jedną szczepionkę i to dodatkową! Co więcej mama powiedziała, że to będzie jej prezent na urodziny. Drogi prezent, bo szczepionka kosztowała prawie 400 zł. W przeliczeniu na prezenty urodzinowe wystarczyłoby na rolki. Jednym słowem załamka! To jak dziewczynka zareagowała na wieść, że dawki szczepienia będą trzy i trzy razy będzie musiała dać się ukłuć pozostawię bez opisu… Na pierwsze szczepienie poszła jak na ścięcie zaprowadzona przez dwójkę rodziców. Nie było tak źle. Dwa miesiące później na drugą dawkę poszła już tylko z mamą, a na ostatnią dawkę przyszła już sama. Ta szczepionka to szczepionka przeciwko hpv czyli rakowi szyjki macicy, a tą dziewczynką byłam ja ? Dziś jestem ogromnie wdzięczna rodzicom, że zaszczepili mnie przeciw wirusowi hpv. Dziesięć lat temu to była nowość i ze względu na wysoką cenę mało kto się decydował. Teraz w wielu miastach szczepionki te są darmowe i jest nawet szansa, że niedługo wejdą do obowiązkowego kalendarza szczepień ? Więcej informacji o szczepieniach przeciwko hpv znajdziecie u mnie na blogu w artykule "Szczepionka na raka" ? Czy po przeczytaniu wpisu macie jeszcze jakieś wątpliwości? ? . #lekarz #medgirl #doctortobe #doctor #lekarz #zdrowie #szczepienie #medycyna #whitecoat #stethoscope #womeninmedicine #mommydoctor #medlife #medstagram #medstyle #polishgirl #braid #polska #szczepionki #hpv #blog

A post shared by Kasia Woźniak (@mama.i.stetoskop) on

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.