Przejdź do treści

„Wielu moich znajomych dorabia w innych zawodach, są hostessami, barmanami, nianiami, fotografami na weselach lub sprzedają drukarki”. Kasia Woźniak, „mama i stetoskop” o realiach pracy stażysty

lekarz Aleksandra Pięta
https://www.instagram.com/med_moiselle/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kasia Woźniak prowadzi na Instagramie profil Mama i Stetoskop. Obserwuje go niemal 55 tys. osób. Niedawno podzieliła się refleksją, jak wygląda życie młodych lekarzy odbywających staż. „Wielu moich znajomych dorabia w innych zawodach, są hostessami, barmanami, nianiami, fotografami na weselach lub sprzedają drukarki” – pisze Wożniak.

Kasia Woźniak to lekarka – stażystka pracująca w szpitalu, oprócz tego prowadzi firmę i pisze bloga o zdrowiu. Jej medyczny profil na Instagramie obserwuje 55 tys. użytkowników.”Co ty właściwie robisz na stażu? Myślałam, że jesteś takim prawdziwym lekarzem, który ma swój prywatny gabinet” – z takim pytaniem spotkała się niedawno. Co odpowiedziała? Jak wygląda rzeczywistość lekarzy-stażystów? Jak dużo pracuje i ile zarabia?

Nie wystarczy skończyć studiów?

No właśnie, droga do zawodu lekarza jest długa, której poświęca się od kilku do kilkunastu lat nauki i pracy. Począwszy od studiów medycznych, po 13-miesięczny obowiązkowy staż, a następnie odbycie kilkuletniej specjalizacji.

View this post on Instagram

"Co ty właściwie robisz na stażu? Myślałam, że jesteś takim prawdziwym lekarzem, który ma swój prywatny gabinet" to fragment z dzisiejszych pytań na instastory ? Jestem prawdziwa, ale muszę odbyć staż, który trwa 13 miesięcy i jest obowiązkowy po zakończeniu studiów lekarskich. Co więcej prywatny gabinet nie jest żadnym "must have" w byciu lekarzem ? Podczas stażu pracuję na różnych oddziałach lub w poradniach, co kilka tygodni zmieniając miejsce (np.6 tygodni w poradni lekarza rodzinnego lub 8 tygodni w szpitalu na oddziale pediatrii, 4 tygodnie na psychiatrii i tak przez 13 miesięcy). Specjalizację można rozpocząć dopiero po odbyciu całego stażu ?‍⚕️ To co Was poruszyło w moim Q&A najbardziej to zarobki lekarza. Za miesiąc pracy lekarz stażysta otrzymuje 1700zł plus około 400 zł za popołudniowe dyżury towarzyszące. Jest to stawka narzucona odgórnie w całym kraju. Stażyści mają pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza, ale tylko w miejscu i w godzinach pracy. Nie mogą dyżurować więcej niż przewiduje program stażu, ani pracować w innych szpitalach czy przychodniach. Wielu moich znajomych dorabia w innych zawodach są hostessami, barmanami, nianiami, fotografami na weselach lub sprzedają drukarki ? Rozwiałam już wszystkie Wasze wątpliwości co do pracy młodego lekarza? Czy chcecie wiedzieć jeszcze coś więcej? . #lekarz #staż #truestory #medlife #medycyna #mamalekarz #mamadwojki #doctorslife #doctor #scrubs #womeninmedicine #polishmom #polishdoctor

A post shared by Kasia Woźniak (@mama.i.stetoskop) on

Jak wygląda praca stażysty?

O tym jak wygląda praca lekarza stażysty, postanowiłam porozmawiać z lekarką Aleksandrą Piętą, jedną ze stażystek.

Na stażu mamy obowiązkowy program dla wszystkich lekarzy, którzy muszą zaliczyć oddziały: internistyczny, chirurgii, oddział intensywnej terapii, anestezjologia, ginekologia i położnictwo, pediatria, medyczna rodzinna, SOR, psychiatria. Na tych oddziałach stażysta wykonuje wszystkie rutynowe czynności, które wykonują lekarze oddziału, np. zdejmowanie szwów, opatrywanie ran, badanie dzieci, prowadzenie dokumentacji, wywiad z pacjentem. Lekarze dentyści mają swój program.
Dodatkowo poza szpitalem mamy do odbycia tzw. kursy, na których odbywają się wykłady, seminaria z prawa medycznego, bioetyki, orzecznictwa, krwiodawstwa i medycyny ratunkowej.

powiedziała lek. Aleksandra Pięta w rozmowie z Hello Zdrowie
Czy rtęć w szczepionkach jest szkodliwa?

View this post on Instagram

JAK WYKORZYSTAĆ CZAS NA STAŻU MEDYCZNIE? Staż to jednak długie 13 miesięcy. ? Od nas tylko zależy czy będzie skokiem czy przestojem w naszej karierze. Nie zawsze wszystko jest podane na tacy, czasem musimy upomnieć się o jakieś zadanie. Przygotowałam listę „TO DO” jak według mnie najlepiej wykorzystać ten czas pod kątem rozwoju MEDYCZNEGO: ➡️poznaj „swoją” specjalizację ➡️poznaj inne specjalizacje, żeby definitywnie je wykluczyć ➡️nabyj umiejętności PRAKTYCZNE przydatne w prawie każdej specjalizacji albo w życiu np: szycie, zaopatrzenie rany, stabilizacja złamania, wstrzyknięcia/zastrzyki, pobranie krwi, podłączenie kroplówki, cewnikowanie (zwykle robią to pielęgniarki, ale UWAGA, w teorii do trudnego cewnikowania jest wołany lekarz!! Często zastanawia mnie po co, skoro doświadczona pielęgniarka nie jest w stanie tego zrobić, to co taki leszcz jak ja może pomóc ?‍♀️?? ➡️nabyjcie ogólną wiedzę, jakiej będzie wymagało od Was społeczeństwo (czy bardziej rodzina i znajomi), czyli leczenie katarków, kaszelków, sraczek, gorączek i bólu (d*** najczęściej) ?????_ Mój punkt honoru to opanowanie EKG ❤️??〰️〰️ a Wy macie jakieś punkty obowiązkowe czego szczególnie chcielibyście się nauczyć? Co jest dla Was najważniejsze na stażu? Studenci, jakie macie oczekiwania wobec stażu? _________ #lekarka #hospitallife #stethoscope #stetoskop #physician #interna #lekarkanainstagramie #odzieżmedyczna #babesinscrubs #newscrubs #hospital #lekarski #lek #stażystka #medstudent #biolchem #med_medycznie #fartuch #surgeon #nurse #medicine #medycyna #biolchem #doctress #instadoctor #youngdoctor #chirurgia #dentist #stomatologia #kosmetologia #lekw2019

A post shared by Aleksandra P. MD (@med_moiselle) on

Jaka stawka za pracę lekarza?

Zarobki lekarza poddane są wielu mitom, dlatego lekarka Kasia Woźniak postanowiła odpowiedzieć na jedno z pytań, które regularnie pojawia się na jej instagramowym profilu „Mama i stetoskop”.

„Za miesiąc pracy lekarz stażysta otrzymuje 1700zł plus około 400 zł za popołudniowe dyżury towarzyszące. Jest to stawka narzucona odgórnie w całym kraju. Stażyści mają pełne prawo do wykonywania zawodu lekarza, ale tylko w miejscu i w godzinach pracy. Nie mogą dyżurować więcej niż przewiduje program stażu, ani pracować w innych szpitalach czy przychodniach”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: